Προς το περιεχόμενο

Bloodborne [PS4]


Orgios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, tsakitsan95 είπε

Το ελπιζω πραγματικα. Σαν ιδεα μαρεσει πολυ αλλα στη πραξη αποτι φαινεται δε το εχω. Για κανα uncharted ειμαι μονο και αυτο στο normal

ειναι λογικοτατατο τοτε, αφου δεν εχεις εμπειρια με τη σειρα. Θελει υπομονη να μαθεις τις κινησεις των εχθρων και το combat. Θα το λατρεψεις οπως και οι περισσοτεροι το λατρευουν. Οταν βγαλεις το 1ο boss, θα νιωσεις τρελη ικανοποιηση, πιστεψε με.

Good luck good hunter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tsakitsan95 είπε

Παιδιαα αγορασα την Game of the year edition απο τις προσφορες της Sony. Να δηλωσω οτι ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με soul game. Τι να κανω??? Να κοψω τη ζαχαρη απο το καφε? Να μη πληρωνω εισιτηριο στο λεωφορειο? Να μη φιλαω τα χερια των παπαδων? Πραγματικα πως να σκληρυνω? Γινεται να ειμαι τοσο νουμπας? 😛 Δεν μπορω να φτασω καν στο πρωτο Boss. Ειναι φυσιολογικο η να το δωσω πισω? 😛 Παλευω γυρω στο 2μισαωρο. Καταφαρα να φτασω μεχρι το σημειο που σου επιτιθενται οι 2 λυκανθρωποι αλλα πεθανα. Τωρα φοβαμαι να συνεχισω μηπως πεθανω και χασω τις ψυχες μου. Καμια προταση κατι?

αγόρασα το ps4 όταν το αγόρασα, 3 χρόνια πριν, μαζί με το MGSV καθότι φαν... ώσπου όταν το τελείωσα, είπα να ρίξω δεύτερη αγορά παιχνιδιού και παντού διάβαζα τότε για BB κατά βάση και μετά όλα τα άλλα...είδα ένα κλιπ στο youtube στα πεταχτά και νόμιζα ότι θα πάρω GoW clone παιχνίδι hack n slash οπότε λέω οκ, καλή φάση θα'χει χαβαλέ... σε πληροφορώ ότι το παιχνίδι το έπαιξα ένα 15ημερο και ψιλοαναθεμάτιζα συνεχώς που έσκασα όσα έσκασα τότε για να το πάρω και δεν πήρα πχ το GTA5 που ζαχάρωνα και πήρα κάτι που μου φαινόταν ανθρωπίνως αδύνατο να προχωρήσω έστω και 500 μέτρα.. μέχρι τη στιγμή που είχα φάει τόσο μα τόσο ξύλο που το πήρα τελείως προσωπικά :p και είπα ως εδώ, δε γίνεται να μαλακίζομαι έτσι και να παίζω το ίδιο κομμάτι δυο βδομάδες τώρα και άλλαξα τελείως το τρόπο παιχνιδιού μου, έγινε πιο αργός, μεθοδικός, δουλεμένος και στρατηγικά προετοιμασμένος πριν καν ξεκινήσω το παιχνίδι...

Σε πληροφορώ ότι η στιγμή που θα ρίξεις κάτω το πρώτο Boss και μετά, μόλις δηλαδή εξοικειωθείς oυσιαστικά με το παιχνίδι και τους μηχανισμούς του, θα ξεχάσεις όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια της γενιάς αυτής.... από τότε μέχρι σήμερα, έχω τερματίσει το BB, expansion του, τα Dark Souls 1-2-3, το Nioh και ακόμα και τώρα νιώθω παντελώς νουμπάς και ότι όλα τα κατάφερα με τύχη :p . Ειδικά όταν πήρα το DS3, όντας πιο έμπειρος, έτρεμαν τα χέρια μου από την αρχή ακόμα του παιχνιδιού... τ

 

my point is, ποτέ δε θα είσαι φουλ άνετος με αυτό το παιχνίδι, αλλά αμα του δώσεις χρόνο -πολύ χρόνο- θα σου δώσει όση ικανοποίηση μπορεί να σου δώσουν όλα τα Uncharted και Last of us του κόσμου x100... είναι από αυτά τα παιχνίδια που έχουν πιάσει το απόλυτο esense του gaming σαν εμπειρία και όχι videogame movies με 5 λεπτά scripted δράση και ανελέητο button mush για να πεις ότι το τερμάτισες αλλά σε ωθούν στα gaming όριά σου...

Επεξ/σία από snake_plissken2112
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω αλλα μονο για το BB και αυτό μέχρι ένα βαθμό επειδή το έχω πρόσφατο. Μπορώ να παραβλέψω την έλλειψη κλασσικού story και της υπερβολικής δυσκολίας αλλα δεν μπορώ να πεθαίνω επειδή κολλάω σε ένα βράχο ή μια ταφόπλακα που δεν έγιναν σωστά polish. Επίσης άμα ειλικρινά μάθεις να κινείσαι τότε μπορείς να βγάλεις όλο το game μονο με R1 hit κάτι που γίνετε απίστευτα γρήγορα βαρετό. Απευθύνομαι στα DS γιατί ευτυχώς το BB δεν έχει άμυνα. Επίσης το satisfaction μετά την μάχη σε όλους τους τίτλους χάνει παρα πολύ χωρίς ίχνος gore ή finishers, δηλαδή άμα ένα game έπρεπε να έχει αυτά είναι αυτό, και τέλος το τραγικό physics στα πτώματα. Τώρα τελευταία έβαλα το DS remastered και το έβγαλα μετά από δυο ώρες λόγο βαρεμάρας το ποσο επαναλαμβανόμενη είναι η μάχη. Το Nioh ήταν πολύ καλύτερο σε αυτό τον τομέα. Προσωπικά δεν μπορώ να παίξω πια DS, μονο BB. Ευτυχώς το επόμενο game τους είναι το Sekiro. Dont eat me plz, imho as always :)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδες

