Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες/Γνωμες για case


BL4CK_T1G3R

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι κάτι τρομερό dont panic και btw ωραία σύνθεση και ισορροπημένη.

Να το χαίρεσαι το τερατάκι

 

κάρμεν μου, σευχαριστώ, να σαι καλά.

 

λόγο φόρτου εργασίας τώρα δεν μπορώ να το χαρώ, αν και ανυπομονώ παρα πολύ, και μέχρι να ρθει το τέλος της καλοκαιρινής σεζόν, δύσκολα θα ασχοληθώ μαζί του.

 

Μ'εχει  φαει παρα πολυ η περιεργεια για την επενδυση που εκανα. και το τι δυνατοτητες εχεις.  να βρω και καμια καμερα να ανεβασω και φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το τι δυνατοτητες εχεις.

χμμμμμμμμμ πολλοί λένε ότι το έχω τερματίσει το παιχνίδι :P

 

 

sorry Αλλά δε κρατήθηκα :lol:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελάτε γιατί..... χανόμαστε.

να ρωτήσω κάτι σχετικό-άσχετο.

απ ότι είδα το mobo που έχω έχει 2 cpu_fans και 3 sys_fans.


μια απλή διευκρίνηση θέλω, και ποια η διαφορα τους?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελάτε γιατί..... χανόμαστε.

 

να ρωτήσω κάτι σχετικό-άσχετο.

 

απ ότι είδα το mobo που έχω έχει 2 cpu_fans και 3 sys_fans.

μια απλή διευκρίνηση θέλω, και ποια η διαφορα τους?

 

 

Στις cpu_fan 1/2 θεσεις τα fanακια μεταβαλουν τις στροφες τους αναλογα με τη θερμοκρασια του επεξεργαστη. Στις υπολοιπες τις αλλαζεις εσυ με profile ή σταθερα.

 

Γενικα θεωρησε οτι εχει 2 cpu fans για να μπορεις να βαλεις push pull στη ψυκτρα χωρις διακλαδωτηρες κλπ..:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις cpu_fan 1/2 θεσεις τα fanακια μεταβαλουν τις στροφες τους αναλογα με τη θερμοκρασια του επεξεργαστη. Στις υπολοιπες τις αλλαζεις εσυ με profile ή σταθερα.

 

Γενικα θεωρησε οτι εχει 2 cpu fans για να μπορεις να βαλεις push pull στη ψυκτρα χωρις διακλαδωτηρες κλπ.. :)

 

Σ'ευχαριστώ zapee995, το πιασα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και πάλι.

προχωράει το πράγμα, άνοιξα χθες το κουτί και έκανα κάποιες αλλαγές έβαλα το τροφοδικο να κοιτάει κάτω, έβγαλα το κάτω κελί, όπως επίσης και το πλαϊνό που έχει στα κελιά με το λογότυπο της phanteks ( είναι λίγο παίδεμα για να βγει).

σκέφτηκα να βγάλω και τα δυο κελιά για καλύτερο airflow, αλλα αγόρασα πρόσφατα έναν 120mm led να μπει εκεί στα κελιά στο πάνω δηλαδή.
(έχω σκαλώσει και σε αυτό λίγο, για το πως θα βάλω στο κελί το fan)


έκανα την κίνηση που είχα πει ότι θα κάνω έβαλα δηλαδή στο cpu_fan1 ένα Y-splitter και σύνδεσα της ψυχτρας τα ανεμιστιρια και όλα τα υπόλοιπα fans τα σύνδεσα στο hub.

και εδώ είμαι που έχω κολλήσει λίγο.
όπως είχα ενημερωθεί το άσπρο τριπινο στο hub καθορίζει τις στροφές των ανεμιστήρων,

και αναρωτιέμαι πως η με τι πρέπει να το συνδέσω ώστε να χω τον έλεγχο των στροφών?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ το άσπρο τρίπινο δεν καθορίζει τις στροφές. Απλά είναι το μόνο τρίπινο που θα σου δώσει ένδειξη στροφών. Με πόσες στροφές δηλαδή γυρνάει ο ανεμιστήρας. Συνεπώς θα ξέρεις τις στροφές μόνο για τον ανεμιστήρα που είναι στο άσπρο 3πινο.

