Προς το περιεχόμενο

Αγορά Gaming PC budget 1000€ max


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πραγματικά μου είναι πολύ δύσκολο να αποφασίσω γιατί έχω διαβάσει διάφορες απόψεις. Οι Gigabyte τελικά όπως άκουσα έχουν την τάση να χαλάνε ή όχι? Ανάμεσα στην Asus Z97-A και στην Gigabyte Z97X Gaming 5 ποια θα προτείνατε?

 

Επίσης τι διαφορές έχει η Gigabyte Gaming 5 με την gaming 3? στο επίσημο site δεν βλέπω να χάνει σε κάτι η 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά μου είναι πολύ δύσκολο να αποφασίσω γιατί έχω διαβάσει διάφορες απόψεις. Οι Gigabyte τελικά όπως άκουσα έχουν την τάση να χαλάνε ή όχι? Ανάμεσα στην Asus Z97-A και στην Gigabyte Z97X Gaming 5 ποια θα προτείνατε?

 

Επίσης τι διαφορές έχει η Gigabyte Gaming 5 με την gaming 3? στο επίσημο site δεν βλέπω να χάνει σε κάτι η 3.

Αυτό το ότι οι gigabyte έχουν την τάση να χαλάνε δεν θα το έπαιρνα και πολύ τoις μετρητοίς, οι gigabyte και asus είναι για μένα οι top στον τομέα αυτό. Ανάμεσα στις δύο που αναφέρεις θα έλεγα πως η gigabyte φαίνεται πιο προσεγμένη, παρ' όλη την τρέλα που έχω με τις asus :-D .

Τώρα όσον αφορά τις gaming 3 και 5 οι διαφορές είναι στις λεπτομέρειες όπως το καλύτερο σύστημα ψύξης του chipset αλλά και του κυκλώματος τροφοδοσίας, το οποίο θεωρητικά βοηθάει στο OC, καθώς και οι επιχρυσωμένοι πυκνωτές και οι επίχρυσες θύρες εικόνας και ήχου. Όλα αυτά είναι σημαντικά ανάλογα με τις προτεραιότητες και τις ανάγκες σου. Αν για παράδειγμα δεν σε απασχολεί και πολύ το  OC ή η λεπτομέρεια στον ήχο τότε πας στην gaming 3 για να γλυτώσεις και λίγα χρήματα και να επενδύσεις σε μια καλύτερη κάρτα γραφικών ας πούμε. Έτσι κι αλλιώς η gaming 3 είναι μια πολύ καλή μητρική και αν την προτιμήσεις   θα είσαι σίγουρα ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά μου είναι πολύ δύσκολο να αποφασίσω γιατί έχω διαβάσει διάφορες απόψεις. Οι Gigabyte τελικά όπως άκουσα έχουν την τάση να χαλάνε ή όχι?

 

"Τάση να χαλάνε" όχι δε θα το λέγα..Θεωρούνται από τις πιο αξιόπιστες χωρίς αυτό να αποκλείει αστοχίες υλικού κάποιες φορές όπως συμβαίνει με αυτά τα πράγματα στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Τότε θα κοιτάξω σε gigabyte.

 

Αυτό το ότι οι gigabyte έχουν την τάση να χαλάνε δεν θα το έπαιρνα και πολύ τoις μετρητοίς, οι gigabyte και asus είναι για μένα οι top στον τομέα αυτό. Ανάμεσα στις δύο που αναφέρεις θα έλεγα πως η gigabyte φαίνεται πιο προσεγμένη, παρ' όλη την τρέλα που έχω με τις asus :-D .
Τώρα όσον αφορά τις gaming 3 και 5 οι διαφορές είναι στις λεπτομέρειες όπως το καλύτερο σύστημα ψύξης του chipset αλλά και του κυκλώματος τροφοδοσίας, το οποίο θεωρητικά βοηθάει στο OC, καθώς και οι επιχρυσωμένοι πυκνωτές και οι επίχρυσες θύρες εικόνας και ήχου. Όλα αυτά είναι σημαντικά ανάλογα με τις προτεραιότητες και τις ανάγκες σου. Αν για παράδειγμα δεν σε απασχολεί και πολύ το  OC ή η λεπτομέρεια στον ήχο τότε πας στην gaming 3 για να γλυτώσεις και λίγα χρήματα και να επενδύσεις σε μια καλύτερη κάρτα γραφικών ας πούμε. Έτσι κι αλλιώς η gaming 3 είναι μια πολύ καλή μητρική και αν την προτιμήσεις   θα είσαι σίγουρα ικανοποιημένος.

