Προς το περιεχόμενο

Darkest Dungeon


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και αναφέρθηκε, με τα journal pages τι παίζει ακριβώς; Είναι μόνο για lore ή έχουν και κάποιο in-game benefit να τα παίρνεις πίσω στο hamlet στο τέλος του dungeon;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 694
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Από ό,τι ξέρω, είναι απλά lore, αλλά ποτέ δεν κατάφερα να τα συγκεντρώσω όλα -τώρα, ας πούμε, μετάνιωσα που πέταξα ένα, από την άλλη όμως πρώτη -κυριολεκτώ- φορά μου έβγαλε σε ένα μπουντρούμι τόσες σελίδες μαζεμένες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα μαζεμένα τα επεισόδια μέχρι και τον ηρωικό πλην άσκοπο χαμό του Crusader - αυτό το curse του Occultist αντί για heal με παραξένεψε πάρα πολύ, αν και ένα check At Death's Door θα μπορούσε να στο δώσει. Ας είναι, με τόσο σκοτάδι το παρατράβηξες :P

 

Για το σχολιασμό, για μεγαλύτερη ποικιλία θα μπορούσες να σκέφτεσαι δυνατά ώστε να εξηγείς πώς σχεδιάζεις τις επιθέσεις σου και το πώς να κινηθείς στο μπουντρούμι. Αν δεν έχεις τη συνήθεια να παραμιλάς όταν είσαι συγκεντρωμένος κάπου θα σου φανεί περίεργο, αλλά θα βοηθήσει στο να μην είναι πολύ Captain Obvious η περιγραφή.

 

Για τον ήχο, το desynch στο επ. 7 ξεκινάει γύρω στο 7ο λεπτό και είναι πολύ προφανές στη μάχη στο 9ο λεπτό.

 

Death has a dignity on its own, πάμε να τιμήσουμε τη μνήμη του σταυροφόρου φωνάζοντας DEUS VULT και ορμώντας στις ορδές των τεράτων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φοβάμαι ότι θα τραβήξει πολύ σε διάρκεια αν κάνω και σχολιασμό του πώς παίρνω κάποιες αποφάσεις, θα το δω στην πράξη βέβαια.

 

Για τον ήχο δεν ξέρω τι έχει συμβεί, το ίδιο ακριβώς editing που έκανα σε όλα τα προηγούμενα έκανα και εδώ. 

 

Στο 8ο επεισόδιο, πάντως, τιμήσαμε σθεναρά τη μνήμη του crusader και πάμε γερά για νέες περιπέτειες στο 9ο, που λογικά θα ανέβει κάποια στιγμή αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και γω με τον tobajara, θα ήταν καλύτερο να αναφέρεις πως σκέφτεσαι κάποια πράγματα αλλά on the go δηλαδή μην σταματάς, αλλά ανέφερε τα πιο κύρια όπως παίζεις, (όπως γίνεται στα περισσότερα lets plays ή twitch streams) επίσης μπορείς να λες κάποια πράγματα απο την εμπειρία σου πχ. καλά team builds , τι θα βοηθούσε να κάνεις upgrade ή cure πρώτα, ποιους εχθρούς φοβάσαι ή στρατηγικές γενικώς.

 

Αλλά γενικά πιστεύω έψησες μπόλικο κόσμο να το ξαναξεκινήσει (και εμένα μέσα)  :P

 

Τέλος προσοχή στο curio με τον shambler, όσο αυτοπεποίθηση και να έχεις, άνετα μπορεί να σου κάνει teamwipe σε early levels. Πριν λίγο έχασα 2 άτομα απο το A team μου lvl2(Hellion, Grave Robber) με 4 βαρβάτα very rare trinkets. Βέβαια έφταιγε και ο Occultist, δύο 0 heals με bleed στην full ανεβασμένη και θεραπευμένη hellion μου. Τραγικά πράγματα, έκανα retreat ενώ τον είχα με 10 health γιατί οι 2 που έμειναν δεν μπορούσαν να τον χτυπήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι ότι θα τραβήξει πολύ σε διάρκεια αν κάνω και σχολιασμό του πώς παίρνω κάποιες αποφάσεις, θα το δω στην πράξη βέβαια.

 

Για τον ήχο δεν ξέρω τι έχει συμβεί, το ίδιο ακριβώς editing που έκανα σε όλα τα προηγούμενα έκανα και εδώ.

 

Στο 8ο επεισόδιο, πάντως, τιμήσαμε σθεναρά τη μνήμη του crusader και πάμε γερά για νέες περιπέτειες στο 9ο, που λογικά θα ανέβει κάποια στιγμή αύριο.

