Προς το περιεχόμενο

Πως να μην κάνουμε ορθογραφικά λάθει εκτός internet ??


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μαλιστα...

Τωρα πως γινεται, οι δικοι μας δυσλεκτικοι να εχουν μονο προβλημα ορθογραφιας (και μαλιστα σε συγκεκριμενα θεματα), ειναι κατι που πρεπει να το εξετασει σοβαρα η επιστημη...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στην Ελλάδα βρίσκεσαι φίλος... Λογικό είναι να πήρες πτυχία, τι μ' αυτό δηλαδή; Όταν δε ξέρεις ότι τα ρήματα τελειώνουν σε "ει" και όχι "η" και όλα τα θηλυκά εκτός ρημάτων τελειώνουν σε "η" και όχι σε "ει" δεν φταίει το ότι έγραφες greeklish. Αυτά σου βγαίνουν ασυναίσθητα όταν γράφεις... Ακόμα και σε greeklish τα οποία ΝΑΙ έχουν μία στοιχειώδη ορθογραφία!!!

Και εντάξει δε μιλάω για ιδιαίτερες περιπτώσεις με τα "ε" και "αι" στα ρήματα ανάλογα με το σε πιο πρόσωπο είναι, ούτε για κάποιες ουδέτερες λέξεις που αν στον πληθυντικό τελειώνουν σε "η" γράφονται με ήττα και όχι με "οι" ούτε με "ει" (πχ τα λάθη) Επίσης δε μιλάμε να μπερδέψεις μέσα σε κάποια λέξη κάτι που σε όλους μας μπορεί να συμβεί. 

 

(όλα τα ανωτέρω είναι από το αρχικό σου ποστ, δε τα βγάζω από το μυαλό μου) 

κοίτα εννοείτε οτι τα έγραψα αυτά , δε θα αρνηθώ οτι το αρχικό μου πόστ ειχε 1-2 λαθάκια , γιαυτό ρώτησα αρχικά. Πάντως τα πτυχία μου δεν ειναι μουσαντένια , τα άξιζα τέρματα και μου τα έδωσαν, ημουν καλός μαθητής απλά τώρα πρέπει να διορθώσω αυτά τα 1-2 λαθάκια , δεν ειναι οτι κάνω πολλά λάθη.

 

Η λύση είναι να σταματήσεις να γράφεις σε greeklish και να διαβάσεις και κάνα βιβλίο. Έχω επίσης και εγώ παρατηρήσει ότι από όταν άρχισα να γράφω greeklish η ορθογραφία μου χειροτέρεψε. Δηλαδή πχ μερικές απλές λέξεις όπως πχ  το "τελωνείο"  πήγα να το γράψω με όμικρον καθώς συνήθως στα greeklish το ωμέγα το γράφουμε με O("teloneio"). Επίσης καλό είναι να μάθεις και κάποιους κανόνες όπως σου είπαν παραπάνω και να μην βασίζεσαι μόνο στο ότι θα σου ερθει εμπειρικά...

κοίτα να κάτσω να διαβάσω τώρα μου ειναι δύσκολο , ποτέ στη ζωή μου δε διάβασα , άντε 1-2 βιβλία σατανισμού και απο αυτά συγκεκριμένα κείμενα,όχι ολόκληρα.

τα σχολικά βιβλία μου φαινόντουσαν βαρετά. Οπότε θα σταματήσω να γράφω greeklish και όλα θα φτιάξουν.

 

Επειδη βλεπω πολλες φορες αυτη τη δικαιολογια περι δυσλεξιας, μπορει καποιος γνωστης να μας πει, τι ακριβως ειναι, τι διαφορετικοτητα εχει ο δυσλεκτικος απο τους υπολοιπους κλπ;

προσωπικά δε νιώθω διαφορετικός , δηλαδή το πρόσωπο μου δεν έχει σημάδια δυσλεκτικου , τώρα τι λένε οι άλλοι δεν ξέρω, 1-2 λαθάκια έκανα και ρώτησα πως να τα διορθώσω in real life αλλα προφανώς και δεν υπάρχει κάποιο gadget άρα θα αρκεστώ στο κινητό μου και θα αρχίσω να διαβάζω κανενα φυλλάδιο

 

Μαλιστα...

