Προς το περιεχόμενο

Το Start Menu επιστρέφει στα Windows 8 τον Αύγουστο


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 8αρια ειναι και πιο σταθερα και πιο ελαφρια απο 7αρια.εδω σε ρημαδια νετμπουκ τα περναμε με 1gb ram και πανε μια χαρα.περαν αυτου ομως το start menu εμενα προσωπικα και αλλα ποσα ατομα που μιλαμε βολευε πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο λογος που δεν υπηρχε ουτε καν σαν επιλογη ειναι οτι προσπαθησαν να σε κανουν να συνηθησεις αυτο το interface και τα νεα windows και μετα τα ταμπλετ και κινητα της ms να σου ειναι οικεια και να τα προτιμησεις. Δεν τους βγηκε (οι δεικτες πωλησεων ειναι αμειλικτοι) και αναγκαστηκαν να προσαρμοστουν. πιστεψαν οτι τα 8 θα πανε σε καθε σπιτι οπως τα 7 και κατεληξαν σαν τα vista.

Θα δούμε πόσες πωλήσεις θα κάνουν και τα 9αρια με το κλασσικο start menu!

Φυσικά θα αφαιρέσουμε ΟΛΕΣ τις άδειες που θα είναι για τα windows tablet&υβριδικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δούμε πόσες πωλήσεις θα κάνουν και τα 9αρια με το κλασσικο start menu!

Φυσικά θα αφαιρέσουμε ΟΛΕΣ τις άδειες που θα είναι για τα windows tablet&υβριδικά!

μα ο στοχος δεν ηταν οι αδειες. ηταν οι ιδιες οι συσκευες κινητων και ταμπλετ. πχ. παιρνω iphone γιατι εχω συνηθησει τα mac. παιρνω nokia γιατι εχω συνηθησει τα win8. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βαλουν στα 8.1 με μελλοντικο update, δυνητικα το εχουν ολοι οι χρηστες οποιασδηποτε εκδοσης 8/8.1 αφου μπορουν χωρις κοστος να αναβαθμισουν

 

Και εφοσον πολυς κοσμος εχει ηδη τα 8 για οποιοδηποτε λογο ασχετα απο το τι χρησιμοποιει (πηρε καινουριο laptop, τα βρηκε με 15 ευρω και τα αγορασε ετσι απλα) δεν θα περιμενα το start menu να σημαινει κανενα πλεονεκτημα για τα 9.

 

Αλλα τι σημασια εχει? Ολοι ξερουμε οτι πωλησεις των windows δεν σημαινουν τιποτα. Το πως νιωθει ο κοσμος για τα 8 και τα 7 πλεον ειναι φως φαναρι σε οποιονδηποτε ασχετα απο το ποσο εχει βολευτει προσωπικα ο ιδιος με οποιαδηποτε εκδοση.

 

Και η γνωστη ατακα οτι ολοι οι ασχετοι μπερδευτηκαν με το interface γιατι δεν ξερουν να χρησιμοποιουν υπολογιστη ή να κατεβασουν το classic shell θα συνεχισει να υπαρχει ως μυθος. Γιατι για μυθο προκειται μη γελιομαστε.

Το ποσοστο των δυσαρεστημενων με το νεο Interface ειναι στα ιδια επιπεδα τοσο στους επαγγελματιες και Power users οσο και στους απλους χρηστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πιο παραγωγικο απο το να εχεις μια οθονη γεματη με πλακακια που τα σερνεις με το ποντικι κανοντας κινησεις επιπεδου angry birds, και σου κρυβουν: taskbar, desktop, notifications, start menu.

πως το ελεγε ο Κατακουζηνός; εμπρός για πίσω (Βυζάν) :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και την παλευεις εσυ με τα 7!

Που ουτε mount ενως iso αρχειου ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ χωρις εξτρα εφαρμογη!!! :lol: :lol:  :lol:

Καλά όλες οι νέες προσθήκες αλλά μην βγάζεις κάποιες που υπήρχαν και είναι χρήσιμες όπως δημιουργία adhoc. (υπαρχει δυνατότητα με 3rd party ή μέσω commnad prompt δύσχρηστο για έναν απλό χρήστη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βαλουν στα 8.1 με μελλοντικο update, δυνητικα το εχουν ολοι οι χρηστες οποιασδηποτε εκδοσης 8/8.1 αφου μπορουν χωρις κοστος να αναβαθμισουν

 

Και εφοσον πολυς κοσμος εχει ηδη τα 8 για οποιοδηποτε λογο ασχετα απο το τι χρησιμοποιει (πηρε καινουριο laptop, τα βρηκε με 15 ευρω και τα αγορασε ετσι απλα) δεν θα περιμενα το start menu να σημαινει κανενα πλεονεκτημα για τα 9.

 

Αλλα τι σημασια εχει? Ολοι ξερουμε οτι πωλησεις των windows δεν σημαινουν τιποτα. Το πως νιωθει ο κοσμος για τα 8 και τα 7 πλεον ειναι φως φαναρι σε οποιονδηποτε ασχετα απο το ποσο εχει βολευτει προσωπικα ο ιδιος με οποιαδηποτε εκδοση.

