Προς το περιεχόμενο

Το σύστημα αναγνώρισης προσώπου NGI του FBI θα έχει "φακελώσει" 52 εκατομμύρια πολίτες μέχρι το 2015


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτον ολοι αυτοφακελωνοσαστε !

δευτερον  τα προσωπικα δεδομενα σας που τους κατηγορειτε πως σας κλεβουν , απλα τους τα προσφερετε μονοι σας στο πιατο !

και τριτον  ναι μεν το ξερετε αυτο , αν σας κοψουν ομως φβ τουιτερ ιντσαγκραμ κτλ μπορει να παθετε στερητικο χειροτερο και  απο του πρεζακια στην ομονοια !

 

 

 Και οκ μη το κανετε τοσο μελοδραμα το ολο θεμα ,  αν δε θελουμε να  μας ελενχουνε με την καμερα μας οταν κανουμε σεξ για να μας εκβιασουνε δειχνοντας στους γειτονες ποσο τον εχουμε  , τραβαμε το usb  δεν ειναι κ τοσο δυσκολο  ε ?

χαζουλικο το παραδειγμα του usb ξερω - οσο χαζουλικο ομως ειναι και το να φοβομαστε κατι τετοιο ..

οπως το να φοβομαστε το να κανουμε ανωνυμα σχολια σε μπλοκς μην τυχων και χρησιμοποιηθούν αργοτερα εναντιων μας  κτλ κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι οτι όλα αυτά έχουν προχωρήσει αρκετά περισσότερο απο οτι βγαίνει στη δημοσιότητα.

 

Καλυτερα μηπως και  μαζεψουν νωριτερα τους κατα συρροη και γλιτωσουν καποια θυματα το χωμα .

Το οτι θα εχουν τα στοιχεια του Μπαμπη  απο τα Πατησια και τα δικα μου δεν με ενδιαφερει καθολου ας τα εχουν .

 

Εσένα μπορεί να μη σε ενδιαφέρει, αλλά πολύ κόσμο τον ενδιαφέρει.

Εσύ μπορεί να αυτο-φακελώνεις και όλη τη ζωή σου στο FB. Δικαίωμα σου, αλλά ταυτόχρονα δικό μου δικαίωμα είναι να μην με φακελώνουν χωρίς λόγο. Οχι οτι έχω τέτοια αυταπάτη φυσικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ακούσω πόσοι από όσους κράζουνε για την βάση δεδομένων του FBI (που μάλιστα έχει και φωτογραφίες), δεν έχουν facebook account.

 

Εγώ πάντως δεν έχω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε τι; Πρέπει να δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα ο,τι κάνουν οι μυστικές υπηρεσίες "για το καλό μας";

οχι ρε φιλε αραξε δεν εννοω αυτο απλα να προσεχουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και αν με εκνευρίζει η κλασική πλέον νοοτροπία του Έλληνα που το  παίζει ξύπνιος και ανώτερος αφού ξέρει όλες τις θεωρίες συνομωσίας, φίλε Fotis13 έχεις άδικο.

 

Η κυβέρνηση των ΗΠΑ, αποδεδειγμένα πλέον, αλλά και κάθε κυβέρνηση, μπορεί να μάθει ανά πάσα στιγμή τα πάντα για εσένα. Τι βλέπεις στην τηλεόραση, τι αγοράζεις online, τι email ανταλλάσεις, τι είδους τσόντες βλέπεις στον υπολογιστή σου.

 

Μήπως νιώθεις ασφαλέστερος τώρα; Μήπως νιώθει ο οποιοσδήποτε Αμερικανός ασφαλέστερος; Δεν νομίζω.

 

Μπορούν να ανοίξουν τη webcam στον υπολογιστή σου, στο τηλέφωνό σου ή στο Xbox σου χωρίς να το ξέρεις. Δε χρειάζεται να κάνει κανείς κάποιο έγκλημα για να γίνει αυτό.