 

Το πως τυα συνδέεις; Απλά. Βάλε στα άλλα τρίπινα τα άλλα σου ανεμιστήρια, το τετράπινο που φεύγει από το hub πήγαινε το στο CPU fan βάλε και το power sata στο τροφοδοτικό σου για να τροφοδοτήσεις και είσαι οκ.

Αν δεν θες να τα έχεις όλα πάνω στο hub γιατί κάτι θυμάμαι ότι ήθελες να παίξεις και με splitter, βάλε το splitter σου σε μία υποδοχή στη μητρική όπου έχεις έλεγχο και σύνδεσε σε αυτό τους ανεμιστήρες που δε θες να έχεις στο hub (το οποίο ακόμα δε το πιάνω :P)

 

Τέλος ο ανεμιστήρας που σκέφτεσαι να βάλεις στο cage δίσκων (και μάλιστα στο πάνω και καλά κάνεις)

 

Το κουτί σου έχει κάτι βουναλάκια πάνω στο cage. Απο κάτω αν δεις έχει ένα κολωνάκι που πρέπει να το βγάλεις για να βάλεις ανεμιστήρα μιας και ο λόγος ύπαρξης του εκεί είναι άλλος και δε μας ενδιαφέρει τώρα.

Βγάζεις λοιπόν το φιλετάκι, πλέον ο ανεμιστήρας ευθυγραμμίζεται με τα βουναλάκια, και παίρνεις απο τα παρελκόμενα του κουτιού σου 4 μακριές βίδες και βιδώνεις τον ανεμιστήρα.

 

Αυτά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ το άσπρο τρίπινο δεν καθορίζει τις στροφές. Απλά είναι το μόνο τρίπινο που θα σου δώσει ένδειξη στροφών. Με πόσες στροφές δηλαδή γυρνάει ο ανεμιστήρας. Συνεπώς θα ξέρεις τις στροφές μόνο για τον ανεμιστήρα που είναι στο άσπρο 3πινο.

 

Το πως τυα συνδέεις; Απλά. Βάλε στα άλλα τρίπινα τα άλλα σου ανεμιστήρια, το τετράπινο που φεύγει από το hub πήγαινε το στο CPU fan βάλε και το power sata στο τροφοδοτικό σου για να τροφοδοτήσεις και είσαι οκ.

Αν δεν θες να τα έχεις όλα πάνω στο hub γιατί κάτι θυμάμαι ότι ήθελες να παίξεις και με splitter, βάλε το splitter σου σε μία υποδοχή στη μητρική όπου έχεις έλεγχο και σύνδεσε σε αυτό τους ανεμιστήρες που δε θες να έχεις στο hub (το οποίο ακόμα δε το πιάνω :P)

 

Τέλος ο ανεμιστήρας που σκέφτεσαι να βάλεις στο cage δίσκων (και μάλιστα στο πάνω και καλά κάνεις)

 

Το κουτί σου έχει κάτι βουναλάκια πάνω στο cage. Απο κάτω αν δεις έχει ένα κολωνάκι που πρέπει να το βγάλεις για να βάλεις ανεμιστήρα μιας και ο λόγος ύπαρξης του εκεί είναι άλλος και δε μας ενδιαφέρει τώρα.

Βγάζεις λοιπόν το φιλετάκι, πλέον ο ανεμιστήρας ευθυγραμμίζεται με τα βουναλάκια, και παίρνεις απο τα παρελκόμενα του κουτιού σου 4 μακριές βίδες και βιδώνεις τον ανεμιστήρα.

 

Αυτά :)

 

 

καλησπέρα κάρμεν.

