Προς το περιεχόμενο

Το Start Menu επιστρέφει στα Windows 8 τον Αύγουστο


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και αντί οι χρήστες να καλωσορίσουν αυτή την αλλαγή παραπονιούνται συνέχεια. Γιατί; Κάνει κάτι λάθος η MS στον τρόπο που τα παρουσιάζει ή απλά ο μέσος windows user είναι τόσο πολύ δεμένος με την συνήθεια και τον φόβο για κάτι καινούργιο που απλά αντιδράει έτσι; 

 

Οχι. Δεν ειναι ο μεσος windows user ο μονος που παραπονιεται. παραπονιουνται χρηστες απο ολο το φασμα εμπειριας και ικανοτητων.

Σχεδον ολα τα "προτερηματα" που αναφερεις με αφηνουν αδιαφορο, και ομοιως και τα "μειονεκτηματα" του κλασικου start

 

Καθολου αβολο σημειο κατω αριστερα. Πολυ διακριτικο

Η παραμετροποιηση του κρινεται επαρκης για μενα. Pin οτι χρησιμοποιω συχνα, custom tree menu για ολα τα υπολοιπα (σιγα μην αφησω τη δομη που φτιαχνει ο καθε installer).

Θες το file manager σε default τοποθεσια λες? φτιαχνεις ενα shortcut με την εντολη explorer.exe <path> και το βαζεις στο start menu.

 

Απεχθανομαι τα shortcuts στη μπαρα η στο desktop που θα αναγκαζομουνα να ειχα χωρις το classic shell.

Και θα αναγκαζομουνα για να αποφυγω τη start screen η οποια πρεπει αναγκαστικα να σε διακοψει απο οτιδηποτε αλλο κανεις για να ασχοληθεις με αυτην.

Εγω θελω οσο βλεπω μια σελιδα η ενα βιντεακι σε παραθυρο να ανοιγω το start menu στον περιορισμενο χωρο κατω αριστερα και να ψαξω οτι χρειαζομαι χωρις να χασω οπτικη επαφη με τα ενεργα παραθυρα. Μα τοσο δυσκολο ειναι πια να το κατανοησουν καποιοι?

Δεν με ενδιαφερει ο καιρος, η θερμοκρασια, τα αδιαβαστα email και αν ειναι ηλιολουστη μερα στην Αθηνα. Τα ειχαμε απο τα vista αυτα και το πρωτο πραγμα που εμαθα και εκει ηταν πως να απενεργοποιω τα widgets για να τα ξεφορτωθω

 

Global search? To μονο search που πραγματικα με βολευε ηταν το search των XP στην advanced μορφη του. Απο τα 7 εχω αναγκαστει να χρησιμοποιω και για το search third party utility (agent ransack).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν υπάρχει η "post-pc-era", έλεος με αυτή τη καραμέλα, το pc έχει συγκεκριμένη χρησιμότητα και τίποτα δε μπορεί να το αντικαταστήσει

 

η ms θα έπρεπε πρώτα να φροντίσει να διατηρηθεί η λειτουργικότητα του pc τουλάχιστον όπως τη ξέρει ήδη ο κόσμος και από κει και πέρα ας βάλει όσα επιπλέον χαρακτηριστικά και δυνατότητες θέλει (αρκεί να μην επηρεάζουν αυτό που ήδη βολεύει τους πολλούς) 

 

ας κάνει και το λειτουργικό της πραγματικά cross-platform, μακάρι (όχι βέβαια τη κοροϊδία που κάνει τώρα με τα rt και τα phone.. γιατί δε μιλάμε ακόμα για cross platfrom λειτουργικό) , αλλά το desktop που αφορά συγκεκριμένα πράγματα δε μπορείς να το αλλάζεις τόσο δραστικά , χωρίς κανένα λόγο και χωρίς κανένα πραγματικό κέρδος

 

οκ είναι γαμάτο να έχεις το ίδιο λειτουργικό σε όλες τις συσκευές σου και να κάθεσαι στο καναπέ να χαζεύεις και να χαίρεσαι, όταν όμως θες να κάνεις κανονική δουλειά με ποντίκι και πληκτρολόγιο αυτά ενοχλούν και δεν έχεις χρόνο να ασχοληθείς με τα πειράματα της ms...

