Προς το περιεχόμενο

Το Facebook έκανε κρυφά, ψυχολογικά πειράματα σε 600.000 χρήστες του


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγω εχω FB και ουτε ντρεπομαι, ουτε ειναι περηφανος γιατι απλα ειναι μια σελιδα, και πολυ απλα θα παρει οτι θελω ΕΓΩ να παρει...

 

Αμα βαζουν προφιλ τα κοριτσακια φωτογραφιες με τα μπικινι μην διαμαρτυρονται μετα αν εχουν κανει το γυρο του διαδικτυου σε μιση ωρα...

 

Δεχομαι οτι φιλους θελω εγω, αφηνω να φαινονται οτι θελω εγω κτλ... Δεν βλεπω τον λογο που δαιμονοποιειται το FB... Στο μετρο του δυνατου ειναι και χρησιμο εργαλειο, βρισκεις παλιους συμμαθητες, μαθαινεις νεα του κυκλου σου, προσωπικα μεχρι και ερωτηματολογια για την σχολη  ειχα στελει σε στοχευμενα ατομα και εκανα την εργασια μου...

Γενικα οτι κακα παθαινεις απο το FB εσυ εχεις δωσει δικαιωμα να τα παθεις και καλιστα μπορεις να τα αποφυγεις...

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλος η κακος , τα facebook εχει πλεον γινει ο πιο αμεσος τροπος να επικοινωνησεις με καποιον . Εγω προσωπικα ειμαι ολη μερα σχεδον ονλαιν , καθημερινα μιλαω με 5-6 ατομα απο αμερικη , ισπανια , κτλ κτλ , ατομα τα οποια εχω γνωρισει μεσω των παιχνιδιων του facebook , και δεν μετανιωνω για κανενα λογο . 

 

Συνεπως απτην στιγμη που "κανω την δουλεια μου " δεν υπαρχει καποιος λογος να ανησυχω . Υπαρχουν ομως και χρηστες οι οποιοι δεν εχουν και την καλυτερη νοητικη κατασταση , ενδεχομενος σε αυτους να εχουν αποτελεσμα τα οποιαδηποτε θετικα η αρνητικα μηνυματα .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλος η κακος , τα facebook εχει πλεον γινει ο πιο αμεσος τροπος να επικοινωνησεις με καποιον . Εγω προσωπικα ειμαι ολη μερα σχεδον ονλαιν , καθημερινα μιλαω με 5-6 ατομα απο αμερικη , ισπανια , κτλ κτλ , ατομα τα οποια εχω γνωρισει μεσω των παιχνιδιων του facebook , και δεν μετανιωνω για κανενα λογο . 

 

Συνεπως απτην στιγμη που "κανω την δουλεια μου " δεν υπαρχει καποιος λογος να ανησυχω . Υπαρχουν ομως και χρηστες οι οποιοι δεν εχουν και την καλυτερη νοητικη κατασταση , ενδεχομενος σε αυτους να εχουν αποτελεσμα τα οποιαδηποτε θετικα η αρνητικα μηνυματα .... 

σορρυ δεν εχω καμμια διαθεση να σου κανω παρατηρηση η να επεμβω στον τροπο που εχεις επιλεξει  να ζησεις την ζωη σου  ,καλα κανεις κ δε το συζηταμε αυτο  , απλα θελω να κανω μια επισημανση πανω σε αυτο που λες, 

με το να εισαι ολη μερα ον λαιν και με το να μιλας με τα ατομα απο ισπανια αμερικη κτλ   αυτο ισως σου στερει τον χρονο , τον οποιο θα μπορουσες να αξιοποιησεις για να κανεις  φιλιες και γνωριμιες  με ανθρωπους που μενουν στον βυρωνα στην γλυφαδα η στην κηφισια και που μαζι τους θα μπορουσες να κανεις πραγματικη και ισως πολυ καλυτερη παρειτσα ...

