Προς το περιεχόμενο

Αγορά Gaming PC budget 1000€ max


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά, οι Noctua είναι πανάκριβοι με 20-25€ ο ένας. Με 3 ανεμιστήρες παίρνεις άλλο ένα κουτί... ;)

Ναι αλλα εχουν 6 χρονια εγγυηση και την καλυτερη κατασκευη σε ανεμιστηρες...οποτε αξιζουν και με το παραπανω.

 

Στους haswell τα 4.4-4.5 δεν ειναι ηπιο oc αλλα ουτε

 

και πολυ ψηλο φυσικα..αναπτυσουν πολυ μεγαλες

θερμοκρασιες. θα παει τουλαχιστον στην asus z97-a

. Η συγκεκριμενη gigabyte πολυ αδυναμη ποιοτικα

μπροστα στην asus. Καλυτερα να αφησει τξν ψυκτρα

 για μετα και να παρει μια καλη υδροψυξη, παρα να

βιαστει να παρει μια κατωτερη μητρικη για να

χωρεσει μια ψυκτρα, ειδικα αν θελει να ανεβασει μεχρι τα 4.5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι αλλά πως θα μείνει κρύος ο cpu ειδικά τώρα το καλοκαίρι? Υπόψιν πως δεν έχουμε και air condition στο σπίτι. Και το δωμάτιο που θα μπει είναι ιδιαίτερα ζεστό. Άρα νομίζω μια καλή ψηκτρούλα θα έπρεπε να την βάλουμε.


Υπερβολή για το budget και το σύστημα μπορεί να μην είναι,για τις ανάγκες σου ίσως.

 

To θέμα είναι έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα δεν χωράει στο budget ούτε για πλάκα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι που σε ξερω Naruto θα ελεγα να κοιταξεις σε μια αεροψυξη των 40 περιπου ευρω,βλεπε TrueSpirit,Scythe κλπ.Σε ξερω οτι εισαι τυπος Game>Oc και Benchmarks.Και το Oc να σου πω την αληθεια αυτη την στιγμη θα σου ειναι και αχρηστο να το κανεις,μιας και ολα τα παιχνιδια θα τα παιζεις στα High/Ultra ουτως ή αλλως λογω Cpu/Gpu και αναλυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι που σε ξερω Naruto θα ελεγα να κοιταξεις σε μια αεροψυξη των 40 περιπου ευρω,βλεπε TrueSpirit,Scythe κλπ.Σε ξερω οτι εισαι τυπος Game>Oc και Benchmarks.Και το Oc να σου πω την αληθεια αυτη την στιγμη θα σου ειναι και αχρηστο να το κανεις,μιας και ολα τα παιχνιδια θα τα παιζεις στα High/Ultra ουτως ή αλλως λογω Cpu/Gpu και αναλυσης.

 

Το τελευταίο το γνωρίζω και για αυτό λέω θα ασχοληθώ καλύτερα με OC το μέλλον και όχι τώρα. Στο μέλλον μπορεί να έχω ίσως θέμα με ορισμένους τίτλους (βλέπε GTA V, επόμενο Elder of Scrolls) οπότε νομίζω θα ήταν πιο σίγουρο να υπάρχει δυνατότητα OC στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο το γνωρίζω και για αυτό λέω θα ασχοληθώ καλύτερα με OC το μέλλον και όχι τώρα. Στο μέλλον μπορεί να έχω ίσως θέμα με ορισμένους τίτλους (βλέπε GTA V, επόμενο Elder of Scrolls) οπότε νομίζω θα ήταν πιο σίγουρο να υπάρχει δυνατότητα OC στο μέλλον.

Αν εχεις θεμα με τους τιτλους που λες θα ειναι καθαρα λογω της καρτας γραφικω και οχι του επεξεργαστη. Και η καρτα γραφικων που εχεις,για την αναλυση που εχεις,ειναι αρκετα αξιολογη,και δεν θα μασαει σε κανενα παιχνιδι για τουλαχιστον 2 με 2.5 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά πως θα μείνει κρύος ο cpu ειδικά τώρα το καλοκαίρι? Υπόψιν πως δεν έχουμε και air condition στο σπίτι. Και το δωμάτιο που θα μπει είναι ιδιαίτερα ζεστό. Άρα νομίζω μια καλή ψηκτρούλα θα έπρεπε να την βάλουμε.