 

η συγκεκριμένη εταιρεία έχει κουράσει πάντως με τις συνεχείς κωλοτούμπες της (8 και xbox έχουν γεμίσει ξανά και ξανά τα "πρωτοσέλιδα" των τεχνολογικών site)

ας καταλάβουν επιτέλους ότι ο κόσμος κάνει κουμάντο και ας ηρεμήσουν, δεν υπάρχει λόγος να γράφονται ξανά και ξανά άσκοπα σεντόνια..

 

όποιος είχε τη κοινή λογική έβλεπε τι θα γίνει (διαβάστε παλιότερα θέματα και post) , οι υπόλοιποι δεν έχει νόημα να υποστηρίζετε τις λανθασμένες (εμπορικά και όχι μόνο) επιλογές της ms και να διαφωνείτε με τη πλειοψηφία των χρηστών, ειδικά των επαγγελματιών που δεν έχουν χρόνο και όρεξη να μαλακιστούν 

τα παράθυρα είναι ένα μαζικό εμπορικό προϊόν δεν είναι κάποιο υποτιθέμενο καινοτόμο project στο google campus που και να αποτύχει δεν τρέχει κάτι 

γιατί να προσπαθήσεις; έχεις να κερδίσεις κάτι ουσιαστικό πέρα από τις under the hood βελτιώσεις των win8? όχι μάλλον.. 

όταν και με xp πολλοί ακόμα κάνουν μια χαρά και αποτελεσματικά τη δουλειά τους αυτά που λες φαντάζουν περιττά και χάσιμο χρόνου

 

 

seriously δεν υπαρχει post pc era?

 

Conservative+Tablets+vs.+PCs+Shipments.p

 

http://www.tech-thoughts.net/2013/05/tablet-shipments-overtake-pcs-2013.html#.U1kwooVWtEc

 

οι προβλεψεις οτι τα tablet θα ξεπερνουσαν τα pc το 2015 εχει ηδη συντελεστει πολυ νωριτερα απο το 2013

 

οσοι δεν αντεχουν αυτη τη πραγματικοτητα ή τους φαινεται παραλογη να μεινουν στα XP

 

οσο για λειτουργικοτητα και για επαγγελματικη χρηση να μην αναμασαμε τα ιδια και τα ιδια, για πραγματα που αποδεδειγμενα ειναι πιο λειτουργικα και απλα θελουν ενα 15λεπτο ψαξιμο, τι να κανουμε η εκμαθηση a la matrix με download απευθειας στο μεδουλι θα αργησει λιγο ακομη για τους πολυασχολους  που δεν εχουν ουτε 15 λεπτα ελευθερα

σορρυ αλλα το classic start με 40 εγκατεστημενα προγραμματα με φακελλακια και υποφακελλακια οσο και να τα συμμαζεψεις ειναι δυσχρηστα  ειτε σε αναλυση 1366x768 που εχουν το 80% των laptops ειτε στη χαωδη επερχομενη 4k ακομα και με upscale, σε σχεση με τη νεα κατηγοριοποιηση του metro

 

ως επιχειρημα καλυτερα να λες οτι εκπροσωπεις τους χρηστες που βαριουνται , δε μπορουν ή δε θελουν να το ψαξουν γιατι ελαχιστες εξαιρεσεις ειναι αυτοι που θα παραμετροποιησουν κατανοωντας πληρως το metro ui και μετα θα ξαναγυρισουν πισω στο classic

 

 

και οταν μιλαμε για επαγγελματιες μη πεταμε ετσι λεξεις για εντυπωσιασμο,

 

καθε επαγγελματιας που σεβεται τον εαυτο του και τη δουλεια του ειτε ειναι ελευθερος ειτε εργαζεται σε ιδιωτη οφειλει να κατσει ενα μισαωρο να δει αν το καινουριο  μεγιστοποιει την εργασια του και αυτο οφειλει να το κανει παντοτε ανα τακτα διαστηματα ψαχνοντας για updated tools  και νεα προγραμματα οχι μονο για το λειτουργικο των windows που βγαινει καθε λιγα χρονια...

