Προς το περιεχόμενο

Αγορά Gaming PC budget 1000€ max


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό εδώ δεν είναι το τροφοδοτικό? http://www.e-shop.gr/xfx-pro-series-750w-psu-p-PER.664005

 

Πόσο OC δεν ξέρω ακόμα. Αρχικά πάντως θα το αφήσω έτσι. Όταν θελήσω θα κάνω. Αναλόγως και πόσο πηγαίνει με την ψήκτρα που θα του έχω πάνω. Αν θελήσω να κάνω πολύ overclock τότε θα αλλάξω και ψήκτρα σίγουρα. Τελικά σε ποια ψήκτρα να πάω? Επειδή βλέπω προτάθηκαν διάφορες.

 

Επίσης επειδή τα περισσότερα βλέπω πως συμφέρουν από e-shop, μπορώ να είμαι σίγουρος για αυτά πως είναι από την επίσημη αντιπροσωπεία και όχι παραεισαγωγή?

 

Nαι αυτό είναι. Απλά ρώτα τους αν είναι το (P1-750S-NLB9 / XPS-750W-SEW) γιατί αυτό είναι το haswell ready. Eπειδή δεν νομίζω να τον ξεσκίσεις τον επεξεργαστή, αυτή η μητρική είναι πολύ καλή για ένα καλό oc αλλά όχι για πολύ ψηλό oc:  https://www.skroutz.gr/s/4853225/Asus-Z97-A.html. Aν την θεωρείς ακριβή τότε κοιτάς και αυτήν που είναι επίσης πολύ καλή:https://www.skroutz.gr/s/4869682/Asrock-Z97-Extreme4.html. Ψύκτρα για να πάρεις κατάλληλη (όπως και μητρική κανονικά) θα πρέπει να ξέρεις τι στόχο έχεις στο oc που θα κάνεις για να μην πετάξεις παραπάνω χρήματα με την αγορά κάποιας ακριβής που δεν θα υλοποιηθεί η χρήση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Tα 750w για σένα μπορεί να είναι υπερβολή.Στο λέω σε περίπτωση που σκεφτείς να δώσεις αρκετά παραπάνω για τα 750.Για κουτί που ρωτάς στα 75-80 παίρνεις μια χαρά κουτί αλλά πρέπει και να ξέρεις τι ζητάς αν το ψειρίζεις.

 

Τα 750 είναι υπερβολή ακόμη και για OC ή crossfire? Αν είναι τότε θα πάω στα 650. Αλλά μιλάμε για μια διαφορά 13€. Δεν ξέρω πόσο αξίζει το "ρίσκο".

 

Εσύ Millennium ποιο κουτί θα πρότεινες? Έχω ξεσκιστεί να ψάχνω εδώ και καιρό για κουτιά αλλά όλο κάτι βρίσκω στο καθένα που να με ψιλοχαλάει :P. Σε κάποιο δεν μπορείς να αφαιρέσεις τα drive cages, σε κάποιο άλλο δεν υπάρχει καλός χώρος για cable management, άλλα δεν έχουν τόσο καλή ροή αέρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω πως δν ξεφεύγει αν λες για τα w...  κάτι που έμαθα σε καφετερίες που δουλευα όταν βάζαμε κάβα το πρωί είναι οτι καλύτερα να σου περισεψουν πάρα να έχεις λιγότερα και να ψαχνεσαι... κ απο τα 120 το παιρνεις 80 vfm, ποιοτικά είναι πολύ κάλο, άψογο θα έλεγα

Για την τιμή μιιλάει.

Τα 750 είναι υπερβολή ακόμη και για OC ή crossfire? Αν είναι τότε θα πάω στα 650. Αλλά μιλάμε για μια διαφορά 13€. Δεν ξέρω πόσο αξίζει το "ρίσκο".

