Προς το περιεχόμενο

Νέα στοιχεία για την υπόθεση της AirFastTickets


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά οι άνθρωποι στην airfasttickets δεν παλεύονται με τίποτα.Ζήτησα αλλαγή ημερομηνίας σε ένα εισιτήριο που έχω για τον άλλο μήνα από Λονδίνο για Αθήνα.Αφού κάναν 1 βδομάδα να μου απαντήσουν μου ζητάνε 321,50€  για αλλαγή τη στιγμή που σε μια γρήγορη αναζήτηση  που έκανα έχει πτήσεις με 150-180 ευρώ ( one way μιλαμε παντα) :-D :-D :-D

Ελπίζω να κλείσουν γρήγορα και με συνοπτικές διαδικασίες.

 

 

Γράφεις αυτό και απαντάω:

 

Προφανώς δεν γνωρίζεις ότι δεν γίνονται έτσι οι αλλαγές σαν να αλλάζεις παραγγελία στα σουβλάκια.

 

Το εισιτήριο που έχεις κλείσει διάβασες τι όρους έχει και αν επιτρέπει αλλαγή ή ακύρωση χωρίς ποινή;

 

 

Δεν απαντάς αν διάβασες τι όρους έχει το εισιτήριό σου και αν επιτρέπει αλλαγή ή ακύρωση χωρίς ποινή και επιμένεις:

 

Φίλε μου διάβασες πουθενά στο post μου οτι παράγγειλα σουβλάκια;

Εγώ καυτηρίασα τη πολιτική τους του να ζητάνε για αλλαγή εισιτηρίου 321 ευρώ τη στιγμή που έχει εισιτήρια αυτή τη στιγμή με 150-180 ευρώ.Αν εσένα δεν σε πειράζει δεν τρέχει τίποτα.Εγώ απλά τους έκανα delete και κοινοποίησα την απάντηση τους σε όλα τα φόρουμ που έχω πρόσβαση.

 

Και επειμενω....ελπίζω να κλείσουν γρήγορα και με συνοπτικές διαδικασίες...

 

 

Και ξαναμπαίνω στον κόπο να απαντήσω μπας και καταλάβεις που κάνεις λάθος:

 

Όταν δεν ξέρεις, καλύτερα να μην σχολιάζεις. Και ξαναλέω, μελέτησες καθολού τους όρους του εισιτηρίου που έχεις βγάλει; Αν επιτρέπει αλλαγή ημερομηνίας ή ακύρωση και με πόσο πρόστιμο;

 

Δεν στα ζητάει αυτός που σου βγάζει το εισιτήριο αλλά η αεροπορική εταιρεία. Ελπίζω τώρα να κατάλαβες.

 

 

Προφανώς τσάμπα μπήκα στον κόπο γιατί δεν λες να καταλάβεις παρά μόνο να πεις τον πόνο σου και να καταγγείλεις την πολιτική ενός ταξιδιωτικού γραφείου. Μόνο που δεν είναι δική τους πολιτική, αλλά της αεροπορικής.:

 

Προφανώς μιλάμε διαφορετική γλώσσα.Το να μην καταλαβαίνεις τι σου γράφει ο άλλος δεν είναι κακό.

Κανε το κόπο και ξαναδιάβασε τι γράφω και ίσως να το καταλάβεις αυτή τη φορά.

 

 

Καταγγελω την πολιτικη τους.

 

 

Πάρε τηλέφωνο στην αεροπορική και ζήτα από εκεί την αλλαγή να δούμε τι ποσό θα σου πουν να πληρώσεις. Αν θέλεις, μπορείς να μας πεις και την πτήση που έχεις κάνει κράτηση και την κατηγορία του εισιτηρίου να βρούμε τους όρους της συγκεκριμένης ταρίφας που κράτησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ οτι πεις...

 

Έχει δίκιο ο φίλος που προσπαθεί να σου εξηγήσει γιατί είσαι λάθος.

Όσο παράλογο και αν σου φάινεται να πληρώσεις 300+ ευρώ για αλλάγή στην ημερομηνία και όσο ακόμη πιο παράλογο σου φάινεται να πληρώσεις το ποσό αυτό όταν υπάρχουν πτήσεις πολύ φθηνότερες όπως και αναφέρεις, είναι οι όροι με τους οποίους έκλεισες το εισητήριο και μάλιστα συμφώνησες μαζί τους (άσχετα αν δεν τους διάβασες ποτέ).