 

ουτε σημειο αναφορας στην οποια εξελιξη μπορει ειναι ο καθε  "αλβανος" τουριστας που προσληφθηκε συστημενος με μηδενικες γνωσεις και κανει δουλεια φασον copy/paste και φυσικα  ξεβολευεται με το metro ui και οτιδηποτε εχει "διδαχθει" στην "επαγγελματικη"  σταδιοδρομια του,

ή η γραμματεας που εκανε ενα 6μηνο πληροφορικης την εποχη του Νωε

 

μαθετε επισης οτι σε πολλους τομεις πληροφορικης και  τεχνολογιας που διδασκοντται στα πανεπιστημια η μιση υλη  ακυρωνεται  και ξαναγραφεται με την αποφοιτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οταν μιλαμε για επαγγελματιες μη πεταμε ετσι λεξεις για εντυπωσιασμο,

 

καθε επαγγελματιας που σεβεται τον εαυτο του και τη δουλεια του ειτε ειναι ελευθερος ειτε εργαζεται σε ιδιωτη οφειλει να κατσει ενα μισαωρο να δει αν το νεο μεγιστοποιει την εργασια του και αυτο τοφειλει να το κανει παντοτε ανα τακτα διαστηματα ψαχνοντας για updated tools  και νεα προγραμματα οχι μονο για το λειτουργικο των windows που βγαινει καθε λιγα χρονια...

Το θέμα είναι ότι δεν δέχεστε όταν σας λέει κάποιος, που είναι η δουλειά του, ότι δεν "μεγιστοποιεί" την εργασία του με τα 8άρια. Απλώς τότε δεν έκατσε να τα μάθει μπλα μπλα μπλα.

 

PS: Τα shipments πάνω είναι σαν τις "πωλήσεις" που κάνει η Samsung. Shipment != Πώληση.

PS2: Για τον μειωμένο ρυθμό "shipment" των PC φταίει η MS με τα Win8 + δεν υπάρχει λόγος να αγοράσει ο κόσμος καινούργιο μηχάνημα. Οπότε φυσικό είναι να πάρει ένα νέο gadget που δεν είχε πριν. Μάντεψε τι είναι αυτό.

 

Άμα δεν αντέχεις την πραγματικότητα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι δεν δέχεστε όταν σας λέει κάποιος, που είναι η δουλειά του, ότι δεν "μεγιστοποιεί" την εργασία του με τα 8άρια. Απλώς τότε δεν έκατσε να τα μάθει μπλα μπλα μπλα.

 

PS: Τα shipments πάνω είναι σαν τις "πωλήσεις" που κάνει η Samsung. Shipment != Πώληση.

PS2: Για τον μειωμένο ρυθμό "shipment" των PC φταίει η MS με τα Win8 + δεν υπάρχει λόγος να αγοράσει ο κόσμος καινούργιο μηχάνημα. Οπότε φυσικό είναι να πάρει ένα νέο gadget που δεν είχε πριν. Μάντεψε τι είναι αυτό.

 

Άμα δεν αντέχεις την πραγματικότητα..

 

 

rofl κανε ενα κοπο και μπες εδω στις αγγελιες του ινσομνια, στα πληρη συστηματα,

 

κανενας δε πουλαει συστηματα 4τιας με sandy bridge και δωθε, για να μη πω οτι ακομα κι ενας quad σε lga775 ακομη κανει μια χαρα τη δουλεια του...

