Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση Epson Workforce WF-3620DWF


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα πολυμηχάνημα αποτελεί για τους περισσότερους από εμάς ένα εργαλείο το οποίο είτε για οικιακή χρήση είτε για επαγγελματική θα περάσει από αρκετή και συνεχή χρήση στα χέρια οποιουδήποτε θέλει να αξιοποιήσει τις δυνατότητές του στο έπακρο.Κύρια επιδίωξη των καταναλωτών (που φυσικά την αφουγκράζονται και οι διάφορες εταιρείες που δραστηριοποιούνται στο χώρο) είναι η αγορά μοντέλων με ικανοποιητικές επιδόσεις για την τιμή τους αλλά και με ιδιαίτερα έμφαση στην οικονομία όσον αφορά τα αναλώσιμα και την αξιοπιστία.

 

Στην σημερινή μας παρουσίαση θα δοκιμάσουμε μια πρόταση της Epson για οικιακούς χρήστες ή μικρές επιχειρήσεις με την ονομασία Epson Workforce WF-3620DWF και θα προσπαθήσουμε να διαπιστώσουμε κατά πόσο καταφέρνει να αντεπεξέλθει με επιτυχία στις απαιτήσεις τις οποίες καλείται να καλύψει.

 

Όπως πάντα, έτσι και σήμερα θα ξεκινήσουμε με μια επισκόπηση των τεχνικών χαρακτηριστικών του πολυμηχανήματος της δοκιμής.

 

Link.png Site: Παρουσίαση Epson Workforce WF-3620DWF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο 3520 και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, Γρήγορο, πολλές επιλογές, κάνει τα πάντα και είναι σε καλή τιμή.

Ένα μόνο παράπονο. Όταν επιλέγω εκτύπωσε σε ασπρόμαυρο θα έπρεπε να το επιτρέπει ακόμα κι αν είχαν τελειώσει τα άλλα μελάνια και όχι να σε αναγκάζει να τα αντικαταστήσεις ντε και καλά εκείνη την στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω το ακριβως προηγουμενο μοντελο (wf 3520) και ηταν value for money στην τιμη που το βρηκαμε...εξαιρετικο σε ολα του!!!

 

αυτο που λεει ο Conan2046 δεν το ξερω αλλα μου εχει τυχει να τελειωσει το μαυρο μελανι και να μου δινει επιλογη να εκτυπωσω ασπρομαυρη σελιδα χρησιμοποιωντας τα υπολοιπα μελανια, εδω πρεπει να αναφερω οτι το μηχανημα αρχισε να βγαζει ειδοποιησεις για αντικατασταση μελανιου κανα μηνα πριν οποτε ειχα προνοησει και ειχα αγορασει μελανι, οποτε οταν χρειαστηκε το αντικατεστησα αμεσως...

 

ενα αρνητικο ειναι οτι το δοχειο του δεν δεχεται γεμισμα απο τα καταστηματα που υπαρχουν, αλλα υπαρχουν ειδικα δοχεια-απομιμησεις που ερχονται πιο φθηνα απο το αυθεντικο (δεν το δοκιμασα γιατι δεν τα εμπιστευομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καληποιοτητα αλλα πολυ κακη επιλογη για γραφεια που κανουν πολλες εκτυπωσεις οσους workforce εχω δοκιμασει o παρων ειναι o wf7515 καταπινουν το μελανι λες και τυπωνουν αφισες με αποτελεσμα το πολυ υψηλο κοστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το το πραγμα με το μελανι ειναι απαραδεκτο εμενα μου ειχε τελειωσει η "μπλε" η το κιτρινο δεν θυμαμαι και ηθελα να εκτυοωσω ασπρομαυρο και δεν με αφηνε δηλαδη ελεος ενω το μαυρο ειχε αυτο πραγματικα ειναι απαραδεκτο !και επρεπε να κανω αντικατασταση σε δυο μελανια για να βγαλω 10 σελιδες..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω για αυτο με το χρωμα καθως δεν μου εχει τυχει αλλα θυμαμαι οτι παιδευομασταν ποσο καιρο με το σκανερ που δεν  σε αφηνε να σκαναρεις αν δεν ειχε μελανι μεχρι που μαθαμε οτι χωρις μελανι σκαναρει μονο μεσω του epson software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος το 2014 ασχολείται σοβαρά με inkjet πολυμηχανήματα ή έχει πολύ "ειδικό" λόγο που το κάνει (πχ φωτορεαλιστικές εκτυπώσεις πχ γραφίστας και άρα μιλάμε για "ειδικά" μοντέλα) ή δεν έχει δοκιμάσει ποτέ laser.

 

Με inkjet μόνο σε μπελάδες μπορεί να βρεθείς.. και ειδικά με epson (που έχουν κεφαλές χόρια από το μελανάκι).

