Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση Motorola Moto G


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To LG L9 II δεν είναι καλύτερο σε όλους τους τομείς, ενώ έχει μείνει στην έκδοση Jelly Bean του android = 0 υποστήριξη.

 

Επίσης έχει την μισή ιπποδύναμη από το Moto G μιάς και έχει το 2-πυρηνο Snapdragon 400, ενώ το Moto G την τετραπύρηνη έκδοσή του.

 

Για παράδειγμα, στο Quadrant benchmark, το LG χτυπάει σκόρ κάπου στα 5300.

 

Το Moto G φεύγει πάνω από τα 8500. Μπορεί να παίξει άνετα και τα πιό απαιτητικά παιχνίδια που έχουν βγεί.

 

Βασικά είναι πιό δυνατό από το tablet Nexus 7 που αγόρασα πέρσι....

 

Το Moto G δεν ανταγωνίζεται κινητά στο ίδιο οικονομικό εύρος, κάτι το οποίο αναφέρεται σε αρκετά reviews.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 χιλιοστα πάχος και έλλειψη SD. Όποιος πιστεύει ότι το τηλέφωνο αξίζει, ας δει πρώτα το s3 που είναι σε όλα καλύτερο ακόμα και αν δε πάρει Android 4.4.2+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To L9 II χάνει μόνο στα benchmarks σε real life καταστάσεις ο διπύρινος Krait δεν θα κολώσει πουθενά επίσης σε λίγο καιρό θα πάρει kitkat 4.4.

 

Και αν σκεφτείς ότι

 

-Είναι πιο μαζεμένο λεπτότερο και ελαφρύτερο

 

-Μεγαλύτερη 4,7 ιντσών οθόνη 720p

 

-Υποδοχή microSD

 

-8mp κάμερα με υποστήριξη καταγραφής 1080p video

 

-Eξίσου καλή μπαταρία με το moto G (2150mah)

 

Και όλα αυτά με λίγα ευρώ παραπάνω νομίζω πως το Moto G έχει αντίπαλο και δεν παίζει μόνο πια.

 

L9 II vs Moto G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Μοτο G έχει τη καλύτερη αναλογία απόδοσης - τιμής που έχουμε δεί ποτέ σε smartphone.

 

Έχει χαρακτηριστικά και απόδοση συσκευών που κοστίζουν πολύ περισσότερο.

 

Μιλάμε για 4.5 ίντζες οθόνη 720p, 329ppi. Υψηλότερη πυκνότητα από την retina του iphone. Το S4 mini που είναι πιό ακριβό από το Moto G και έχει subHD ανάλυση 256ppi σε 4,3 ίντζες.

 

Και το γυαλί είναι Gorilla glass 3.

 

Για όποιον δεν είναι smartphone junkie ή poweruser, πιστεύω είναι η μόνη android συσκευή που θα πρέπει να τον ενδιαφέρει για αγορά.

επιτελους καποιος που καταλαβαινει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To L9 II χάνει μόνο στα benchmarks σε real life καταστάσεις ο διπύρινος Krait δεν θα κολώσει πουθενά επίσης σε λίγο καιρό θα πάρει kitkat 4.4.

 

 

Το L9 είναι low-budget, low performance κινητό, χωρίς υποστήριξη για τις νέες εκδόσεις android.

 

Το πολύ πολύ να φορέσει την Kit Kat. Μέχρι εκεί. Το μόνο πραγματικό υπέρ που έχει είναι η υποδοχή microSD. Τίποτε άλλο.

 

Χίλιες φορές καλύτερα να πάς σε Galaxy S3.

 

Σε αυτά τα λεφτά 2 επιλογές έχεις:

 

Ή δεν σε ενδιαφέρει η επικαιροποιημένη pure android εμπειρία και πάς σε Galaxy S3 ή πάς σε Moto G.

 

Αλλιώς σκάς άλλα 150 ευρώ και πάς σε κάτι ουσιαστικά καλύτερο.

 

Επίσης κάτι το οποίο δεν έχει αναφερθεί είναι ότι το Moto G είναι αδιάβροχο. Δεν έχει πάρει πιστοποίηση waterproof διότι η Motorola δεν έκανε τα απαραίτητα τέστ, αλλά το κινητό έχει πολύ μεγάλες αντοχές στην επαφή του με το νερό, λόγω κλειστού battery compartment και nano-coating των ηλεκτρονικών του.

 

Υπάρχουν μπόλικα βίντεο και τέστ με το κινητό να κάθεται μισή ώρα μέσα στο νερό και να επιβιώνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα μοτο g και nexus 4. Εχω δαπανησει πολλες ωρες πανω στο s3 και ξερω οτι η μαρκα, το παχος,η καμερα, η μεγαλυτερη οθονη και ο αποθηκευτικος χωρος το κανουν πιο καλη επιλογη για το ευρυ κοινο. Εχει και σωστη τιμη τωρα πια. Ομως υπαρχουν ανθρωποι οπως εγω (ξαναλεω ειχα το νεξους 4) που εκτιμουν πολυ την ταχυτητα του μοτο, την ευκολη χρηση με το ΕΝΑ χερι, την διαφορετικη οψη απο το samsung (8 μοντελα με την ιδια ακριβως εμφανιση), την gor glass 3, τα χρωματα στα καπακια, την αγνη εκδοση που φοραει και τελος την μεγαλυτερη αυτονομια απο ΟΛΑ τα τηλεφωνα με τις ιδιες επιδοσεις με μοναδικη εξαιρεση το lg g2.