 

οι πωλησεις των pc παροτι ειναι φθηνοτερα απο ποτε εχουν καμφθει γιατι η αγορα ειναι πλεον κορεσμενη και ο κυκλος ανανεωσης τους εχει μεγαλωσει μαζι με πολλες αλλες παραμετρους που δεν ειναι της παρουσης και προφανως αγνοεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

seriously δεν υπαρχει post pc era?

 

 

seriously, δεν υπάρχει και αυτό το γράφω ως εντατικός χρήστης tablet, μαλιστά ακόμα κι εγώ έχω πάρει 2 tablet τη τελευταία 3ετια και κανένα pc ή λάπτοπ σε αυτό το διάστημα, όμως αυτά που κάνω με τους υπολογιστές είναι πολλαπλάσια και πολύ πιο σημαντικά (ή και πολύ πιο ασήμαντα/διασκεδαστικά πχ gaming)

 

οπότε ΟΧΙ δεν υπάρχει και μη μου δείχνετε σαν επιχείρημα τις πωλήσεις που όλοι ξέρουμε ότι απλά αποτυπώνουν μια μόδα 

 

κανένας δεν έπαψε να χρησιμοποιεί εντελώς υπολογιστή για χάρη των tablet και αν κανείς το έκανε, τότε μάλλον έχει τις ανάγκες 70χρονου συνταξιούχου 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξανα μανα τα ιδια.. το ενα δεν αναιρει ουτε καταργει το αλλο...

 

αν πχ. καποιος εδωσε 800 κατοσταρικα για pc πριν 2 χρονια και σημερα του περισσευουν αλλα 800 ευρω δεν εχει λογο να αντικαταστησει το παλιο

 

μπορει καλλιστα μονο με 300ευρω να αναβαθμισει καρτα γραφικων ή να παρει καποιο tablet και να σερφαρει, να βλεπει μουσικη ταινιες και να κανει light gaming απο οπουδηποτε, μια εναλλακτικη λυση και ευκολια που δεν ειχε προηγουμενως και η οποια δεν οφειλεται σε καμια μοδα

 

απορω δεν εχετε καταλαβει μερικοι οτι το pc  εχει ξεφυγει προ πολλου απο τα ορια του επαγγελματικου εργαλειου  εχει γινει mainstream entertainment  εχοντας ξεπερασει ακομη και τη τηλεοραση;

τί νομιζετε οτι ο κοσμος εδω και χρονια αγοραζε/αγοραζει pc αποκλειστικα για να "βγαζει" δουλεια;

 

hint: Link.png Site: Computing

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

και οταν μιλαμε για επαγγελματιες μη πεταμε ετσι λεξεις για εντυπωσιασμο,

 

ναι όρεξη είχα να εντυπωσιάσω, λες και γράφουμε σε κάνα τόπικ με υπολογιστές για γραφίστες ή υπολογιστές για cad που έχουν τις σούπερ ντούπερ (και καλά..) ανάγκες και θέλουν xeon και macpro

 

εγώ μιλάω για το τι γίνεται εκεί έξω και τι αφορά τη πλειοψηφία,  για το περισσότερο κόσμο νέους και μη ο υπολογιστής είναι αναγκαίο κακό και με το ζόρι κάθισαν να μάθουν τα βασικά κι εσύ τους λες να πειραματιστούν..

 

καλά κρασιά 

 

επίσης για να στο πω κι αλλιώς.. 

είμαι στη δουλειά μου, πρέπει να μάθω τη δουλειά μου (άσε τις σπουδές αυτές είναι αμπελοφιλοσοφίες μιλάμε για δουλειά στη πράξη) , πρέπει να μάθω τα προγράμματα τις δουλειάς μου με όλα τα  παράξενα που θα συναντήσω σε αυτά, πρέπει να μάθω τις διάφορες εφαρμογές τρίτων που πρέπει να χρησιμοποιήσω υποχρεωτικά για τη δουλειά μου ή κάποιες που θα μου κάνουν τη δουλειά πιο εύκολη και εκτός όλων των παραπάνω έχω να βγάλω και δουλειά...

