Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto V [GTA 5][PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.....σου διαφευγει ενας βασικος παραγοντας στις κονσόλες που λεγετε Gamepad....εγω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και στο PC εδώ και δυο χρονια πλεον το 99.9% των παιχνιδιων τα παιζω με gamepad....και τα απολαμβανω μια χαρα....το K/M πλεον το εχω ΜΟΝΟ για σερφαρισμα και για να γραφω....anyway.......εχει ακουστει κατι σχ. με το μέγεθος του GTA V????Υπαρχει περιπτωση να είναι πανω από 50gb???

 

Αν σκεφτείς ότι στο PS3 είναι 17 GB, φαντάζομαι θα κατεβάζουμε για αρκετές ώρες την έκδοση του PC...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

.....αναφέρομαι σε σχέση με Ps4 οπου το εχω και στο Xbone όπου είναι 50gb....πχ..... το titanfall στο xbox one είναι κοντά 20gb και στο PC μου είναι 50gb φευγα......εχει πλάκα να είναι καμία 60αρια γιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....αναφέρομαι σε σχέση με Ps4 οπου το εχω και στο Xbone όπου είναι 50gb....πχ..... το titanfall στο xbox one είναι κοντά 20gb και στο PC μου είναι 50gb φευγα......εχει πλάκα να είναι καμία 60αρια γιγα...

 

Στο One είναι 50 γιγα? Πω ούτε για πλάκα δεν πάει το GTA V στον SSD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..μια χαρα Playable είναι cowboy.....σου διαφευγει ενας βασικος παραγοντας στις κονσόλες που λεγετε Gamepad....εγω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και στο PC εδώ και δυο χρονια πλεον το 99.9% των παιχνιδιων τα παιζω με gamepad....και τα απολαμβανω μια χαρα...τη 30...τη 40...τη 60fps...με το Gamepad δεν καταλαβαίνεις ΤΙΠΟΤΑ ;) ...αρκει το game να μην εχει τεχνικα θεματα(π.χ frame stuttering,κ.ο.κ).........το K/M πλεον το εχω ΜΟΝΟ για σερφαρισμα και για να γραφω....anyway.......εχει ακουστει κατι σχ. με το μέγεθος του GTA V????Υπαρχει περιπτωση να είναι πανω από 50gb???

Φήμες λένε οτι αν φοράς και ακουστικά είναι ακόμα καλύτερα, δεν καταλαβαίνεις διαφορά ούτε με 20fps. Καλά αν φοράς και πυτζάμες δε το συζητάω...και με 10fps κάθε παιχνίδι είναι playable

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..μια χαρα Playable είναι cowboy.....σου διαφευγει ενας βασικος παραγοντας στις κονσόλες που λεγετε Gamepad....εγω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και στο PC εδώ και δυο χρονια πλεον το 99.9% των παιχνιδιων τα παιζω με gamepad....και τα απολαμβανω μια χαρα...τη 30...τη 40...τη 60fps...με το Gamepad δεν καταλαβαίνεις ΤΙΠΟΤΑ ;) ...αρκει το game να μην εχει τεχνικα θεματα(π.χ frame stuttering,κ.ο.κ).........το K/M πλεον το εχω ΜΟΝΟ για σερφαρισμα και για να γραφω....anyway.......εχει ακουστει κατι σχ. με το μέγεθος του GTA V????Υπαρχει περιπτωση να είναι πανω από 50gb???

 

Τι σχεση εχει το χειριστηριο/ποντικι με το τι κανει render η GPU και προβαλει στην οθονη/tv σου?? :blink:

Και εγω με controller παιζω μερικα games, οχι τα first-person βεβαια.

Τα 30καρε ειναι 30καρε και ειναι ιδια στο ματι ειτε παιζεις με mouse ειτε με controller ειτε βλεπεις να παιζει αλλος ειτε ειναι video-cutscene. Τωρα αν το χειριστηριο σου ειναι παν-αργο και για να γυρισει 360 μοιρες την καμερα θελει μερικα δευτερολεπτα, αυτο ειναι αλλο θεμα.

