Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση Motorola Moto G


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 και οτι η μπαταρία δεν έχει τόσο μεγάλη αυτονομία.

 

Αυτό εξαρτάται απο την χρήση που του κάνει ο καθένας όμως σε γενικές γραμμές η μπαταρία του Moto G είναι ένα από τα δυνατά του σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν εχει απο τις πιο γρηγορες εσωτερικες μνημες.

 

εχει

 

 

αυτο που την κανει πιο γρηγορη απο τις αλλες ειναι το συστημα αρχειων οπου δεν εχει το ext 4 αλλα το F2FS

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=linux_314_ssdfs&num=1

 

 

 

 

http://www.xda-developers.com/android/f2fs-put-to-the-test-against-ext4/f2fs.png

 

 

60507.png

 

60508.png

 

οταν με 150€ καποιος μου δινει τετοια ταχυτητα.. προσωπικά δεν με πολυενδιαφερει πως το κανει αλλα το οτι φτανει αυτη η ταχυτητα σε μενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εδώ και μια εβδομάδα. Το κινητό είναι απλά άψογο (όχι μόνο για τα λεφτά του, αλλά και γενικώς).

 

Όσον αφορά τα παράπονα για μικρό χώρο έχω να πω ότι ούτε τα Iphone έχουν δυνατότητα microSD (και δεν υποστηρίζουν USB OTG που υποσηρίζει το Moto),ενώ όσον αφορά στη μπαταρία,ούτετα Iphone έχουν αποσπώμενη (με την έννοια ανοίγω καπάκι - αλλάζω χωρίς εργαλεία).

 

Μολονότι τα Iphone έχουν 2 ίδια βασικά μειονεκτήματα με το Moto G dεν έχω δει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα Iphone. Σαν τρελά πουλάνε και μάλιστα οι ιδιοκτήτες το περηφανεύονται κιόλας!

 

Η ποιότητα κατασκευής είναι άριστη, η αίσθηση στο χέρι, στο scrolling στο γυαλί τέλειο και η ταχύτητα απόκρισης του καθαρού Android καταπληκτική (ούτε lag ούτε τίποτα - όποιος μιλάει για lag ας πάρει το LG L7 για μια μέρα και το συζητάμε μετά το θέμα!).

 

Όσον αφορά την φωτογραφική μηχανή είναι ανεκτή με αποδεκτή ποιότητα. Εγώ όσες φωτογραφίες έβγαλα, δεν με άφησαν παραπονεμένο. Άλλωστε η φωτογραφική στο κινητό είναι λύση ανάγκης.

 

Αν πας κάπου όπου ξέρεις ότι θα βγάλεις φωτογραφίες π.χ σε γενέθλια και θέλεις να βγάλεις φωτογραφίες, παίρνεις μαζί και την μηχανή σου, η οποία κατά πάσα πιθανότητα είναι σίγουρα καλύτερη από το κινητό σου!

 

Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον δεν έχει να δώσει μια περιουσία για το κινητό του!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εδώ και μια εβδομάδα. Το κινητό είναι απλά άψογο (όχι μόνο για τα λεφτά του, αλλά και γενικώς).

 

Όσον αφορά τα παράπονα για μικρό χώρο έχω να πω ότι ούτε τα Iphone έχουν δυνατότητα microSD (και δεν υποστηρίζουν USB OTG που υποσηρίζει το Moto),ενώ όσον αφορά στη μπαταρία,ούτετα Iphone έχουν αποσπώμενη (με την έννοια ανοίγω καπάκι - αλλάζω χωρίς εργαλεία).

 

Μολονότι τα Iphone έχουν 2 ίδια βασικά μειονεκτήματα με το Moto G dεν έχω δει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα Iphone. Σαν τρελά πουλάνε και μάλιστα οι ιδιοκτήτες το περηφανεύονται κιόλας!

 

Δηλαδη εσυ αγορασες iphone με android? Σε κλεψανε :D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου δεν με κλέψανε, μάλλον εγώ τους έκλεψα που πήρα κάτι καλύτερο από Iphone 4 και μου περίσσεψαν χρήματα και για ένα tablet.....

 

Ήξερα ακριβώς τι αγόραζα και για αυτά που ήθελα το κινητό μευπερκαλύπτει και απο μπαταρίακαι από χωρητικότητα και από καμερα. Αν ήθελα κάτι παραπάνω αναλόγως του τι ήθελα θα πήγαινα σε κινητό με καλύτερη κάμερα, μεγαλύτερη δυνατότητα επέκτασης μνήμης κλπ.

 

Είχα το Omnia 2 4 χρόνια. Δεν άλλαξα μπαταρία ούτε μια φορά (και ως το τέλος κρατούσε μια χαρά), τα 8 GB μνήμης μου ήταν υπεραρκετά και φωτογραφίες ζήτημα να έβγαλα καμια 30αριά όλο αυτό το διάστημα , οπότε το Moto με υπερκαλύπτει. Aκόμα και αν σε 4 χρόνια χρειαστεί να αλλάξω μπαταρία θα το κάνω.