Για τον σχολιασμό συμφωνώ Και εγώ με τον tobajara, στο βίντεο που έχασες τον crusader αναρωτιόμουν αν ξεχάστηκες και δεν άναβες πυρσούς ή αν αποφάσισες για dark run (αλλά γιατί αγόρασε τότε πυρσούς?).

 

Νομίζω ότι τουλάχιστον ένα γενικό σχόλιο "πάμε για dark Τώρα" ή στην αρχή της μάχης "πρέπει να σκοτώσουμε αυτόν πρώτα γιατί αυτό" θα βοηθήσει περισσότερο να καταλάβουμε τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και μετά πως το κάνεις. Δεν χρειάζεται να είναι έκθεση, απλά να πεις αυτό Που σκέφτεσαι εκείνη την στιγμή σαν σχέδιο δράσης.

 

Just me 2c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το shambler θα το αποφύγω σε πρώτη φάση, ίσως κάποια στιγμή το δείξω απλά για την εμπειρία, δεν τα πηγαίνω καλά με το συγκεκριμένο αντίπαλο.

 

Πολλά περισσότερα σχόλια θα μπορούσα να κάνω, αλλά μέχρι να αναβαθμιστεί η σύνδεση και να δω τι διάρκεια upload θα πιάνω, προσπαθώ να κρατάω τους χρόνους όσο μπορώ πιο χαμηλά, ώστε να υπάρχει μια σχετική ροή.

 

Βασικά, το Darkest Dungeon είναι πασίγνωστο παιχνίδι, θα ήθελα όσο μπορώ να παρουσιάσω παιχνίδια λιγότερο γνωστά που δεν περιγράφονται εύκολα: έχω υπόψη μου 3 τέτοια, ελπίζω από εβδομάδα -βαριά αρχές Μαρτίου- να ξεκινήσω το πρώτο και η εμπειρία που αποκτώ με αυτά τα βίντεο να με βοηθήσει να παρουσιάσω τα επόμενα με καλύτερο και πιο ενδιαφέροντα τρόπο.

 

edit: το ανέφερα στο σχόλιό μου που συνόδευε το βίντεο, η απώλεια του crusader ήταν λάθος, δεν υπολόγισα σωστά τους χρόνους αντίδρασης -συν του ότι μπέρδεψα την επίδραση του hex, για κάποιο λόγο νόμιζα πως θα καθυστερούσε το turn του τελευταίου αντιπάλου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πιο μικρά, θα πρέπει να σπάει το dungeon σε δύο επεισόδια.

 

Τα long πιθανότατα να χρειαστούν κάτι τέτοιο (και στο δεύτερο μέρος να κάνω ένα recap του τι συνέβη στο πρώτο) αλλά νομίζω πως τα medium είναι "αφύσικο" να τα σπας έτσι.

 

Στο υλικό για το 10ο επεισόδιο (μοντάρεται τώρα), ας πούμε, το μπουντρούμι θα μπορούσα να το είχα τερματίσει στα 30-35 λεπτά, κι ας ήταν medium, αλλά α)θα έχανα διάφορα καλούδια και κρίμα ήταν :) β)είναι "αφύσικο" παίξιμο, να μην ψάχνεις ένα μπουντρούμι ενώ μπορείς και η ομάδα στέκεται καλά, δεν έχει στρες κτλ. Δηλαδή, προσπαθώ όσο μπορώ να μη δείχνω λάθος τακτικές -τουλάχιστον συνειδητά, λάθη κάνω σίγουρα.

 

Όπως και να έχει, ακόμη μία-δύο εβδομάδες θα ανεβάζω αποκλειστικά Darkest Dungeon, μετά θα δώσω βαρύτητα σε άλλα παιχνίδια και -τουλάχιστον στο πρώτο- θα μπορώ να κόβω πιο σύντομα το επεισόδιο, χωρίς να σπάει η σειρά του παιχνιδιού, γιατί έχει άλλη δομή. Αυτά θα τα δούμε στην πράξη.

 

Πιστεύω κάποια στιγμή αύριο θα ανέβει και το 10ο επεισόδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι το θέμα,ότι δεν είναι και λίγη η ώρα που παίρνει να τελειώσει ένα μπουντρούμι και συ κάθεσαι..είναι actual gameplay..όσο παίζεις τόσο δείχνεις.

Ίσως να έσπαγες γενικά σε 2 κομμάτια και όπως βγει..δοκίμασε το και θα σου δώσουμε feedback..