τα έφτιαξα όλα.

 

και δεν έβαλα το power σατα, περνούν ρεύμα απ το 4-πίνο του cpu_fan2.

όσο για το άσπρο δεν ήξερα με τι να το συνδέσω εννοώντας 3πινο σε molex? σε τι? ώστε να βλέπω "ενδιχτικα" σε τι στροφές δουλεύουν.

 

όσο για το 120mm στο κελί.

το έβαλα όχι όμως με τις βίδες που είπες με άλλες (μονο εγώ τέτοιες m@@@@@κίες).

 

στην τελική, σύνδεσα το splitter με το cpu_fan1 και έβαλα της ψυχτρας τα φανς εκεί, επίσης, χωρίς να μπορώ να δω τι στροφές έχουν τα φανς του κουτιού, έχω την εντύπωση ότι δουλεύουν με 5v (30w έχει όριο το 4πίνο(cpu_fan2) απ ότι διάβασα οποτε διά του 5? κάπου εκεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://gyazo.com/8dfba0b151d6e31078d3ac5ed52907f5

 

Κανονικά αφού έβαλες το 4pin του hub πάνω στο cpu_fan2 θα έπρεπε να βλέπεις ΜΙΑ μέτρηση για όλους τους ανεμιστήρες. Ούτε στα bios δε φαίνεται; Κάνε ένα printscreen με το Hardware Monitor να δούμε τι δείχνει. Κανονικά θα πρέπει να έχει μια μέτρηση για τις στροφές της cpu cooler και άλλη μια για το hub. To sata καλώδιο μη το συνδέσεις καθόλου γιατί λογικά θα κάψεις το hub αφού ήδη έχεις δώσει ρεύμα μέσω της μητρικής. Αν συνδέσεις το sata και αποσυνδέσεις το άλλο, οι ανεμιστήρες θα δουλεύουν στις max στροφές. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να συνδέσεις την cpu cooler στο cpu_fan2 και το hub στο 1. Τότε σίγουρα πρέπει να πάρεις μέτρηση απ' το hub

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://gyazo.com/8dfba0b151d6e31078d3ac5ed52907f5

 

Κανονικά αφού έβαλες το 4pin του hub πάνω στο cpu_fan2 θα έπρεπε να βλέπεις ΜΙΑ μέτρηση για όλους τους ανεμιστήρες. Ούτε στα bios δε φαίνεται; Κάνε ένα printscreen με το Hardware Monitor να δούμε τι δείχνει. Κανονικά θα πρέπει να έχει μια μέτρηση για τις στροφές της cpu cooler και άλλη μια για το hub. To sata καλώδιο μη το συνδέσεις καθόλου γιατί λογικά θα κάψεις το hub αφού ήδη έχεις δώσει ρεύμα μέσω της μητρικής. Αν συνδέσεις το sata και αποσυνδέσεις το άλλο, οι ανεμιστήρες θα δουλεύουν στις max στροφές. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να συνδέσεις την cpu cooler στο cpu_fan2 και το hub στο 1. Τότε σίγουρα πρέπει να πάρεις μέτρηση απ' το hub

 

 

μονο της cpu τα ανεμιστιρια μου δείχνει στροφές στα υπόλοιπα υπάρχουν κενά. δεν εμφανίζει κάτι άλλο.

 

δεν την σκεφτηκα αυτην την αλλαγη. :/

 

θα το δοκιμάσω αύριο και θα ενημερώσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://gyazo.com/8dfba0b151d6e31078d3ac5ed52907f5

 

Κανονικά αφού έβαλες το 4pin του hub πάνω στο cpu_fan2 θα έπρεπε να βλέπεις ΜΙΑ μέτρηση για όλους τους ανεμιστήρες. Ούτε στα bios δε φαίνεται; Κάνε ένα printscreen με το Hardware Monitor να δούμε τι δείχνει. Κανονικά θα πρέπει να έχει μια μέτρηση για τις στροφές της cpu cooler και άλλη μια για το hub.

