Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, naruto14 είπε

Καλό είναι όταν κάνουμε παράθεση να κάνουμε όλο το post και όχι ότι μας βολεύει. Αμα ξαναδιαβάσεις το μήνυμα μου θα δεις ότι μιλάω για studio της Sony. Και από όλα αυτά μόνο το Horizon βγήκε στο PC. Όλα τα άλλα είναι ανεξάρτητοι developers που κάναν απλά συμφωνία με την Sony για publish των παιχνιδιών τους. Μετά το πέρας της συμφωνίας έχουν κάθε δικαίωμα να το κυκλοφόρησουν και στο PC. 

Κανένα God Of War, the last of us, bloodborne, uncharted και ακόμα και το horizon δεν πρόκειται να κυκλοφόρησουν στο pc χωρίς την άδεια της Sony. 

Και μέχρι στιγμής το focus ης Sonyπαραμένει στις κονσόλες της. Το τι ακριβώς συμβαίνει και ποιοι είναι οι λόγοι πίσω από τη κυκλοφορία του horizon δε το ξέρει κανείς μας και απλά κάνουμε εικασίες. 

Δεν κανω παραθεση ολο το post γιατι θελω να απαντησω σε συγκεκριμενο κομματι,αλλα οριστε να το κανω ολο .

Οπως και να εχει φυγαμε απο το παλιο ''δεν θα βγει κανενα Sony exclusive(ειτε απο studio της,ειτε απο τριτους) στο PC'' που γραφοταν παλιοτερα και πηγαμε τωρα στο ''ισως βγουν καποια Sony exclusives μετα απο Χ χρονια''. Εκει ηταν η ενσταση μου και ποσο πολυ διαφερουν μεταξυ τους αυτα.

Ακομα και απο Studio,το οτι εγινε η αρχη με το Horizon Zero Dawn αφηνει πολλες πορτες ανοικτες και για αλλα παιχνιδια,πορτες που ηταν μονιμα κλειδωμενες παλιοτερα,ακομα και με την έλευση τριτων developer. 

Το δυνατο κομματι του PC Gaming,σε αυτη την γενια ειναι οτι περαν απο multiplatform παιχνιδια ειχε και console exclusives.

Μην κοιτατε δηλαδη το δεντρο και χανετε το δασος. Και το SFV μπορει να μην ειναι απο studio της Sony,αλλα μια χαρα θεωρειται  Playstation console exclusive ή πχ το octopath traveler σαν nintendo console exclusive. Εσυ τι πιστευεις οτι απασχολούσε περισσοτερο τον κοσμο?Το εαν θα ερθει το Red Dead 2 στο PC ή αν θα ερθει το Uncharted στο PC?

Αν ελεγες σε οσους ασχολούνταν μεχρι και το 2013 τι ποικιλια παιχνιδιων θα βλεπαμε στο PC τα επομενα χρονια ,θα σου λεγανε οτι τους κανεις πλακα.

Anyway,νεο gameplay trailer για το GodFall.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, firepc είπε

γτ το βλεπεις τοτε?

Ήλπιζα μη δω κάτι ενδιαφέρον. Λίγο mortal shell gameplay έδειξε και πέραν τούτου δε μου έκανε κάτι κλίκ.

Εσύ γιατί το βλέπεις?😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ilos είπε

Ήλπιζα μη δω κάτι ενδιαφέρον. Λίγο mortal shell gameplay έδειξε και πέραν τούτου δε μου έκανε κάτι κλίκ.

Εσύ γιατί το βλέπεις?😁

επειδη μου αρεσει να βλεπω gaming events

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, firepc είπε

γτ το βλεπεις τοτε?

Γιατι υποτιθεται οτι ειναι ενα gaming show αφιερωμενο αποκλειστικα στο PC,και αρα αναμενεις να δεις κατι περισσοτερο απο Indie σαβουρα/σκουπιδια.

Δεν ειναι τυχαιο που ολα τα σχολια απο κατω ειναι μονο κραξιμο.

Ουτε οι καρτες γραφικων και τα gaming laptop/περιφερειακα/οθονες τα αγοραζει ο κοσμος για αυτα τα παιχνιδια. Την πατησα περυσι και ευτυχως που δεν το ειδα και φετος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γιατι υποτιθεται οτι ειναι ενα gaming show αφιερωμενο αποκλειστικα στο PC,και αρα αναμενεις να δεις κατι περισσοτερο απο Indie σαβουρα/σκουπιδια.

Δεν ειναι τυχαιο που ολα τα σχολια απο κατω ειναι μονο κραξιμο.

Ουτε οι καρτες γραφικων και τα gaming laptop/περιφερειακα/οθονες τα αγοραζει ο κοσμος για αυτα τα παιχνιδια. Την πατησα περυσι και ευτυχως που δεν το ειδα και φετος.