 

Για μενα δύσκολο να κάτσω να δω πάνω από 20 λεπτά,όχι επειδή βαριέμαι,αλλά επειδή παίρνει ώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, αλλά δεν είναι ευκολότερο να το σπάσει ο θεατής εκεί που τον βολεύει, από το να το σπάω εγώ; Έχεις 10 λεπτά να δεις, βλέπεις, και συνεχίζεις από εκεί που σταμάτησες.

 

Τα μεγάλα πιθανότατα θα τα σπάσω, γιατί πέραν του ότι θα βγουν τεράστια σε διάρκεια και θέλω μία μέρα για upload, δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω σχόλια επί τόση ώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά δεν είναι ευκολότερο να το σπάσει ο θεατής εκεί που τον βολεύει, από το να το σπάω εγώ; Έχεις 10 λεπτά να δεις, βλέπεις, και συνεχίζεις από εκεί που σταμάτησες.

 

Τα μεγάλα πιθανότατα θα τα σπάσω, γιατί πέραν του ότι θα βγουν τεράστια σε διάρκεια και θέλω μία μέρα για upload, δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω σχόλια επί τόση ώρα. 

Η αλήθεία είναι προσωπικά,όταν βρίσκω μεγάλα vids στο youtube δεν τα πατάω να τα δω και ψάχνω κάποια πιο μικρή έκδοση.

Τώρα άμα είναι let's play και είναι όπως τα δικά σου,τα βλέπω μέχρι ένα σημείο και μετά skip λίγο πιο κάτω κτλ.

 

(βρες κάνα φίλο φοιτητή ή κάνα οικογενειακό φίλο με παιδιά φοιτητές..και πες του να πάει να κάνει μια mobile σύνδεση 4G,και να σου δώσει την sim ή το στικακι(3g) ,και δίνε του κει τα 4.70€/μήνα για τα 4GB που θα χεις..να κάνεις τα uploads στο μπαμ μπαμ!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά δεν είναι ευκολότερο να το σπάσει ο θεατής εκεί που τον βολεύει, από το να το σπάω εγώ; Έχεις 10 λεπτά να δεις, βλέπεις, και συνεχίζεις από εκεί που σταμάτησες.

 

Τα μεγάλα πιθανότατα θα τα σπάσω, γιατί πέραν του ότι θα βγουν τεράστια σε διάρκεια και θέλω μία μέρα για upload, δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω σχόλια επί τόση ώρα. 

 

Παίζει καθόλου editing γενικά; Ίσως κάποια στρατηγικά τοποθετημένα fade out/fade in στα σημεία που δεν παίζει πολύ "δράση". Αφ'ενός σου γλυτώνει το κόψε-ράψε και τα 2-part videos, αφ'ετέρου χρειάζεται και λιγότερος σχολιασμός (που μπορεί να είναι και πιο ουσιαστικός).*

 

*Υπ'όψιν πως ο σχολιασμός at the moment μια χαρά είναι, απλά όσο προχωρά το campaign είναι λογικό πως θα γίνεται όλο και πιο δύσκολο το commenting χωρίς να φανεί πως επαναλαμβάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κόβω κάποια σημεία, αλλά όχι στη ροή του dungeon. Δυστυχώς το editing του PlaysTV δεν το έχω κατακτήσει για να τολμάω πολλά-πολλά (αν και δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα ευέλικτο, του YouTube πρέπει να δίνει περισσότερες δυνατότητες). Αλλά, και πάλι, πόσο να κόψεις; Και δεν πρέπει να εξηγήσεις τι έκοψες (ένα διάδρομο χωρίς παγίδες/ιδιαίτερα curios κτλ.)

 

Κάτι που θα δοκιμάσω είναι να έχω έτοιμη την ομάδα, εξοπλισμένη με αντικείμενα, και όσους θα στείλω για θεραπείες κτλ. σεταρισμένους ώστε να περνάει πιο γρήγορα το κομμάτι του hamlet, αν και τώρα που έχω μια σχετική άνεση (χάρη στα 2 runs με την antiquarian) θέλω να τους δώσω και 4ο camp skill, να τα σχολιάσω λίγο κτλ.

 

Η άλλη λύση είναι να θεωρήσω "όριο" τα 20-25 λεπτά και να σπάω τα επεισόδια εκεί. Αν υποτεθεί πως θα αντέξω (και θα με αντέξετε) μέχρι τέλους, θα κλείσει η σειρά με 500 επεισόδια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...