 

Και η γνωστη ατακα οτι ολοι οι ασχετοι μπερδευτηκαν με το interface γιατι δεν ξερουν να χρησιμοποιουν υπολογιστη ή να κατεβασουν το classic shell θα συνεχισει να υπαρχει ως μυθος. Γιατι για μυθο προκειται μη γελιομαστε.

Το ποσοστο των δυσαρεστημενων με το νεο Interface ειναι στα ιδια επιπεδα τοσο στους επαγγελματιες και Power users οσο και στους απλους χρηστες.

Θές να αναλύσουμε από που προηρθε όλος αυτος ο αρνητισμός για τα windows 8?

Να μιλήσουμε για τα μπλοκς που παρουσίαζαν τα win8 σαν ένα metro UI,ΧΩΡΙΣ desktop!

Να μιλήσουμε για τι τάση,λόγο της εποχής βέβαια,να φοβούμαστε οτιδήποτε έχει σχέση με touch screen και ταμπλετ,ξεχνώντας βέβαια ότι τα windows tablet ανέκαθεν είχαν desktop os και όχι mobile!

Να μιλήσουμε για τα φόρουμ που ο καθενας βγαίνει και παπαγαλιζει ότι τον έχουν δασκαλεψει χωρίς να ξέρουν καν περιτινως πρόκειται!

Να μιλούν για κακά 8 που στην πραγματικότητα αποδεδειγμένα είναι μακράν καλύτερα από τα 7 καιοτι έχει βγάλει μέχρι σημερα η ms!

Γενικά πως να μην έχουμε αρνητικό κλίμα με όλα τα τραγελαφικά που γίνονται γυρο μας και τις ηλίθιες μαρκετιστικες τακτικές που κάνει η ms παίζοντας με το start menu για να τραβά σημασίας και για κανένα άλλο λόγο!

τι πιο παραγωγικο απο το να εχεις μια οθονη γεματη με πλακακια που τα σερνεις με το ποντικι κανοντας κινησεις επιπεδου angry birds, και σου κρυβουν: taskbar, desktop, notifications, start menu.

πως το ελεγε ο Κατακουζηνός; εμπρός για πίσω (Βυζάν) :P

Τα πλακάκια πανε δεξιά και αριστερά λόγο tablet χρήση.Δεν είναι ηλίθιοι που τα έχουν κάνει έτσι!

Στο μελλον ίσως προσθέσουν δυνατότητα να διαλέγεις την φορα!

Μην ξεχνάς ότι είναι ένα περιβάλλων που τωρα δουλεύεται και έχει μολις 2 χρόνια που βγηκε!Δεν ειναι το desktop που μέτρα 20+ετία!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορια. Οσοι κοροιδευετε και δεν σας αρεσουν τα windows 8-8.1, εχετε mac os x mavericks ή σπασμενη παλαιοτερη εκδοση windows και δεν σας καθετε να βαλετε windows 8 επειδη οτι crack εχει βγει μισο λειτουργει? :) :) xaxaxxa.

Μια χαρα λειτουργικο ειναι  σε touch  και μη οθονες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απορια. Οσοι κοροιδευετε και δεν σας αρεσουν τα windows 8-8.1, εχετε mac os x mavericks ή σπασμενη παλαιοτερη εκδοση windows και δεν σας καθετε να βαλετε windows 8 επειδη οτι crack εχει βγει μισο λειτουργει? :) :) xaxaxxa.

Μια χαρα λειτουργικο ειναι  σε touch  και μη οθονες.

 

Έχουμε OSX & Mavericks για να κάνουμε τη δουλειά μας όσο καλύτερα μπορούμε και να βγάζουμε χρήματα και ταυτόχρονα έχουμε γνήσια Windows 8.1 στο Desktop στο σπίτι για όλα τα υπόλοιπα. 

 

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως τα "πλακίδια" στο Desktop ήταν και είναι άχρηστα και περιττά και μιας και προβλήθηκαν παραπάνω από όσο έπρεπε, ο κόσμος τα πήρε "με κακό μάτι"! Σαφώς και τα 8.1 είναι καλύτερα από τα 7 και τρέχουν πιο άνετα ακόμη και σε παλιά συστήματα αλλά όπως είδαμε στην πράξη ...δεν αρκεί για να τα κάνει super πετυχημένα.

 

Όταν η MS αποφασίσει να ξεχωρίσει τις tablet από τις desktop εκδόσεις, όλα θα γίνουν όπως πρέπει. Δεν είναι τυχαίο που όσοι δοκίμασαν για πρώτη φορά τα win8 έψαχναν για ώρα για να βρουν πως στο καλό θα σβήσουν το pc ή θα κάνουν restart. Αυτό είναι ξεκάθαρη ένδειξη για το τι είναι πρακτικό ή όχι σε ένα desktop σύστημα.