 

ε το έστω και μισάωρο που θα πρέπει να φάω για να ασχολούμαι με τα πλακάκια με ενοχλεί! και με ενοχλεί πάρα πολύ!

και πες εμένα που ξέρω να τα χρησιμοποιώ γιατί κάθισα από τεχνολογικό ενδιαφέρον και τα έμαθα,  δε με ενοχλεί 

τους περισσότερους τους εξοργίζει

 

αυτό σημαίνει επαγγελματική χρήση, ότι δεν έχω όρεξη να ασχολούμαι με επιπλέον παπαριές που δεν αφορούν καθαρά τη δουλειά μου

 

όταν πριν από κάτι μέρες το essentials πχ μου είχε κάνει όλο τον υπολογιστή να σέρνεται και να γίνεται unresponsive και μέχρι να εντοπίσω τι ακριβώς φταίει και τι να κάνω για να στρώσει έφαγα μια ολόκληρη ώρα (και αυτό το έκανα εγώ που "νιώθω" λιγάκι, άλλοι θα φώναζαν υποστήριξη και θα κοιτούσαν το ταβάνι όλη τη μέρα) είχα βγει εκτός εαυτού γιατί η δουλειά έτρεχε και δε μπορούσα να τη κάνω 

 

όταν το μεσημέρι θα πάω σπίτι μου δε με ενδιαφέρει να ασχοληθώ να μάθω τα 8, δε πρόκειται να τα συναντήσω πουθενά άλλωστε 

δε με ενδιαφέρει καν να σκέφτομαι τη δουλειά και όταν είμαι στη δουλειά δε γίνεται να ασχολούμαι με άσχετα θέματα

 

αυτό σημαίνει επαγγελματική χρήση, τα παράθυρα θα πρέπει να είναι το τελευταίο πράγμα που θα σε προβληματίζει

ξανα μανα τα ιδια.. το ενα δεν αναιρει ουτε καταργει το αλλο...

 

αν πχ. καποιος εδωσε 800 κατοσταρικα για pc πριν 2 χρονια και σημερα του περισσευουν αλλα 800 ευρω δεν εχει λογο να αντικαταστησει το παλιο

 

μπορει καλλιστα μονο με 300ευρω να αναβαθμισει καρτα γραφικων ή να παρει καποιο tablet και να σερφαρει, να βλεπει μουσικη ταινιες και να κανει light gaming απο οπουδηποτε, μια εναλλακτικη λυση και ευκολια που δεν ειχε προηγουμενως και η οποια δεν οφειλεται σε καμια μοδα

ε αφού δε διαφωνούμε σε αυτό γιατί μου έβαλες τις πωλήσεις;

τα pc υπάρχουν και θα υπάρχουν γιατί για κάποια πράγματα είναι απλά αναντικατάστατα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

● ε το έστω και μισάωρο που θα πρέπει να φάω για να ασχολούμαι με τα πλακάκια με ενοχλεί! και με ενοχλεί πάρα πολύ!

και πες εμένα που ξέρω να τα χρησιμοποιώ γιατί κάθισα από τεχνολογικό ενδιαφέρον και τα έμαθα,  δε με ενοχλεί 

τους περισσότερους τους εξοργίζει

 

αυτό σημαίνει επαγγελματική χρήση, ότι δεν έχω όρεξη να ασχολούμαι με επιπλέον παπαριές που δεν αφορούν καθαρά τη δουλειά μου

 

 

 

● όταν το μεσημέρι θα πάω σπίτι μου δε με ενδιαφέρει να ασχοληθώ να μάθω τα 8, δε πρόκειται να τα συναντήσω πουθενά άλλωστε 

δε με ενδιαφέρει καν να σκέφτομαι τη δουλειά

 

 

 

● ε αφού δε διαφωνούμε σε αυτό γιατί μου έβαλες τις πωλήσεις;

τα pc υπάρχουν και θα υπάρχουν γιατί για κάποια πράγματα είναι απλά αναντικατάστατα 

 

 

● χαιρομαι που με επιβεβαιωνεις εκ των υστερων, στα λογια μου ερχεσαι για το ποιους χρηστες εκπροσωπεις...

