Προς το περιεχόμενο

Το Start Menu επιστρέφει στα Windows 8 τον Αύγουστο


aris1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά όμως δεν θα έπρεπε να τα σκεφτεί πρώτη η Microsoft???

 

Το start menu είχε στη σειρά και όλες τις εφαρμογές. Μη μου πει κάποιος πως βρίσκει πρακτικό το να τις ψάχνει στο metro UI! (προφανώς έχω launcher για αυτή τη δουλεια).

Να πω κάτι άλλο:

Στα Windows υπάρχει η επιλογή να αποστέλλεται ανώνυμη αναφορά σχετικά με τη χρήση του υπολογιστή στην οποία ο χρήστης δίνει ή δεν δίνει τη συγκατάθεσή του κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης (αν δεν κάνω λάθος).

 

Δεν υπάρχει η περίπτωση ένα από τα πράγματα που αποστέλλονται να είναι και η χρήση του Start Menu;

 

Δε νομίζω πως η αφαίρεση του Start Menu ήταν απόφαση βεβιασμένη και της στιγμής επειδή κάποιος είχε καvλες κάποιο πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στα Windows 8, στην Start Screen, δε μπορείς να φτιάξεις αντίστοιχες στήλες-ομάδες με τα tiles των εφαρμογών που έχεις μέσα στους φακέλους αυτούς, δίνοντας τους μάλιστα και τα ίδια ονόματα; Ότι οργάνωση έκανες στο παραπάνω Start Menu, θα έκανες και στην Start Screen.

Έτσι τουλάχιστον έχω κάνει εγώ. Το Office είναι ένα group, τα παιχνίδια σε μια άλλη, διάφορα Utils σε άλλη, κοκ.

Καπως ετσι τα εχω και εγω,περα απο την πλακα με εχει βολεψει αρκετα,εμενα,το metro ui.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω καν να βλεπω τη start screen γιατι δεν ειμαι σε tablet

Όταν καταλάβεις τη βολικότητα των ενημερώσεων μέσω των live tiles θα δεις πως δεν είναι απαραίτητο να έχεις tablet για να σου είναι χρήσιμη η start screen.

 

Πχ. Πατώντας το Windows Key στο πληκτρολόγιο, πηγαίνω στιγμιαία από το desktop στην Start Screen όπου μπορώ να δω αν έχω (και πόσα) e-mails σε όλα μου τα accounts χωρίς να ανοίξω καμιά εφαρμογή. Και έπειτα, πατώντας το ίδιο κουμπί επιστρέφω (στιγμιαία) εκεί που είχα μείνει.

 

Δε θέλω να πείσω κανέναν, απλά βλέπω παράλογο τόση φασαρία για ένα μενού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια κινηση αλλα μερικες φορες ειναι να απορεις....εταιριες τετοιου βεληνεκους με τοσα μυαλα στη διαθεση τους δεν μπορουν να κανουν πραξη τα αυτονοητα απο την αρχη? 

Δεν περίμεναν τέτοια αντίδραση από τον κόσμο. Υπάρχει κόσμος που ακούει windows 8 και βγάζει μπιμπίκια στο πρόσωπο! και όλα αυτά για το start menu και το metro!

Τώρα που κατάλαβαν ότι αν δεν επανέρθει το start Πολύς κόσμος δεν θα τα αγγίξει τα 8άρια ότι και να κάνουν, σιγά σιγά το επαναφέρουν.

 

Εγώ το δήλωσα πάντως, αν μπει ξανά η έναρξη θα ξαναβάλω τα (αυθεντικά) 8άρια που έχω παρατημένα εδώ και καιρό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν καταλάβεις τη βολικότητα των ενημερώσεων μέσω των live tiles θα δεις πως δεν είναι απαραίτητο να έχεις tablet για να σου είναι χρήσιμη η start screen.

 

Πχ. Πατώντας το Windows Key στο πληκτρολόγιο, πηγαίνω στιγμιαία από το desktop στην Start Screen όπου μπορώ να δω αν έχω (και πόσα) e-mails σε όλα μου τα accounts χωρίς να ανοίξω καμιά εφαρμογή. Και έπειτα, πατώντας το ίδιο κουμπί επιστρέφω (στιγμιαία) εκεί που είχα μείνει.

 

Δε θέλω να πείσω κανέναν, απλά βλέπω παράλογο τόση φασαρία για ένα μενού.

Ακριβως για τον ιδιο λογο με εχει βολεψει και μενα,χωρις να εχω ανοιχτο τον browser ή καποιο προγραμμα βλεπω emails,facebook,καιρο,skypeκαι απλα οπως λες,πατωντας μονο το windows key,το μονο που δεν εχει ακομα και το χρειαζομαι εγω,ειναι ενα gmail client στα tiles αλλα απο την google επισημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περίμεναν τέτοια αντίδραση από τον κόσμο. Υπάρχει κόσμος που ακούει windows 8 και βγάζει μπιμπίκια στο πρόσωπο! και όλα αυτά για το start menu και το metro!