 

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλες οι νέες προσθήκες αλλά μην βγάζεις κάποιες που υπήρχαν και είναι χρήσιμες όπως δημιουργία adhoc. (υπαρχει δυνατότητα με 3rd party ή μέσω commnad prompt δύσχρηστο για έναν απλό χρήστη).

Καταρχας συμφωνω ότι εκαμε μλκ που το απενεργοποιησε,απλα άλλο απενεργοποιώ και άλλο αφαιρω/βγαζω!

Μεσον command μπορεις να το ενεργοποιησει μια φορα και μετα να το ενεργοποιείς και να το απενεργοποιείς με μια πολύ απλη διαδικασια,χωρις να χριαζεται κάθε φορα να τρεχεις command!

Έχουμε OSX & Mavericks για να κάνουμε τη δουλειά μας όσο καλύτερα μπορούμε και να βγάζουμε χρήματα και ταυτόχρονα έχουμε γνήσια Windows 8.1 στο Desktop στο σπίτι για όλα τα υπόλοιπα. 

 

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως τα "πλακίδια" στο Desktop ήταν και είναι άχρηστα και περιττά και μιας και προβλήθηκαν παραπάνω από όσο έπρεπε, ο κόσμος τα πήρε "με κακό μάτι"! Σαφώς και τα 8.1 είναι καλύτερα από τα 7 και τρέχουν πιο άνετα ακόμη και σε παλιά συστήματα αλλά όπως είδαμε στην πράξη ...δεν αρκεί για να τα κάνει super πετυχημένα.

 

Όταν η MS αποφασίσει να ξεχωρίσει τις tablet από τις desktop εκδόσεις, όλα θα γίνουν όπως πρέπει. Δεν είναι τυχαίο που όσοι δοκίμασαν για πρώτη φορά τα win8 έψαχναν για ώρα για να βρουν πως στο καλό θα σβήσουν το pc ή θα κάνουν restart. Αυτό είναι ξεκάθαρη ένδειξη για το τι είναι πρακτικό ή όχι σε ένα desktop σύστημα.

 

:)

Επειδή εσυ θελεις το ταμπλετ για agry bird δε σημαινει ότι ολοι το εχουμε για αυτό το σκοπο!!! :P

Εγω δεν εχω λαπτοπ/desktop,λυπησουμε!!! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Επειδή εσυ θελεις το ταμπλετ για agry bird δε σημαινει ότι ολοι το εχουμε για αυτό το σκοπο!!! :P

Εγω δεν εχω λαπτοπ/desktop,λυπησουμε!!! :D

 

Δεν με απασχολεί τι κάνεις με το tablet σου, απλά ΔΕΝ τα θέλω στο Desktop μου (και μαζί με μένα έχει προφανώς την ίδια άποψη ο περισσότερος κόσμος)! Απλό είναι... Εδώ ακόμη και οι ίδιοι οι developers των εφαρμογών για το metro UI, τις έχουν ξεχάσει και βγάζουν updates κάθε 6μηνο... :P

 

Δεν θα αγόραζα ποτέ tablet έχοντας στο μυαλό μου την αντικατάσταση του desktop/laptop, γιατί πολύ απλά δεν γίνεται. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, λατρεύω τα win 8(.x). Αυτό το πάντρεμα όμως δε μου κάθεται και πολύ καλά. Ίσως όταν το δω στην πράξη να είναι όντως υπέροχο. Είναι πάντως καλοδεχούμενο. Αν και η Start Screen δε με χαλάει καθόλου... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με απασχολεί τι κάνεις με το tablet σου, απλά ΔΕΝ τα θέλω στο Desktop μου (και μαζί με μένα έχει προφανώς την ίδια άποψη ο περισσότερος κόσμος)! Απλό είναι... Εδώ ακόμη και οι ίδιοι οι developers των εφαρμογών για το metro UI, τις έχουν ξεχάσει και βγάζουν updates κάθε 6μηνο... :P

 

Δεν θα αγόραζα ποτέ tablet έχοντας στο μυαλό μου την αντικατάσταση του desktop/laptop, γιατί πολύ απλά δεν γίνεται. 

Αν δε σ'αρεσουν μην τα κοιταζεις!!!

Τα πλακακια ηρθαν για να μεινουν,ειτε σ'αρεσει ειτε οχι!!!:devil:

Και τα windows tablets θα συνεχισουν να εχουν και το desktop ui!

 

Εσυ κουβαλα 10 συσκευες,εγω προτιμω να εχω μια για ΟΛΑ!Ο καθενα όπως βολευεται!:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πλακακια ηρθαν για να μεινουν χαχαχαχαχα εχει πλακα ο τροπος που το ειπες.βεβαια συμφωνω και εγω και καλυτερα κιολας 1 συσκευη παρα 10 μαζι.μην κανουμε πισωγυρισματα πια.και στην τελικη ωραια εμφανιση εχουν αλλα και το start menu καλοδεχουμενο παντα...;-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...