 

Το s3 δεν ειναι καλυτερο. Ειναι πιο mainstream.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με τις αναγκες του καθενός. Εγω ξενέρωσα με κάμερα,sd και μπαταρία. Δηλαδή για να πάρω νεο κινητό ναι μεν θα πρέπει να ειναι πολυπύρηνο αλλα να εχει καλύτερη κάμερα απο 5mp (ειδα ufo's τις προάλλες και δεν τα κατέγραψε το xperia mini μονο ενα κατάφερα να το βιντεοσκοπήσω που ειχε κατεβεί στα 50 μέτρα....) sd θελω τουλάχιστον 8gb με δυνατότητα επέκτασης δεν μπορώ να βασίζομαι στη συσκευή... και η μπαταρία ειναι φόλα που δεν βγαίνει δηλαδή σε 1-2 χρόνια πέταμα το κινητό; Εγω θέλω να το κρατήσω παραπάνω... ή να το χαρίσω να πούμε...Οποτε για μενα δεν κάνει...σε άλλους μπορει να ειναι must.

Ασχετο αλλα και εγω ειδα πριν κανα μηνα! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θέλετε pure Android Experience και ένα φθηνότερο τηλέφωνο, επιλέξτε το Moto G. Το Galaxy S3 εχει πανω κατω οριακά καλύτερο hardware με μια οριακά καλύτερη φωτογραφική μηχανή. 
Απλα πραγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ τα παρακάτω

Αδιάβροχο (σε δοκιμή μέσα σε νερο για 10 λεπτα)

Απο τις πιο γρήγορες εσωτερικές μνήμες. (σε benchmarks)

 

Οσο για την sd ναι θα την καλοεβλεπα ισως για photos kai mp3

αλλα και ετσι οταν οι φωτο ειναι 2-3 mb και τα mp3 4-5.. δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα

Προσωπικά εχω και το 8αρι και το 16αρι.

Στο 8αρι εχω.

250 mp3

Εναν κυκλο σειρας TV

Gps με 7 χώρες που θελω

Αρκετα apps

10 περιπου games ελαφρια (30-50mb)

2 heavy games (need for speed)

Και ολα πανε ρολοϊ

 

Η καμερα ειναι καλη για μερα.. την νυχτα θελει φλας.

Εχει μαλιστα 2 πολυ καλα features. 

1)Φωτο.. με ενα click βγαζεις burst mode (προσωπικά εφτασα τις 100 και ακομα εβγαζε.)

2)Slow Motion Video. Πεφτει στα 720p και ειναι καταπληκτικο feature για αρκετες περιπτοσεις. (1 sec real life = 2 secs video)

 

Για τα λεφτα του.. (αμαζον τωρα ειναι στα 150 αν δεν κανω λαθος) δεν υπαρχει αλλο (απο ευρωπη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο τις πιο γρήγορες εσωτερικές μνήμες. (σε benchmarks)

 

 

 

δεν εχει απο τις πιο γρηγορες εσωτερικες μνημες.

 

εχει

On request, Motorola has confirmed the use of an eMMC memory card in the Moto G.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2547384

 

The e-MMC has the advantage in terms of the interface speed (double data rate (DDR) mode in V4.4 at 52 MHz equals 108 MB/s versus 33 MB/s for NAND with built-in ECC).  However, interface speed is not the whole story.  For many users of raw NAND, the lower maximum latency and control over NAND operations offers a real performance advantage versus a fully managed solution.

 

http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1279018&page_number=2

 

 

αυτο που την κανει πιο γρηγορη απο τις αλλες ειναι το συστημα αρχειων οπου δεν εχει το ext 4 αλλα το F2FS

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=linux_314_ssdfs&num=1

 

 

 

 

http://www.xda-developers.com/android/f2fs-put-to-the-test-against-ext4/f2fs.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλα και εγω ειδα πριν κανα μηνα! :P

Στειλε πμ να μου πεις τι που και πως ευχαριστώ!πριν ενα μήνα ηταν και το δικό μου. 9-12 Μαρτίου. θα σου εξηγήσω γιατι 9-12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχοντας την συγκεκριμένη συσκευή μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος μετά από 3 μήνες λειτουργίας του κινητού το μόνο που έχω να αναφέρω σαν αρνητικό είναι οτι ο αποθηκευτικός χώρος είναι σχετικά μικρός για την έκδοση των 8gb εντάξει το ξέρεις οταν το αγοράζεις.. και οτι η μπαταρία δεν έχει τόσο μεγάλη αυτονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

το προβλημα του moto g και δεν το διαβασα σε καποιο σχολιο ειναι οτι τα δειχνει ολα μπλε

 

 

τι ορατή επίδραση έχει αυτό στη συσκευή και στον χρήστη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...