 

To θέμα είναι έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα δεν χωράει στο budget ούτε για πλάκα :P

 

Στα 40+ παίρνεις vmf αερόψυκτρα πάντως.

 

Ανάλογα και τα parts είναι για το κουτί.Κοίταξες και κουτιά των 80+ που είναι κοντά στο enthoo pro  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι που σε ξερω Naruto θα ελεγα να κοιταξεις σε μια αεροψυξη των 40 περιπου ευρω,βλεπε TrueSpirit,Scythe κλπ.Σε ξερω οτι εισαι τυπος Game>Oc και Benchmarks.Και το Oc να σου πω την αληθεια αυτη την στιγμη θα σου ειναι και αχρηστο να το κανεις,μιας και ολα τα παιχνιδια θα τα παιζεις στα High/Ultra ουτως ή αλλως λογω Cpu/Gpu και αναλυσης.

 

Σωστά, ας έχει όμως την δυνατότητα oc. Μπορεί να του χρειαστεί όντως στο μακρινό μέλλον για διάφορους λόγους, γιατί ούτως ή άλλως οι καινούργιοι i5 είναι γομάρια οπότε θα αργήσει όντως να κάνει oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να πάω σε μια πιο φθηνή μητρική και να κοιτάξω να δώσω αυτό το 20€ που κερδίζω στο κουτί ώστε να πάρω στο enthoo pro? Και μετά με μια υπέρβαση 35-40€ να βάλω την Ereboss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά μεταξύ των Z87, Ζ97 και της g45 που είδα? Να ξέρω και τι ακριβώς ψάχνω αν είναι...

Το Z97 υποστηρίζει Μ.2, sata express και τους επερχόμενους broadwell, συνεπώς είναι πιο futureproof. Από εκεί και πέρα την διαφορά σε επιδόσεις, εξοπλισμό και OC  την κάνει η υλοποίηση της μητρικής που θα διαλέξεις.Η g45 είναι μια πολύ καλή μητρική αλλά αν γουστάρεις msi τότε με κάτι τέτοιο θα είσαι πιο καλυμμένος

https://www.skroutz.gr/s/4869770/MSI-Z97-Gaming-5.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Z97 υποστηρίζει Μ.2, sata express και τους επερχόμενους broadwell, συνεπώς είναι πιο futureproof. Από εκεί και πέρα την διαφορά σε επιδόσεις, εξοπλισμό και OC  την κάνει η υλοποίηση της μητρικής που θα διαλέξεις.Η g45 είναι μια πολύ καλή μητρική αλλά αν γουστάρεις msi τότε με κάτι τέτοιο θα είσαι πιο καλυμμένος

https://www.skroutz.gr/s/4869770/MSI-Z97-Gaming-5.html

 

Δεν την πολυεμπιστεύομαι την MSI η αλήθεια είναι γιατί δεν έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια. Θα μπορούσα να πάω στην Asrock Fatal1ty z97 killer για να εξοικονομήσω μερικά χρήματα ή και εδώ θα με συμβουλεύατε να πάω στην Asrock Fatal1ty Z97X Killer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την πολυεμπιστεύομαι την MSI η αλήθεια είναι γιατί δεν έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια. Θα μπορούσα να πάω στην Asrock Fatal1ty z97 killer για να εξοικονομήσω μερικά χρήματα ή και εδώ θα με συμβουλεύατε να πάω στην Asrock Fatal1ty Z97X Killer?

Εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ θέματα με τις msi και τις θεωρώ πολύ καλές και αξιόπιστες, πιο αξιόπιστες από τις Asrock. Εφόσον όμως δεν τις θέλεις υπάρχει και η άλλη, σίγουρη λύση της gigabyte.

https://www.skroutz.gr/s/4858136/Gigabyte-G1-Sniper-Z97.html

και σε πιο φθηνή αν θέλεις

https://www.skroutz.gr/s/4869783/Gigabyte-Z97X-Gaming-3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...