Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Τροπος να κατεβάσουμε απο το SCRIBD χωρίς να πληρώσουμε; 

 

 Ok το βρήκα, πρεπει να ανεβάσεις ενα αρχειο για να σε αφήσει να κατεβάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρετε κανένα καλό delivery με μακαρονάδες στην ανατολική Θεσσαλονίκη; Το I.H.O.T. που έπαιρνα έκλεισε και σήμερα δοκίμασα Benvenuto και δε μου άρεσε καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φαληρο και χαριλαου και τουμπα ανατολικη ειναι , και σε μερικες απο αυτες τις περιοχες κανει ντελιβερι το Il forno .

Τωρα που καθεσαι και κολλας εσυ ? Καταρχην οταν αναφερεσαι για ανατολικη θεσσαλονικη δεν αναφερεσαι ουτε στο πανοραμα ουτε στη πυλαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γεγονός οτι ηλιθιωδώς έχει επικρατήσει οτιδήποτε κάτω απο τον Λευκό Πύργο (απο την γωνία που κάνει η παραλία δηλαδή) να αναφέρεται ως  " Ανατολικά " , ενω είναι Νότια .

Ορίστε ενας πρόχειρος χάρτης της ευρύτερης περιοχής .

 

http://www.petet.org.gr/congress5/topothesia/eikones/xartis.gif/image_view_fullscreen.html

 

Aπο το διάστημα , να στο πω έτσι , η πόλη , έτσι φένεται , ο Βοράς είναι προς τα Σκόπια , δηλαδή προς τα πάνω.

 

Όπως βλέπεις , η Καλαμαριά , Βότση κλπ , είναι "κατω" , Νότια .

 

Παρολλα αυτα , ολος ο κόσμος λέει

"που μένεις ;"

"Ανατολικά ρε ψηλέ , Καλαμαριά για την ακρίβεια"

 

ε αυτο τωρα δεν ειναι ... γελοίο ;;

Σαν να μου λένε οτι η  Λάρισα είναι στα Δυτικά , επειδή η Κύπρος είναι πιο ανατολικά απο την Ελλα΄δα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φιλε χαιρω πολυ, τυπικα εχεις δικιο. Αλλα οπως και να το κανουμε οταν λεμε ανατολη ο αλλος καταλαβαινει αυτα που σου ειπα.

Οπως και οι Αθηναιοι τρωνε καλαμακια :P Aν ακουσεις τον αλλο να λεει ενα καλαμακι , θα πας και θα τον πιασεις και θα τον πεις ξερεις αυτο δεν ειναι καλαμακι αυτο ειναι σουβλακι ?? Eτσι μαθαμε ετσι το λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή είναι λάθος , δεν σημαίνει οτι πρέπει να το διαιωνίζουμε βλακωδώς , επειδή έτσι μάθαμε .

Να ξέρουμε τι λέμε και σε τι αναφερόμαστε , για να καταλαβαίνει ο άλλος τί του λέμε .

 

 

Για τα σουβλάκια πάνντως ....σουβλάκια λέγονται , και όχι καλαμάκια :-D  - αν και δεν μπαίνω ποτε στο τρυπάκι με τέτοιου είδους "κοντρες" - .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανατολική Θεσσαλονίκη είναι η Πυλαία και το Πανόραμα κλπ . Δελφών που λές , Ντεπώ , Καλαμαριά κλπ είναι Νότια Θεσσαλονίκη .

 

Ναι οντως εννοουσα Δελφών - Ντεπώ :-D :-D :-D (εχεις δικιο βεβαια)

 

 

 

ΑΛΛΟ:

 

Ας υποθεσουμε οτι καποιος που ειναι εντελως ασχετος με το θεμα, θελει να ζωγραφισει εναν πινακα με σκοπο να τον στολισει στο δωματιο του.

 

Τι και τι ειναι απαραιτητο να αγορασει; Και ποσο περιπου μπορει να κοστισουν ολα τα συνεργα μαζι; Και που θα τα βρει;

 

LMJlvQp.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως τι χρώματα θα πάρεις. 
Αν πάρεις ακρυλικά, θα σου κοστίσει το ένα σωληνάριο (το μικρό 15ml νομίζω είναι) γύρω στο 1.5-2 ευρώ (πες ότι θα πάρεις τα βασικά και θα φτιάξεις εσύ τα χρώματα, τότε θες γύρω στα 10 ευρώ.. Αλλά δεν παίζει να σου φτάσουν ούτε για να κάνεις ένα κορμό δέντρου. :P 
Μπορείς να πάρεις πλαστικά (ναι, αυτά για τους τοίχους) και να σου κοστίσει το κάθε κουτάκι (250 ml) 2.5 ευρώ + γύρω στα 5 ευρώ το άσπρο γιατί δεν πουλιέται μικρότερο από κιλό. 
Τα πλαστικά έχουν διάρκεια ζωής 80 χρόνια ενώ τα ακρυλικά 100. Οπότε σε συμφέρει το πλαστικό.
Με λάδι δεν έχω ασχοληθεί για να σου πω. Αλλά ξέρω ότι βρωμάει ΠΟΛΥ γιατί το διαλύεις και με νέφτι. Οπότε μην το προτιμήσεις αν δεν έχεις πολύ αέρα...

