Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να μη πληρώσω το κόστος διακοπής συμβολαίου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H wind κυρίως λέει πολλές τέτοιες παπαριές...το άκουσα πρώτη φορά, ιδίοις ωσίν, πρόπερσι θαρρώ...η κοπέλα επέμενε πως δεν υπήρχε περίπτωση να χρεωθώ.

Της είπα να με ξαναπάρει, ρώτησα δικηγόρο που το διέψευσε, και όταν της είπα ότι ζήτησα ειδική συμβουλή και μου είπε ότι δεν έχει αλλάξει το νομικό πλαίσιο η κοπέλα λούφαξε λίγο.

 

Εν τέλει της ζήτησα, αν είναι βέβαιοι για το ορθόν του ισχυρισμού τους, να μου δώσουν γραπτή διαβεβαίωση ότι θα καταβάλουν αυτοί το αντίτιμο αν χρειαστεί, πράγμα που ασφαλώς δεν δέχτηκαν.

 

Και μένα μου έχουν κάνει καλές προσφορές στο τηλέφωνο, αλλά η Wind μου φαίνεται ψιλομπουρδέλο στα γραφειοκρατικά τους...για θέμα κινητής περίμενα κάτι 15λεπτα στο τηλέφωνο, άλλα μου λέγανε από τη τηλ.εξυπηρέτηση, άλλα από το κατάστημα, άλλα στο τεχνικό...δεν πρόκειται να μπλέξω...

 

Με τρώει λίγο η HCN που δίνει το δικαίωμα "παγώματος" της γραμμής για τους μήνες που δεν το θες (κι εγώ επειδή μπορεί να λείπω για 3-4 μήνες το χρόνο με συμφέρει), αλλά δεν ξέρω, ακούγεται μεγάλη επένδυση, καλές οι τιμές, κάτι δεν μου κάθεται καλά...

...έχω διαβάσει για μηδενική εξυπηρέτηση, μια μέρα έπαιρνα τηλ για ενημέρωση, δεν το σήκωνε κανείς...

 

Τις "εκπτώσεις" κάπου τις κάνουνε σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Οι υπογραφές συμβολαίων μέσω τηλεφώνου, είναι νόμιμες;

Έκανα ανανέωση συμβολαίου στη cyta από το τηλέφωνο  εκμεταλευόμενος μια "προσφορά" η οποία σήμερα είναι από τις ακριβότερες που υπάρχουν. Το συμβόλαιο είναι διετές και μου παρέχει απεριόριστα σταθερά, 100 λεπτά προς κινητά, 24 internet (δεν πιάνω πάνω από 10) στα 26,50 ευρώ. Τους ζήτησα να κάνουμε αλλαγή συμβολαίου με επιχείρημα τη χαμηλή ταχύτητα, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και τώρα που μιλάμε είναι νομιμότατες και ισχύουν κανονικά, αν έγινε ηχητική καταγραφή με επιβεβαίωση στοιχείων ισχύει η ανανέωση του συμβολαίου σου. Αν και όταν αλλάξει κάτι μελλοντικά, αντίστοιχα και οι εταιρίες θα πάψουν να ανανεώνουν τηλεφωνικά τα συμβόλαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Απίστευτο, έχω τον Ντέξτερ φωτο προφίλ!! Καλώς σας βρίσκω ινσομνιακς μετά από πολύ πολύ καιρό.