απο ποιον περιμενεις να δεις κατι περισσοτερο αφου ολες οι μεγαλες εταιριες κανουν τα δικα τους events

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τοπ 5-10 exclusive δεν θα τα δούμε ποτέ στο PC και προσωπικά δεν με χαλάει και τόσο πολύ καθώς εκτός απο το Bloodborne ολα τα υπόλοιπα δεν έχουν κατα την γνώμη μου πολύ replayability αρα δεν αξίζει για μένα να δώσεις  +700 ευρω για να παίξεις μόνο αυτά τα παιχνίδια μια φορά και να τα αφήσεις. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι είτε να δανειστείς την κονσόλα για καμια εβδομάδα, να καείς και να  παίξεις τα must have ή να δεις το let's play απο τον αγαπημένο σου streamer. Εγώ είχα δει τα The Last of Us, Uncharted games και το God of War πριν απο λίγο καιρο απο τον ChristopherOdd το ευχαριστήθηκα αλλα ακόμα κι αν έβγαιναν στο PC σήμερα δεν θα τα έπαιζα γιατί τα linear story driven games χανουν αρκετά μετά την πρώτη εμπειρία. 

Επεξ/σία από psof
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, psof είπε

Τα τοπ 5-10 exclusive δεν θα τα δούμε ποτέ στο PC και προσωπικά δεν με χαλάει και τόσο πολύ καθώς εκτός απο το Bloodborne ολα τα υπόλοιπα δεν έχουν κατα την γνώμη μου πολύ replayability αρα δεν αξίζει για μένα να δώσεις  +700 ευρω για να παίξεις μόνο αυτά τα παιχνίδια μια φορά και να τα αφήσεις. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι είτε να δανειστείς την κονσόλα για καμια εβδομάδα, να καείς και να  παίξεις τα must have ή να δεις το let's play απο τον αγαπημένο σου streamer. Εγώ είχα δει τα The Last of Us, Uncharted games και το God of War πριν απο λίγο καιρο απο τον ChristopherOdd το ευχαριστήθηκα αλλα ακόμα κι αν έβγαιναν στο PC σήμερα δεν θα τα έπαιζα γιατί τα linear story driven games χανουν αρκετά μετά την πρώτη εμπειρία. 

Το λες και μόνος σου. Αν κάτσεις να δεις full walkthroughs από τέτοιου είδους games, μετά τα spoilάρεις και χάνεις την ευκαιρία να τα παίξεις spoiler free για πάντα. Ποιος ο λόγος λοιπόν να κάτσεις να δεις lets play παιχνιδιών που είχες υπόψιν σου να παίξεις κάποτε? Αν δεν έχεις υπόψιν σου να τα παίξεις ποτέ και απλά θες να δεις περίπου πως είναι, τότε το καταλαβαίνω. Αλλά δε νομίζω να κάτσεις να δεις ολόκληρο walkthrough σε αυτή την περίπτωση μιας και δε θα σε ενδιαφέρει τόσο το game. Εδώ μετά κόπων και βασάνων έχω κάνει ΄dodge όλα τα spoilers του LOU2 που βομβαρδίζουν το διαδίκτυο.

Παράδειγμα εγώ έχω 2-3 τίτλους στο switch που θα τους αγόραζα σίγουρα αν είχα την κονσόλα. Δεν έχω κάτσει να δω ποτέ κάποιο gameplay video τους από την στιγμή που κυκλοφόρησαν. Γιατί κάποτε ίσως τα παίξω είτε στο switch, είτε μέσω emulation είτε σε μεταγενέστερη nintendo κονσόλα. Γενικά έχω σταματήσει όμως κιόλας να βλέπω twitch/lets plays σε μεγάλο βαθμό. Αν δω κάτι θα είναι speedrunners από games που έχω καταναλώσει όλο το content τους και έχω βαρέσει αρκετές ώρες και θέλω να δω πιο αποδοτικά strats (παράδειγμα soulsborne, monster hunter world κλπ). Παλιότερα μπορεί να έβλεπα και κάποια competitive tourneys σε κάποια games που βάραγα χιλιάωρα, αλλά τώρα δεν είμαστε για τέτοια στα γεράματα.😁 Πάντως το twitch είναι χρήσιμο για τα indies. Πολλά rogue likes που δε τα γνώριζα καν σαν ύπαρξη τα έμαθα στη τύχη από το twitch. με τελευταία παραδείγματα το monster train και το iratus.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ilos είπε

