Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Νέο Hardware!


kraken92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα insomniacs,

 

Χθές ήρθε η παραγγελία από eshop (Μητρική και Κάρτα Γραφικών) και προχώρησα κατευθείαν στην εγκατάσταση τους στο κουτί! Όταν λοιπον ήταν έτοιμο το σύνδεσα στο ρεύμα και μπήκα κανονικά στο Bios και μετα είπα να Loadaro τα Windows απο τον σκληρό που ήδη κατέχω...έλα που όμως μου φύλαγε επληξούλες: "windows failed to start.a recent hardware or software change might be the cause". Έπειτα μου έδεινε την επιλογή για repair την οποία ακολούθησα και δεν μπόρεσε να εντοπίσει κατι. Έτσι αποφασίζω να κλείσω το τροφοδοτικό απο τον διακοπτάκο και να το αποσυνδέσω απο τη μπρίζα ωστε να ανοίξω το κουτι να δω αν έχω ξεχάσει να συνδέσω κάτι. Οταν επιβεβαιώθηκα ότι όλα έχουν μπει σωστά βάζω στη μπρίζα το τροφοδοτικό και βάζω στο ΟΝ τον διακοπτάκο. Έλα όμως που ο θεός γελούσε μαζί μου...Πάω να δω αν ανάβουν τα ledakia της Μητρικής αλλά τπτ...Η μητρική φενόταν οτι δεν έπερνε ρεύμα!
ΜΙα δυο φορές κάνω τη διαδικασία άνοιξε κλείσε με το τροφοδοτικό και ΤΠΤ! Δοκιμάζω λοιπόν άλλο τροφοδοτικό και όλα δούλευαν Κανονικότατα!!!!! το PC άνοιγε και με πήγαινε στην σελίδα με το μήνυμα που προαναφέρθηκα! Πώς παω να ξανασυνδέσω το άλλο και βλέπω οτι το PC άνοιγε και με το καινούργιο τροφοδοτικό μου!! Διαβολικά Πράγματα  :devil:  Τέλος, μόλις προσπάθησα να κλείσω το τροφοδοτικο να αποσυνδέσω και να το ξανασυνδέσω πάλι το pc δεν ανταποκρινόταν με όλα τα Ledakia της μητρικής να είναι κλειστά! Τη Δευτέρα μάλλον το κουτάκι μου θα πάει προς service eshop κάτι που έχει αρχίζει να με φοβίζει απο τώρα! Άν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση ή κάποια δοκιμή που δεν έχω αναφέρει θα σας είμουν ευγνώμων! Προσπαθώ να γλυτώσω το service του eshop με νύχια και με δόντια! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

To Build μου:

CPU: AMD PHENOM II X4 965 3.4GHZ

MBO: Asus M5A99FX PRO R2.0*

GPU: Asus AMD R9 280X *

RAM: 2x8 16 GB CORAIR VENGEANCE

PSU: XFX 650 W

CASE: COOLERMASTER STORM SGC - 1000-KWN1 ENFORCER

HDD: 2 TB

* Ότι είναι με κόκκινο είναι το upgrade που έχω κάνει.

 

PS : Το XFX τροφοτοτικό που μου κάνει αυτα τα κόλπα είναι δύο μηνών και δεν μου έχει ξαναπαρουσιάσει τέτοια προβλήματα στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το γνωρίζω (ειδικά όταν ο κατασκευαστής του chipset αλλάζει) και έχω προσπαθήσει να κάνω φορματ και επανεγκατάσταση αλλά δεν με αφήνει κάνοντας απο μόνο του restart! Το θέμα μου είναι γιατι να κάνει τέτοια κόλπα το τροφοδοτικό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω είχα παρόμοιο θέμα με το xfx 550

είχα αλλάξει κάρτα gpu ή είχα βάλει ssd, δεν θυμάμαι και μετά μουλάρωσε και δεν ξεκινούσε το pc - δοκίμασα με άλλο τροφοδοτικό, όλα καλά!