 

Όταν λες να ανέβω σε κάρτα γραφικών τι εννοείς? Για να ανέβω σε κάτι πραγματικά καλύτερο θα πρέπει να δώσω ένα 100αρι παραπάνω να πάω σε 290. Ξεφεύγει όμως πολύ το budget. Γενικά δεν νομίζω να μπορέσει να μπει και ξεκλείδωτος cpu και r9 290 στο budget των 1000 ευρώ. Εξάλλου δεν νομίζω να υπάρχει παιχνίδι που η R9 280X να μην παίζει σε ultra στα 1080p ούτε πρόκειται να υπάρξει μέχρι να δούμε witcher 3... :P

 

Αν είναι θα δω καλύτερα την gaming 5 και θα ξαναποστάρω με το τελικό σύστημα έτσι όπως το αποφάσισα για να μου πείτε μια τελευταία γνώμη.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα εχουν 6 χρονια εγγυηση και την καλυτερη κατασκευη σε ανεμιστηρες...οποτε αξιζουν και με το παραπανω.

5 χρόνια έχουν και οι Phanteks που πρότεινα. Και κοστίζουν 15€ ο ένας. Πολύ καλύτερο vfm και εξαιρετικοί ανεμιστήρες. Noctua μπορεί να κοιτάζει στα μεταχειρισμένα. Πολλές φορές πέτυχα 12άριδες με 12-15€. Έτσι τους θεωρώ καλή περίπτωση. 

 

Στους haswell τα 4.4-4.5 δεν ειναι ηπιο oc αλλα ουτε

 

και πολυ ψηλο φυσικα..αναπτυσουν πολυ μεγαλες

θερμοκρασιες. θα παει τουλαχιστον στην asus z97-a

. Η συγκεκριμενη gigabyte πολυ αδυναμη ποιοτικα

μπροστα στην asus. Καλυτερα να αφησει τξν ψυκτρα

 για μετα και να παρει μια καλη υδροψυξη, παρα να

βιαστει να παρει μια κατωτερη μητρικη για να

χωρεσει μια ψυκτρα, ειδικα αν θελει να ανεβασει μεχρι τα 4.5

 

Δεν μίλησα για 4.5. Ήπιο θεωρώ το 4.3, άντε 4.4GHz. Δες λίγο καλύτερα το προηγούμενο μήνυμα. 

 

Και ναι, με το 4.5 θα έχει ψηλές θερμοκρασίες. Με το 4.3 που είναι ο πιό ρεαλιστικός στόχος για Haswell, δεν θα έχει κανένα θέμα κατά πάσα πιθανότητα (σε μάπα τσιπάκι ο καθένας μπορεί να πέσει). Επίσης, νομίζω πως δεν θα χρειαστεί και τόσο μεγάλο oc o άνθρωπος για την χρήση που κάνει. Μόνο αν τρέχει benchmarks τον ενδιαφέρει το παραπάνω. Στο gaming πολύ μικρό το όφελος.

 

Όσο για τις μητρικές, το 4.3 μια χαρά θα το πιάσει και με την Gigabyte που του πρότεινα. Εγώ έπιασα τον χειμώνα 4.7 στον 3770κ με μητρική των 110€, την Gigabyte Z77mx. Μια χαρά oc κάνουν και οι κάπως οικονομικότερες μητρικές, ειδικά για όσους ενδιαφέρονται για απλά πράγματα. Και ναι, αν μπορεί να ξεφύγει κατά 30€, εννοείται ας πάει στην Ζ97Α. Την συγκεκριμένη την έχω προτείνει αρκετές φορές, αλλά σε κάπως μεγαλύτερα budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Τότε θα κοιτάξω σε gigabyte.

 

 

Όταν λες να ανέβω σε κάρτα γραφικών τι εννοείς? Για να ανέβω σε κάτι πραγματικά καλύτερο θα πρέπει να δώσω ένα 100αρι παραπάνω να πάω σε 290. Ξεφεύγει όμως πολύ το budget. Γενικά δεν νομίζω να μπορέσει να μπει και ξεκλείδωτος cpu και r9 290 στο budget των 1000 ευρώ. Εξάλλου δεν νομίζω να υπάρχει παιχνίδι που η R9 280X να μην παίζει σε ultra στα 1080p ούτε πρόκειται να υπάρξει μέχρι να δούμε witcher 3... :P

 

Αν είναι θα δω καλύτερα την gaming 5 και θα ξαναποστάρω με το τελικό σύστημα έτσι όπως το αποφάσισα για να μου πείτε μια τελευταία γνώμη.. :)

 

Την κάρτα γραφικών την ανέφερα απλά ως παράδειγμα. Το περίσσευμα το αξιοποιείς με τον τρόπο που θες είτε σε κάποιο part είτε σε περιφερειακό. 

 

Να πάω άμα είναι στην gaming 3 που είναι μια ενδιάμεση λύση?

 

https://www.skroutz.gr/s/4869783/Gigabyte-Z97X-Gaming-3.html

Όπως είπε και ο Millennium αστοχίες υλικού υπάρχουν αλλά αν συμβεί κάτι τέτοιο σ' εσένα τότε απλά θα είσαι πολύ άτυχος .Όσο καλό και ποιοτικό αν είναι το υλικό δεν αποκλείεται να υπάρξουν ενδεχόμενα ελαττωματικών προϊόντων. Ακόμα και για ελαττωματική sabertooth έχω ακούσει. ;)  Γενικότερα go for it δεν θα απογοητευτείς απλά φρόντισε να έχεις καλό airflow στο κουτί εφόσον έχουμε καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κάρτα γραφικών την ανέφερα απλά ως παράδειγμα. Το περίσσευμα το αξιοποιείς με τον τρόπο που θες είτε σε κάποιο part είτε σε περιφερειακό. 

