Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες/Γνωμες για case


BL4CK_T1G3R

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γεια σας και πάλι.

 

 

σχεδόν έχουν μαζευτεί όλα τα parts για το σύστημα που θα κάνω.

κάπου εδώ, θέλω να ρωτήσω έβλεπα πρόσφατα διαφορα mods για cases από περιέργεια περισσότερο, και κόλλησα λίγο με τα sleeved.

τι είναι? ποσο κοστίζουν? που τα χρησιμοποιούμε περισσότερο?

το όλο theme είναι μαύρο/κόκκινο αυτό που θέλω να κάνω, οποτε επειδή δεν γνωρίζω τίποτα γι αυτά, ρωτάω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσεις την εξωτερική επικάλυψη που έχουν τα sleeved καλώδια, είναι ίδια ακριβώς με τα 'κανονικά'. Κυρίως είναι για λόγους αισθητικής, δε προσφέρουν κάτι περισσότερο (π.χ να περνάει περισσότερο ρεύμα από μέσα). Οι περισσότεροι που αλλάζουν τα καλώδιά τους με sleeved είναι για να κάνουν το εσωτερικό του κουτιού τους πιο ωραίο. Είναι πιο ακριβά απ' τα κοινά καλώδια άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο, ανάλογα τον τύπο του καλωδίου (π.χ sleeved καλώδιο για τροφοδοσία κάρτας γραφικών ακριβότερο από sleeved extension καλώδιο για ανεμιστηράκι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσεις την εξωτερική επικάλυψη που έχουν τα sleeved καλώδια, είναι ίδια ακριβώς με τα 'κανονικά'. Κυρίως είναι για λόγους αισθητικής, δε προσφέρουν κάτι περισσότερο (π.χ να περνάει περισσότερο ρεύμα από μέσα). Οι περισσότεροι που αλλάζουν τα καλώδιά τους με sleeved είναι για να κάνουν το εσωτερικό του κουτιού τους πιο ωραίο. Είναι πιο ακριβά απ' τα κοινά καλώδια άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο, ανάλογα τον τύπο του καλωδίου (π.χ sleeved καλώδιο για τροφοδοσία κάρτας γραφικών ακριβότερο από sleeved extension καλώδιο για ανεμιστηράκι).

 

κατάλαβα.

 

σ'ευχαριστώ φιλε μου.

 

ήταν αρκετά κατανοητή η περιγραφή σου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας και πάλι.

σήμερα παρέλαβα την σύνθεση της υπογραφής.

μου κίνησε την περιέργεια η διάταξη των fans.

τα fans είναι 4, τα δυο του κουτιού ο 20αρης και ο 14αρης + 2 14αρια led AF της corsair.

τώρα για να καταλάβετε ο 20αρης intake, ο ένας led έχει πάρει την θέση του exhaust πίσω, και ο exhaust έχει πάει πάνω μαζί με τον άλλο led,
το λοιπόνε, αυτό που είδα είναι ότι ξέχωρα απ τον μπροστά, βάζουν αέρα και οι 2 πάνω και η ψυχτρα του cpu τραβάει αέρα απ την οροφή και τον πετάει στην gpu.

 

Οταν ρωτησα τον τεχνικο γιατι τα εβαλε ετσι μου ειπε για καλυτερη ψυξη στην Gpu.

 

η ερώτηση μου,

είναι λάθος αυτή η διάταξη?  

θα έχω θέματα θερμοκρασιών η airflow?

 