  • Κυριότερο πρόβλημα βουλωμένες κεφαλές που πρέπει να κάνεις εγχείρηση για να τις φτιάξεις. Ειδικά για όσους δεν δουλεύουν σειχνά το πολυμηχάνημά τους. 
  • Αργές εκτυπώσεις. Οσο γρήγορος και να είναι δεν μπορεί να φτάσει έναν laser.
  • εκτυπώσεις που ξεβάφουν (συνήθως) όταν πέφτει νερό (πχ βραχεί λίγο το χαρτί) η ατονούν στο ήλιο (ξέρω υπάρχουν και "ειδικά" μελάνια αλλά πόσο έχουν).
  • ατελείς εκτυπώσεις. Όλο ευθυγράμμιση θέλουν, ειδικά χαρτιά, καθαρισμούς ακροφυσίων κτλ
  • συνήθως ακριβές εκτυπώσεις σε σχέση με τους inkjet. (ναι επαναγεμίζουν οι inkejet αλλά και οι laser ακόμα πιο φτηνά/σελίδα). Ασε που το ρίσκο στο γέμισμα inkjet είναι απείρως μεγαλύτερο σε σχέση με τον γραφίτη σε laser (να φύγει μελάνι και να στα κάνει όλα.. ας μη πω). 

Μόνο πλεονέκτημα το κόστος (κτήσης) και ο όγκος. Με τον καιρό το κόστος γυρνάει ανάποδα υπέρ του laser (λόγο κόστους χρήσης) και μένει το δεύτερο.

 

Εντάξει για μένα δεν αξίζει για τον όγκο και μόνο.. 

 

Υ.Γ. Για να είμαι δίκαιος κάποιοι θεωρούν τους inkjet πιο υγιεινούς για κλειστά περιβάλλοντα (δεν εκπέμπουν όζον και δεν διαφεύγει γραφίτης). Δεν έχω άποψη αλλα μου φαίνεται τραβηγμένο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λεει ο Conan2046 δεν το ξερω αλλα μου εχει τυχει να τελειωσει το μαυρο μελανι και να μου δινει επιλογη να εκτυπωσω ασπρομαυρη σελιδα χρησιμοποιωντας τα υπολοιπα μελανια, εδω πρεπει να αναφερω οτι το μηχανημα αρχισε να βγαζει ειδοποιησεις για αντικατασταση μελανιου κανα μηνα πριν οποτε ειχα προνοησει και ειχα αγορασει μελανι, οποτε οταν χρειαστηκε το αντικατεστησα αμεσως...

 

Στην ουσία όταν τελειώνει το μαύρο μελάνι σε ρωτάει αν θέλεις να εξοικονομήσεις μαύρο συνδυάζοντας τα άλλα χρώματα. Βέβαια εκεί η ποιότητα πέφτει. Το κακό είναι όταν τελειώνει όντως κάποιο δοχείο που τα άλλα αχρηστεύονται.

Επίσης πας να σκανάρεις και σε ταράζει στα μνμ. Θέλεις να το αντικαταστήσεις τώρα ή αργότερα; Αν ήθελα τώρα θα το είχα κάνει. Τι το κάνουν τόσο θέμα; κάποια στιγμή θα τα χρειαστώ και θα τ' αλλάξω. 

Αυτό πάντως δεν σημαίνει ότι δεν είμαι ευχαριστημένος γενικά με το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μόνο πλεονέκτημα το κόστος (κτήσης) και ο όγκος. Με τον καιρό το κόστος γυρνάει ανάποδα υπέρ του laser (λόγο κόστους χρήσης) και μένει το δεύτερο.

 

Εντάξει για μένα δεν αξίζει για τον όγκο και μόνο..

οπότε στα πόσα euro πάμε για έγχρωμο laser πολυμηχάνημα με ethernet και wifi? (δεν μιλάω για τον Epson του review, γενικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι γιατί να θες έγχρωμο γενικά πολυμηχάνημα; στις περισσότερες των περιπτώσεων θες απλά ασπρόμαυρο και για χρήση γραφείου αλλά και οικιακή

 

χρώματα σε εργασιακό περιβάλλον θες από σπάνια έως ποτέ και στο σπίτι μόνο για καμιά φωτογραφία 

 

οι λέιζερ συμφέρουν περισσότερο, πέρα από αυτά που είπε ο keysmith τα οποία πολλοί τα έχουμε συναντήσει (πχ βουλωμένες κεφαλές) το κόστος ανά σελίδα στο toner είναι πολύ μικρότερο αν θες όγκο και αν δε θες όγκο (πχ σε οικιακή χρήση)  βολεύει το γεγονός ότι το toner δεν ξεραίνεται 

 

κατά τα άλλα συμφωνώ με την ιδέα του πολυμηχανήματος γενικότερα, γιατί πάντα θα σου χρειαστεί να σκανάρεις τίποτα, να βγάλεις φωτοτυπία ή να στείλεις φαξ, όμως αν είναι να πας σε κάτι τέτοιο συμφέρει περισσότερο και το ασπρόμαυρο λέιζερ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούμε να γενικεύουμε έτσι. Εμένα μου χρειάζεται οπωσδήποτε έγχρωμος εκτυπωτής αλλά συγχρόνως δεν έχω τόσο όγκο εργασίας προς το παρών τουλάχιστον. Έτσι παρ' όλο που μακροπρόθεσμα πιθανός να μου κοστίσει ακριβότερα για να περιορίσω το αρχικό κόστος πήρα τον 3520.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε σοβαρό review εκτυπωτή θα πρέπει να αναγράφει το κόστος ανά σελίδα (όχι αυτό που αναφέρει ο κατασκευαστής αλλά να κάνει αυτός που κάνει την παρουσίαση δικές του μετρήσεις). Δηλαδή κάθεστε και γράφετε ανούσια πράγματα όπως τις φωτογραφίες του κουτιού (έλεος δηλαδή!) και δεν γράφετε βασικές πληροφορίες για το κόστος!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...