Για να καταλάβεις πώς μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα δεδομένα που έχουν συλλέξει για εσένα, να φέρω ενα παράδειγμα. Ας υποθέσουμε ότι η κυβέρνηση άλλαζε σε δικτατορία. Ένας άνθρωπος, θα μπορούσες να είσαι εσύ, θέλει να διαδηλώσει. Σε βλέπουνε λοιπόν, και αντί να σε βάλουν φυλακή κάνουν κάτι χειρότερο. Χρησιμοποιούν όλα τα δεδομένα που έχουν για εσένα για να σε εκβιάσουν. Δεν ξέρω, μπορεί να σου στείλουν με email βίντεο που τραβήξανε από τη webcam σου εσένα και την κοπέλα σου. Ή ακόμα ευκολότερα φωτογραφίες που σου έστειλε εκείνη. Ή φωτογραφίες από κάμερες στο δρόμο που αναγνωρίσανε το πρόσωπό σου αυτόματα και δεν ξέρω και εγώ τι έκανες. Ίσως βρούνε άλλα στοιχεία που να σε κάνουν να χάσεις τη δουλειά σου. Να χάσουν άλλοι συγγενείς σου τη δουλειά τους. Οπότε σε εκβιάζουν ώστε να καρφώσεις όλους τους άλλους που διαδηλώσανε μαζί σου.

 

Τραβηγμένο σενάριο; Link.png Site: Να θυμίσω τι γινόταν πέρυσι το καλοκαίρι λοιπόν στην Τουρκία λοιπόν, που συλάβανε κόσμο επειδή οργανώνανε πορείες μέσω Facebook και Twitter.

 

Και ας υποθέσουμε ότι αυτά δε θα γίνονταν ποτέ. Μήπως γνωρίζεις τι θα κάνουν σε 20-30 χρόνια τα δεδομένα που έχουν συλλέξει για εσένα; Αν αποφασίσουν να δώσουν όλο το ιστορικό σου στο ιντερνετ στους μελλοντικούς εργοδότες που το ζητάνε; Αν ακόμα έχουν συλλέξει και διάφορα ανώνυμα posts που έχεις κάνει κατά καιρούς στο διαδίκτυο; Ίσως κάποτε να εξέφρασες μία πολύ ισχυρή πολιτική θέση, ανώνυμα πάντα, κάτι το οποίο δε θα έκανες ποτέ στην προσωπική σου ζωή. Να κριθεί η δουλειά σου από -ανώνυμες- κατά τ'άλλα δηλώσεις;

 

Να αρχίσουμε να τα σκεφτόμαστε λίγο αυτά λοιπόν. Δεν είναι λογικό να θυσιάζεται η ιδιωτικότητά μας στον βωμό της "αντιτρομοκρατίας". Και ας μη μας αφορούν αυτές οι ειδήσεις άμεσα εμάς στην Ελλάδα. Να βλέπουμε τι μας έρχεται.

Μα ακριβώς εκεί στοχεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Διαβάζοντας τα το άρθρο και στη συνέχεια τα σχόλια δεν ξέρω αν πραγματικά πρέπει να γελάμε ή να κλαίμε...

   

    Αν το ίδιο το έβγαζε σε εφαρμογή το Facebook  η συντριπτική πλειοψηφία θα μιλούσε για την καινοτομία σταθμό- επανάσταση της τεχνολογίας .... με εκατομμύρια χρήστες να σκανάρει τη μάπα του στη κάμερα.

  Το κάνει το FBI... o < διακόπτης> γυρνάει στο μέγιστο και καλά προβληματισμό παραβίασης προσωπικών δεδομένων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Διαβάζοντας τα το άρθρο και στη συνέχεια τα σχόλια δεν ξέρω αν πραγματικά πρέπει να γελάμε ή να κλαίμε...

   

    Αν το ίδιο το έβγαζε σε εφαρμογή το Facebook  η συντριπτική πλειοψηφία θα μιλούσε για την καινοτομία σταθμό- επανάσταση της τεχνολογίας .... με εκατομμύρια χρήστες να σκανάρει τη μάπα του στη κάμερα.

  Το κάνει το FBI... o < διακόπτης> γυρνάει στο μέγιστο και καλά προβληματισμό παραβίασης προσωπικών δεδομένων. 