 

Απλά μου κάνει εντύπωση που ενώ βγήκε ένα κινητό mid-range που βάζει κάτω οτιδήποτε βρίσκεται έως αυτή την τιμή (αλλά και αρκετά απο πάνω από αυτή) και καθόμαστε και προβάλλουμε ως σημαντικό μειονέκτημα και λόγο μη αγοράς, την έλλειψη SD και την μη εναλλάξιμη μπαταρία, την ίδια ώρα που τα apple boys εξυμνούν τα τηλέφωνά τους που έχουν ακριβώς τα ίδια μειονεκτήματα.

 

Όσο για αυτό που ρώτησες πιο πάνω για κινητό με φωτογραφική που να τραβάει τα αστέρια μάλλον ατύχησες γιατί την ίδια ερώτηση έκανα σε φίλο μου που ασχολείται με φωτογραφία και μου είπε ότι αν θέλω φώτο ουρανού και νύχτα μόνο με DSLR (και ανάλογο φακό) Μου το εξηγούσε με τεχνικούς όρους (διαφράγματα, αισθητήρες κλπ). Αυτό που κράτησα είναι ότι για να βγάλεις φωτογραφία άστρων θέλεις να μείνει το διάφραγμα ανοιχτό (ρύθμιση μόνο σε ακριβές φωτογραφικές μηχανές) για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και η μηχανη να είναι σταθερή (δηλαδή υποχρεωτικά τρίποδο οπότε εκ των πραγμάτων τα κινητά αποκλείονται)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ σε οσα λες απλα διαφωνώ με το τρόπο σκέψης σου.
Μη συγκινούμε το iphone με ενα android κινητό είναι ανούσιο.
Σε ευχαριστω για την απάντηση περί αστεριών κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ!

Είχα την ίδια απαίτηση με εσένα (φωτογραφίες το καλοκαίρι με αστέρια και φεγγάρια δίπλα στην παραλία) και απογοητεύτηκα έπειτα από τη συζήτηση με το φιλαράκι, όπου διαπίστωσα ότιτο χόμπυ της φωτογραφίας θέλει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα σας λεω τσεκαρετε τα κινεζικα κινητα οπως το zopo 998 που πηρα εγω και συγκρινετε το με αυτην την πατατα που τολμανε να το βαλουν σχεδον ιδια τιμη. ουτε 100 ευρω δεν θα εδινα για αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω να γίνεται ατυχής σύγκριση μεταξύ του Moto G και του Galaxy S3 θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν είναι και τόσο δίκαιο αυτό γιατί απλά το S3 ήταν τηλέφωνο ναυαρχίδα για το 2012 και τιμή που όταν το πήρα εγώ είχε 590 ευρώ, ενώ το Moto G που ΔΕΝ είναι τηλέφωνο ναυαρχίδα και το οποίο επίσης έχω τώρα ξεκίνησε με μια τιμή της τάξης των 230 ευρώ (έχω το 16αρι). Άρα η σύγκριση είναι ανούσια έτσι κι αλλιώς! 

Ναι είναι πρόβλημα να μην έχει sd slot το κινητό αλλά μην ξεχνάμε τη κατανάλωση μπαταρίας...

Ένα κινητό δεν παύει να είναι κινητό και τα 16Gb νομίζω ότι είναι υπέρ αρκετά.

Σαν android συσκευή τρώει κολλήματα δεν λέω αλλά με το S3 είχα τα 10πλάσια για να μην πω περισσότερα μέχρι που κόντεψα να το πετάξω στον τοίχο από τα νεύρα μου κι έτσι το πούλησα όσο ακόμα περνούσε η μπογιά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60507.png

 

60508.png

 

οταν με 150€ καποιος μου δινει τετοια ταχυτητα.. προσωπικά δεν με πολυενδιαφερει πως το κανει αλλα το οτι φτανει αυτη η ταχυτητα σε μενα. 

 

 

ναι ρε οκ. το ειπα απλα για το θεμα της συγκρισης οτι ειναι καπως μηλα με πορτοκαλια αφου εχουμε διαφορετικα FS

 

 

τι ορατή επίδραση έχει αυτό στη συσκευή και στον χρήστη ;

 

 

διαβαζω οτι φαινεται στο ματι. αλλιως δεν θα το ειχα ανεφερει

 

 

 

Επειδή βλέπω να γίνεται ατυχής σύγκριση μεταξύ του Moto G και του Galaxy S3 θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν είναι και τόσο δίκαιο αυτό γιατί απλά το S3 ήταν τηλέφωνο ναυαρχίδα για το 2012 και τιμή που όταν το πήρα εγώ είχε 590 ευρώ, ενώ το Moto G που ΔΕΝ είναι τηλέφωνο ναυαρχίδα και το οποίο επίσης έχω τώρα ξεκίνησε με μια τιμή της τάξης των 230 ευρώ (έχω το 16αρι). Άρα η σύγκριση είναι ανούσια έτσι κι αλλιώς! 

