Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη χρωματα θα παρω απο μαγαζι με σιδηρικα;

Αν θες να κάνεις ένα φόνο που θα σου βγει πολύ το χρώμα, ναι. Αλλά για τις λεπτομέρειες κλπ υποθέτω μικρά θα πάρεις. πχ αν θες να κάνεις την γκουέρνικα το μαύρο θα το πάρεις από μαγαζί με χρώματα αφού θες πολύ. Αν θες να κάνεις την μπλε τουλίπα στο κόκκινο λιβάδι θα πάρεις κόκκινο από χρωματοπωλείο και μπλε σε σωληνάριο

Το πλαστικο χρειαζεται νεφτι κι αυτο ετσι;

Όχι, νερό.

 

Το μολυβι τι θα το κανω;

Για να σχεδιάσεις το αριστούργημα πρωτού το μπογιατίσεις

Σε βλέπω κάπως, δεν την αφήνεις καλύτερα την ζωγραφική...;

 

 

Με τον μπερε τι γινεται;

post-217321-0-25314200-1359834628_thumb.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το πλαστικό δεν θέλει νέφτι. με νερό το αραιώνεις. Εγώ δεν το αραιώνω καν γιατί  

Γιατι Pintsie;

δεν φοράμε μπερέ.

Ε πως δε φοραμε μπερε; Ετσι κοφτα, ουτε καν γιατι; Ο μπερες πιστευα οτι ητανε απ'τις βασικοτερες προυποθεσεις.

 

Κατω δεν πρεπει να βαλω κατι για να μη λερωσει το πατωμα;

 

Αν θες να κάνεις ένα φόνο που θα σου βγι πολύ το χρώμα, ναι. Αλλά για τις λεπτομέρειες κλπ υποθέτω μικρά θα πάρεις. πχ αν θες να κάνεις την γκουέρνικα το μαύρο θα το πάρεις από μαγαζί με χρώματα αφού θες πολύ. Αν θες να κ΄νεις την μπλε τουλίπα στο κόκκινο λιβάδι θα πάρεις κόκκινο από χρωματοπωλείο και μπλε από σε σωληνάριο

Οκ καταλαβα.

Σε βλέπω κάπως, δεν την αφήνεις καλύτερα την ζωγραφική..

Νιωθω μια δυναμη να με ωθει να ζωγραφισω. Δε γινεται διαφορετικα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουψ! Ξεχάστηκα και δεν έγραψα το γιατί χαχα! 
γιατί με το χαρτί που χρησιμοποιώ αν βάλω νερό μου χαλάει το χρώμα. 
Σε τελάρο πολλές φορές βάζω νερό στο πινέλο. Αλλά για να κάνω μικρές μικρές λεπτομέρειες δεν βάζω ποτέ νερό. Μάλιστα το σκουπίζω το πινέλο σε ένα πανί. 

Από σένα εξαρτάται τι θα βάλεις κάτω για να μη λερώσεις. Εγώ δεν έχω λερώσει ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ασχοληθεί. Αλλά πειραματικά μόνο. Θυμάμαι ότι τον είχα βάψει όσο ήταν νωπός ακόμα. 
με φυσικά χρώματα. (παντζάρια/κρεμμύδια/λουλούδια κτλ).  

Σίγουρα δεν τον βάφεις μόνο έτσι. χαχα :P 
Εγώ πείραμα έκανα για μια εργασία. :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πφφφ

 

δεν μου κάνεις 

 

:)

 

Η αλήθεια είναι πως εχω -ερασιτεχνικά και πειραματικά- πάρει "εξοπλισμό" , δηλ ενα πακετο πηλό , εκείνα τα σιδεράκια με τα στρογγυλα άκρα κλπ και θέλω να δοκιμάσω την τύχη στον πηλό φτιάχνοντας πράματα πέραν απο καλαθάκια και χωρίς φόρμες (σαν αυτα που κανεις τα κουλουρακια , με σχημα καρδιας κλπ ) , όπως έκανα στο Λύκειο .

 

και πες , οκ ξεκινάω και πλάθω .

Δεν ξέρω πώς να τον βάλω να στεγνώσει με τρόπο ωστε να μην ραγίσει 

Και δεν υπάρχει κάτι της προκοπής σε Ελληνικό site με "οδηγίες" για αρχαρίους . 

Ότι έχω βρεί , λέει για ψήσιμο στους τόσους βαθμούς , τόση υγρασία κλπ , πράγμα αδύνατο για Homemade καταστάσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθόλου αδύνατο...

 

το μυστικό είναι να του βάζεις λίγο νερό με τα δάχτυλά σου όσο στεγνώνει... για να μην ραγίζει... 


Επίσης: υπάρχει πηλός που δεν χρειάζεται απαραίτητα ψήσιμο. Απλά αργεί να στεγνώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γεγονός οτι ηλιθιωδώς έχει επικρατήσει οτιδήποτε κάτω απο τον Λευκό Πύργο (απο την γωνία που κάνει η παραλία δηλαδή) να αναφέρεται ως  " Ανατολικά " , ενω είναι Νότια .

Ορίστε ενας πρόχειρος χάρτης της ευρύτερης περιοχής .

 

http://www.petet.org.gr/congress5/topothesia/eikones/xartis.gif/image_view_fullscreen.html

 

Aπο το διάστημα , να στο πω έτσι , η πόλη , έτσι φένεται , ο Βοράς είναι προς τα Σκόπια , δηλαδή προς τα πάνω.

 

Όπως βλέπεις , η Καλαμαριά , Βότση κλπ , είναι "κατω" , Νότια .

 

Παρολλα αυτα , ολος ο κόσμος λέει

"που μένεις ;"

"Ανατολικά ρε ψηλέ , Καλαμαριά για την ακρίβεια"

 

ε αυτο τωρα δεν ειναι ... γελοίο ;;

Σαν να μου λένε οτι η  Λάρισα είναι στα Δυτικά , επειδή η Κύπρος είναι πιο ανατολικά απο την Ελλα΄δα ...

Στην Θεσσαλονικη υπαρχει το Ανατολικα και το Δυτικα,ναι μπορει να ειναι σωστα αυτα που λες ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ τα χρησημοποιει,γιατι υπαρχει το κεντρο αριστερα ειναι τα Δυτικα και Δεξια ειναι τα Ανατολικα,ΤΕΛΟΣ αμα θες νοτια και βορεια και βορειονοτιοδυτικοανατολικα,να πας στην Αθηνα,εκει κανουν τετοιες μαλκιες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμαται κανεις ενα θεμα που ηταν στο μπλαμπλα σχετικο με  πολυεργαλεια?Εκει ενας ειχε ποσταρει ενα  απλο πολυεργαλειο μπρελοκ που ειχε 5-6 χρησεις ,θυμαται κανεις πως το λεγαν αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...