Τώρα που κατάλαβαν ότι αν δεν επανέρθει το start Πολύς κόσμος δεν θα τα αγγίξει τα 8άρια ότι και να κάνουν, σιγά σιγά το επαναφέρουν.

 

Εγώ το δήλωσα πάντως, αν μπει ξανά η έναρξη θα ξαναβάλω τα (αυθεντικά) 8άρια που έχω παρατημένα εδώ και καιρό!

Βασικά με τα τα 8άρια το έχουν χάσει το παιχνίδι ότι και αν κάνουν. Καλά 9άρια τώρα το 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορια. Οσοι κοροιδευετε και δεν σας αρεσουν τα windows 8-8.1, εχετε mac os x mavericks ή σπασμενη παλαιοτερη εκδοση windows και δεν σας καθετε να βαλετε windows 8 επειδη οτι crack εχει βγει μισο λειτουργει? :) :) xaxaxxa.

Μια χαρα λειτουργικο ειναι  σε touch  και μη οθονες.

ναι νταξ :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν καταλάβεις τη βολικότητα των ενημερώσεων μέσω των live tiles θα δεις πως δεν είναι απαραίτητο να έχεις tablet για να σου είναι χρήσιμη η start screen.

 

Πχ. Πατώντας το Windows Key στο πληκτρολόγιο, πηγαίνω στιγμιαία από το desktop στην Start Screen όπου μπορώ να δω αν έχω (και πόσα) e-mails σε όλα μου τα accounts χωρίς να ανοίξω καμιά εφαρμογή. Και έπειτα, πατώντας το ίδιο κουμπί επιστρέφω (στιγμιαία) εκεί που είχα μείνει.

 

Δε θέλω να πείσω κανέναν, απλά βλέπω παράλογο τόση φασαρία για ένα μενού.

 

 

Αυτα μπορουσαν να υπαρχουν και με καποιο widget στην επιφανεια χωρις να πατας κανενα κουμπι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι εδω μέσα ολοι οσοι κράζουν την Microsoft ποσες πολυεθνικες επιχειρησεις εχουν δικες τους με τζιρους των 80δις δολλαρια το χρονο.... γιατι δεν εξηγητε αλλιως...τοση διανοια παει χαμενη! Εμπρος παιδια δωστε τα φωτα σας στον κοσμο εφοσον ειστε τοσο innovators ...εστω και μονο στο κραξιμο. 

 

Φιλικά ένας απο τους υπόλοιπους μέσης ισως και κατωτερης νοημοσυνης...

 

(Συγνωμη για τα ορθογραφικα μου λαθη)

 

Όχι φίλε. Τα έχεις μπερδέψει πολύ.

 

ΔΕΝ είναι η δουλειά μας να της δώσουμε εμείς τα φώτα μας. Η δική μας "δουλειά" είναι να προσφέρουμε feedback. Αυτό κάνουν οι καταναλωτές, δοκιμάζουν ένα προιόν. Σιγά μην πάμε και στη Microsoft να της το φτιάξουμε εμείς.

 

Και στην τελική, δεν κατάλαβα... Πρέπει να έχουμε πολυεθνικές για να πούμε τη γνώμη μας για ένα προιόν; Μη φας, έχουμε γλαρόσουπα. Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα πια. Πλήρωσα, και αφού έχω δοκιμάσει το προιόν κι έχω ακουμπήσει ΛΕΦΤΑ σε αυτό έχω δικαίωμα να πω ότι θέλω. Τόσο απλό.

 

Δεν πα να έχει όσα μυαλά θέλει εκεί μέσα. Δεν θα γίνω πρόβατο. Άμα δε μου αρέσει κάτι, δε μου αρέσει. Τέλος. Σιγά μην αλλάξω τα γούστα μου για να έχει επιτυχία στο mobile η Microsoft που της πήρε τόσα χρόνια να δει το μέλλον. Μη σώσει κι έχει. Δεν έχω μετοχές να με νοιάζει.Ο ανταγωνισμός στις τεχνολογικές εξελίξεις είναι δύσκολος. Όποιος δεν μπορεί, ας πάει σπίτι του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να μην το εχω ψαξει πολυ αλλα εμενα δε με βολευει καθολου . 

Ισως φταίει η διασπαση προσοχής,αλλα οταν εχω ολοκληρη οθονη με επιλογες τα χανω. Ενω η λιστουλα του start μου ειναι βολικη. Βαριέμαι να πειράζω tiles γενικα.Για mail και οι mail client εχουν ειδοποιηση αλλα και σε browser. Εξαλλου ειναι αντιπαραγωγικο να κοιτας συνεχεια αν εχεις mail.

Το δεξι click στο my computer ειναι σπαστικο πχ. Στο modern ui πρεπει να βρεις το my computer να κανεις δεξι κλικ να πας κατω που ειναι οι επιλογες. 