 

Εσύ Millennium ποιο κουτί θα πρότεινες? Έχω ξεσκιστεί να ψάχνω εδώ και καιρό για κουτιά αλλά όλο κάτι βρίσκω στο καθένα που να με ψιλοχαλάει :P. Σε κάποιο δεν μπορείς να αφαιρέσεις τα drive cages, σε κάποιο άλλο δεν υπάρχει καλός χώρος για cable management, άλλα δεν έχουν τόσο καλή ροή αέρα :P

Για μικρή διαφορά στην τιμή εφόσον σε παίρνει αξίζουν τα περισσότερα Watt. ΓΙα oc στον cpu είναι υπερβολή όπως σου είπα, αλλά για crossfire δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αυτό είναι. Απλά ρώτα τους αν είναι το (P1-750S-NLB9 / XPS-750W-SEW) γιατί αυτό είναι το haswell ready. Eπειδή δεν νομίζω να τον ξεσκίσεις τον επεξεργαστή, αυτή η μητρική είναι πολύ καλή για ένα καλό oc αλλά όχι για πολύ ψηλό oc:  https://www.skroutz.gr/s/4853225/Asus-Z97-A.html. Aν την θεωρείς ακριβή τότε κοιτάς και αυτήν που είναι επίσης πολύ καλή:https://www.skroutz.gr/s/4869682/Asrock-Z97-Extreme4.html. Ψύκτρα για να πάρεις κατάλληλη (όπως και μητρική κανονικά) θα πρέπει να ξέρεις τι στόχο έχεις στο oc που θα κάνεις για να μην πετάξεις παραπάνω χρήματα με την αγορά κάποιας ακριβής που δεν θα υλοποιηθεί η χρήση της.

 

Ωραία για να εστιάσουμε καλύτερα. 4.5GHz για παράδειγμα θα μπορώ να πάω και με τις 2 μητρικές? Το extreme που λες είναι τα 5? Για να το πάω 4.5 θα πρέπει να έχω και υδρόψυξη ή βολεύομαι και με μια καλή αερόψυξη αν την πάρω από την αρχή?

 

Για το τροφοδοτικό που λες το link δεν λειτουργεί. Αν είναι θέμα ρίσκου ας το πάρω από το vision studio στην ίδια τιμή (όλο και κάτι άλλο θα αγοράσω από εκεί για να συνδυάσω τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία για να εστιάσουμε καλύτερα. 4.5GHz για παράδειγμα θα μπορώ να πάω και με τις 2 μητρικές? Το extreme που λες είναι τα 5? Για να το πάω 4.5 θα πρέπει να έχω και υδρόψυξη ή βολεύομαι και με μια καλή αερόψυξη αν την πάρω από την αρχή?

 

Για το τροφοδοτικό που λες το link δεν λειτουργεί. Αν είναι θέμα ρίσκου ας το πάρω από το vision studio στην ίδια τιμή (όλο και κάτι άλλο θα αγοράσω από εκεί για να συνδυάσω τα μεταφορικά.

 

Το τροφοδοτικό είναι το ίδιο. Αυτό που σου έγραψα είναι η κωδική του ονομασία.

 

Σχετικά με τη μητρική, το αν θα σηκώσει άνετα τα 4.5 που θες να τον πας θα εξαρτηθεί από το πόσο voltage θα χρειαστεί, γιατί εκτός από τον επεξεργαστή οι θερμοκρασίες που παράγονται επηρεάζουν πολύ και τη μητρική. Με τόση ακρίβεια δύσκολα μπορεί να σου απαντήσει κανείς. Μόνο χοντρικά μπορείς να λάβεις απάντηση. Δηλ δεν γίνεται να σου πει κάποιος αν θα είσαι άνετος στα 4.5 ή όχι. Μπορεί να είσαι μπορεί και όχι. Απλά ανεβάζεις και όπου φτάσεις και αναλόγως με το μέγεθος του oc που προσπαθείς να κάνεις πχ μέτριο προς ψηλό, μικρό, ή πολύ ψηλό κτλ. σου προτείνονται ανάλογες μητρικές. Για ένα μέτριο προς ψηλό oc αυτές είναι καλές. Απλά το ψηλό ποικίλει. μπορεί να είναι μέχρι τα 4.3 μπορεί να έιναι και μέχρι τα 4.5. Για παραπάνω δεν είναι αυτές οι μητρικές. Τα 4.5 πάντως είναι ψηλό oc για haswell. Aν θες να τον ανεβάσεις τόσο, καλύτερα να δεις ακόμη καλύτερες μητρικές για να είσαι απόλυτα σίγουρος. Με αυτές τις μητρικές γύρω στα 4.3 είναι καλά δηλ ένα μέτριο προς ψηλό oc. Με αυτές μέχρι εκεί θα πήγαινα εκτός και αν σηκώνουν λίγο ακόμα. Αυτά θα τα ψάξεις και εσύ για να έχεις πιο σφαιρική εικόνα. Βέβαια κάποιος που να έχει haswell και έχει κάνει oc είναι πιο αρμόδιος να σου απαντήσει με μεγαλύτερη ασφάλεια σε αυτό το θέμα με ακρίβεια.