Ιδικα ενα παιχνιδι σαν το GTA V με τοση πολυ λεπτομερεια, σε first-person, θελει 45+ fps για να το παιξεις σωστα. Το ειδα στο PS4 στα 30fps, playable ειναι μονο οταν καθεσαι ακινητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 30αρι είναι για αυτούς που έχουν συνηθίσει το 30αρι

 

Στα first person με ποντίκι (και χωρίς αυτό βέβαια) σίγουρα θες όσο πιο πολλά fps μπορείς να εχεις αλλά και στα υπόλοιπα παιχνίδια φαίνεται και ενοχλεί

 

Στα μόνα που δε παιζει ιδιαίτερο ρόλο είναι στα strategy και adventure. Εκεί και με 20 να παίζεις μπορεί να μην έχεις θέμα.

 

Αλλά όταν παίζεις κάτι που ανά πάσα στιγμή η κάμερα μπορεί να γυρίσει οπουδήποτε το 30αρι (που δεν είναι απαραίτητα ακατεβατο μιας και πιάσαμε τις κονσόλες) δεν είναι και τόσο καλό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα οπου υπαρχει κινηση, οσο περισσοτερα FPS τοσο καλυτερα.
Οσο αυξανεται η λεπτομερεια και/ή η ταχυτητα των κινουμενων εικονων-αντικειμενων, τοσο καλυτερα ειναι τα περισσοτερα FPS. 30fps vs 60fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι ανάλογα το είδος, στο gta δεν είναι η καλύτερη σου, ακόμα και αν δεν είναι εφιάλτης όπως θα ήταν σε ένα first person που κουνάς τη κάμερα διαρκώς 

 

στο gta θα θες να στοχεύσεις στο 60αρι έτσι ώστε σε κακές περιπώσεις να κάνεις βουτιές σε 40-45αρια και να είσαι οκ

(όχι ότι δε θα φαίνεται και αυτό, αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από το να το καρφώσεις στο 30)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως που το δοκίμασα μετά από χρόνια πρόσφατα στο fc4 λόγω του γνωστού προβλήματος που υπήρχε αρχικά με την επιτάχυνση λέω να το καθιερώσω

 

βασικά μόνο τηλεόραση και χειριστήριο από δω και πέρα :P

 

όσο για το first person στο gta, θα το δοκιμάσω βέβαια αλλά πιο πολύ το βλέπω σαν mod

δεν με τρελαίνει τόσο η ιδέα να παίξω ένα τέτοιο παιχνίδι από πρώτο πρόσωπο

 

τώρα αν είναι τόσο καλό και με ξετρελάνει η υλοποίηση ίσως το παίξω και έτσι, αλλά σαν ιδέα μόνο μέχρι στιγμής δε με έχει πείσει ιδιαίτερα και θα προτιμούσα το 3rd person όπως το ξέρω και αγαπώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι απλά μπήκε 40αρα στο δωμάτιο και δε μπορώ να την αφήσω να πάει χαμένη :P

 

στο μόνιτορ όλα πια μου φαίνονται τόσο μικρά λες και παίζω στο κινητό :lol:

 

αλλά και πριν από αυτό έπαιρνα συχνά πυκνά το κουτί και πήγαινα στο σαλόνι, μάλλον τελικά θέλω να είμαι peasant αλλά όχι να παίζω στα κωλό 30 fps!

 

YΓ την επόμενη φορά που κάποιος κονσολάκιας μου πει ότι γουστάρει να παίζει αραχτός στο καναπέ και όχι καθιστός σε γραφείο, θα βγάλω φωτό να παίζω ξαπλωμένος στο κρεβάτι σκεπασμένος με 2 παπλώματα και 3 μαξιλάρια για μέγιστη άνεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειριστηριο ειναι πολυ αργο σε σχεση με το ποντικι, με πολυ πιο περιορισμενες κινησεις, με περισσοτερο input lag και χαμηλοτερο precision.

Αν κανεις μια κινηση με το ποντικι με τον ιδιο ρυθμο και ταχυτητα που την κανεις με το χειριστηριο, το αποτελεμσα που θα δεις στην οθονη σου θα ειναι ακριβως το ιδιο.

 

Στο GTAV οταν τρεχεις με ενα γρηγορο αμαξι μεσα στην πολη, τα 30fps δεν βλεπονται.
Το αν παιζεις με ποντικι, με πληκτρολογιο, με χειριστηριο, με τιμονιερα, με joystick... δεν παιζει κανενα ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...