 

Η ομαδοποίηση στο modern κατι κανει αλλα εγω χανομαι. Και εχω εγκαταστήσει 398 προγραματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι πανε να συνηθισουν με το ετσι θελω ολο τον κοσμο σε αυτο το στυλ με σκοπο να παρεις windows phone και tablet επειδη εκει ειναι το μελλον και το χρημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν καταλάβεις τη βολικότητα των ενημερώσεων μέσω των live tiles θα δεις πως δεν είναι απαραίτητο να έχεις tablet για να σου είναι χρήσιμη η start screen.

 

Πχ. Πατώντας το Windows Key στο πληκτρολόγιο, πηγαίνω στιγμιαία από το desktop στην Start Screen όπου μπορώ να δω αν έχω (και πόσα) e-mails σε όλα μου τα accounts χωρίς να ανοίξω καμιά εφαρμογή. Και έπειτα, πατώντας το ίδιο κουμπί επιστρέφω (στιγμιαία) εκεί που είχα μείνει.

 

Δε θέλω να πείσω κανέναν, απλά βλέπω παράλογο τόση φασαρία για ένα μενού.

 

 

Αυτό. 

 

 

Δεν ξέρω τι έχει γραφτεί πιο πριν σε αυτό το thread... σόρρυ εάν επαναλαμβάνω πράγματα ή γράφω για κάτι που ήδη υπάρχει αντίλογος. 

 

 

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω αυτό με το start menu. 

 

 

Είναι σε τελείως άβολο σημείο. Είναι κάτω αριστερά. Όλες οι συσκευές με οθόνη μεγαλούτσικη που προβάλλουν επιλογές (π.χ. TV) έχουν τις πληροφορίες στην μέση προς πάνω μεριά. Δεν σας φαίνεται άβολο να κοιτάτε συνέχεια κάτω για να βρείτε τις επιλογές σας; Δοκιμάστε (έτσι για πλάκα) στο Windows 7 να βάλετε την μπάρα εργασίας στα πλάγια ή πάνω και προσπαθήστε να καταλάβετε την κίνηση των ματιών σας. 

 

Δεν προσφέρει γρήγορη ομαδοποίηση. Είναι ένα tree το οποίο απλά δείχνει ό,τι φτιάχνει ο κάθε installer. Εάν φτιάξει φάκελο που μέσα έχει έναν φάκελο και μέσα σε αυτόν είναι το app τότε αυτό θα δει κανείς. Δεν έχει καν επιλογή για να ανοίξει ο χρήστης απλά τον file browser και να τον πάει σε μία default starting τοποθεσία (αναφέρομαι μόνο στο start και όχι για άλλες επιλογές στην μπάρα εργασίας). 

 

Δεν προσφέρει χρηστική παραμετροποίηση. Το μόνο που μπορεί κανείς να κάνει είναι pin κάποιες εφαρμογές. 

 

Έχει πληροφορία που δεν είναι απλά παρουσιασμένη. Εάν είναι μικρό τότε είναι πολύ μικρό για όλες τις εφαρμογές ενός μέσου χρήστη. Εάν γίνει μεγάλο, είναι πολύ μεγάλο για μία οθόνη κάθε φορά που το πατάει κανείς για να κάνει κάτι απλό. 

 

 

Όλα αυτά η Microsoft τα διόρθωσε με μία πολύ καλή κίνηση για το στυλ που ακολουθεί. Το νέο menu της.

 

Με απλά παρουσιαζόμενη πληροφορία. Tiles με χρώματα το οποίο μπορεί να οδηγήσει την προσοχή του χρήστη ακριβώς εκεί που θα ήθελε και πιο γρήγορα.

 

Global search χωρίς κανείς να χρειάζεται να ανοίξει file browser/manager για να ψάξει για ένα αρχείο.

 

Πραγματικά παραμετροποιήσιμη εμφάνιση όπου ο χρήστης μπορεί να αλλάξει το μέγεθος των tiles και την σειρά τους.

 

Κατάργηση της άβολης μπάρας εργασίας, επιτέλους. 

 

Live feed από διάφορες εφαρμογές το οποίο πριν υπήρχε μόνο με widgets. 

 

 

Και αντί οι χρήστες να καλωσορίσουν αυτή την αλλαγή παραπονιούνται συνέχεια. Γιατί; Κάνει κάτι λάθος η MS στον τρόπο που τα παρουσιάζει ή απλά ο μέσος windows user είναι τόσο πολύ δεμένος με την συνήθεια και τον φόβο για κάτι καινούργιο που απλά αντιδράει έτσι; 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρθρο αναφερει οτι πλέον το λειτουργικο θα εξυπηρετει ολους τους χρήστες ορισμενοι βγήκαν να πεταξουν χολή απο συνηθεια και αλλοι τσακώνονται για ανουσια θέματα. Με το update 2 το λειτουργικο ειναι ελβετικός σουγίας το χρησιμοποιεις οπου και όπως θελεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...