Μια συμβουλη...το dlc να το παιξω αφου τελειωσω το main game? Θα μπορέσω η θα πρεπει να παω σε NG+? (το λεω γιατι θα ηθελα να προσπαθησω και τροπαια)

Επίσης αν ξερετε...το save απο digital αγορα (του Ps plus Οταν το εδωσε) παιζει αν παρει το game of the year edition (το οποιο εχει το dlc On disc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ison είπε

Καλημέρα παιδες

Μια συμβουλη...το dlc να το παιξω αφου τελειωσω το main game? Θα μπορέσω η θα πρεπει να παω σε NG+? (το λεω γιατι θα ηθελα να προσπαθησω και τροπαια)

Επίσης αν ξερετε...το save απο digital αγορα (του Ps plus Οταν το εδωσε) παιζει αν παρει το game of the year edition (το οποιο εχει το dlc On disc)

Αν τελειωσεις το παιχνιδι και πας σε NG+ υστερα ολα παλι απο την αρχη τα κανεις. Οποτε οχι, να πας νωριτερα, πριν το τελιωσεις αλλιως δεν γινεται πρεπει να ξαναφτασεις στο upper cathedral για να το παιξεις και θα ειναι και πολυ δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StormGr είπε

Αν τελειωσεις το παιχνιδι και πας σε NG+ υστερα ολα παλι απο την αρχη τα κανεις. Οποτε οχι, να πας νωριτερα, πριν το τελιωσεις αλλιως δεν γινεται πρεπει να ξαναφτασεις στο upper cathedral για να το παιξεις και θα ειναι και πολυ δυσκολο

@StormGr Ευχαριστω...ενα δεν εχω καταλαβει...εχει καποιο point of no return για να παιξω το dlc ...αν δλδ παω απο καπου και κατω δεν γινεται να το παιξω μετα στο πρωτο μου run? 

Δεν μπορω να κανω back up save πριν το τελικο πχ boss και να παιξω απο εκει μετα το dlc ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχει point of no return. Επειδή δεν ξέρεις που βρίσκεσαι όμως τώρα δοκίμασε να μπεις τώρα (δεδομένου ότι πληρείς τις προϋποθέσεις) και καλή υπομονή γιατί το DLC είναι μεγάλο difficulty spike σε σχέση με το vanilla game. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ίδιος ο miyazaki είχε πει ότι το DLC είναι για περίπου ~50-60 BL για NG. Εγώ πάντως που το έπαιξα πρώτη φορά με 80 BL NG+ έφτυσα κυριολεκτικά αίμα.

Spoiler

Είναι μακράν το δυσκολότερο part από όλα τα soulsborne μαζί με την og blight town από demons (αν πας για explore στους βάλτους με τους giants 🤩) και κάνα δύο-τρία αυτιστικά σημεία στο DS2 (frigid outskirts κλπ). Αν είσαι αρχάριος θα σε συμβούλευα να πας πριν τον Gherman και να φαρμάρεις echoes αν είσαι χαμηλό BL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Βρήκα την goty edition του παιχνιδιού σε πολύ δελεαστική τιμή.  

Δυστυχώς έμεινα με την χαρά όταν έβαλα το δισκάκι, καθώς δεν αναγνωρίζει το save μου από την κανονική έκδοση. 

Υπάρχει τρόπος να δει το save μου; έχω επενδύσει κοντά 90 ώρες στο save ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Βρήκα την goty edition του παιχνιδιού σε πολύ δελεαστική τιμή.  

Δυστυχώς έμεινα με την χαρά όταν έβαλα το δισκάκι, καθώς δεν αναγνωρίζει το save μου από την κανονική έκδοση. 

Υπάρχει τρόπος να δει το save μου; έχω επενδύσει κοντά 90 ώρες στο save ...

οχι διαφορετικες εκδοσεις εχουν αλλο savefile 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ποιό είναι ένα «λογικό» level για να τερματίσεις το game στο πρώτο playthrough;

Έχω φτάσει level 80 και έχω φάει σχεδόν τα μισά bosses (τώρα πάω να φάω την Amygdala) είναι λογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Malthador είπε

Ποιό είναι ένα «λογικό» level για να τερματίσεις το game στο πρώτο playthrough;

Έχω φτάσει level 80 και έχω φάει σχεδόν τα μισά bosses (τώρα πάω να φάω την Amygdala) είναι λογικό;

το λογικο ειναι στα 80-90 level 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Malthador είπε

Ποιό είναι ένα «λογικό» level για να τερματίσεις το game στο πρώτο playthrough;

Έχω φτάσει level 80 και έχω φάει σχεδόν τα μισά bosses (τώρα πάω να φάω την Amygdala) είναι λογικό;

Στη δεδομένη στιγμή θεωρείσαι overleveled αλλά οκ. Μπορείς να δοκιμάσεις να μπεις στο DLC σε αυτό το επίπεδο αν δεν το έχεις "κλειδώσει" ανεπανόρθωτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Malthador είπε

Ποιό είναι ένα «λογικό» level για να τερματίσεις το game στο πρώτο playthrough;

Έχω φτάσει level 80 και έχω φάει σχεδόν τα μισά bosses (τώρα πάω να φάω την Amygdala) είναι λογικό;

Δεν υπαρχει λογικο level, αλλα αν ειναι πρωτη φορα που το τερματιζεισ 30-40 θα ελεγα, 80 μου φαινεται υπερβολικα overleveled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...