επιλογες θα μου πεις βεβαια με βαση την νοητικη κατασταση του καθενος ..    γι αυτο και σου ειπα , καλα κανεις ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ δεν εχω καμμια διαθεση να σου κανω παρατηρηση η να επεμβω στον τροπο που εχεις επιλεξει  να ζησεις την ζωη σου  ,καλα κανεις κ δε το συζηταμε αυτο  , απλα θελω να κανω μια επισημανση πανω σε αυτο που λες, 

με το να εισαι ολη μερα ον λαιν και με το να μιλας με τα ατομα απο ισπανια αμερικη κτλ   αυτο ισως σου στερει τον χρονο , τον οποιο θα μπορουσες να αξιοποιησεις για να κανεις  φιλιες και γνωριμιες  με ανθρωπους που μενουν στον βυρωνα στην γλυφαδα η στην κηφισια και που μαζι τους θα μπορουσες να κανεις πραγματικη και ισως πολυ καλυτερη παρειτσα ...

επιλογες θα μου πεις βεβαια με βαση την νοητικη κατασταση του καθενος ..    γι αυτο και σου ειπα , καλα κανεις ...

 

Το πως σπαταλά κανείς τον χρόνο του το αποφασίζει ο ίδιος χωρίς να χρειαστεί να μπει σε κοινωνικά καλούπια. Δεν υπάρχει σωστή ή λάθος αξιοποίηση του χρόνου. Υπάρχουν μόνο μπάρμπες που κάνουν επισημάνσεις. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα χαλαρωσε λιγακι δε σου θιξαμε τους φανταστικους σου  φιλους απ το αμερικα και απ την ισπανια εσενα!

αν ποτε -που δε το νομιζω- βρεις καμμια φιλη εδω και  κανεις  ενα διαλειμα στο cyber  θα δεις αν υπαρχει σωστη η λαθος αξιοποίηση του  χρονου σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα χαλαρωσε λιγακι δε σου θιξαμε τους φανταστικους σου  φιλους απ το αμερικα και απ την ισπανια εσενα!

αν ποτε -που δε το νομιζω- βρεις καμμια φιλη εδω και  κανεις  ενα διαλειμα στο cyber  θα δεις αν υπαρχει σωστη η λαθος αξιοποίηση του  χρονου σου

 

Έλα, άργησα να απαντήσω γιατί μιλούσα με την κοπέλα μου. Τί έλεγες; 

 

Την Δευτέρα παρουσιάζω εργασία με θέμα την μεταλλουργία στην Κρήτη της Πρώϊμης Εποχής του Χαλκού. Το insomnia και το fb δεν με εμπόδισε να αξιοποιήσω τον χρόνο μου με βάση τα πρέπει και τα στερεότυπα που έχεις στο μυαλό σου. 

 

By the way την κοπέλα μου στο fb την γνώρισα αλλά όχι μέσω ψαξίματος γνωριμίας αλλά ενός τυχαίου add λόγω ίδιων ενδιαφερόντων. Τον Αύγουστο κλείνουμε 4 χρόνια μαζί. Καταραμένο fb!

 

Οπότε μπάρμπα, όσοι ασχολούνται με το διαδίκτυο γενικότερα, έχουν και κοπέλα σε αντίθεση με τα στερεότυπα που συνεχίζετε να τα πιστεύετε κιόλας. 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλειοψηφία έχει δαιμονοποιήσει το Facebook και το κάθε Facebook. Ήμαρτον.

 

Όπως σπαταλάει κάποιος τον χρόνο του να γράφει σε ένα φόρουμ βλακείες, άλλο τόσο τον σπαταλάει στο FB.