Ερώτηση1: Είμαι δεσμευμένος με forthnet μέχρι τέλος Σεπτέμβρη, επειδή κάποτε η μητέρα μου δέχτηκε μια προσφορά, με αποτέλεσμα να ανανεωθεί το συμβόλαιο πρόωρα. Σημειωτέον, η γραμμή είναι στο δικό μου όνομα και ΑΦΜ και το συμβολαιο ανανεώθηκε με τη μητέρα μου να δίνει τα στοιχεία μου (ΑΦΜ και αριθμό ταυτότητας)

Θέλω να βαρέσω κανόνι και να πάω στον ΟΤΕ λόγω ΟΤΕ TV. Φαντάζομαι οτι αν φτάσουν στο σημείο και ανατρέξουν στο ηχητικό, η φωνή που κάνει την ανανέωση είναι γυναικεία, άρα μπορώ κάλλιστα να ισχυριστώ ότι ποτέ δεν μίλησαν μαζί μου και παράνομα ανανέωσαν το συμβόλαιο. Σωστά;

Ερώτηση2: Σε μια άλλη γραμμή, πληρώνω 35 το μήνα για 2Play τη στιγμή που η τωρινή προσφορά είναι στα 24,90. Δεν νομίζω ότι εκεί έχει δέσμευση. Μπορώ να κάνω downgrade και ας δεσμευθώ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή συνέχεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 1η περιπτωση αν η γραμμη ειναι στο ονομα σου και η ηχητικη επιβεβαιωση στοιχειων για ανανεωση εγινε με αλλο ατομο, ειναι ακυρη η ανανεωση(βασει διαδικασιων ΕΕΤΤ) και οφειλουν να μη σε χρεωσουν τελη προωρης. Πριν κανεις οτιδηποτε, ζητα να ακουστει η κληση και να εχεις και απο εκεινους το οκ κι οτι οι ιδιοι εκαναν πατατα.

 

Στην 2η περιπτωση μιλα μαζι τους να σου πουν αν εισαι σε συμβολαιο(η τωρινη τιμη με αυτη που εχεις εσυ δε λεει κατι) και αν μπορεις να κανεις αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η επικοινωνία γίνεται από μέλος της οικογένειας, μια χαρά ισχύει η τηλεφωνική ανανέωση. Γι' αυτό γίνεται επιβεβαίωση με ΑΦΜ και ΑΔΤ. Δεν τηλεφώνησαν σε άγνωστο νούμερο αλλά στο σπίτι, όπου υπάρχει η σύνδεση και επικοινώνησαν με μέλος της οικογένειας (εκτός ανήλικου) που κάνει χρήση της υπηρεσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανανεωση του συμβολαιου πρεπει να γινεται ΠΑΝΤΑ με τον ιδιο τον κατοχο και οχι με οποιοδηποτε μελος της οικογενειας. Οποτε εχουν ακολουθησει λαθος την διαδικασια απο την εταιρεια και εννοειται ειναι ακυρη η ανανεωση. Το ιδιο ισχυει και με φυσικη παρουσια σε καταστημα, μονο ο ιδιος ο κατοχος εχοντας μαζι του αποδεικτικο ταυτοπροσωπιας (ΑΔΤ ή διαβατηριο).Δεν μπορει να παει οποιος να ναι. Ολα αυτα ισχυουν και στην αρχικη συναψη συμβολαιου. Τωρα οτι σε ολες τις εταιρειες υπαρχουν υπαλληλοι που ή δεν κανουν σωστα την δουλεια τους ή για λογους πωλησης κανουν τα στραβα ματια ειναι αλλο θεμα....

 

Οπως ειπα πιο πανω ζηταει να ακουστει η κληση που γινεται η ηχητικη, ωστε να εχει την απαντηση τους οτι εχει γινει λαθος αππ μερους τους και μπορει μετα να παει σε αλλο παροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εδωσα καμια συγκαταθεση και αυτο αποδεικνυεται και απο τη συνομιλια και απο εγγραφα που αποδεικνυουν οτι ημουν στο εξωτερικο εκεινη την περιοδο.

Τελος παντων, μιλησα και με δικηγορο και μου ειπε να πληρωσω ολους τους λογαριασμους, να επιστρεψω τον εξοπλισμο και να μην ασχοληθω περαιτερω με το ζητημα καθως παρομοιες διενεξεις ληγουν παντα υπερ του πελατη και οχι του παροχου.