 

Όπως είπε και ο Millennium αστοχίες υλικού υπάρχουν αλλά αν συμβεί κάτι τέτοιο σ' εσένα τότε απλά θα είσαι πολύ άτυχος .Όσο καλό και ποιοτικό αν είναι το υλικό δεν αποκλείεται να υπάρξουν ενδεχόμενα ελαττωματικών προϊόντων. Ακόμα και για ελαττωματική sabertooth έχω ακούσει. ;)  Γενικότερα go for it δεν θα απογοητευτείς απλά φρόντισε να έχεις καλό airflow στο κουτί εφόσον έχουμε καλοκαίρι.

 

Με το Enthoo pro μια χαρά airflow δεν θα έχω χωρίς να αγοράσω επιπλέον ανεμιστιράκια? νομίζω περιλαμβάνει 2 14αρια. Αργότερα σήμερα θα ποστάρω τα κομμάτια που αποφάσισα και θα κάνω λογικά την παραγγελία. Ευχαριστώ για την βοήθεια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Enthoo Pro δεν θα χρειαστεί καμία βοήθεια για airflow κ.λπ. Είναι μια καλή επένδυση σαν κουτί. Με 100€ παίρνεις κουτί με χαρακτηριστικά άλλων κουτιών των 150-200€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Enthoo pro μια χαρά airflow δεν θα έχω χωρίς να αγοράσω επιπλέον ανεμιστιράκια? νομίζω περιλαμβάνει 2 14αρια. Αργότερα σήμερα θα ποστάρω τα κομμάτια που αποφάσισα και θα κάνω λογικά την παραγγελία. Ευχαριστώ για την βοήθεια! :)

Θα συμφωνήσω με τον pnick το Enthoo Pro είναι κομπλέ και θα είσαι υπερκαλυμμένος. Έρχεται με έναν 200mm fan μπροστά και έναν 140mm πίσω οι οποίοι είναι πολύ καλοί. Αν πάλι στο μέλλον θελήσεις να βάλεις και κανέναν ακόμα έχεις πολλές επιλογές με αυτό το κουτί. Αυτά από εμένα. Περιμένουμε φωτο μόλις παραλάβεις. :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Phatenks Enthoo Pro Window 99.90€

Intel Core i5 4690K 222.85€

Gigabyte Z97X Gaming 3 125.53€

Corsair Vengeance 8GB (2x4GB) 1600MHz 78.13€

Asus R9 280X 3GB DirectCU II 260€

Samsung Evo 840 120GB 67.90€

Western Digital 1TB Caviar Blue 48.90€

XFX Pro Series 750W 89.90€

Raijintek Ereboss Black 36.46€

 

Σύνολο 1029.57€. Νομίζετε πως κάποιο από τα παραπάνω ίσως να είναι υπερβολή για το σύστημα ή να έβαζα για μητρική την Gaming 5 ή την Asus Z97-A ή να κάνω την παραγγελία? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα της μητρικής άκουσες διάφορες απόψεις. Αν σκοπεύεις να ασχοληθείς με μεγάλο oc, ήτοι από 4.5 και πάνω τότε δες σοβαρά μια πιό βαρβάτη μητρική (θα χρειαστείς και καλύτερη ψύκτρα). Για ήπιο oc η Gigabyte Gaming 3 είναι μια χαρά. Ίσως και κάποια πιό φθηνή μητρική ακόμα να σου έκανε μια χαρά την δουλειά (ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσουν, αλλά δεν πειράζει, έχω προσωπική εμπειρία και γνώμες αρκετών ακόμα που κατάφεραν καλό oc με σχετικά "οικονομικές" μητρικές).

 

Μνήμες επιμένεις να κοιτάς τις Vengeance. Θα έχεις πρόβλημα με το clearance αν θέλεις να βάλεις κάποια σοβαρή ψύκτρα όπως η Ereboss. Δεν κάτι με low profile.

 

Αυτά από μένα. Δεν θα σε ζαλίσω άλλο. Καλές αγορές!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Low Profile είναι αυτές που έχουν αρκετά χαμηλό σύστημα ψύξης όπως αυτές http://www.e-shop.gr/crucial-bls2cp4g3d1609ds1s00-ballistix-sport-8gb-2x4gb-ddr3-pc3-12800-1600mhz-dual-channel-kit-p-PER.554345

 

Αν θέλεις Vengeance σώνει και καλά υπάρχουν με low profile https://www.skroutz.gr/s/352407/Corsair-Vengeance-Low-Profile-Blue-8GB-Dual-Channel-DDR3-Memory-Kit-CML8GX3M2A1600C9B.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...