 

test_zpsc56e913a.png

Δεν θα έπρεπε να κατηγορείς την airfast για αυτό. Από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία και αν τα έκλεινες, το ίδιο θα σου έλεγαν το πιθανότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Και οι απατεωνιές-μαιμουδιες της airfasttickets συνεχίζονται,Επειδή δεν χρησιμοποιήσαμε το ale εισιτήριο μας Λονδίνο-Αθηνα μας ακύρωσαν παράνομα αυθαίρετα και καταχρηστικά ,-χωρίς μάλιστα να μας ειδοποιήσουν τηλεφωνικά η με μαιλ - και το retour Aθηνα -Λονδινο και από τη Πέμπτη απαξιουν να μας απαντήσουν ποντάροντας προφανώς στο ότι θα βαρεθούμε και δεν θα ασχοληθούμε μαζί τους,Εμείς εννοείτε ότι βγάλαμε νέο εισιτήριο,άλλα εντός των ήμερων θα τους πάει η προσφυγή μας στο Συνήγορο του Καταναλωτή και σε αυτή -δυστυχώς για αυτούς- δεν μπορούν να μην απαντήσουν με βάση ποιον νόμο της Ελληνικής Δικαιοσύνης κλέβουν ουσιαστικά τα χρήματα μας,

 

10494546_741136392592352_797874138942331

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και οι απατεωνιές-μαιμουδιες της airfasttickets συνεχίζονται,Επειδή δεν χρησιμοποιήσαμε το ale εισιτήριο μας Λονδίνο-Αθηνα μας ακύρωσαν παράνομα αυθαίρετα και καταχρηστικά ,-χωρίς μάλιστα να μας ειδοποιήσουν τηλεφωνικά η με μαιλ - και το retour Aθηνα -Λονδινο και από τη Πέμπτη απαξιουν να μας απαντήσουν ποντάροντας προφανώς στο ότι θα βαρεθούμε και δεν θα ασχοληθούμε μαζί τους,Εμείς εννοείτε ότι βγάλαμε νέο εισιτήριο,άλλα εντός των ήμερων θα τους πάει η προσφυγή μας στο Συνήγορο του Καταναλωτή και σε αυτή -δυστυχώς για αυτούς- δεν μπορούν να μην απαντήσουν με βάση ποιον νόμο της Ελληνικής Δικαιοσύνης κλέβουν ουσιαστικά τα χρήματα μας,

 

10494546_741136392592352_797874138942331

 

 

Εχε υποψην σου οτι αυτο καμμια φορα το κανουν οι ιδιες οι αεροπορικες, οχι οι πρακτορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε υποψην σου οτι αυτο καμμια φορα το κανουν οι ιδιες οι αεροπορικες, οχι οι πρακτορες.

Eπειδη το εχω στα υποψιν αυτο η προσφυγη μου ειναι και εναντιων της αεροπορικης εταιρειας,ας αποδειξουν αυτοι ποιος φταιει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν πεις ότι θα ταξιδεψεις σου ακυρώνουν και την επιστροφή

Ακομα και αν το λενε στους ορους ΤΟΥΣ μηπως εχεις ακουσει φιλε μου οτι οι εσωτερικοι κανονισμοι των εταιρειων δεν ειναι υπερανω των Ελληνικων νομων;Μηπως θυμασαι τι προστιμα φαγανε οι τραπεζες για τους παρανομους και καταχρηστικους ορους τους; Και αν δεν σου κανει κοπο και εχεις τη δυνατοτητα βρες μου τον νομο που επανω του παταει ενας τετοιος ορος ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και αν το λενε στους ορους ΤΟΥΣ μηπως εχεις ακουσει φιλε μου οτι οι εσωτερικοι κανονισμοι των εταιρειων δεν ειναι υπερανω των Ελληνικων νομων

Οκ, αφου θεωρεις οτι ειναι παρανομος/καταχρηστικος ο ορος που συμφωνησες, ποιος ειναι ο νομος που έρχεται αντιθετος σε αυτο;;

 

Απο αυτα που λες παντως μεχρι στιγμης, εσυ εισαι αυτος που φταιει αφου συμφωνησες με τους ορους τους.

Κριμα γιατι αν το πας μεχρι τερμα(δικαστηρια) θα πληρωνεις και δικαστικά έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, αφου θεωρεις οτι ειναι παρανομος/καταχρηστικος ο ορος που συμφωνησες, ποιος ειναι ο νομος που έρχεται αντιθετος σε αυτο;;

 

Απο αυτα που λες παντως μεχρι στιγμης, εσυ εισαι αυτος που φταιει αφου συμφωνησες με τους ορους τους.

Κριμα γιατι αν το πας μεχρι τερμα(δικαστηρια) θα πληρωνεις και δικαστικά έξοδα.

Φιλε μου δεν ειναι κακο που αποδεχεσαι αβασανιστα οτι σου πασαρουν τα πασης φυσεως λαμογια που στην Ελλαδα κανουν τους επιχειρηματιες,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου δεν ειναι κακο που αποδεχεσαι αβασανιστα οτι σου πασαρουν τα πασης φυσεως λαμογια που στην Ελλαδα κανουν τους επιχειρηματιες,

Μπερδευτηκες. Εσυ τα δεχτηκες οταν συμφωνησες με τους ορους τους.

