Προς το περιεχόμενο

The Official Off Topic Thread


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • viper2005

    3016

  • nicoc89

    2388

  • revolver1990

    1933

  • TriLoBiTe

    1810

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου ηρθε πριν λίγο email απο τον Ευδοξο για παραλαβη συγγραμμάτων...... :mellow: Και σεξιστες κιολας... Φοιτητη; Οχι φοιτητη/τρια....

μου ηρθε και εμενα σημερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο in.gr εν τω μεταξύ, όλα οκ.

 

Έστω ρε παιδί μου ότι κάποιος είναι σουβλατζής έτσι? Και θέλει να μάθει τι γίνεται στον κόσμο γύρω του, να ενημερωθεί για να πάει αύριο να ψηφίσει. Διαβάζει σε site ευρείας κυκλοφορίας:

 

Συγκεκριμένα,με βάση την υπόθεση στατικού ισολογισμού, η Alpha Bank A.E. δεν παρουσιάζει υστέρηση κεφαλαίων, ενώ η Τράπεζα Πειραιώς Α.Ε., παρουσιάζει υστέρηση κεφαλαίων, η οποία όμως υπερκαλύπτεται από την καθαρή αύξηση μετοχικού κεφαλαίου που πραγματοποίησε το 2014 μετά και την αφαίρεση του ποσού εξαγοράς προνομιούχων μετοχών.

Με βάση την υπόθεση στατικού ισολογισμού, η Εθνική Τράπεζα Α.Ε. και η Eurobank Ergasias A.E. παρουσιάζουν υστέρηση κεφαλαίων, λαμβάνοντας υπόψη τις αυξήσεις μετοχικού κεφαλαίου τις οποίες πραγματοποίησαν το 2014.

 

Αντίστοιχα, όπως αναφέρει σε ανακοίνωσή της η Τράπεζα Πειραιώς, λαμβάνοντας υπ' όψιν την αύξηση μετοχικού κεφαλαίου που πραγματοποίησε το 2014, καλύπτει τις απαιτήσεις και του δυσμενούς σεναρίου, έχοντας κεφαλαιακό απόθεμα 340 εκατ. ευρώ. Μάλιστα, η τράπεζα δεν χρειάζεται καν να συνυπολογήσει τις ευεργετικές συνέπειες του αναβαλλόμενου φόρου.

 

Όσο για την Alpha Bank, πρόκειται για τη μοναδική ελληνική τράπεζα η οποία καλύπτει τις απαιτήσεις της ΕΚΤ και με βάση το στατικό σενάριο, δηλαδή χωρίς να λαμβάνει υπ' όψιν τις ενέργειες που πραγματοποίησε εντός του 2014.

 

«για [αυτές] τις τράπεζες που περιλαμβάνονται στον κατάλογο και οι οποίες εμφανίζουν κεφαλαιακή υστέρηση βάσει του στατικού ισολογισμού, οι προβολές βάσει του δυναμικού ισολογισμού (οι οποίες εκπονήθηκαν παράλληλα με την αξιολόγηση βάσει του στατικού ισολογισμού, καθώς τα σχέδια αναδιάρθρωσης συμφωνήθηκαν με την ΓΔ Ανταγωνισμού μετά την 1η Ιανουαρίου 2014) θα ληφθούν υπόψη από τις Μικτές Εποπτικές Ομάδες για τον προσδιορισμό των τελικών κεφαλαιακών απαιτήσεων. Βάσει του δυναμικού ισολογισμού, μία τράπεζα (Εθνική Τράπεζα Α.Ε.) δεν παρουσιάζει υστέρηση κεφαλαίων και ακόμη μία (Eurobank Ergasias A.E.) στην ουσία δεν παρουσιάζει κεφαλαιακή υστέρηση».

Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι να καταλάβει κανείς ότι παρουσιάζουν υστέρηση κεφαλαίων, αλλά δεν παρουσιάζουν αν συνυπολογιστεί η αστρική προβολή των κβαντικών λογιστικών καταστάσεων, κάνοντας όμως εκαθάρριση του νόμου 3037 που μιλάει για εσφαλμένη και εκπρόθεσμη εξωλογιστική αναγνώριση των εσόδων, αφου οι τελικές κεφαλαιακές απαιτήσεις, στην ανάλυση των χρηματοπιστωτικών λογιστικών καταστάσεων, δεν συνυπολογίζεται με τους φόρους που  προκύπτουν εκ των υστέρων όταν αφαιρούνται από το καθαρό κεφάλαιο των περιουσιακών στοιχείων των καταθέσεων και την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου που τροφοδοτείται από τον στατικό ισολογισμό του προηγούμενου λογιστικού έτους.

 

Ευτυχώς που υπάρχουν και οι δικηγόροι να γεμίζουν την κόλαση με μεγαλύτερη σειρά προτεραιότητας.

 

ΥΓ Διάβασε τον υπότιτλο με αχνά γράμματα, πάνω από τον κύριο τίτλο του άρθρου.

 

 

2ikend.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα και φαντάσου ότι η Πειραιώς αυτή την στιγμή παίζει να είναι η δυνατότερη τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάτε για οικονομικά ή ποδόσφαιρο ξέρω γω όλα οκ.

 

 

Άμα πω τώρα για νύχια θα αρχίσετε τα δικά σας.

Αδικία παντού ρε

 

Γιατί μανίτσα μου, το παν είναι να κάτσει καλά το τζελ πριν τα βάλεις στο φουρνάκι.

 

Ακριβώς όπως και το 39-44.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και μετά λένε ότι οι IT/CS είναι περίεργοι και nerds.

Γραβάτα/Κοστούμι. Τα πάντα είναι θέμα φινέτσας.

 

Που πάτε με τα Levis501 και την ασπροκάλτσα μέσα από το αθλητικό το Nike να πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα και φαντάσου ότι η Πειραιώς αυτή την στιγμή παίζει να είναι η δυνατότερη τράπεζα.

apology for poor english

when were you when bigos bank dies?

i was sat at home eating chicken&kritharaki when praetorianos post

'bigos is die'

'no'

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μανίτσα μου, το παν είναι να κάτσει καλά το τζελ πριν τα βάλεις στο φουρνάκι.

 

Ακριβώς όπως και το 39-44.

Τζελ ? Τρε μπαναλ.

 

 

Κάτι για κουστούμι διάβασα και κάποιον συμπάθησα σημερις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apology for poor english

when were you when bigos bank dies?

i was sat at home eating chicken&kritharaki when praetorianos post

'bigos is die'

'no'

Never believe these guys...i am the capitalas heaaar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νιώθω χαμήλ μπατάρ !
τι ειναι αυτό ρε λες κ δεν έχω energy , βαριέμαι κ όλας κ ειναι weird . Μακάρι να ρίξει καμια βροχή απόψε η αυριο το πρωί να φτιάξει η διάθεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι για κουστούμι διάβασα και κάποιον συμπάθησα σημερις

#Right_in_the_feels.

 

Never believe these guys...i am the capitalas heaaar.

Είμαι στο ΟΟΤ και μπορώ να ακούσω το γέλιο του Φώτη από το Fitness thread.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...