 

 

● κι εγω μετα απο ενα 8-10ωρο απο τη δουλεια δε θελω να κοψομεσιαζομαι  παλι σε μια καρεκλα βγαζοντας  ροζους πανω στο πληκτρολογιο και το ποντικι, για ενα απλο σερφαρισμα ή διαβασμα κλπ.

προτιμω να το κανω αναπαυτικα απο οπου γουσταρω και μαλλον εγω ειμαι ο μαζοχας σε αυτη τη περιπτωση ε;

 

 

● σου εβαλα τις πωλησεις γιατι τα βλεπεις ασπρο-μαυρο και δε καταλαβαινεις οτι ζουμε στη post pc era οπως προεβλεψε ο μακαριτης Jobs

μηπως αν σου εβαζα τη αυξουσα καταναλωση ιντερνετ ανα ετος απο φορητες συσκευες σε σχεση με desktop θα καταλαβαινες τη διαφορα;

Η/Υ δεν ειναι συνωνυμο της εργασιας ουτε το computing στο ευρυ φασμα του γινεται με την απαραιτητη χρηση ενος desktop personal computer πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

● σου εβαλα τις πωλησεις γιατι τα βλεπεις ασπρο-μαυρο και δε καταλαβαινεις οτι ζουμε στη post pc era οπως προεβλεψε ο μακαριτης Jobs

Η/Υ δεν ειναι συνωνυμο της εργασιας ουτε το computing στο ευρυ φασμα του γινεται με την απαραιτητη χρηση ενος desktop personal computer πλεον

δε τα βλέπω άσπρο μαύρο και μη με παρεξηγείς από τη προφανή (δε το αρνούμαι) συμπάθεια που έχω για τα pc και συγκεκριμένα για τα desktop

 

απλά θέλουμε δε θέλουμε να το παραδεχτούμε κάποια πράγματα γίνονται και θα γίνονται μόνο με pc, από κει και πέρα σαν προσωπική επιλογή όταν πρόκειται να κάνω κάποια πράγματα που γίνονται και με άλλες συσκευές  και έχω δίπλα μου desktop στις περισσότερες των περιπτώσεων θα επιλέξω αυτό γιατί θα το κάνει καλύτερα από τις υπόλοιπες συσκευές

 

ΥΓ ο jobs έχει πει πολλά, πέρα από το ότι πολλά βρίσκουν αντίθετο το μισό πλανήτη υπάρχουν και πάρα πολλά που δεν έγιναν όπως τα ήθελε (βλέπε android, το οποίο έφερε τελικά την ουσιαστική αλλαγή για τους περισσότερους ανθρώπους, όχι το ελιτίστικo/ακριβό ios του) 

ναι το computing είναι κι άλλα πράγματα και εμένα προσωπικά με ενθουσιάζουν πολλά από αυτά, αλλά δε βιάζομαι να μπει η ταφόπλακα στους προσωπικούς υπολογιστές ειδικά από τη στιγμή που η χρήση τους είναι ακόμα τόσο εκτεταμένη και οι υπόλοιπες αντιπροτάσεις είναι "ανάπηρες" μπροστά τους για ένα σωρό λόγους

 

το θέμα είναι ότι η ms βιάστηκε και αυτό που πήγε να κάνει δε το έκανε καλά και τελικά μόνο αυτή βγήκε χαμένη για αυτό άλλωστε και αναθεωρεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε τα βλέπω άσπρο μαύρο και μη με παρεξηγείς από τη προφανή (δε το αρνούμαι) συμπάθεια που έχω για τα pc και συγκεκριμένα για τα desktop