 

Παλαιότερα αν θυμάμαι καλά ο δαίμονας ήταν το MSN.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ δεν εχω καμμια διαθεση να σου κανω παρατηρηση η να επεμβω στον τροπο που εχεις επιλεξει  να ζησεις την ζωη σου  ,καλα κανεις κ δε το συζηταμε αυτο  , απλα θελω να κανω μια επισημανση πανω σε αυτο που λες, 

με το να εισαι ολη μερα ον λαιν και με το να μιλας με τα ατομα απο ισπανια αμερικη κτλ   αυτο ισως σου στερει τον χρονο , τον οποιο θα μπορουσες να αξιοποιησεις για να κανεις  φιλιες και γνωριμιες  με ανθρωπους που μενουν στον βυρωνα στην γλυφαδα η στην κηφισια και που μαζι τους θα μπορουσες να κανεις πραγματικη και ισως πολυ καλυτερη παρειτσα ...

επιλογες θα μου πεις βεβαια με βαση την νοητικη κατασταση του καθενος ..    γι αυτο και σου ειπα , καλα κανεις ...

 

 

εχεις απολυτο δικιο , πολλες φορες σκεφτομαι ακριβος το ιδιο πραμα . Αλλα μαλλον δεν το εθεσα σωστα εξ αρχης . 

το πιο σωστα θα ηταν 

==οταν ειμαι σπιτι , το πισι ειναι συνεχεια ανοιχτο , και μαζι με αυτο παντα και ενα tab με το facebook . ==

και εξω βγαινω , και ο ηλιος με βλεπει 

 

παρεα εχω 3-4-5 ατομα που μπορω να αποκαλεσω φιλους , κοπελα εχω οπου και με τουτη μιλαμε facebook  , γνωστες φατσες απο την σχολη εχω . θεωρω πως ειμαι καλυμμενος σε αυτο το θεμα .  Οποτε δεν θα λεγα πως το faceβook μου εχει καταστρεψει την ζωη.. 

 

 

 

Μην ξεχνας πως δεν χρειαζετε facebook για να εχεις πολους φιλους , αλλα κανεναν . Θυμαμε στο σχολειο ειχαμε εναν τυπακο , που εκανε PR καταστασεις , ξερεις ποσο κοσμο ηξερε και αποκαλουσε φιλους ? .... ξερεις ποσοι των θεωρουσαν φιλο ? XD  αστο ..... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι το λογικο θα ηταν να ντρεπεστε που ειστε απροσωπα μελη ενος φορουμ, παρα σε ενα κοινωνικο δικτυο που γνωριζετε ο ενας τον αλλον τουλαχιστον φατσικα.

Εχω fb αλλα δεν ασχολουμαι πολυ. Οι "φιλοι" μου εφτα χρονια τωρα παραμενουν κατω απο 150..

Σκοπος που εγινα μελος εκει ηταν να βρω ατομα που ειχαμε χαθει. Αφου τα βρηκα, ποιος ο λογος να ασχολουμαι αλλο με αυτο; Για τα παιχνιδια; Η για τις γνωριμιες;..

 

Παντως οσον αφορα το θεμα πιστευω  δεν εγινε και κατι το τοσο τραγικο. Δεν βγηκαν και τα απλυτα μας στη φορα (προσωπικα δεδομενα).

Απλως τα νεαρα ατομα που ειναι online καθε λεπτο ισως επηρεαστουν λιγο, αλλα ποιος ειπε οτι το facebook φτιαχτηκε για να σου φτιαξει την διαθεση;... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα, άργησα να απαντήσω γιατί μιλούσα με την κοπέλα μου. Τί έλεγες; 

 

Την Δευτέρα παρουσιάζω εργασία με θέμα την μεταλλουργία στην Κρήτη της Πρώϊμης Εποχής του Χαλκού. Το insomnia και το fb δεν με εμπόδισε να αξιοποιήσω τον χρόνο μου με βάση τα πρέπει και τα στερεότυπα που έχεις στο μυαλό σου. 

 

By the way την κοπέλα μου στο fb την γνώρισα αλλά όχι μέσω ψαξίματος γνωριμίας αλλά ενός τυχαίου add λόγω ίδιων ενδιαφερόντων. Τον Αύγουστο κλείνουμε 4 χρόνια μαζί. Καταραμένο fb!