 

Όσον αφορά το extreme oc, τα 5 δύσκολα τα φτάνουν τέτοια chip γιατί υπάρχουν προβλήματα σταθερότητας λόγω πολύ υψηλών θερμοκρασιών. Οπότε το max στα περισσότερα chip θα έλεγα ότι είναι τα 4.7-4.8. Έχω ένα φίλο με asus maximus hero vi και έναν i5 4670k και για να τον πάει στα 4.6 χρειάστηκε 1.35 volt και είχε για ψύκτρα μια H100i και οι θερμοκρασίες ανέβηκαν στους 100 στον επεξεργαστή σε stress test. Oπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται. Παίζει μεγάλο ρόλο τι επεξεργαστή θα τύχεις και θέλει και δυνατή μητρική.

 

Για oc σε τέτοιο cpu σίγουρα θα χρειαστείς υδρόψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ακόμα και τα 4.3 θα απαιτούν υδρόψυξη? Νομίζω δεν αξίζει τότε η επένδυση τόσο παραπάνω χρημάτων σε μητρική-τροφοδοτικό-επεξεργαστή. Δεν είναι καλύτερα να πάω στον 4690 σκέτο που με το turbo mode φτάνει μέχρι τα 3.9? Και στο μέλλον να πουλήσω τον επεξεργαστή αυτόν και να πάρω έναν νέο i5. Το θέμα είναι όμως ότι μάλλον τότε θα πρέπει να αλλάξω μητρική+ram. Αλλά για 0.4GHz παραπάνω δεν νομίζω πως αξίζει τόσο παραπάνω επένδυση. Τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κουτί σε ενδιαφέρει ο θόρυβος,οι επιδόσεις,οι χώροι,η ποιότητα κατασκευής; Γενικά όσο θα το ψειρίσεις δεν θα μπορείς να καταλήξεις γιατί δεν υπάρχει τέλειο (όταν βάζεις και τον παράγοντα της τιμής τουλάχιστον).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κανείς δεν έκανε τον κόπο να δει το Super Flower σαν τροφοδοτικό. Για 89€ τα 650W 80+ Gold, είναι αρκετά καλά.

2. Οι G.Skill είναι πολύ καλές μνήμες. Η συγκεκριμένη προσφορά είναι καλή. Η Ballistix Tactical που προτάθηκαν, είναι πολύ καλές αλλά με 10€ παραπάνω δεν αξίζει το C8. Ήταν καλό vfm πριν 1-2 βδομάδες.

3. Για τους Haswell ένας ρεαλιστικός στόχος είναι τα 4.3-4.4GHz. Για ένα pc 1000€ δεν πάς για κάτι παραπάνω. Με μια καλή αερόψυκτρα το 4.3 το βλέπω απόλυτα εφικτό, μιας και οι refresh έχουν και κάπως καλύτερη θερμική συμπεριφορά, 2-3° κατά μέσο όρο. Τα μεγάλα oc θέλουν ή ΑΙΟ υγρόψυξη, η custom. Δεν είναι για αυτά τα budget.

4. Για SLI/Crossfire ασφαλές wattage θα ήταν τα 850W κατά την γνώμη μου. Τα 750 φτάνουν σαν watts και amps, αλλά το θέμα είναι να μη στρεσάρεται το τροφοδοτικό συνέχεια. Θεωρώ πιό σωστή την σκέψη του TS για αλλαγή κάρτας (μονής) μετά από 3-4 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ακόμα και τα 4.3 θα απαιτούν υδρόψυξη? Νομίζω δεν αξίζει τότε η επένδυση τόσο παραπάνω χρημάτων σε μητρική-τροφοδοτικό-επεξεργαστή. Δεν είναι καλύτερα να πάω στον 4690 σκέτο που με το turbo mode φτάνει μέχρι τα 3.9? Και στο μέλλον να πουλήσω τον επεξεργαστή αυτόν και να πάρω έναν νέο i5. Το θέμα είναι όμως ότι μάλλον τότε θα πρέπει να αλλάξω μητρική+ram. Αλλά για 0.4GHz παραπάνω δεν νομίζω πως αξίζει τόσο παραπάνω επένδυση. Τι λες?