Τωρα πως γινεται, οι δικοι μας δυσλεκτικοι να εχουν μονο προβλημα ορθογραφιας (και μαλιστα σε συγκεκριμενα θεματα), ειναι κατι που πρεπει να το εξετασει σοβαρα η επιστημη...

πιστευω πως δεν εχω δυσλεξία , όλα αυτά μου ακούγονται περίεργα , νομίζω πως ειναι ξεκάθαρο οτι απλά ξέχασα 1-2 λεξούλες , τζάμπα το κάνανε θέμα .

 

anyway μάγκες σας ευχαριστώ ε , πήρα αρκετές ιδέες, τώρα μπορώ να αρχίσω να στέλνω επιστολές χωρίς λάθη B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα εννοείτε οτι τα έγραψα αυτά , δε θα αρνηθώ οτι το αρχικό μου πόστ ειχε 1-2 λαθάκια , γιαυτό ρώτησα αρχικά. Πάντως τα πτυχία μου δεν ειναι μουσαντένια , τα άξιζα τέρματα και μου τα έδωσαν, ημουν καλός μαθητής απλά τώρα πρέπει να διορθώσω αυτά τα 1-2 λαθάκια , δεν ειναι οτι κάνω πολλά λάθη.

 

κοίτα να κάτσω να διαβάσω τώρα μου ειναι δύσκολο , ποτέ στη ζωή μου δε διάβασα , άντε 1-2 βιβλία σατανισμού και απο αυτά συγκεκριμένα κείμενα,όχι ολόκληρα.

τα σχολικά βιβλία μου φαινόντουσαν βαρετά. Οπότε θα σταματήσω να γράφω greeklish και όλα θα φτιάξουν.

 

προσωπικά δε νιώθω διαφορετικός , δηλαδή το πρόσωπο μου δεν έχει σημάδια δυσλεκτικου , τώρα τι λένε οι άλλοι δεν ξέρω, 1-2 λαθάκια έκανα και ρώτησα πως να τα διορθώσω in real life αλλα προφανός και δεν υπάρχει κάποιο gadget άρα θα αρκεστώ στο κινητό μου και θα αρχίσω να διαβάζω κανενα φυλλάδιο

 

πιστευω πως δεν εχω δυσλεξία , όλα αυτά μου ακούγονται περίεργα , νομίζω πως ειναι ξεκάθαρο οτι απλά ξέχασα 1-2 λεξούλες , τζάμπα το κάνανε θέμα .

 

anyway μάγκες σας ευχαριστώ ε , πήρα αρκετές ιδέες, τώρα μπορώ να αρχίσω να στέλνω επιστολές χωρίς λάθη B)

 

Δε μιλησα για σενα, εσυ τουλαχιστον δεν κρυφτηκες πισω απο τη δυσλεξια, γενικοτερα το εθεσα το θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το απίστευτο σε αυτή τη χώρα ειναι οτι αν κάνεις 1-2 ορθογραφικά λάθη που δεν κάνουν κακό σε κανέναν πέφτουν όλοι να σε φάνε αλλα αν τους γονατίσεις με τα λάθη σου για δεκαετίες έχεις εξασφαλίσει την ψήφο τους.
ας μην βγαίνουμε όμως off , στο θέμα μας B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει.. βλακεια τρολια το.όλο.θεμα χωρίς ταλέντο και χιουμορ! Υπάρχουν αλλά που λιώνεις στο γελιο.

βλέπεις κύκλους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι που για να δώσεις καλή εκκίνηση στο τρολλοθρεντ έκανες ότι λάθη μπορούσες στα πρώτα ποστ και μετά ξεχάστηκες και γράφεις κανονικά.

 

Αποστολή από το LG-E400 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι που για να δώσεις καλή εκκίνηση στο τρολλοθρεντ έκανες ότι λάθη μπορούσες στα πρώτα ποστ και μετά ξεχάστηκες και γράφεις κανονικά.