Γι' αυτό λέω και ξαναλέω με το hub. Στο λευκό 3πιν πρέπει να μπει ανεμιστήρας μιας και είναι το ΜΟΝΟ που θα δώσει ένδειξη στροφών. Αν δεν μπει ανεμιστήρας στο λευκό είναι λογικό να μη βλέπει στροφές πουθενά.

 

 

To sata καλώδιο μη το συνδέσεις καθόλου γιατί λογικά θα κάψεις το hub αφού ήδη έχεις δώσει ρεύμα μέσω της μητρικής. Αν συνδέσεις το sata και αποσυνδέσεις το άλλο, οι ανεμιστήρες θα δουλεύουν στις max στροφές. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να συνδέσεις την cpu cooler στο cpu_fan2 και το hub στο 1. Τότε σίγουρα πρέπει να πάρεις μέτρηση απ' το hub

Ποιος σου είπε ότι θα κάψει το hub? Ο κίνδυνος είναι να κάψει τη μητρική όπως το έχει κάνει και συγκεκριμένα το header που του έχει βάλει 5 ανεμιστήρες.

Επειδή είπε 30W όμως (δε το έψαξα και καλό είναι να το ξαναδείς μιας και τις περισσότερες φορές αναφέρουν A και όχι W) που μας κάνουν 2,5A θεωρώ ότι δεν έχει πρόβλημα μιας και δε παίζει να έχει βάλει ανεμιστήρες με 0,5A έκαστος,.

 

Τέλος το Hub τροφοδοτείται από το Power Sata και ρυθμίζει στροφές απο το 4pin που πάει στο cpu fan header. Εγώ θα επέλεγα τη λύση του sata να μην επιβαρύνω το header. Αλλά εάν έχεις τα 2,5Α που λέμε είσαι safe.

 

εχω την εντύπωση ότι δουλεύουν με 5v (30w έχει όριο το 4πίνο(cpu_fan2) απ ότι διάβασα οποτε διά του 5? κάπου εκεί)

Δε λειτουργούν με 5V μιας και 30W δια του 5 ανεμιστήρες δε κάνουν ούτε 5v ούτε 6V. Δε διαιρείς πορτοκάλια με μανταρίνια για να πάρεις καρπούζια :P

Οι ανεμιστήρες σου σου είπα ότι θα ακολουθούν τις θερμοκρασίες. Όσo αυξάνονται οι θερμοκρασίες στον επεξεργαστή σου, οι στροφές τους θα ανεβαίνουνε. Αν είναι το σύστημα σε idle Κατάσταση με κανονικές θερμοκρασίες, είναι λογικό να γυρίζουν με το ζόρι.

Ολα αυτά μπορείς να τα αλλάξεις αν θες μέσα απο το Bios Βέβαια.

Σκέψου το το κουτί σου σα τη ψύκτρα σου πλέον, η οποία ανεβάζει στροφές στον ανεμιστήρα της όταν εσύ ζορίζεις το μηχάνημα. Και ρίχνει της στροφές όταν έρθουν στα ίσια τους οι θερμοκρασίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well said Karmen!! Έχει δίκιο για το ότι πρέπει να μπει οπωσδήποτε ανεμιστήρας στην άσπρη υποδοχή(Fan1) γιατί μόνο αυτή δείχνει στροφές(το γράφει και στο link που έβαλα κάτω κάτω στο important note). Όσον αφορά την τροφοδοσία τελικά πρέπει να συνδεθεί και το sata. Εγώ μπερδεύτηκα με τις υποδοχές 4pin που δε σου δίνουν πλήρη έλεγχο των στροφών με αποτέλεσμα όταν συνδέσεις το sata οι ανεμιστήρες να γυρίζουν στις max στροφές ακόμα και αν τους έχεις ρυθμίσει απ' το bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...