Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες/Γνωμες για case


BL4CK_T1G3R

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.
 

Πάνω χωράνε 2 ή 3; Είχα καταλάβει 2 αλλά μετά απ' αυτό(πανω 2 λεντ 140μμ + ο στοκ 140μμ που ηταν πισω);; Λοιπόν η διάταξη που θα πρότεινα εγώ είναι να αφήσεις τον 20άρι μπροστά, ο 140 στοκ πίσω και τα 2 corsair επάνω γιατί είναι ίδιοι και πάνε ζευγάρι. Τώρα αν θες να τους κάνεις τράμπα για τα led οκ, δε πειράζει. Μη βάλεις παραπάνω ανεμιστήρια. Πρώτον δε τα χρειάζεσαι και δεύτερον γιατί θα αρχίσεις να έχεις θέμα με το θόρυβο. Έρχεται και χειμώνας και τα ανεμιστήρια θα σου παγώνουν τα πόδια. Εγώ έχω 5 στο δικό μου και βάζω κουβέρτα. Το hub έχει και fan controller ή δουλεύει σε full speed

 

6515_01_phanteks_enthoo_pro_full_tower_c
 
 
αυτο με τα λεντς, απλα να δωσει λιγο χρωμα στο μοτιβο, ξερω γω.
 
απ το να βαζω λεντς γυρο γυρο στο case, και εφ οσον εκανα την αρχη με λεντ ανεμιστηρια, λεω να βαλω και αλλα να φενεται τουμπανιαρικο . :wub:
 
οσο για το hub
 
δεν ξερω φιλε μου να σου απαντησω σε αυτο.
 
γιατι απ την μια pwm το χαμπ και οτι ο pwm κοντρολερ ειναι εως 30 βαττ, και απ την αλλη οτι τα ανεμιστηρια δουλευουν σε φουλ σπιντ (οτι διαβασα σου λεω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

- The PWM hub makes it possible to control all the connected fans (also 3-pin fans) with PWM function through 1 PWM connector and create a better cable management.

 

Γιατί δε βάζεις πάνω έναν 20αρι led;

 

το σκεφτομαι για εναν coolermaster megaflow , αν και για αρχη πιστευω με υπερ καλύπτει ο στοκ. σιγα σιγα, θα βαλω και αλλα απλα θελω πρωτα να παρω μια γνωμη γι'αυτο που σκεφτομαι να κανω.

 

και ας πουμε τωρα που θελω να παρω δυο πραγματακια ακωμα (ενα πολυπριζο ασφαλειας, ενα πληκτρολογιο, κτλπ κτλπ), σκεφτομαι να παρω αλλον εναν AF 140mm για πανω και εναν 120mm για την θεση που εχει στους σκληρους.

απλα το επεξεργαζομαι λιγο, να παρω μονο τον 120μμ να βοηθησει στο ιντεκ και να μην παρω τον 140μμ (σκεψεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το hub σου επάνω θα βάλεις και τα fans του CPU cooler. To "σήμα" θα το πάρει το hub απο το CPU fan header της μητρρικής σου και ρεύμα απο power sata.

Στο λευκό που έχει επάνω στο hub θα έχεις και των αριθμό στροφών σε κανένα άλλο.

Κλείνοντας το hub δεν έχει κάποιο περιορισμό στα W που θα έχουν οι ανεμιστήρες συνολικά μιας και το κύκλωμά του βάση PCB θα σηκώσει όσο σηκώνει ένα power sata οπότε με splitters μπορείς να βάλεις και παραπάνω fans.

Περισσότερα διάβασε στη σελίδα εδώ κάτω κάτω που έχει τις φωτογραφίες απο το HUB

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πριν δε χρειάζονται τόσοι πολλοί ανεμιστήρες. Από κει και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, για το θόρυβο στο λέω περισσότερο. Αλλά αφού μπορείς και τους ρυθμίζεις όλους απ' το hub δε θα υπάρχει πρόβλημα πιστεύω. Απλά το cpu cooler βάλτο πάνω στην μητρική με ένα Y-cable όπως είπες και εσύ πριν. Τα υπόλοιπα ή στο hub ή μοίρασέ τα όπως θες τέλος πάντων. Απ' τη στιγμή που έχεις πάρει τους 2 Corsair μη πάρεις 20άρι. Πάρε άλλον έναν Corsair και άσε τον 20άρι να ψύχει τους σκληρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το hub σου επάνω θα βάλεις και τα fans του CPU cooler. To "σήμα" θα το πάρει το hub απο το CPU fan header της μητρρικής σου και ρεύμα απο power sata.