 

Αποστολή από το LG-E400 με τη χρήση Insomnia App

Δε παρακολουθείς!!! Τελικά είπε ότι δούλεψε το addon  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοί έχετε πολύ ελευθερο χρόνο α? τουλάχιστον βοηθήστε εναν άνθρωπο να βρει λύση σε αυτό που ρωτάει αλλίως κάντε κάτι εποικοδομητικό στη ζωή σας
με λες τρολ , ωραία το ειπες , τι κατάλαβες?
μερικοί έχετε χάσει τελείως την ανθρωπιά σας και κοντέυεται να γίνεται μηχανές α 

τέλος παντων ο ΟΘΕΟΣ και η ΗΠΑΝΑΓΙΑσας μαζι σας, δεν κρατάω κακίες B)

ευχαριστώ όσους με βοήθησαν , απο σήμερα κάνω λίγα εως καθόλου ορθογραφικά χάρη σε εσάς
thanks και πάλι ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε τα πτυχια σου ενα ενα και ξεκινα να τα αντιγραφεις σε ενα λευκο χαρτι

 

οταν τα καταφερεις , θα εισαι ετοιμος να παρεις πτυχιο δημοτικου :)

 

ειτε επεσε ιος δυσλεξιας τα τελευταια χρονια ή εγινε η ευκολη δικαιολογια για την αμορφωσια.

 

αν εσυ λες οτι εχεις και πτυχια και δεν ξερεις να γραφεις ελληνικα δεν θελω να μαθω πως τα πηρες τα πτυχια.

αν ελεγες οτι δεν πηγες σχολειο και δεν εμαθες να γραφεις επειδη επρεπε να δουλευεις στα χωραφια απο 10 χρονων θα ηταν πιο αξιολογο απο το να λες οτι εχεις πτυχια και δεν ξερεις ορθογραφια...

 

ή στην τελικη μην λες οτι δεν ξερεις αν εχεις δυσλεξια..να λες οτι εχεις..ειναι καλο επιχειρημα στις μερες μας :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε τα πτυχια σου ενα ενα και ξεκινα να τα αντιγραφεις σε ενα λευκο χαρτι

 

οταν τα καταφερεις , θα εισαι ετοιμος να παρεις πτυχιο δημοτικου :)

 

ειτε επεσε ιος δυσλεξιας τα τελευταια χρονια ή εγινε η ευκολη δικαιολογια για την αμορφωσια.

 

αν εσυ λες οτι εχεις και πτυχια και δεν ξερεις να γραφεις ελληνικα δεν θελω να μαθω πως τα πηρες τα πτυχια.

αν ελεγες οτι δεν πηγες σχολειο και δεν εμαθες να γραφεις επειδη επρεπε να δουλευεις στα χωραφια απο 10 χρονων θα ηταν πιο αξιολογο απο το να λες οτι εχεις πτυχια και δεν ξερεις ορθογραφια...

 

ή στην τελικη μην λες οτι δεν ξερεις αν εχεις δυσλεξια..να λες οτι εχεις..ειναι καλο επιχειρημα στις μερες μας :)

και γιατί να λέω ψέματα δηλαδή? αφου δεν δίνουν σύνταξη. Η νομίζεις οτι με αγγίζει ο κάθε κομπλεξικός ιντερνετάκιας-άσχημος-χοντρός τυπάκος που θα βρει ευκαιρία να μου την πει για να νιώσει καλύτερα με την πάρτη του που ειναι οπως ειναι ? naaah , οπως ειπα δεν κρατάω κακία , ο nicoc89 αγαπάει όλο τον κόσμο , ακόμα κ αν αυτοί ειναι άσχημοι κ καταδικασμένοι να ζουν με τον εαυτό τους.

 

share love brah. αυτό έχει σημασία , όλα τα άλλα ειναι για τα μάτια του κόσμου B)

 

Τέρμα αμόρφωτο είσαι ?

αν το λες για καλό θα σου πω οτι έχω δυο πτυχία ,ενα ecdl και προυπηρεσία σε μπαράκι, αυτό απαντάει στην ερώτηση σου και με το παραπάνω.

αν το λες για κακό για να μου την πεις τότε βάλε μια φωτογραφία σου να δω με ποιον μιλάω και θα σου απαντήσω καταλλήλως :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...