 

απλά θέλουμε δε θέλουμε να το παραδεχτούμε κάποια πράγματα γίνονται και θα γίνονται μόνο με pc, από κει και πέρα σαν προσωπική επιλογή όταν πρόκειται να κάνω κάποια πράγματα που γίνονται και με άλλες συσκευές  και έχω δίπλα μου desktop στις περισσότερες των περιπτώσεων θα επιλέξω αυτό γιατί θα το κάνει καλύτερα από τις υπόλοιπες συσκευές

 

ΥΓ ο jobs έχει πει πολλά, πέρα από το ότι πολλά βρίσκουν αντίθετο το μισό πλανήτη υπάρχουν και πάρα πολλά που δεν έγιναν όπως τα ήθελε (βλέπε android, το οποίο έφερε τελικά την ουσιαστική αλλαγή για τους περισσότερους ανθρώπους, όχι το ελιτίστικo/ακριβό ios του) 

ναι το computing είναι κι άλλα πράγματα και εμένα προσωπικά με ενθουσιάζουν πολλά από αυτά, αλλά δε βιάζομαι να μπει η ταφόπλακα στους προσωπικούς υπολογιστές ειδικά από τη στιγμή που η χρήση τους είναι ακόμα τόσο εκτεταμένη και οι υπόλοιπες αντιπροτάσεις είναι "ανάπηρες" μπροστά τους για ένα σωρό λόγους

 

το θέμα είναι ότι η ms βιάστηκε και αυτό που πήγε να κάνει δε το έκανε καλά και τελικά μόνο αυτή βγήκε χαμένη για αυτό άλλωστε και αναθεωρεί

Σε δυο χρονια το μονο που δε θα μπορει να κανει το surface pro 4,ειναι το ΠΟΛΥ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ gaming και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!

Δε θες να ξερεις σαν fanboy του android τι "παπαδες" θα κανουν τα soc της intel(atoms) σε ενα χρονο απο τωρα!

 

Η ms οχι μονο δεν βιαστικε,αλλα το εκανε πολυ σωστα μαλιστα!!!

ΚΑΝΕΝΑ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑ δεν προσφερει αυτο που προσφερει η MS!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι ότι η ms βιάστηκε και αυτό που πήγε να κάνει δε το έκανε καλά και τελικά μόνο αυτή βγήκε χαμένη για αυτό άλλωστε και αναθεωρεί

Δεν είχε περιθώρια χρόνου και έτυχε και μλκς designer που δεν ήθελε να ακούσει καν user feedback (πόσο μάλλον να κάνει αλλαγές)...  οπότε λογικό να έπρεπε να έρθει το Upd1 και οσονούπω και το 2 για να στρώσουν τα 8άρια και να γίνουν ανθρώπινα.

 

Θα διαφωνήσω λίγο πάντως με την αντίληψη που έχεις για την post-pc era, καθότι την διανύουμε ήδη. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα καταργηθούν τα PC, απλά αλλάζουν οι μορφές που έχουν αυτά, οπότε για internet browsing/social networking/content consumption κτλ, εκεί που παλιά ήθελες desktop, πιο μετά laptop, τώρα σου "αρκεί" ένα tablet ή/και ένα smartphone.

 

edit:

 

Η ms οχι μονο δεν βιαστικε,αλλα το εκανε πολυ σωστα μαλιστα!!!

:eek:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως λέγαμε "προσδοκώμεν ανάσταση start και aero"

Μένει το δεύτερο..

Και έτσι θα επιστρέψουμε εκεί.. που το αφήσαμε στα 7άρια..

 

Χαμένος χρόνος δλδ.

 

Το όνομα των "νέων" windows πρέπει να είναι windows 8.2 classic start (αν και δεν είναι τόσο classic)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...