Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να μη πληρώσω το κόστος διακοπής συμβολαίου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ρωτησω παλι τα ιδια....

Εφυγα 2 μηνες πριν τελειωσει το 24μηνο στην CYTA και πηγα WIND.

Μου ειπαν απο WIND οτι με τον νομο (νομιζω απο το 2014) δεν πληρωνω καμια τελος πρωορης αποσυνδεσης και οτι δεν ισχυει ο χρονος δεσμευσης 24μηνες.

Εμενα ομως μου ηρθε ο λογαριασμος 118ευρω να πληρωσω επιπλεον!!!

Εε, αφού κατά την Wind δεν ισχύει το συμβόλαιο που υπέγραψες στην Cyta και ότι αυτό αναφέρει, σε περίπτωση πρόωρης διακοπής, ζήτα από αυτήν να σου πληρώσει το τέλος.

Ταυτόχρονα ρώτα την τι ισχύει με τα δικά της συμβόλαια και για ποιον λόγο έχουν και οι ίδοι την ρήτρα, που ισχυρίζονται ότι είναι παράνομη από το 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ να κάνω μια Άλλη ερώτηση. Εμένα ξεκινάει το νέο συμβόλαιο με τη Cyta πρώτη Ιουνίου. Έχει 24μηνη δέσμευση. Ο Ιούνιος δεν έχει μπει ακόμη. Και σε αυτό το διάστημα η Inalan μου έβαλε οπτική ίνα. Μπορώ πριν της πρώτης Ιουνίου να πάρω τηλέφωνο και να διακόψω πριν αρχίσει τι συμβόλαιο; δεν έχω υπογράψει κατι τηλεφωνικά έγινε ότι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσχύουν 2 πράγματα στην Cyta:

α. Δικαίωμα ακύρωσης της φορητότητας, έως το πολύ 3 εργάσιμες από την ημερομηνία υλοποίησης του τοπικού βρόχου.

β. Δικαίωμα υπαναχώρησης από την υπογραφή της σύμβασης και μέχρι 1 μέρα πριν την ενεργοποίηση των υπηρεσιών.

 

Αν ισχύει ότι 1η Ιούνη θα ενεργοποιηθεί η σύνδεση, έχεις δικαίωμα να κάνεις το (β) μέχρι αύριο και καλό είναι να το κάνεις σε κατάστημα.

Όμως με παραξενεύει ότι δεν έχεις υπογράψει συμβόλαιο. Μήπως πρόκειται για ανανέωση σύνδεσης και όχι νέα ή φορητότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανανέωση πρόκειται. Τους πήρα σήμερα τηλέφωνο και μου είπαν πως η αίτηση για ανανέωση έγινε 8/5 και είχα 14 μέρες δικαίωμα υπαναχώρησης; Ισχύει αυτό; ΠΟύ μπορώ να βρω τους όρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 14 ημερολογιακές μέρες, ισχύουν* για οποιαδήποτε σύμβαση εξ αποστάσεως. Δεν γνωρίζω ακριβώς τι ισχύει στις ανανεώσεις, αλλά μου φαίνεται απόλυτα λογικό αυτό που σου είπαν.

 

* εκτός κι αν αναφέρεται διαφορετικά στο συμβόλαιο που υπογράφουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνουμε τώρα; Θα κάνουμε υπομονή να περάσει ο καιρός. Από την Inalan με ενημέρωσαν τα εξής: "Μάλιστα...ρωτήσαμε διότι έχουμε την πολιτική επίσης, εάν στον ενδιαφερόμενο απομένουν 6 μήνες ή λιγότερο, πληρώνει σε εμάς μόνο τα τέλη σύνδεσης και εγκατάστασης (24.80 ευρώ) και μέχρι να λήξει το συμβόλαιό του με τον άλλο πάροχο έχει δωρεάν τις υπηρεσίες μας. Δυστυχώς, οι δικοί σας μήνες είναι πολλοί..." Άρα περιμένω μέχρι να φτάσω να έχω υπόλοιπο έξι μήνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα με πήραν από την Wind για να μου κάνουν προσφορά για σταθερό και ίντερνετ. Τους είπα πως είμαι στη Cyta και πως έκανα ανανέωση για άλλα δύο χρόνια και μου είπε ο τύπος πως δεν θα πληρώσω τίποτα αν φύγω νωρίτερα, γιατί έκανα ανανέωση και όχι νέα σύνδεση. Στο μεταξύ λίγο που έψαξα στο διαδίκτυο δεν βρήκα κάτι τέτοιο σαν όρο κάπου. Ξέρει κάποιος αν ισχύει αυτό που μου είπαν; Γιατί αν είναι έτσι πάω βουρ για Inalan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παραγίνει το παραμύθι της Wind. Ρώτα τους την επόμενη φορά, η ρήτρα εφόσον δεν ισχύει, για ποιον λόγο το αναφέρουν στα δικά τους συμβόλαιο και αν επιμένει να σου στείλει το κείμενο του νόμου που υποστηρίζουν ότι ισχύει αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης

Ένας δεν υπάρχει που να έφυγε δίχως να πληρώσει και να μας πει ποια ήταν η συνέχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παραγίνει το παραμύθι της Wind. Ρώτα τους την επόμενη φορά, η ρήτρα εφόσον δεν ισχύει, για ποιον λόγο το αναφέρουν στα δικά τους συμβόλαιο και αν επιμένει να σου στείλει το κείμενο του νόμου που υποστηρίζουν ότι ισχύει αυτό.

Αχ αυτά τα καλόπαιδα στις τηλεπωλήσεις των εταιρειών...

 

Γενικώς η Wind βγάζει προς τα έξω ένα άθλιο πρόσωπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα το ίδιο παραμύθι...

Μπορώ λένε, να φύγω απο τον ΟΤΕ που το συμβόλαιο μου λήγει τον Σεπτέμβρη , μόνο με πέναλτι 60 ευρώ (;) και φυσικά με συμβούλευσε ...να μην το πληρωσω(!)

Στον ΟΤΕ που κάλεσα αμέσως μετά μου είπαν ότι το πέναλτι ειναι 125-130 ευρώ για την τηλεφωνία + περίπου αλλά τόσα για το ΟΤΕ tv που έχω. Σύνολο 250 περίπου.

Αφελείς ψάχνουν, για ηλίθιους μας περνούν !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τα ίδια και σε μένα...Έχω ρήτρα αποδέσμευσης 260ευρώ για ote tv και 2play που λήγει σε 4 μήνες και από wind μου είπαν ότι δικαιούμαι να μην το πληρώσω , δεν θα κάνουν τίποτα γιατί είναι παράνομο το τέλος.

 

Επειδή με νευρίασε η τηλεφωνήτρια της τα έχωσα λέγοντας της γιατί παραπληροφορεί τον κόσμο, και αν αύριο γίνω πελάτης τους και φύγω μεθάυριο για άλλο δίκτυο, αν δικαιούμαι  να κάνω το ίδιο μου είπε ότι το δικό τους τέλος είναι μικρότερο και αφορά σε άλλο νομικό πλαίσιο καθόλα νόμιμο φυσικά...

 

Συνέχισα το κράξιμο και μου είπε σαν λύση ότι αν στο μέλλον θελήσω να γυρίσω οτέ ότι μπορώ να το κάνω με άλλο αφμ άλλου ατόμου, ώστε να μην αναζητήσουν το τέλος αποδέσμευσης... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας δεν υπάρχει που να έφυγε δίχως να πληρώσει και να μας πει ποια ήταν η συνέχεια;

 

Φυσικά και υπάρχει αλλά από την αρχή του έτους υπάρχει και η ΤΗΛΕΓΝΟΥΣ πλέον οπότε όποιος δεν πληρώνει μπαίνει εκεί. Ρώτα να σε πουν πόσοι προσπάθησαν να πιστολιάσουν και να πάνε σε άλλη εταιρία και προς "έκπληξη" τους ο νέος πάροχος τους ζητά να καταβάλουν επιπλέον κάνα 400άρι σε εγγύηση πριν κάνουν το οτιδήποτε. 

 

Καλά για την wind δεν χρειάζεται να πω πολλά. Αυτή η εταιρία είναι πραγματικά για κυνήγι. Οτι λένε οι εξωτερικοί πωλητές και συνεργάτες τους είναι γραμμή από την ίδια την εταιρία. Κοινώς ψέματα στα μούτρα σας και όποιο κορόιδο τσιμπήσει ας πρόσεχε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...