Το λες και μόνος σου. Αν κάτσεις να δεις full walkthroughs από τέτοιου είδους games, μετά τα spoilάρεις και χάνεις την ευκαιρία να τα παίξεις spoiler free για πάντα. Ποιος ο λόγος λοιπόν να κάτσεις να δεις lets play παιχνιδιών που είχες υπόψιν σου να παίξεις κάποτε? Αν δεν έχεις υπόψιν σου να τα παίξεις ποτέ και απλά θες να δεις περίπου πως είναι, τότε το καταλαβαίνω. Αλλά δε νομίζω να κάτσεις να δεις ολόκληρο walkthrough σε αυτή την περίπτωση μιας και δε θα σε ενδιαφέρει τόσο το game. Εδώ μετά κόπων και βασάνων έχω κάνει ΄dodge όλα τα spoilers του LOU2 που βομβαρδίζουν το διαδίκτυο.

Παράδειγμα εγώ έχω 2-3 τίτλους στο switch που θα τους αγόραζα σίγουρα αν είχα την κονσόλα. Δεν έχω κάτσει να δω ποτέ κάποιο gameplay video τους από την στιγμή που κυκλοφόρησαν. Γιατί κάποτε ίσως τα παίξω είτε στο switch, είτε μέσω emulation είτε σε μεταγενέστερη nintendo κονσόλα. Γενικά έχω σταματήσει όμως κιόλας να βλέπω twitch/lets plays σε μεγάλο βαθμό. Αν δω κάτι θα είναι speedrunners από games που έχω καταναλώσει όλο το content τους και έχω βαρέσει αρκετές ώρες και θέλω να δω πιο αποδοτικά strats (παράδειγμα soulsborne, monster hunter world κλπ). Παλιότερα μπορεί να έβλεπα και κάποια competitive tourneys σε κάποια games που βάραγα χιλιάωρα, αλλά τώρα δεν είμαστε για τέτοια στα γεράματα.😁 Πάντως το twitch είναι χρήσιμο για τα indies. Πολλά rogue likes που δε τα γνώριζα καν σαν ύπαρξη τα έμαθα στη τύχη από το twitch. με τελευταία παραδείγματα το monster train και το iratus.

Επιλογή μου ήταν να τελειώσω τα let's play. Ακουγα όπως όλοι για αυτα τα masterpiece και έκατσα να δω λίγο την αρχή να δω πως είναι το gameplay και αν είναι να τα δανειστώ και να τα παίξω. Δεν μου έκανε κλικ σε κανένα παιχνίδι το gameplay και έτσι απλα τελείωσα τα let's play σαν να βλέπω μια σειρά/ταινία γιατί μόνο οι διάλογοι(Απίστευτο Voice acting) και η ιστορία με ενδιέφερε στη τελική. Ειδικα το the last of us και το God of War γίνονται εκνευριστικά επαναλαμβανόμενα απο ένα σημείο και μετά και είμαι σίγουρος πως αν τα επαιζα μόνος μου θα έκανα αγγαρεία με τις μάχες μόνο και μόνο για να μάθω το τέλος του παιχνιδιού. Το ίδιο πράγμα είχα πάθει και με το Witcher 3, όπου είχα κάνει όλα τα side quests και μόλις επέστρεψα στο main quest ήμουν τόσο overpowered  ακόμα και στην ανώτατη δυσκολία που το μόνο που ήθελε να κάνω ήταν να έχω πατημένο το αριστερό κλικ για να κάνει σβούρες ο Gerald και να σκοτώνονται τα πάντα στη στιγμή.

 

Παρά το ανούσιο(γνώμη μου) gameplay αυτές οι 3 σειρές(Witcher, TLOU, Uncharted) για μένα είναι οι μεγαλύτερες υπερπαραγωγές βαση ιστορίας, χαρακτήρων και voice acting  και δεν μετάνιωσα καθόλου που είδα καποιον άλλον να τα παίζει ή ότι είχα πατημένο το αριστερό κλικ για 50-60 ώρες παιχνιδιού. Αλλα απο την στιγμή που είδα όλη την ιστορία(Ήμουν τυχερός στο Witcher γιατί είχα το καλός τέλος σε όλες τις φάσεις παιχνιδιού) σε όλα τα παιχνίδια δεν μου ήρθε ποτέ να ξαναπαίξω κάποιο για δευτερη φορά. Θα έκανα το ίδιο και για τα Horizon Zero Dawn, Spiderman και Death Strading αλλα λόγω των mixed reviews δεν έκανα ουτε τον κόπο να τσεκάρω κάποιο lets play. Για καλή μου τύχη τα 2 απο αυτά έρχονται στο PC και μπορεί να τα τσεκάρω σε κανένα steam sales.

Αρα στην τελική δεν αξίζει να δώσω +700 ευρώ για 1 playthrough 5-6 παιχνιδιών και μετα να αφήσω την κονσόλα να σκονίζεται. 