Ευχαριστω πολυ για τη συμμετοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος τρόπος για να σπάσεις το συμβόλαιο είναι αν γίνει αλλαγή σε κάποια χρέωση ή υπηρεσία που είχες συμφωνήσει εξ'αρχής. Σε αυτές τις περιπτώσεις γίνεται ενημέρωση από την εταιρία σου ότι μπορείς να καταγγείλεις την σύμβαση πχ σε ένα μήνα. Μόνο έτσι μπορείς να σπάσεις συμβόλαιο. Έχε λοιπόν τα μάτια σου ανοιχτά γιατί συμβαίνει αρκετά συχνά:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

εφυγα  απο  φορθνετ  5  μηνες  πριν  ληξει  το  συμβολαιο  και  με  χρεωνουν  65  ευρω , απο  το  καταστημα  wind  μου  ειπαν  να  μην  πληρωσω  και  οτι  και  οι  ιδιοι κανουν  το  ιδιο  και  απλα  οποιος  τσιμπησει  πληρωνει  για  την  διακοπη .Μπορει  η  εκαστοτε  εταιρια  να  παει  δικαστικα  για  τοσο  μικρα  ποσα  , η  μπορει  να  μετακυλιση  το χρεος  στην  εφορια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To χρέος παραμένει έως ότου εξοφληθεί.

Η κάθε εταιρεία διατηρεί στο ακέραιο την απαίτηση της οφειλής με όποιον τρόπο επιθυμεί (εκτός της εφορίας), αλλά συνήθως αυτό που γίνεται είναι να το απαιτούν αν κάποια στιγμή στο μέλλον θέλεις να επιστρέψεις σε αυτήν.

Βέβαια δεν υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις, διότι σε διαφορετική περίπτωση είναι σίγουρο ότι θα απαιτούσαν δικαστικώς το χρέος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρω  μετα  το  τελος  του  12μηνου συμβολαιου  οποιοδήποτε  προστιμο αδικο, οι  εταιριες  συνηθως  μετα  το  περας  του  συμβολαιου  κανουν  αναπροσαρμογη  προς  τα  πάνω  αναγκαζοντας  στην ουσια  να  υπογραψεις  νεο  συμβολαιο  για  να  συνεχισεις  να  εχεις  τουλαχιστον  τις  ιδιες  χρεωσεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

θα ρωτησω παλι τα ιδια....

Εφυγα 2 μηνες πριν τελειωσει το 24μηνο στην CYTA και πηγα WIND.

Μου ειπαν απο WIND οτι με τον νομο (νομιζω απο το 2014) δεν πληρωνω καμια τελος πρωορης αποσυνδεσης και οτι δεν ισχυει ο χρονος δεσμευσης 24μηνες.

Εμενα ομως μου ηρθε ο λογαριασμος 118ευρω να πληρωσω επιπλεον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ρωτησω παλι τα ιδια....

Εφυγα 2 μηνες πριν τελειωσει το 24μηνο στην CYTA και πηγα WIND.

Μου ειπαν απο WIND οτι με τον νομο (νομιζω απο το 2014) δεν πληρωνω καμια τελος πρωορης αποσυνδεσης και οτι δεν ισχυει ο χρονος δεσμευσης 24μηνες.

Εμενα ομως μου ηρθε ο λογαριασμος 118ευρω να πληρωσω επιπλεον!!!

απλώς ενημερωτικά μάς τα λες και καταγράφεται ως ένα ακόμη κρούσμα

 

είναι φαίνεται σύστημα να λένε τέτοιες μπιπ

ότι αν πας στη Wind

δεν θα πληρώσεις τη ρήτρα του παλιού σου συμβολαίου

 

αθάνατε νεοέλληνα μαλαγάνα πλουσιοδιάβολε...

 

http://www.insomnia.gr/topic/645601-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%AD%CE%B1%CE%BD-%CF%83%CF%80%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%80%CF%8C-wind/

κι εδώ έλα να τα πεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...