Άμα πραγματικά πιστεύεις ότι με το ΦΒ θα υπήρχε διαφορά (ή θα ήταν και καλά "καλύτερο" αυτό το "νέο) τι να σου πω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα πραγματικά πιστεύεις ότι με το ΦΒ θα υπήρχε διαφορά (ή θα ήταν και καλά "καλύτερο" αυτό το "νέο) τι να σου πω..

 

Απλά καυτηριάζω την υποκρισία του κόσμου... δεν υποστηρίζω ούτε το facebook ούτε το FBI.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεικτα συναισθήματα. Είτε πειράζει κάποιον  το φακέλωμα σαν άτομο ή σαν σύνολο μας ενοχλεί ή όχι δεν μπορώ να το κρίνω γιατί ο καθένας έχει παραθέσει εδώ την άποψη του.Το να προσπαθείς όμως να επιβάλεις ή να πείσεις κάποιον το θεωρώ ανούσιο και χωρίς να υπάρχει λόγος να γίνεται. Δεν θέλω ούτε το φβ ούτε το FBI ούτε κανείς να με φακελώνει χωρίς να είναι εις γνώση μου και χωρίς να το έχω εγκρίνει εγώ.Γιατί ισχύει ότι ποτέ κανείς δεν ξέρει το μέλλον τι του επιφυλάσσει και πώς μπορούν όλα αυτά τα στοιχεία (λίγο παρατραβηγμένο ή σενάριο επιστιμονικής φαντασίας) να αλλοιωθούν ή να χρησιμοποιηθούν εναντίον του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεικτα συναισθήματα. Είτε πειράζει κάποιον  το φακέλωμα σαν άτομο ή σαν σύνολο μας ενοχλεί ή όχι δεν μπορώ να το κρίνω γιατί ο καθένας έχει παραθέσει εδώ την άποψη του.Το να προσπαθείς όμως να επιβάλεις ή να πείσεις κάποιον το θεωρώ ανούσιο και χωρίς να υπάρχει λόγος να γίνεται. Δεν θέλω ούτε το φβ ούτε το FBI ούτε κανείς να με φακελώνει χωρίς να είναι εις γνώση μου και χωρίς να το έχω εγκρίνει εγώ.Γιατί ισχύει ότι ποτέ κανείς δεν ξέρει το μέλλον τι του επιφυλάσσει και πώς μπορούν όλα αυτά τα στοιχεία (λίγο παρατραβηγμένο ή σενάριο επιστιμονικής φαντασίας) να αλλοιωθούν ή να χρησιμοποιηθούν εναντίον του.

 

 

Το κάνουν ήδη. Αλλοιώνουν στοιχεία όπως τους βολεύει πολλές φορές. Σιγά την επιστημονική φαντασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον ολοι αυτοφακελωνοσαστε !

δευτερον  τα προσωπικα δεδομενα σας που τους κατηγορειτε πως σας κλεβουν , απλα τους τα προσφερετε μονοι σας στο πιατο !

και τριτον  ναι μεν το ξερετε αυτο , αν σας κοψουν ομως φβ τουιτερ ιντσαγκραμ κτλ μπορει να παθετε στερητικο χειροτερο και  απο του πρεζακια στην ομονοια !

 

 

 Και οκ μη το κανετε τοσο μελοδραμα το ολο θεμα ,  αν δε θελουμε να  μας ελενχουνε με την καμερα μας οταν κανουμε σεξ για να μας εκβιασουνε δειχνοντας στους γειτονες ποσο τον εχουμε  , τραβαμε το usb  δεν ειναι κ τοσο δυσκολο  ε ?

χαζουλικο το παραδειγμα του usb ξερω - οσο χαζουλικο ομως ειναι και το να φοβομαστε κατι τετοιο ..

οπως το να φοβομαστε το να κανουμε ανωνυμα σχολια σε μπλοκς μην τυχων και χρησιμοποιηθούν αργοτερα εναντιων μας  κτλ κτλ

Μίλα για τον εαυτό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...