Ι.Γ: έχω καταλάβει ότι σαν στανταρντ διάταξη μπροστά intake, και πίσω και πάνω exhaust.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο τεχνικός ούτε ναύτης του Οδυσσέα να ήταν που άνοιξε το φλασκί των ανέμων. Ανεμοστρόβιλος μέσα στο κουτί. Γενικά για να δημιουργείται σωστή ροή πρέπει τα exhaust fans να είναι λίγο πιο δυνατά απ' τα intake. Που να προλάβει ένα exhaust fan να κάνει όλη τη δουλειά; 3 ανεμιστηράκια intake και 1 exhaust έλεος δηλαδή! Άσε που αυτό που έκανε με την ψύκτρα του cpu παίζει να ζεσταίνει την κάρτα γραφικών ακόμα περισσότερο. Υποτίθεται ότι το fan του cpu cooler διώχνει την θερμότητα απ' το αλουμίνιο έτσι ώστε να κρυώσει ο επεξεργαστής. Τώρα όλος αυτός ο ζεστός αέρας θα πηγαίνει πάνω στην gpu. Η ψύκτρα πρέπει να κοιτάζει προς το exhaust fan. Συνήθως είναι το πίσω ή το επάνω αν υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο τεχνικός ούτε ναύτης του Οδυσσέα να ήταν που άνοιξε το φλασκί των ανέμων. Ανεμοστρόβιλος μέσα στο κουτί. Γενικά για να δημιουργείται σωστή ροή πρέπει τα exhaust fans να είναι λίγο πιο δυνατά απ' τα intake. Που να προλάβει ένα exhaust fan να κάνει όλη τη δουλειά; 3 ανεμιστηράκια intake και 1 exhaust έλεος δηλαδή! Άσε που αυτό που έκανε με την ψύκτρα του cpu παίζει να ζεσταίνει την κάρτα γραφικών ακόμα περισσότερο. Υποτίθεται ότι το fan του cpu cooler διώχνει την θερμότητα απ' το αλουμίνιο έτσι ώστε να κρυώσει ο επεξεργαστής. Τώρα όλος αυτός ο ζεστός αέρας θα πηγαίνει πάνω στην gpu. Η ψύκτρα πρέπει να κοιτάζει προς το exhaust fan. Συνήθως είναι το πίσω ή το επάνω αν υπάρχει

 

 

Σ'ευχαριστω physiciant. θα κανω την αλλαγη διαταξης μονος μου απ οτι φενεται. . .

 

να σαι καλα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι οι τεχνικοι ειναι για φαπες. Και οι περισσοτεροι επειδη δυσκολευονται με το bracket της ψυχτρας που μπαινει πισω απο την mobo (ορισμενοι κανουν λες και κρατανε κανα κυβο του Ρουμπικ, παζλ ολοκληρο), πιστευουν οτι πρεπει να μπει οριζοντια η ψυχτρα και τα φουρφουρια να παιζουν με τον αερα καθετα.. Και αν καποιος που εχει δει και 5-6 κουτια τους ρωτησει "μα αλλιως δεν επρεπε να ειναι η ψυχτρα" λενε το κλασσικο, "ετσι ψυχει καλυτερα την gpu".. Μεγα λαθος και λιθοβολισμος σε αυτους τους χοντροδαχτυλους τεχνικους που αρκουνται παντα στην ευκολη λυση  (και ειδικα στο θεμα του cable-management).

Η σωστη διαταξη προαναφερθηκε πιο πανω, και φυσικα το καλυτερο θα ειναι να την αλλαξεις, γιατι το μονο που κερδιζεις ετσι ειναι πολυ παραπανω σκονη μεσα στο κουτι και υψηλοτερες θερμοκρασιες.

 

Εν ολιγης ασε τον μπροστα in-take.. Τον πισω τον αφηνεις exhaust, την ψυχτρα την γυρνας καθετα με το ανεμιστηρι της στην δεξια της πλευρα και να πεταει αερα προς τα πισω..

Τα 2 πανω γυρνα σαν exhaust και αυτα και εισαι κομπλε.. Αν εχεις και κανα περισσευμα ανεμιστηρι απο το κουτι βαλτο με tire-ups εκει που ειναι τα drive-bays (μπροστα και πανω απο τον 20αρη) να βαζει μεσα αερα (intake).

Το τελευταιο το κανεις μονο σε περιπτωση που εχουν γρυλιες και μπαινεις αερα απο τα drive bays, αλλιως μην το βαλεις τσαμπα κοπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ και σένα skrillex.

τέλος πάντων, το νόημα το έπιασα.

η "σωστη" διαταξη θα ναι κομπλέ αυριο. :D

σκεφτόμουν όπως και έγινε (Στην πρωτη φαση) ο stock να μπει οροφή και ένας led AF να μπει πίσω, το ήθελα έτσι και για εφέ να σας πω την αμαρτία μου.
πριν το κάνω αυτό βεβαια, είχα δει κάμποσα case με AF led σε exhaust, κατάλαβα αυτά που μου πε ο physiciant για τον stock με τον AF.

όπως επίσης εκεί που είναι οι σκληροί δίσκοι 3.5/2.5 μπαίνουν 2 120mm fan και έλεγα και εκεί να βάλω 1 η 2 ΑF led. ( η αμαρτια των λεντ συνεχιζεται)

όπως υπολόγισα θα πρέπει να βάλω Y splitter, το hub παίρνει έως 7 fan.

τώρα να ρωτήσω, pwm είναι μονο τα 4 fan οι 2 stock του κουτιού και οι 2 της ψυχτρας τα υπόλοιπα δεν είναι.

