Προς το περιεχόμενο

Πως να μην κάνουμε ορθογραφικά λάθει εκτός internet ??


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι σε άφησαν να τελειώσεις ΤΕΕ και ΙΕΚ ενώ θα έπρεπε να είσαι ακόμα σε τάξη του δημοτικού, κατά προτίμηση δευτέρα, άντε τρίτη με το ζόρι.

 

αποψή σου, τα πτυχία μου μαρτυρούν γνώση :)

 

Εσενα σου εμαθαν?

φυσικά και μου έμαθαν βρε, αλλα τόσα χρόνια έγραφα greeklish στο facebook και ξέχασα 1-2 λέξεις

δεν ειναι τίποτα το σοβαρό .. απορώ γιατι το κάνετε θέμα

 

Ούτε καν

καλά δεν περίμενα τίποτα καλύτερο σε αυτή τη χώρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ενας τρόπος, να μάθεις ορθογραφία.

 

Το θέμα ειναι απλο , υπάρχη τρόπος να μην κάνουμε ορθογραφικά λάθη εκτός internet? εδώ έχω βάλη ενα addon και δεν δουλευη αλλα οκ αν κάποια λέξη μου μοιάζη ανορθογραφει την διορθώνω με το google search copy paste και μου βγάζη.

Εκτος internet τι μπορούμε να κάνουμε ? αν για παράδειγμα θέλουμε να συμπληρώσουμαι κάποιες αιτησεις πως αποφευγουμε τα ορθογραφικά λάθει ? γιατι ειναι άσχημο .
 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αυτό ρωτούσα , μηπως υπάρχη κάποιο μηχάνημα που παιρνάς σαν σκάνερ στο χαρτί και σου βγάζη διόρθωσει

 

Η αυτόματη διόρθωση του κινητού;;

 

εναλλακτικά ένα λεξικό τσέπης... (ολντσκουλια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυτόματη διόρθωση του κινητού;;

 

εναλλακτικά ένα λεξικό τσέπης... (ολντσκουλια)

καλή ιδέα

το ποιο απλό κ δεν το είχα σκεφτεί .. ελεος

thanks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό ακριβώς θα σου έλεγα κι εγώ.Όταν κυκλοφόρησε στα κινητά εκείνης της εποχής, συγγενής μου (αγραγράμματος) έμαθε ορθογραφία από το Τ9.

Να προσθέσω επίσης πως, αν έχεις πρόβλημα στην ορθογραφία η λύση είναι να μπορέσεις να το επιλύσεις με ουσιαστικό τρόπο και όχι να αναζητάς τρόπους για να πασαλείψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποψή σου, τα πτυχία μου μαρτυρούν γνώση :)

 

Στην Ελλάδα βρίσκεσαι φίλος... Λογικό είναι να πήρες πτυχία, τι μ' αυτό δηλαδή; Όταν δε ξέρεις ότι τα ρήματα τελειώνουν σε "ει" και όχι "η" και όλα τα θηλυκά εκτός ρημάτων τελειώνουν σε "η" και όχι σε "ει" δεν φταίει το ότι έγραφες greeklish. Αυτά σου βγαίνουν ασυναίσθητα όταν γράφεις... Ακόμα και σε greeklish τα οποία ΝΑΙ έχουν μία στοιχειώδη ορθογραφία!!!

Και εντάξει δε μιλάω για ιδιαίτερες περιπτώσεις με τα "ε" και "αι" στα ρήματα ανάλογα με το σε πιο πρόσωπο είναι, ούτε για κάποιες ουδέτερες λέξεις που αν στον πληθυντικό τελειώνουν σε "η" γράφονται με ήττα και όχι με "οι" ούτε με "ει" (πχ τα λάθη) Επίσης δε μιλάμε να μπερδέψεις μέσα σε κάποια λέξη κάτι που σε όλους μας μπορεί να συμβεί. 

 

(όλα τα ανωτέρω είναι από το αρχικό σου ποστ, δε τα βγάζω από το μυαλό μου) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τεχνολογία ειναι πολύ πίσω τελικά :wacko:

==========================================================================================

αν έχω δυσλεξία δικαιούμαι αναπηρική σύνταξη ?

Ούτε καν

καλά δεν περίμενα τίποτα καλύτερο σε αυτή τη χώρα .

==========================================================================================

τα πτυχία μου μαρτυρούν γνώση

==========================================================================================

φυσικά και μου έμαθαν βρε, αλλα τόσα χρόνια έγραφα greeklish στο facebook και ξέχασα 1-2 λέξεις

δεν ειναι τίποτα το σοβαρό .. απορώ γιατι το κάνετε θέμα

Εσύ το έκανες βασικά...

 

Απαιτώ να γίνει άμεσα pin!!! Να θυμούνται οι παλαιοί / να μαθαίνουν οι καινούργιοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε να κάνεις ένα τεστ δυσλεξίας. Θα σου πάρει 2 ώρες και θα ξέρεις τι μπορείς να κάνεις γι' αυτό. Άκου τι σου λέω.

 

που πάω για να το κάνω και τι κερδίζω αν έχω?

 

Κλαίω.

 

 

αν έχω δυσλεξία δικαιούμαι αναπηρική σύνταξη ?

 

Κοιτάς να τα πάρεις από παντού ε? 

 

 

καλά δεν περίμενα τίποτα καλύτερο σε αυτή τη χώρα .

 

Εσύ είσαι για διεθνή καριέρα, στο έχω ξαναπεί pretty brah.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι να σταματήσεις να γράφεις σε greeklish και να διαβάσεις και κάνα βιβλίο. Έχω επίσης και εγώ παρατηρήσει ότι από όταν άρχισα να γράφω greeklish η ορθογραφία μου χειροτέρεψε. Δηλαδή πχ μερικές απλές λέξεις όπως πχ  το "τελωνείο"  πήγα να το γράψω με όμικρον καθώς συνήθως στα greeklish το ωμέγα το γράφουμε με O("teloneio"). Επίσης καλό είναι να μάθεις και κάποιους κανόνες όπως σου είπαν παραπάνω και να μην βασίζεσαι μόνο στο ότι θα σου ερθει εμπειρικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω πολλες φορες αυτη τη δικαιολογια περι δυσλεξιας, μπορει καποιος γνωστης να μας πει, τι ακριβως ειναι, τι διαφορετικοτητα εχει ο δυσλεκτικος απο τους υπολοιπους κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω πολλες φορες αυτη τη δικαιολογια περι δυσλεξιας, μπορει καποιος γνωστης να μας πει, τι ακριβως ειναι, τι διαφορετικοτητα εχει ο δυσλεκτικος απο τους υπολοιπους κλπ;

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CF%85%CF%83%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%AF%CE%B1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...