 

Εχεις χασει ηδη αρκετα χρηματα, 2 φορες.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικώς τίποτα νέο έχουμε για την "υπόθεση" ή θα συνεχίσουμε να μετράμε ποιός την έχει μεγαλύτερη; εννέα σελίδες διαβάσαμε και δε μάθαμε το οτιδήποτε για την υπόθεση. μόνο προσωπικές επιθέσεις, διαφημίσεις και μούντζες αυτό το νήμα.

αυτό το θέμα έπρεπε να αριθμεί το πολύ μία σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικώς τίποτα νέο έχουμε για την "υπόθεση" ή θα συνεχίσουμε να μετράμε ποιός την έχει μεγαλύτερη; εννέα σελίδες διαβάσαμε και δε μάθαμε το οτιδήποτε για την υπόθεση. μόνο προσωπικές επιθέσεις, διαφημίσεις και μούντζες αυτό το νήμα.

αυτό το θέμα έπρεπε να αριθμεί το πολύ μία σελίδα.

Και δεν θα ξανακουστει τιποτα φιλε μου- μεχρι να μπει λουκετο- γιατι θα μοιρασε χρημα στα ΜΜΕ ο τυπακος και το κανανε γαργαρα το θεμα Αν θελησης να ταξιδεψεις και για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο να κανεις αναζητηση πρωτα απο τις σελιδες των πρακτορειων και μετα να  κλεινεις εισητηρια κατευθειαν απο τη σελιδα της αεροπορικης εταιρειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και οι απατεωνιές-μαιμουδιες της airfasttickets συνεχίζονται,Επειδή δεν χρησιμοποιήσαμε το ale εισιτήριο μας Λονδίνο-Αθηνα μας ακύρωσαν παράνομα αυθαίρετα και καταχρηστικά ,-χωρίς μάλιστα να μας ειδοποιήσουν τηλεφωνικά η με μαιλ - και το retour Aθηνα -Λονδινο και από τη Πέμπτη απαξιουν να μας απαντήσουν ποντάροντας προφανώς στο ότι θα βαρεθούμε και δεν θα ασχοληθούμε μαζί τους,Εμείς εννοείτε ότι βγάλαμε νέο εισιτήριο,άλλα εντός των ήμερων θα τους πάει η προσφυγή μας στο Συνήγορο του Καταναλωτή και σε αυτή -δυστυχώς για αυτούς- δεν μπορούν να μην απαντήσουν με βάση ποιον νόμο της Ελληνικής Δικαιοσύνης κλέβουν ουσιαστικά τα χρήματα μας,

 

10494546_741136392592352_797874138942331

 

 

Το διάβασα και στο facebook τους το σχόλιο σου πριν λίγες μέρες. Όσο και αν πιστεύω ότι η διοίκηση της εταιρίας έχει κάνει τρελές μπούρδες και πρέπει να υποστεί τις κυρώσεις, έχεις άδικο φίλε μου. Οι αεροπορικές όταν έχεις πάρει αλέ ρετούρ εισιτήριο, αν δούν στο σύστημα τους ότι δεν χρησιμοποίησες το πήγαινε, ακυρώνουν το έλα αυτόματα. Δεν είναι ευθύνη του πρακτορείου αυτό. Κάπου διάβασα ότι οι όροι χρήσης δεν είναι υπαράνω των ελληνικών νόμων. Σωστό αυτό, αλλά! Αποδέχεσαι τους όρους χρήσης και υποτίθεται ότι τους έχεις διαβάσει. Επιπλέον για να ακυρωθεί κάποιος όρος της ιστοσελίδας, πρέπει να θεωρηθεί νομικά - δικαστικά καταχρηστικός και αυτό δεν ακυρώνει το σύνολο των όρων χρήσης αλλά μόνο τον συγκεκριμένο.

Πριν προχωρήσεις νομικά εναντίον τους θα πρέπει αρχικά να είσαι εσύ εντάξει. Έλεγξε το και ρώτα κάποιο δικηγόρο. Για παράδειγμα αν δεν είχες ενημερώσει ούτε το πρακτορείο, ούτε την αεροπορική ότι δεν θα ταξιδέψεις ενώ στους όρους χρήσης αναφερόταν σαφέστατα ότι σε τέτοια περίπτωση χάνεις το εισιτήριο, τότε πιθανότατα να βγεί κατά σου και να πληρώσεις και δικαστικά έξοδα χωρίς αιτία.

Δυστυχώς όσο και αν πιστεύω ότι αυτή η εταιρία είναι κακή για τον κλάδο, κατά τη δική μου προσωπική άποψη πιστεύω ότι είσαι λάθος. Μπορεί να έχω και άδικο. Σου εύχομαι όμως να πάρεις τα λεφτά σου πίσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...