Τα τελάρα είναι φτηνά. Οι τιμές ξεκινάνε από 3 ευρώ για το μικρό. και φτάνει μέχρι τα 20 για το μεγάλο. (τσέκαρε στο πλαίσιο)

 

Τα πινέλα είναι ψιλοακριβά αν θες να πάρεις καλά. Αν θες μπορείς να πάρεις και του πλαισίου που είναι από γουρουνάκι οι τρίχες και είναι λίγο πιο φτηνά. ξεκινάνε από  1.5 και βρίσκεις μέχρι και με 20 ευρώ για το κάθε πινέλο. 
Γνώμη μου να μην πάρεις "πακέτο" με πολλά γιατί φεύγουν οι τρίχες πανεύκολα. 

εννοείται πως αντί για παλέτα μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλουμινόχαρτο ή πιατάκια ή ποτηράκια μιας χρήσης. 
και αν τύχει να έχεις φτιάξει κανένα τέλειο χρώμα αλλά βαριέσαι να συνεχίσεις, το τυλίγεις με μεμβράνη φαγητού και μένει για μήνες το χρώμα! (εγώ έχω ήδη 6 ποτήρια με χρώμα έτσι, εδώ και 2 μήνες!!!) 

άντε πες κι ένα μολύβι 2Β, 1 ευρώ, και μια γόμα 30 λεπτά. 

αυτά νομίζω για αρχή. Αν έχω ξεχάσει τίποτα θα κάνω επεξεργασία :$ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βιβλιο(χαρτο)πωλείο.

 

Υπάρχουν μερικά μεγάλα που έχουν εξοπλισμό για φοιτητές καλών/πλαστικών τεχνών και έχουν τα πάντα και μεγάλη ποικιλία στα πινέλα.

 

Όσον αφορά τις τιμές, πήγα τις προάλλες να πάρω μερικά πινέλα μαλακά και πήρα μαζί μου 5€ νομίζοντας θα πάρω μπόλικα και είχε μερικά που ήταν μάρκες με συνθετικές ίνες από ουρά μονόκερου και έκανε 10-15 € το ένα και πήρα τα @@ μου.

 

Υπάρχουν βέβαια και κάτι φτηνά με μισό ευρώ που είχα πάρει κάποτε αλλού, οπότε η απάντηση στο πόσο κοστίζουν είναι "όσο θες" αλλά αν είσαι αρχάριος δεν θα πάρεις από τα ακριβά οπότε θα την βγάλεις έως και αρκετά φτηνά.

Αυτά για τα πινέλα. Μπογιές έχω καιρό να ασχοληθώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οκ Pintsie σ'ευχαριστω.

Δηλαδη χρωματα θα παρω απο μαγαζι με σιδηρικα;

Το πλαστικο χρειαζεται νεφτι κι αυτο ετσι;

Το μολυβι τι θα το κανω;

Δεν πρεπει να παρω και καβαλετα πως τη λενε;

Με τον μπερε τι γινεται;

 

 

 

 

Ναι εννοειται οτι θα παρω σχεδον οτι πιο φτηνο υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οκ Pintsie σ'ευχαριστω.

Δηλαδη χρωματα θα παρω απο μαγαζι με σιδηρικα;

Το πλαστικο χρειαζεται νεφτι κι αυτο ετσι;

Το μολυβι τι θα το κανω;

Δεν πρεπει να παρω και καβαλετα πως τη λενε;

Με τον μπερε τι γινεται;

 

  

Ναι εννοειται οτι θα παρω σχεδον οτι πιο φτηνο υπαρχει.

το πλαστικό δεν θέλει νέφτι. με νερό το αραιώνεις. Εγώ δεν το αραιώνω καν γιατί  

ναι, από μαγαζί με χρώματα θα το πάρεις. Εγώ χρησιμοποιώ κραφτ που είναι λίγο πιο ακριβά από τα άλλα. αν και το κίτρινο είναι πολύ νερουλό. Οπότε για κίτρινο, αν θες δοκίμασε άλλη μάρκα. 

Το μολύβι για να φτιάξεις πρώτα αυτό που θες να ζωγραφίσεις. 

καβαλέτο χρειάζεται, αλλά είναι πανάκριβα... 

μπορείς να βάλεις μια καρέκλα πάνω σε κάτι άλλο, και να χρησιμοποιήσεις την καρέκλα σαν καβαλέτο. 

 

δεν φοράμε μπερέ. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...