 

Οπότε μπάρμπα, όσοι ασχολούνται με το διαδίκτυο γενικότερα, έχουν και κοπέλα σε αντίθεση με τα στερεότυπα που συνεχίζετε να τα πιστεύετε κιόλας. 

Απο τη φωτο του προφιλ φαίνεται να ειναι σφίχτης,ντουκι οποτε προσοχή :)

 

Περα απο τη πλακα ειναι "υποχρεωτικό" να εχεις καμια πιστευω λογαριασμό. Εγω πχ κυριως για τη σχολή. Και καποιοι συμφοιτητες που δεν εχουν έχουν χάσει απειρα πραγματα γιατι δε τα ειδαν(σημειώσεις κτλ). Ακομα και καθηγητες εκει βγαζουν καμια φορα ανακοινωση. Οποτε τι να κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δυστυχώς πλέων ακόμη και να γνωρίσεις κάποιον έξω (Δουλειά, καφετέρια) το fb του θα σου δώσει κι όχι το κινητό.Κι αυτο το θεωρώ απλά τραγικό γιατί έτσι χάνεται όλη η αμεσότητα,που θά είχες με τηλεφωνική συνομιλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν με νοιάζει κι ας το έκανε φανερά! Η "τρέλα" μου δεν είναι κάτι που κρύβω από κανέναν, ειδικότερα από όσους είναι πραγματικοί φίλοι!

 

Το facebook γνωρίζει τα πειράματα που κάνουν κρυφά επάνω του κάποιοι πρώην χρήστες του που το σιχάθηκαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωρες ωρες απορω εαν η πλειοψηφια διαβαζει το αρχικο post του thread στο οποιο απανταει και εαν κανει τον κοπο να διαβασει 5 πραγματα παραπανω μια και υποτιθεται πως για να απανταει, την ενδιαφερει το θεμα.

Δεν παιζει ρολο εαν εχεις facebook ή οχι. Δεν παιζει ρολο εαν το αγαπας ή το μισεις. Δεν εχει σημασια εαν στα χερια σου ειναι ενα πολυεργαλειο ή ενας ακομα τροπος να σπαταλας το χρονο σου. Μιλαμε για ενα ανηθικο πειραμα το οποιο εγινε με πειραματοζωο εσενα, εν αγνοια σου αλλα με τη συναινεση σου εαν εχεις λογαριασμο. Βεβαια και εαν δεν εχεις, κανενα προβλημα, μπορουμε να σε επηρεασουμε επισης, μια και οι 9 στους 10 που θα συναντησεις αυριο το πρωι ειναι καθημερινοι χρηστες.

Δεν ειναι συνωμοσια, δεν ειναι επιστημονικη φαντασια, ουτε μας ψεκαζουν. Καθαρη επιστημη με αποδειξεις.

Και μεις αναλυουμε εαν μπορεις να βρεις γκομενα μεσω fb ή χωρις αυτο. Μπορει να εισαι ο πλεον παραγωγικος χρηστης της σελιδας και η ζωη σου να βελτιωθηκε αφανταστα απο τη στιγμη που αρχισες να το χρησιμοποιεις. Αυτο που σου λεει η παραπανω ερευνα ειναι πως αυριο το πρωι μπορουν να σε στεναχωρησουν και να στειλουν την διαθεση σου στο διαολο με οτι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτο, χωρις να το παρεις χαμπαρι. Με πιο απλα λογια, με το πατημα ενος κουμπιου, χωρις υπερβολη, αλλαζω τον τροπο με τον οποιο θα αντιμετωπισεις το αφεντικο και την κοπελα σου. Δεν εχεις fb? Οk, με το ιδιο κουμπι θα αλλαξω τον τροπο με τον οποιο θα σε αντιμετωπισει το αφεντικο και η κοπελα σου. Sounds good?

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...