Στο λευκό που έχει επάνω στο hub θα έχεις και των αριθμό στροφών σε κανένα άλλο.

Κλείνοντας το hub δεν έχει κάποιο περιορισμό στα W που θα έχουν οι ανεμιστήρες συνολικά μιας και το κύκλωμά του βάση PCB θα σηκώσει όσο σηκώνει ένα power sata οπότε με splitters μπορείς να βάλεις και παραπάνω fans.

Περισσότερα διάβασε στη σελίδα εδώ κάτω κάτω που έχει τις φωτογραφίες απο το HUB

 

 

Σ'ευχαριστω καρμεν :)      κλοπυ-πέιστ σε αρχειο κειμενου, για να θυμαμαι τι και πως. :P

 

αν και το ειδα στο γκουγκλ ( το λινκ που μου εβαλες), σαν νεο μελος στο φορουμ οσο να ναι δεν γνωριζω την "πολιτικη" του τι σάιτ βαζεις και τι οχι, το τι ειναι σποϊλερ και τι οχι.

 

 

Όπως είπα και πριν δε χρειάζονται τόσοι πολλοί ανεμιστήρες. Από κει και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, για το θόρυβο στο λέω περισσότερο. Αλλά αφού μπορείς και τους ρυθμίζεις όλους απ' το hub δε θα υπάρχει πρόβλημα πιστεύω. Απλά το cpu cooler βάλτο πάνω στην μητρική με ένα Y-cable όπως είπες και εσύ πριν. Τα υπόλοιπα ή στο hub ή μοίρασέ τα όπως θες τέλος πάντων. Απ' τη στιγμή που έχεις πάρει τους 2 Corsair μη πάρεις 20άρι. Πάρε άλλον έναν Corsair και άσε τον 20άρι να ψύχει τους σκληρούς

 

 

Σ'ευχαριστω φιλε physiciant.  θα το επεξεργαστω λιγο ακωμα, και αρχικα θα κανω αυτο που ειπαμε με το Υ-cable απο κει και περα βλεπουμε. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άλλα Fans τότε θα δουλέψουν στο full στα 12V και θα του πάρουν τα αυτιά. Εκτός αν παίζει fan controller και τον συνδέσει στο λευκό βύσμα του hub. Χάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μισο. το σκεπτικο ειναι αυτο ακριβως που ειπε ο Physiciant. να μπορω να ρυθμιζω ξεχωριστα το κουλερ απ τα υπολοιπα φανς.

 

τωρα, η μομπο που εχω αν ειδα καλα εχει 2 cpu fans?

 

δεν μπορω στο ενα να βαλω με Υ-cable το κουλερ και στο αλλο το hub?

 

διορθωστε με, μιας και δεν εχω πειρα πανω στα pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μισο. το σκεπτικο ειναι αυτο ακριβως που ειπε ο Physiciant. να μπορω να ρυθμιζω ξεχωριστα το κουλερ απ τα υπολοιπα φανς.

 

τωρα, η μομπο που εχω αν ειδα καλα εχει 2 cpu fans?

 

δεν μπορω στο ενα να βαλω με Υ-cable το κουλερ και στο αλλο το hub?

 

διορθωστε μιας και δεν εχω πειρα πανω στα pc.

Αν είναι αυτό το σκεπτικό θα πάω πάσο αν και δε θεωρώ ότι υπάρχει λόγος. Οταν το σύστημα θα ζορίζεται θα δίνει η μητρική σήμα και θα ανεβαίνουν όλα τα fans. Οταν δε ζορίζεται θα τα έχει χαμηλά.

Αφού το θες όμως τότε κάτσε δες το bios της μητρικής και δες αν προσφέρει έλεγχο και στα δύο headers (είμαι εκτός και δε μπορώ να αρχίζω να googlaro μέσω teamviewer) αλλά θα το δεις πολύ εύκολα. Κανονικά ελέγχει αλλά κάποιες gigabyte για παράδειγμα προσφέρουν έλεγχο στο ένα header.

 

PS Φρόντισε να φέρεις το Phanteks σε αρνητική πίεση για να έχεις καλές θερμοκρασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς αλλά αφού όλα τα cha_headers είναι άδεια βάλτο εκεί για να μη μπερδεύεσαι όταν ανοίγεις κάποιο πρόγραμμα παρακολούθησης θερμοκρασιών γιατί θα σου έχει πχ cpu fan speed=1300 και από κάτω opt_cpu fan speed=1500(opt=optional)

 

Νόμιζα το pwm βάζει σταθερές στροφές. Έχει και διακύμανση, δηλαδή να δουλεύει σε κάποιο εύρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...