Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Άρα τι καταλαβαίνουμε από αυτό? Ότι εκείνη την εποχή δεν είχε ηχεία ο υπολογιστής 😝

Μπορεί και όχι.

Πάντως wasd δεν είχε σίγουρα. Ποιος σκέφτηκε τώρα ότι κομπιουτεραδες=fps άρα οτιδήποτε θα βγει για υπολογιστή, από shmup&jump'n'run (χρόνια έχω να  ακούσω αυτόν τον όρο) αμέχρι  fighting παιχνίδια θα εχει αυτόματα χειρισμό wasd με ξεπερνά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 λεπτά πριν, petran79 είπε

Πάντως wasd δεν είχε σίγουρα. Ποιος σκέφτηκε τώρα ότι κομπιουτεραδες=fps άρα οτιδήποτε θα βγει για υπολογιστή, από shmup&jump'n'run (χρόνια έχω να  ακούσω αυτόν τον όρο) αμέχρι  fighting παιχνίδια θα εχει αυτόματα χειρισμό wasd με ξεπερνά. 

Εδώ σε έχω, ελπίζω να σου λυθεί η απορία: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

QAOP συνηθως χρησιμοποιουσαμε, το WASD εγινε λιγο αργοτερα μοδα και τα arrow keys επισης. 

Ηχο φυσικα με μπλιτερακι να ουρλιαζει μεχρι να μπει εσωτερικο ηχειο να κανει emulate κατι λιγα ή καρτα ηχου τυπου Adlib

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
46 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

QAOP συνηθως χρησιμοποιουσαμε, το WASD εγινε λιγο αργοτερα μοδα και τα arrow keys επισης. 

Ηχο φυσικα με μπλιτερακι να ουρλιαζει μεχρι να μπει εσωτερικο ηχειο να κανει emulate κατι λιγα ή καρτα ηχου τυπου Adlib

PC Speaker for the win. :P Και ήμουν φαν των arrow keys.
Επίσης είχα πάει κι εγώ για Adlib (με το κλασσικό synthesizer ήχο που έβγαζε) πρώτα και μετά με Sound Blaster Pro, που ήταν άλλο πράγμα να ακούς φωνές. ^_^

spacer.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

PC Speaker for the win. :P Και ήμουν φαν των arrow keys.
Επίσης είχα πάει κι εγώ για Adlib (με το κλασσικό synthesizer ήχο που έβγαζε) πρώτα και μετά με Sound Blaster Pro, που ήταν άλλο πράγμα να ακούς φωνές. ^_^

spacer.png

Ακομη θυμαμαι το LOOM και το φοβερο και τρομερο Monkey Island,της Sierra τα μετεπειτα adventures που ηταν μαγεια με την adlib, το Prince of Persia και τοσα αλλα..Οταν προστεθηκε πρωτη φορα η καρτα ηχου ειχα παθει ψυχολογικο σοκ 😛

8088/1 και μπλιτερακι ή θανατος μεχρι να μπει η καρτα ηχου και hercules πρασινη με upgrade σε cga με upgrade σε ega αργοτερα κιαγιοσοθεοσε.. 😜

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο (δικό μου) pc είχε τουλάχιστον SVGA οθόνη και sounblaster 16 κάρτα. 😁 Ούτε μπορώ να διανοηθώ τις εποχές με CGA/EGA και pc speakers. Εδώ dos games έβρισκά τότε που δεν είχαν την επιλογή για sound blaster και ξενέρωνες.

Και tbh στις προ vga εποχές καλύτερα να είχες έναν Atari ST ή μια Amiga.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

QAOP συνηθως χρησιμοποιουσαμε, το WASD εγινε λιγο αργοτερα μοδα και τα arrow keys επισης. 

Ηχο φυσικα με μπλιτερακι να ουρλιαζει μεχρι να μπει εσωτερικο ηχειο να κανει emulate κατι λιγα ή καρτα ηχου τυπου Adlib

εμείς παίζαμε Mortal Kombat και άλλα όπως Lakers vs Celtics & Jordan vs Bird στο ίδιο πληκτρολόγιο! 

Ακόμα και τέλη 90 με emulators Raine, Callus, Neorage το ίδιο. 

Αφου στα πέναλτι κρυβαμε τα κουμπιά. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Το πρώτο (δικό μου) pc είχε τουλάχιστον SVGA οθόνη και sounblaster 16 κάρτα. 😁 Ούτε μπορώ να διανοηθώ τις εποχές με CGA/EGA και pc speakers. Εδώ dos games έβρισκά τότε που δεν είχαν την επιλογή για sound blaster και ξενέρωνες.

Και tbh στις προ vga εποχές καλύτερα να είχες έναν Atari ST ή μια Amiga.

VGA θυμάμαι ότι είχα πρωτοπαιξει  Wing Commander και ήταν υπέροχο.. Η μετάβαση στα 256 χρώματα από τα 16 πάλι μεγάλο σοκ.. 🤷😁

Και ποιος είπε ότι δεν είχαμε Amigara? 😋

5 λεπτά πριν, petran79 είπε

εμείς παίζαμε Mortal Kombat και άλλα όπως Lakers vs Celtics & Jordan vs Bird στο ίδιο πληκτρολόγιο! 

Ακόμα και τέλη 90 με emulators Raine, Callus, Neorage το ίδιο. 

Αφου στα πέναλτι κρυβαμε τα κουμπιά. 

Πωωω lakers vs celtics και ο δεξιά πατουσε το insert για να κάνει λομπα ο Καριμ 🤣

Πωπω εποχες.. δυο μαζί στο ιδιο πληκτρολογιο πες τα να ακουνε λεμεεε🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panagiotis54 είπε

υπο αλλες συνθηκες και εγω....αλλα με οτι εχει γινει....και με την περιοδο στην οποια ειμαστε....🥲

Η τωρινή Bioware είναι για τα πανηγύρια οποτε καλύτερα να μην περιμένεις τίποτα, safer. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...