Πες μέχρι τα 4.4. Για εμένα αξίζει γιατί δεν είναι απλά 400mhz παραπάνω, είναι 800mhz παραπάνω, καθώς το turbo δεν δίνει απόλυτα σταθερες επιδόσεις όσο ένα manual οc ακόμη και στις συχνότητες του turbo. Και τρελαίνει και το voltage και θα έχεις θερμοκρασίες περιττές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κουτί σε ενδιαφέρει ο θόρυβος,οι επιδόσεις,οι χώροι,η ποιότητα κατασκευής; Γενικά όσο θα το ψειρίσεις δεν θα μπορείς να καταλήξεις γιατί δεν υπάρχει τέλειο (όταν βάζεις και τον παράγοντα της τιμής τουλάχιστον).

 

Ναι και εγώ αυτό παρατήρησα. Λίγο από όλα θα έλεγα με ενδιαφέρει χωρίς ιδιαίτερη έμφαση κάπου. Μάλλον βάση θα έδινα στον χώρο και στα χαρακτηριστικά (tool-less cages κλπ) και μετά στις θερμοκρασίες. Ο θόρυβος σίγουρα είναι σημαντικός παράγοντας αλλά μετά από το turbo που έχω αυτήν την στιγμή νομίζω θα μου φανεί αρκετά αθόρυβο :P. Ποιο νομίζεις ταιριάζει περισσότερο σε αυτές τις απαιτήσεις?

 

1. Κανείς δεν έκανε τον κόπο να δει το Super Flower σαν τροφοδοτικό. Για 89€ τα 650W 80+ Gold, είναι αρκετά καλά.

2. Οι G.Skill είναι πολύ καλές μνήμες. Η συγκεκριμένη προσφορά είναι καλή. Η Ballistix Tactical που προτάθηκαν, είναι πολύ καλές αλλά με 10€ παραπάνω δεν αξίζει το C8. Ήταν καλό vfm πριν 1-2 βδομάδες.

3. Για τους Haswell ένας ρεαλιστικός στόχος είναι τα 4.3-4.4GHz. Για ένα pc 1000€ δεν πάς για κάτι παραπάνω. Με μια καλή αερόψυκτρα το 4.3 το βλέπω απόλυτα εφικτό, μιας και οι refresh έχουν και κάπως καλύτερη θερμική συμπεριφορά, 2-3° κατά μέσο όρο. Τα μεγάλα oc θέλουν ή ΑΙΟ υγρόψυξη, η custom. Δεν είναι για αυτά τα budget.

4. Για SLI/Crossfire ασφαλές wattage θα ήταν τα 850W κατά την γνώμη μου. Τα 750 φτάνουν σαν watts και amps, αλλά το θέμα είναι να μη στρεσάρεται το τροφοδοτικό συνέχεια. Θεωρώ πιό σωστή την σκέψη του TS για αλλαγή κάρτας (μονής) μετά από 3-4 χρόνια.

 

1. Δεν την γνωρίζω αυτήν την μάρκα. Θα ήθελα όμως να ακούσω και από κάποιον άλλον αν έχει να πει γιατί φαίνεται αρκετά καλή περιπτωση.

2. Ποια είναι η ουσιαστική διαφορά ανάμεσα σε αυτές τις 2 μνήμες? Επίσης μήπως θα έπρεπε να βάλουμε στο παιχνίδι και τις corsair vengeance?

3. Μάλιστα. Μπορώ να δω και μια πρόταση για μητρική για τον i5 4690 να υπολογίσω περίπου πόσο παραπάνω θα με κοστίσει ένας ξεκλείδωτος i5?

4. Ναι και εγώ είμαι περισσότερο υπερ της αποψης να αλλαξω κάρτα γραφικών στο μέλλον παρά Crossfire. Τώρα αν στο μέλλον αλλάξει η υποστήριξη και δούμε περισσότερα παιχνίδια να χρησημοποιούν αυτήν την τεχνολογία θα το σκεφτόμουνα με μια αλλαγή τροφοδοτικού. Αλλά καλύτερα να μην κοιτάξουμε τροφοδοτικό τώρα που να στοχεύει σε SLI ή Crossfire.

Πες μέχρι τα 4.4. Για εμένα αξίζει γιατί δεν είναι απλά 400mhz παραπάνω, είναι 800mhz παραπάνω, καθώς το turbo δεν δίνει απόλυτα σταθερες επιδόσεις όσο ένα manual οc ακόμη και στις συχνότητες του turbo. Και τρελαίνει και το voltage και θα έχεις θερμοκρασίες περιττές.