Για το Bloodborne το ξαναείπα. Σαν λάτρης των Soul Games είναι το μόνο παιχνίδι που πραγματικά θέλω να παίξω αλλα ακόμη και γι αυτό δεν δανειστηκα ενα PS4 μέχρι στιγμής.

Επεξ/σία από psof
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

God of war δεν παιζεις για τους διαλογους και την ιστορια κυριως.

Ειναι απο τα βασικα λαθη που προκυπτουν και για αλλα παιχνιδια οταν καθεσαι και τα βλεπεις σε youtube/streams.

Ακομα και το Last of us,εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα να δεις καποιον να παιζει στην μεγιστη δυσκολια,απο το να το παιξεις ο ιδιος.

Τα μονα παιχνιδια τα οποια κυριολεκτικα μπορεις να τα δεις σε youtube λογω του gameplay τους ειναι τα παιχνιδια της Telltales(walking dead πχ)ή τα παιχνιδια του Cage(Detroit,Heavy Rain,Beyond two souls).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αυτο το pc gaming show , ειναι η καλυτερη διαφημιση για τις κονσολες...συγκρινεις με τη παρουσιαση της sony και σε πιανει απογοητευση...τεσπα, ελπιζω να δουμε κατι φρεσκο στις παρουσιασεις των publishers. Έχει κανεις προγραμμα για EA, Ubisoft, Warner, Square κτλ?

το godfall ελπιζω να βγει καλο...Δεν εστιαζει καθολου στην ιστορια, και αυτο ειναι σπαστικο ομως...καθαρο looter μοιαζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xavier είπε

παντως αυτο το pc gaming show , ειναι η καλυτερη διαφημιση για τις κονσολες...συγκρινεις με τη παρουσιαση της sony και σε πιανει απογοητευση...τεσπα, ελπιζω να δουμε κατι φρεσκο στις παρουσιασεις των publishers. Έχει κανεις προγραμμα για EA, Ubisoft, Warner, Square κτλ?

το godfall ελπιζω να βγει καλο...Δεν εστιαζει καθολου στην ιστορια, και αυτο ειναι σπαστικο ομως...καθαρο looter μοιαζει...

Hardcore looter game είναι. Το θέμα είναι πόσο greedy θα είναι με τα microtransactions τους. Γιατί τόσο οπτικά, όσο και από πλευράς combat mechanics, δείχνει πολύ average game.

@psofκαι εγώ δεν έχω κάτσει να παίξω το gow ή το sekiro ng+ ή το last of us δεύτερη φορά. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι με το που τα έπιασα στα χέρια μου για κάποιες μέρες είμουν nolifer εντελώς. 😁 Δεν έχει καμία σχέση σαν εμπειρία να παίζεις εσύ ο ίδιος το game με το να βλέπεις κάποιον άλλο να παίζει. Αν ήταν έτσι θα καθόμασταν να βλέπαμε τηλεόραση και ταινίες όλη την ώρα. Ή θα είχαμε μόνιμα το twitch στον distortion να κάνει soulsborne speedruns μιας και εμείς αποκλείεται να είμαστε γρηγορότεροι. Δε θυμάμαι ποτέ να με έχει πιάσει με κάποια ταινία ή σειρά να κάτσω να δω 8 ώρες σερί (δεν αμφιβάλω ότι θα υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι). Στο gaming όμως μου έχει συμβεί με τα συγκεκριμένα games ακόμα και στα 40άντα μου τώρα, και το ίδιο λογικά θα συμβεί και με το TLOU2 που θα το έχω στα χέρια μου σε 5 μέρες. Σίγουρα δε μπορούμε να αγοράσουμε όλες τις κονσόλες για όλα τα exclusives, ή μπορεί να φαίνεται και υπερβολικό το ποσό της αγοράς αν είναι να παίξεις 1-2 παιχνίδια max. Δυστυχώς και εγώ είμαι σαν και σένα και αγοράζω playstation κάθε φορά αναγκαστικά για τα soulsborne exclusives. Οτιδήποτε παραπάνω έχω παίξει (και είναι αρκετά μέχρι να κάνει το κύκλο της η κονσόλα), όμως στη τελική με κάνει να αισθάνομαι ότι έστω δε πήγαν στράφι αυτά τα 300-400 για την αγορά της. Εδώ χαλάμε 600ρια για gpu;s κάθε 3-4 χρόνια. Τα ps3/4 είχαν 8ετή κύκλους, κοροϊδευόμαστε τώρα?😁 Btw, για μένα από πλευράς pve το bloodborne συνολικά είναι το καλύτερο from software game ever.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...