Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το Ubuntu 14.04 LTS 'Trusty Tahr'


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλασικά θέλει νέο καλό pc ;)

Για μένα το ποιο άχρηστο distro.

 

7μηνίτικο laptop Lenovo G500 :P.

 

Γενικά αυτή η αρρώστια "The system is running in low-graphics mode" ή παρόμοια black screens είναι κατάρα σε πολλές διανομές τελευταία. Κάτι παίζει με το X Window System και με τα αντίστοιχα γραφικά Intel. Σε AMD και NVIDIA το πρόβλημα διορθώνεται εύκολα. Με intel γραφικά, πολλές μα πολλές δοκιμές/reboots και τρέχα γύρευε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτό το "unity" απλά δεν βλέπεται! αίσχος από την πρώτη μέρα. 

 

Ασφαλώς και ευτυχώς αλλάζει, αλλα είναι η κυρια αιτία που ανέβηκαν άλλες διανομές (πχ mint) που έρχονταν με άλλo default shell. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι από 12.04 LTS μπορείς να πας σε 14.04 LTS με dist-upgrade. 

 

 

thanks boss αλλα πριν δω το μηνυμα σου μου εβγαλε να αναβαθμισω απο 12.04 σε 12.10

ειχα την φαεινη ιδεα να αναβαθμισω και ειχε την φαεινη ιδεα να μην ξανα bootαρει :(

 

με βλεπω για καθαρη εγκαταση καθώς δεν ειχα παρει backup...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εμένα μου ήρθε κανονικά η αναβάθμιση σε ubuntu 13.10 με τον software updater. Ούτε τερμιναλ ούτε τίποτα.

 

Η απάντησή μου αφορούσε τη συγκεκριμένη περίπτωση αναβάθμισης από LTS σε LTS. Είναι ειδική περίπτωση - η "λύση" με την εντολή από terminal δεν ισχύει/δεν χρειάζεται για τις ενδιάμεσες διανομές. .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο browser σας δουλεύει; Δεν εννοώ τον firefox αλλά τον εγγενή της διανομής. Εμένα κολλάει...

Δεν πειράζει μικρό το κακό. Σε μένα δουλεύει, αλλά θέλω να τον ξηλώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πολύ καλή έκδοση, δοκίμασα ubuntu και kubuntu. Δυστηχώς είχα κάποια προβλήματα με τους drivers. Για κατόχους AMD Radeon 7870. Προσοχή για να γλιτώσετε κανα format.

 

Αρχικά το σύστημα δουλεύει κανονικά με τους προεγκατεστημένους οδηγούς (ανοιχτού λογισμικού). Οι οδηγοί αυτοί έχουν βελτιωθεί τελευταία αλλά έχουν ακόμα προβλήματα συμβατότητας με πιο απαιτητικές εφαρμογές. Παράδειγμα το vlc έδειχνε οτι νάναι.

 

Δοκίμασα τους κλειστούς οδηγούς μέσω του βοηθού στο Software Sources όμως το σύστημα κολούσε στην εκκίνηση με μαύρη οθόνη "The system is running in low-graphics mode". Ακόμα και με απεγκατάσταση μετά δεν διορθώνεται. Δοκίμασα και fglrx-updates και fglrx.

 

Η λύση, κατεβάζεις τους τελευταίους οδηγούς (14.3 Beta) απευθείας από τη σελίδα της AMD. Η εγκατάσταση θέλει μερικές εντολές στην κονσόλα:

 

Προεργασία:

1) sudo apt-get install build-essential

2) sudo apt-get install debhelper dh-make dh-modaliases execstack dkms

 

Εγκατάσταση:

3) unzip Linux_AMD_Catalyst_14.3_Beta_V1.0_B22_March12_2014.zip

4) Τρέχεις το αρχείο: ./fglrx-13.35.1005/amd-driver-installer-13.35.1005-x86.x86_64.run

5) Ανοίγει ένας "installer" και διαλέγεις να φτάξει πακέτα για τη διανομή σου (τελευταία επιλογή).

6) Μόλις τελειώσει:

sudo dpkg -i *.deb
sudo apt-get -f install
sudo amdconfig --initial
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...