 

A δεν το ήξερα αυτό. Αν αποφασίσω να κάνω OC θα πρέπει να πειράξω και ρεύματα ή μόνο με την συχνότητα θα είμαι καλά? Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και θα είναι η πρώτη φορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A δεν το ήξερα αυτό. Αν αποφασίσω να κάνω OC θα πρέπει να πειράξω και ρεύματα ή μόνο με την συχνότητα θα είμαι καλά? Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και θα είναι η πρώτη φορά...

 

Ναι πειράζεις και ρεύματα και άλλες ρυθμίσεις στο BIOS, ανάλογα που θες να τον φτάσεις. Πρέπει να το ψάξεις και μετά να αποφασίσεις για την τελική αγορά που θα κάνεις. Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις. Πληροφορήσου πρώτα και μετά αποφασίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους Intel το oc με το turbo δίνει ίδιες επιδόσεις αλλά κάπως καλύτερη θερμική συμπεριφορά, ειδικά στο idle. Έχω δοκιμάσει επί μακρόν και τον ένα και τον άλλον τρόπο και είδα κάποιες διαφορές. Έκτοτε με turbo δουλεύω στο oc. To 4.3-4.4 από όσα έχω διαβάσει με τους Haswell είναι συνήθως εφικτά με κάτω από 1.3V, κατά ΜΟ με 1.25V. Είδα και αρκετούς που το κατάφεραν με αρκετά λιγότερο π.χ. με 1.2V. Αυτό σημαίνει καλές θερμοκρασίες. Συνήθως τα προβλήματα ξεκινάνε με 1.3V και πάνω. Αυτό μεταφράζεται σε ένα oc πάνω από 4.4, δηλαδή 4.5, 4.6 κ.λπ. Όλα αυτά, βέβαια, εξαρτώνται από το τσιπάκι που θα πέσει κανείς. Μπορεί και στο 4.4 να απαιτήσει 1.3V και να πιάνει 80αρια σε θερμοκρασίες, αλλά δεν είναι το σύνηθες, από αυτά που βλέπω.

 

Όσο για τις μνήμες, βάλ' τες στο παιχνίδι τις Vengeance (αυτές έχω και εγώ), αλλά θεωρώ ότι αυτήν την περίοδο με την τιμή που έχουν δεν είναι vfm. Εγώ θα έπαιρνα με κλειστά τα μάτια τις G.Skill. Με 67€ στα 1600 με C9 είναι καλό vfm. Τις Crucial τις έβαζα προ 1-2 εβδομάδων σε όλα σχεδόν τα στησίματα, γιατί οι φθνότερες 1600άρες με C9 ήταν στα 73€ περίπου. Για 4€ αγόραζες C8. Τώρα που η διαφορά είναι 10€ προτιμώ το C9, που ούτως ή άλλως στους Haswell ελάχιστα προσφέρει. Είναι γνωστό ότι οι Haswell ωφελούνται από μεγαλύτερες συχνότητες, και όχι σφικτότερα timings. Όλα έχουν να κάνουν με την περίοδο που συζητάμε και τις τρέχουσες τιμές.

 

Τέλος, με τον 4690 μπορείς να δείς μια καλή Η97 μητρική με 100€ περίπου. Εγώ αυτήν έχω σταμπάρει τον τελευταίο καιρό: https://www.skroutz.gr/s/4861325/Gigabyte-H97-D3H.html. Έχει συν τοις άλλοις και m.2 και e-sata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Μια τελευταία ερώτηση για το OC που μάλλον θα καθορίσει και την τελική μου απόφαση. Αν γίνει καμιά ζημιά στον cpu ή στην motherboard κατά το OC καλύπτεται από την εγγύηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Εντάξει τότε θέλει προσοχή. Θα πάω σε Κ, αλλά αρχικά θα μείνω με την stock συχνότητα. Κατά τα Χριστούγεννα και μετά μπορεί να αρχίσω το OC. Σε μητρική τελικά να πάω στην Asus? Επίσης τελικά ποια ψήκτρα να διαλέξω? 

 

Και τέλος, καμιά άλλη πρόταση για κουτί σύμφωνα με αυτά που έγραψα παραπάνω ή να κοιτάξω ένα από αυτά που προτάθηκαν στην 1η σελίδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...