Ναι είναι πρόβλημα να μην έχει sd slot το κινητό αλλά μην ξεχνάμε τη κατανάλωση μπαταρίας...

Ένα κινητό δεν παύει να είναι κινητό και τα 16Gb νομίζω ότι είναι υπέρ αρκετά.

Σαν android συσκευή τρώει κολλήματα δεν λέω αλλά με το S3 είχα τα 10πλάσια για να μην πω περισσότερα μέχρι που κόντεψα να το πετάξω στον τοίχο από τα νεύρα μου κι έτσι το πούλησα όσο ακόμα περνούσε η μπογιά του.

 

 

σωστοτερη συγκριση ειναι με το S4 mini θα ελεγα που ειναι και νεοτερο και κανει 200 ευρω

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5831&idPhone2=5375

 

καλυτερο το moto G αλλα λεπτοτερο και ελαφρυτερο αρκετα το S4 mini

 

 

 

Το έχω εδώ και μια εβδομάδα. Το κινητό είναι απλά άψογο (όχι μόνο για τα λεφτά του, αλλά και γενικώς).

 

Όσον αφορά τα παράπονα για μικρό χώρο έχω να πω ότι ούτε τα Iphone έχουν δυνατότητα microSD (και δεν υποστηρίζουν USB OTG που υποσηρίζει το Moto),ενώ όσον αφορά στη μπαταρία,ούτετα Iphone έχουν αποσπώμενη (με την έννοια ανοίγω καπάκι - αλλάζω χωρίς εργαλεία).

 

Μολονότι τα Iphone έχουν 2 ίδια βασικά μειονεκτήματα με το Moto G dεν έχω δει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα Iphone. Σαν τρελά πουλάνε και μάλιστα οι ιδιοκτήτες το περηφανεύονται κιόλας!

 

Η ποιότητα κατασκευής είναι άριστη, η αίσθηση στο χέρι, στο scrolling στο γυαλί τέλειο και η ταχύτητα απόκρισης του καθαρού Android καταπληκτική (ούτε lag ούτε τίποτα - όποιος μιλάει για lag ας πάρει το LG L7 για μια μέρα και το συζητάμε μετά το θέμα!).

 

Όσον αφορά την φωτογραφική μηχανή είναι ανεκτή με αποδεκτή ποιότητα. Εγώ όσες φωτογραφίες έβγαλα, δεν με άφησαν παραπονεμένο. Άλλωστε η φωτογραφική στο κινητό είναι λύση ανάγκης.

 

Αν πας κάπου όπου ξέρεις ότι θα βγάλεις φωτογραφίες π.χ σε γενέθλια και θέλεις να βγάλεις φωτογραφίες, παίρνεις μαζί και την μηχανή σου, η οποία κατά πάσα πιθανότητα είναι σίγουρα καλύτερη από το κινητό σου!

 

Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον δεν έχει να δώσει μια περιουσία για το κινητό του!

 

 

 

μπορεις να πεις πως ειναι η οθονη? βλεπεις ταση προς το μπλε χρωμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου όχι μια χαρά μου φαίνεται η οθόνη.

 

Για να το παρατηρήσω άνοιξα λευκό παράθυρο του Chrome (σελίδα google) αλλά δεν πρόσεξα τίποτα.

 

Ίσως έχεις πιο παρατηρητικό μάτι και μεγαλύτερη εμπειρία σε smartphones της προκοπής και μπορείς να διακρίνεις την τάση που αναφέρεις. Εμένα μου φαίνεται μια χαρά. Το σύγκρινα με το Vodafone smart mini τηςγυναίκας μου (αυτό είχα διαθέσιμο - μην ακούσω κανέναν να γελάει!) και δεν παρατήρησα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαυτο το θεμα μπορειτε να πειτε πως το βλεπετε απο την εμπειρια σας?? γινεται οντως κουραστικο ??

 

http://youtu.be/6B5dlAgNy-w?t=8m58s

 

 

αυτο με τις οθονες εχω διαβασει οτι παιζει. υπαρχει και σχετικο βιντεο με διαφορετικες μετρησεις. απλα δεν ξερω εαν ηταν θεμα στην αρχη που εφτιαξε ή συνεχιζουν ακομα αυτες οι παρτιδες με την περιεργη οθονη

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2581845

 

 

01pSGAIMN3L.gif

Temporarily out of stock. Order now and we'll deliver when available. We'll e-mail you with an estimated delivery date as soon as we have more information. Your credit card will not be charged until we ship the item.

 

http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B00ECBREK2/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new&qid=1398337227&sr=1-1

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου με σκληρη χρηση ποσο

 

πολυ καλο τηλ το εχω στα χερια μου! το μεγαλο μειον η καμερα η οποια ειναι μετρια προς χαλια! 

 σου κραταει η μπαταρια ; σκληρη χρηση λεω πχ να παιξει 50 τραγοθδια στο youtube...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...