Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Αθήνα με το εισιτήριο που αγοράζω για το μετρό μπορώ μετα να μπω και σε αστικό λεωφορείο (μέσα σε 70 λεπτά), σωστά;
 

Πρέπει να το ξαναχτυπήσω όταν μπω στο λεωφορείο ή μόνο την πρώτη φορά στο μετρό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθήνα με το εισιτήριο που αγοράζω για το μετρό μπορώ μετα να μπω και σε αστικό λεωφορείο (μέσα σε 70 λεπτά), σωστά;

 

Πρέπει να το ξαναχτυπήσω όταν μπω στο λεωφορείο ή μόνο την πρώτη φορά στο μετρό;

 

μονο την πρωτη φορα, επισης μπορεις να μπεις με το ιδιο εισητηριο σε τρολει, τραμ και προαστιακο μεχρι ενα σημειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω, αν η τελευταία διαδρομή ξεπερνάει τα 70 λεπτά, πρέπει να ξαναχτυπηθεί το εισιτήριο κατά την είσοδο στο μέσο (και πριν λήξουν φυσικά τα 70 λεπτά) για να είσαι καλυμμένος μέχρι το τέλος της. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει σε αντίστοιχη περίπτωση όταν έχει κάποιος ηλεκτρονικό εισιτήριο μέσω της εφαρμογής;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσεως για δυνατούς λύτες σχετικά με "φορμά" βίντεο-ήχου. Θα μπορούσα να είχα ανοίξει θέμα στην κατάλληλη εννότητα αλλά θέλω μια σύντομη απάντηση. Λοπόν, θέλω να φτιάξω μια παρουσίαση σε βίντεο, αλλά εκεί που θα γίνει η παρουσίαση δεν θα μπορώ να πάρω τον δικό μου υπολογιστή. Θα γίνει στον υπολογιστή που χρησιμοποιείται στον συγκεκριμένο χώρο όπου θα γίνει η παρουσίαση. Δεδομένου ότι δεν μπορώ να ελέγξω τι είδους προγράμματα έχει εγκατεστημένα, σε τι "φορμά" μπορώ να το μετατρέψω για να σιγουρευτώ ότι θα παίζει παντού; Τον ήχο λογικά θα τον έχω σε mp3, αλλά το βίντεο; Ούτε το h264 ούτε το xvid είναι εγγενής δυνατότητα των Windows (υποθέτουμε ότι το μηχάνημα θα έχει Windows), μήπως σε wmv;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά.!! Σκέφτομαι να αλλάξω σπίτι μιας και το παρόν διαμέρισμα είναι αρκετά κρύο και έχω κάτσει αρκετό καιρό.

Ρίχνοντας μια ματιά στις τοπικές αγγελίες βλέπω οι τιμές για γκαρσονιέρες ή δυάρια(1 υ/o) έχουν ξεφύγει λίγο για κάποιο λόγo.Ακόμα και 3-4 που βρήκα κοντά στα 220-250 πήγα να κάνω λίγο παζάρι κλασσικά για καμιά μείωση τάξης 20-30 ευρώ και ούτε κουβέντα,καθώς ήταν όλα απο Μεσίτικα Γραφεία...Είπα και γω θα βρω απο κάνα ιδιώτη μην μεσολαβεί γραφείο και δίνουμε έξτρα.Εδώ ξεκινάει η απορία μου.Ψάχνοντας δεν βρήκα ούτε ένα σπίτι που η αγγελία να μην είναι απο Μεσιτικό Γραφείο.Δεν τα έψαξα και όλα αλλά αυτά που εμ ενδιέφεραν και μερικά που μπήκα καθαρά απο απορία ήταν όλα απο γραφεία..

WTF δηλαδή τι έχει γίνει μπορεί κάποιος να μου εξηγίσει.??? Είμαι άσχετος σε αυτό και η τελευταία φορά που έψαξα ήταν πριν 6 χρόνια όπου δεν θυμάμαι να γινόταν αυτό το μπαράζ απο μεσίτες :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή στα μεσιτικά και μακριά. Θα σε γελάσουν σίγουρα παίρνοντάς σου προκαταβολή. Επειδή πλέον κανείς δεν αγοράζει σπίτια γιατί οι τράπεζες δεν δίνουν δάνεια, όλοι έχουν στραφεί και λόγω ΕΝΦΙΑ στα ενοικιαζόμενα. Λογικό είναι οι τιμές να ανεβαίνουν. Εξάλλου αυτό θέλουν και οι εκάστοτε πολιτικές των οικονομικών. Μεγαλύτερα ενοίκια, περισσότεροι φόροι, καλύτερα έσοδα για το κράτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω, αν η τελευταία διαδρομή ξεπερνάει τα 70 λεπτά, πρέπει να ξαναχτυπηθεί το εισιτήριο κατά την είσοδο στο μέσο (και πριν λήξουν φυσικά τα 70 λεπτά) για να είσαι καλυμμένος μέχρι το τέλος της. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει σε αντίστοιχη περίπτωση όταν έχει κάποιος ηλεκτρονικό εισιτήριο μέσω της εφαρμογής;

 

Αυτο δεν ισχυει που λες, οταν περασουν τα 70 λεπτα πρεπει να χτυπησεις νεο εισιτήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια πρεπει να χα δει ενα τραπεζακι ΙΚΕΑ ή Πρακτικερ για παπουτσια που θελω. Το χει παρει κανενος το ματι πουθενα

 

Ποδι αριστερα και δεξια, με κενο, σα μακροστεν "Π" ωστε να βαζω δυο ζευγαρια στο κενο αναμεσα στα ποδαρακια, και αλλα 2 στην επιφανεια πανω, και αντιστοιχα αν θες ακουμπας και αλλο τραπεζι και σηκωνει οσους οροφους θες ετσι.

 

Για χελπ λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν ισχυει που λες, οταν περασουν τα 70 λεπτα πρεπει να χτυπησεις νεο εισιτήριο

 

Κι όμως ίσχυε σίγουρα για τα εισιτήρια των 90 λεπτών (το έγραφαν και πάνω στο εισιτήριο) δες εδώ στο πρώτο μπούλετ:

http://www.oasa.gr/news.php?id=funk239

 

Εικάζω ότι δεν έχει αλλάξει κάτι τώρα που πήγε 70 λεπτά αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος γιατί βγάζω πια ηλεκτρονικό.

Γι' αυτό και η παραπάνω απορία μου.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...