το πήγα στο vision studio, το δοκιμάζουν σε δικό τους pc και ήταν μιά χαρά - το παίρνω πίσω στο σπίτι, πάλι δεν δούλευε

 

εν τέλει τους πήγα το pc εκεί, βάλαν πάνω το παλιό, είδαν ότι δεν δούλευε, βάλαν καινούριο, είδαν ότι δούλευε και τότε μου το αλλάξαν!!

 

λές και μουλάρωσε και δεν ήθελε να δουλέψει στο δικό μου pc ξαφνικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καινούργιο είναι το XFX 650W το οποίο κάνει τα περέργα και το παλίο που κάνω δοκιμές είναι ένα turbox 500W που το έχω για BACKUP περιπτώσεις σαν κ'αυτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καινούργιο είναι το XFX 650W το οποίο κάνει τα περέργα και το παλίο που κάνω δοκιμές είναι ένα turbox 500W που το έχω για BACKUP περιπτώσεις σαν κ'αυτές!

Μαλιστα,αλλα λειτουργει κανονiκα το pc σας με το turbo-x χωρις προβληματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγει και μπορώ να μπω κανονικά μέσα στο BIOS αλλά δεν μαφήνει να μπώ στα ήδη εγκατεστημένα Windows 7 μέσα στο σκληρό αλλά ούτε να κάνω φορματ και επανεγκατάσταση...  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγει και μπορώ να μπω κανονικά μέσα στο BIOS αλλά δεν μαφήνει να μπώ στα ήδη εγκατεστημένα Windows 7 μέσα στο σκληρό αλλά ούτε να κάνω φορματ και επανεγκατάσταση...  :wacko:

Θα κανω μια υποθεση.Μαλλον το xfx εβγαλε ελαττωμα ενω το turbo-x δεν εχει προβλημα αλλα δεν επαρκει γιατι ειναι κακιστης ποιοτητας για να δωσει ρευμα σε ολο το pc σας.

 

Ισως το xfx δεν εδειχνε το προβλημα του πριν,γιατι πιθανως ειχατε λιγοτερο απαιτητικη σε ρευμα vga, αλλα με την 280X ζοριστηκε και φανηκε.Υποθετικα ολα αυτα,αλλα λογικα με βαση την εμπειρια. :)

 

Αν ειχατε καποιο δευτερο αλλα ποιοτικο psu θα μπορουσατε να ελεγξετε σιγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...και εγώ ειμαι 99% σίγουρος οτί είναι το τροφοδοτικό αυτο που δημιουργεί το πρόβλημα...αλλά φοβάμαι αρκετά μήπως είναι η μητρική γι'αυτό και δν φορτώνει το λογισμικό...πιστεύτε οτί μπορεί να συμβαίνει κάτι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...και εγώ ειμαι 99% σίγουρος οτί είναι το τροφοδοτικό αυτο που δημιουργεί το πρόβλημα...αλλά φοβάμαι αρκετά μήπως είναι η μητρική γι'αυτό και δν φορτώνει το λογισμικό...πιστεύτε οτί μπορεί να συμβαίνει κάτι τετοιο;

Δεν μπορουμε να το αποκλεισουμε,αλλα αν φταιει η μητρικη γιατι ανοιξε με το turbo-x? Αν ανοιγει καθε φορα με το turbo-x ενω το xfx δεν κανει τιποτε τοτε ειναι λογικα το προβλημα με το xfx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο λόγος που δν μπορώ να κάνω load τα win ή format;

Ισως γιατι οταν ξεκινα να δουλεψει το turbo-x υστερα απο λιγη ωρα τα παιζει γιατι δεν επαρκει για το hardware σας.

 

Και παλι το ερωτημα ειναι,αν φταιει η μητρικη,αλλα το turbo-x τουλαχιστον ξεκινα το συστημα σας ,το xfx γιατι δεν το ξεκινα καν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποκλειεται να φταιει η μητρικη,απλα ειναι η δευτερη υποψηφια.Μονο αν ειχατε ενα δευτερο καλο τροφοδοτικο,θα μπορουσατε να σιγουρευτειτε.

 

Δεν υπαρχει καποιος να δανειστειτε στην πολυκατοικια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...