Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι λογικό μια συσκευασμένη φέτα να έχει ημερομηνία λήξης σχεδόν 2 χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής?  :huh:

 

Αν ειναι ροκφορ...... :eek: :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Είναι λογικό μια συσκευασμένη φέτα να έχει ημερομηνία λήξης σχεδόν 2 χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής?  :huh:

 

18 μήνες δεν είναι πρωτάκουστο, πάντως. Από τη συσκευασία -από μνήμης- κυμαίνεται στο 6μηνο+, έχω δει και χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα φανταστω τα συντηρητικα κανουν παρτυ εκει μεσα ?

 

ή ειναι φυσιολογικο?

To max που βάζουν είναι 2 χρόνια. Αλλά και σε άλμη να μείνει σε τενεκέ σε κανά υπόγειο και στα τρία χρόνια δεν θα χαλάσει. Συντηριτικά όχι δεν παίζουν. Αλατάκι μόνο και όσο καλύτερη υγιεινή στην συσκευασία και στο αρχικό μικροβιακό φορτίο του γάλακτος. 

Ότι άλλος θες εδώ είμαστε :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλμη δεν έχει, αλλά έχει χάλια γεύση. Και αναρωτιόμουν τόσο καιρό γιατί. Λογικά σχετίζονται αυτά. Δεν θα ξαναπάρω γιατί δεν υπάρχει λόγο να έχει τέτοια ημερομηνία λες και ήμαστε στον πόλεμο... Τυρί είναι από το σούπερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλμη δεν έχει, αλλά έχει χάλια γεύση. Και αναρωτιόμουν τόσο καιρό γιατί. Λογικά σχετίζονται αυτά. Δεν θα ξαναπάρω γιατί δεν υπάρχει λόγο να έχει τέτοια ημερομηνία λες και ήμαστε στον πόλεμο... Τυρί είναι από το σούπερ

Για ποιά φέτα λες; 200γρ vacuum πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Επειδή δεν έχω paypal μπορω να κάνω αγορες απο ebay/amazon και γενικα απο διαφορα site κτλπ με την prepaid καρτα μου;(είναι απο alpha bank). Εχω 150€ μεσα και θέλω να αγοράσω κάτι πραγματα απο ebay.γίνεται αυτό;;και υπάρχει πιθανότητα να με χρεωσουν αν δεν έχει μεταφορικά αυτό που θέλω να πάρω με τίποτα έξοδα παραπανω;μέχρι στιγμής την έχω για αγορές απο κωτσο-public και τετοια για να μην κουβαλάω μετρητά.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονος ημιζωης ενος φαρμακου, ειναι ο χρονος που αυτο βρισκεται ενεργο και δρα στα ζωτικα οργανα, και μετα το χρονο αυτο παυει να ειναι αποτελεσματικο? Αν δλδ ο γιατρος λεει παιρνε το μια φορα τη μερα, σημαινει οτι εχει 24 ωρες χρονο ημιζωης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Επειδή δεν έχω paypal μπορω να κάνω αγορες απο ebay/amazon και γενικα απο διαφορα site κτλπ με την prepaid καρτα μου;(είναι απο alpha bank). Εχω 150€ μεσα και θέλω να αγοράσω κάτι πραγματα απο ebay.γίνεται αυτό;;και υπάρχει πιθανότητα να με χρεωσουν αν δεν έχει μεταφορικά αυτό που θέλω να πάρω με τίποτα έξοδα παραπανω;μέχρι στιγμής την έχω για αγορές απο κωτσο-public και τετοια για να μην κουβαλάω μετρητά.

Ευχαριστω

 

Στο ebay αγοράζεις μόνο με paypal

Στο amazon μόνο με κάρτα

Στα άλλα διάφορα site, τα περισσότερα δέχονται και τους 2 τρόπους

Όχι δεν χρεώνεσαι με παραπάνω έξοδα, πάντα βέβαια τσεκάρεις αν το κατάστημα είναι έμπιστο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ebay αγοράζεις μόνο με paypal

 

Δεν έχω paypal και έχω αγοράσει πολλά πράγματα από το Ebay. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποια κάρτα λέει ο πωλητής ότι δέχεται, απλά τη χρέωση θα την κάνει το paypal, χωρίς να είναι υποχρεωτική η ύπαρξη λογαριασμού.

 

 

Καλημέρα! Επειδή δεν έχω paypal μπορω να κάνω αγορες απο ebay/amazon και γενικα απο διαφορα site κτλπ με την prepaid καρτα μου;(είναι απο alpha bank). Εχω 150€ μεσα και θέλω να αγοράσω κάτι πραγματα απο ebay.γίνεται αυτό;;και υπάρχει πιθανότητα να με χρεωσουν αν δεν έχει μεταφορικά αυτό που θέλω να πάρω με τίποτα έξοδα παραπανω;μέχρι στιγμής την έχω για αγορές απο κωτσο-public και τετοια για να μην κουβαλάω μετρητά.

Ευχαριστω

 

Μπορεί να έχει έξτρα χρέωση αν ο πωλητής δέχεται άλλο νόμισμα εκτός από ευρώ. Αν π.χ. αγοράσεις κάτι σε λίρες Αγγλίας, η τράπεζα θα σε χρεώσει ένα έξτρα ποσό για τη μετατροπή από ευρώ σε λίρες και δεν εννοώ τη διαφορά συναλλάγματος. Όσες φορές έχω κάνει τέτοια συναλλαγή, η χρέωση ήταν 1 ευρώ ανά πληρωμή, αλλά τα ποσά ήταν χαμηλά (max 20 ευρώ). Για τα 150 ευρώ που λες ότι θες να ψωνίσεις, δεν ξέρω πόσο θα σε χρεώσει. Επίσης, έχε υπόψιν σου ότι αυτή η χρέωση είναι ανά αγορά. Αν π.χ. τα 150 ευρώ, που λες ότι έχεις, τα ξοδέψεις σε τρεις διαφορετικούς πωλητές, θα σε χρεώσει η τράπεζα τρεις φορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Επειδή δεν έχω paypal μπορω να κάνω αγορες απο ebay/amazon και γενικα απο διαφορα site κτλπ με την prepaid καρτα μου;(είναι απο alpha bank). Εχω 150€ μεσα και θέλω να αγοράσω κάτι πραγματα απο ebay.γίνεται αυτό;;και υπάρχει πιθανότητα να με χρεωσουν αν δεν έχει μεταφορικά αυτό που θέλω να πάρω με τίποτα έξοδα παραπανω;μέχρι στιγμής την έχω για αγορές απο κωτσο-public και τετοια για να μην κουβαλάω μετρητά.

Ευχαριστω

Εκτός από αυτά που είπαν τα παιδιά μπορεί να έχεις έξτρα χρέωση από το τελωνείο σε κάποιες αγορές (ισχύει μόνο για εκτός Ευρώπης αγορές)

 

Πάντως δεν είναι τίποτα να κάνεις ένα paypal και να συνδέσεις την κάρτα σου, βολεύει από πολλές απόψεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις και zio10 πιστεύω ήρθε ο καιρός να κάνω ενα paypal

5 λεπτά θα σου πάρει. Κάντο, εκτός που περνάει στα περισσότερα ηλεκτρονικά καταστήματα έχεις και αρκετά καλή υποστήριξη σε περίπτωση στραβής!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...