μπορώ να τα ρυθμίσω ξεχωριστά? ( τα PWM εννοω)

τι θα ταν καλύτερο να κάνω/ρυθμίσω στα pwm fans?


εχω διαβασει οτι οι AF δεν κανουν για intake και οτι για exhaust ειναι μια χαρα. ισχυει?

 

 

Ι.Γ:  πιο πανω που αναφερω για τον AF στην θεση του στοκ στο πισω μερος του κουτιου,

 

απλα το αναφερω ως σκεψη διαταξης των λεντ, σκεφτομαι να το κανω αργοτερα για την ωρα ο στοκ θα ναι στην θεση του.

 

και η διαταξη που σκεφτομουν ειναι  μπροστα ο 20αρις ως εχει, πισω ενας λεντ 140μμ, πανω 2 λεντ 140μμ + ο στοκ 140μμ που ηταν πισω, και 2 120μμ στα κελια των σκληρων δισκων.  

 

ειναι υπερβολη η σκεψη μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτηκα λίγο..το hub παίρνει 7 fans, ωραία; Εσύ 6 δεν έχεις στο κουτί; Ελπίζω να μη θες να βάλεις πάνω στο hub και τα ανεμιστήρια του cpu cooler. Μη κάνεις τέτοιο λάθος, αυτά κατευθείαν πάνω στην μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτηκα λίγο..το hub παίρνει 7 fans, ωραία; Εσύ 6 δεν έχεις στο κουτί; Ελπίζω να μη θες να βάλεις πάνω στο hub και τα ανεμιστήρια του cpu cooler. Μη κάνεις τέτοιο λάθος, αυτά κατευθείαν πάνω στην μητρική.

 

πες μου που σε μπερδεψα, να το φτιαξουμε. :P

 

αυτην την στιγμη εχω 4 case fans στο pc. τα 2 στοκ και 2 AF 140mm.

 

 

εεε ναι. νομιζω οτι στο χαμπ πρεπει να συνδεθουν του κουλερ τα φανς , λογο του οτι στο cpu_1 fan στην μητρικη συνδεεται το χαμπ μεσο 4 πινο χεντερ και μεσο σατα περνουν ρευμα. :/

 

EDIT: Ας υποθεσουμε, οτι δεν το πα ποτε το τελευταιο απο πανω. :D

πες μου που σε μπερδεψα, να το φτιαξουμε. :P

 

αυτην την στιγμη εχω 4 case fans στο pc. τα 2 στοκ και 2 AF 140mm.

 

 

εεε ναι. νομιζω οτι στο χαμπ πρεπει να συνδεθουν του κουλερ τα φανς , λογο του οτι στο cpu_1 fan στην μητρικη συνδεεται το χαμπ μεσο 4 πινο χεντερ και μεσο σατα περνουν ρευμα. :/

 

EDIT: Ας υποθεσουμε, οτι δεν το πα ποτε το τελευταιο απο πανω. :D

 

 

μόλις κατάλαβα τι πρέπει να κάνω. :mellow:

 

.......... :cry: :X

 

την απειρία μου μέσα.. :/

 

cpu_1 fan με Υ splitter τα ανεμιστηρια του cpu cooler και στο cpu_2 fan το 4 pin header του hub.

 

+ για το συνολο των φανς στο κουτι ( 7 ) που σκεφτομαι "ως τελικο αποτελεσμα" ειμαι καλυμμενος με το hub.

 

Ε ρε γλεντια.

 

εν συνεχεία,  η ιδεα των λεντς, πως φενεται?

 

ειναι υπερβολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω χωράνε 2 ή 3; Είχα καταλάβει 2 αλλά μετά απ' αυτό(πανω 2 λεντ 140μμ + ο στοκ 140μμ που ηταν πισω);; Λοιπόν η διάταξη που θα πρότεινα εγώ είναι να αφήσεις τον 20άρι μπροστά, ο 140 στοκ πίσω και τα 2 corsair επάνω γιατί είναι ίδιοι και πάνε ζευγάρι. Τώρα αν θες να τους κάνεις τράμπα για τα led οκ, δε πειράζει. Μη βάλεις παραπάνω ανεμιστήρια. Πρώτον δε τα χρειάζεσαι και δεύτερον γιατί θα αρχίσεις να έχεις θέμα με το θόρυβο. Έρχεται και χειμώνας και τα ανεμιστήρια θα σου παγώνουν τα πόδια. Εγώ έχω 5 στο δικό μου και βάζω κουβέρτα. Το hub έχει και fan controller ή δουλεύει σε full speed;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...