Προς το περιεχόμενο

Σπουδες Πληροφορικής ΑΕΙ ή ΤΕΙ και ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΌ


VagelisDer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

κανα μεταπτυχιακο στην αθηνα γνωριζει κανεις; απο σεπτεμβρη υπαρχει πιθανοτητα να ανακοινωθουν κ αλλα;

Για πληροφορικη;(κι οχι μονο)

 

Αν ναι δες εδω , http://www.di.uoa.gr/   και εδω   http://www.phys.uoa.gr/

Όπως επίσης το συχνό λάθος: ΑΤΕΙ

Γι αυτο το μπαχαλο φταιει μοναχα το υπουργειο...

Δηλαδή θα μπορέσω να κάνω και στο εξωτερικο πχ Αγγλία? Τι είναι το ΜΔΕ?

 

Ναι αν εχεις καλους βαθμους . ΜΔΕ = Μεταπτυχιακο Διπλωμα Ειδικευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες να πεις με το λινκ; Απλα διαχωρίζει τους όρους.

 

 

Τα ΤΕΙ συμπεριλαμβανονται στα ΑΕΙ.

Δεν είναι λοιπόν ΑΕΙ ή ΤΕΙ ο τίτλος αλλά ΤΕΙ ή πανεπιστημιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έδωσα φέτος πανελλήνιες και εξ αρχής ο στόχος μου ήταν το Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών(CSD) του Παν/μίου Κρήτης. Δυστυχώς δεν έγραψα και τόσο καλά περίπου 12.000 μόρια συγκέντρωσα και η σχολή είχε βαση 12.550. Ως δεύτερη επιλογή είχα το ΤΕΙ με όνομα ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ του ΤΕΙ Κρήτης. Σύμφωνα με την ιστοσελίδα του ΤΕΙ άλλαξε το πρόγραμμα σπουδών και πλέον τα μαθήματα είναι κατά 95% τα ίδια με του CSD. Εγώ θέλω να ρωτησω, γενικά απο ΤΕΙ ο απόφοιτος μπορεί να κάνει ενα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και τελικά να είναι στο ίδιο επίπεδο με το csd? Προσωπικά ενδιαφερομαι για προγραμματισμό, ανάπτυξη εφαρμογών (π.χ gaming developer), λειτουργικά συστήματα. Έχω γενικά μεγάλες βλέψεις ειδικά για εξωτερικο οπου έχω συγγενείς Αγγλία/Αμερικη. Κάτι άλλο για κατατακτήριες πρεπει να έχω πάρει πτυχίο για να δώσω ή μπορω πχ να δώσω εξετάσεις απο το 2ο ετος? Και τέλος ένας απόφοιτος ΤΕΙ μπορεί να κανει κάτι εξεζητημένο πανω το αντικείμενο η μπορεί απλα να κανει κάτι υποδεέστερο. Υπάρχει μια φήμη γύρω απο τα ΤΕΙ. Ευχαριστώ.

 

Σου συνιστώ να περάσεις στο ΤΕΙ που θέλεις. Πρόσεχε και μην περάσεις εκεί με την νοοτροπία "α επειδή είναι ΤΕΙ θα είναι εύκολα και μετά πάμε αεράτα για κατατακτήριες" γιατί έτσι έλεγα και εγώ όταν πέρασα στο δικό μου τμήμα στο ΤΕΙ Αθήνας και παραλίγο να παρατήσω την σχολή στα πρώτα εξάμηνα από αυτά που αντιμετώπισα.

Τις κατατακτήριες ξέχνα τις κατά την γνώμη μου. Κάτσε να τελειώσεις το ΤΕΙ που θές να περάσεις με καλό βαθμό (πάνω από 7 όπως αναφέρθηκε ή και όσο το δυνατόν μεγαλύτερο) επίσης προσπάθησε να τελειοποιήσεις τις γνώσεις των αγγλικών σου εφόσον σκέφτεσαι να πας για αμερική, κοίταξέ το από το 2ο έτος όχι στο τέλος και την τελευταία στιγμή γιατί θα χάσεις χρόνο. Όταν με το καλό τελειώσεις ψάξε για να κάνεις μεταπτυχιακό έξω. Μην αγχώνεσαι από τώρα για το μάστερ γιατί τα πράγματα σε αυτό τον τομέα αλλάζουν ταχύτατα. Για διαμονή στην Ελλάδα και ενασχόληση με προγραμματισμό games ξέχνα το, το πολύ πολύ κατσαβιδάκιας σε κανένα πλαίσιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου συνιστώ να περάσεις στο ΤΕΙ που θέλεις. Πρόσεχε και μην περάσεις εκεί με την νοοτροπία "α επειδή είναι ΤΕΙ θα είναι εύκολα και μετά πάμε αεράτα για κατατακτήριες" γιατί έτσι έλεγα και εγώ όταν πέρασα στο δικό μου τμήμα στο ΤΕΙ Αθήνας και παραλίγο να παρατήσω την σχολή στα πρώτα εξάμηνα από αυτά που αντιμετώπισα.

Τις κατατακτήριες ξέχνα τις κατά την γνώμη μου. Κάτσε να τελειώσεις το ΤΕΙ που θές να περάσεις με καλό βαθμό (πάνω από 7 όπως αναφέρθηκε ή και όσο το δυνατόν μεγαλύτερο) επίσης προσπάθησε να τελειοποιήσεις τις γνώσεις των αγγλικών σου εφόσον σκέφτεσαι να πας για αμερική, κοίταξέ το από το 2ο έτος όχι στο τέλος και την τελευταία στιγμή γιατί θα χάσεις χρόνο. Όταν με το καλό τελειώσεις ψάξε για να κάνεις μεταπτυχιακό έξω. Μην αγχώνεσαι από τώρα για το μάστερ γιατί τα πράγματα σε αυτό τον τομέα αλλάζουν ταχύτατα. Για διαμονή στην Ελλάδα και ενασχόληση με προγραμματισμό games ξέχνα το, το πολύ πολύ κατσαβιδάκιας σε κανένα πλαίσιο.

Ναι αυτό εννοείται. Μια ματια στο πρόγραμμα σπουδών και καταλαβαίνει κάποιος ποσο απαιτητικό είναι.

Παιδιά κάτι άλλο. Αν μετά κάνω ενα μεταπτυχιακό στο csd αξίζει? Θα θεωρηθεί σαν πτυχίο ? Η απλα να κοιτάξω εξω αμέσως? Αναφέρω το εξωτερικό συχνα καθώς και να μην σπούδαζα θα έφευγα καθώς πήγαν και οι δικοί μου εκεί για δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό εννοείται. Μια ματια στο πρόγραμμα σπουδών και καταλαβαίνει κάποιος ποσο απαιτητικό είναι.

Παιδιά κάτι άλλο. Αν μετά κάνω ενα μεταπτυχιακό στο csd αξίζει? Θα θεωρηθεί σαν πτυχίο ? Η απλα να κοιτάξω εξω αμέσως? Αναφέρω το εξωτερικό συχνα καθώς και να μην σπούδαζα θα έφευγα καθώς πήγαν και οι δικοί μου εκεί για δουλεια.

Αν έχεις δυνατότητα να πας στο εξωτερικό, οικονομική δυνατότητα εννοώ, και έχεις και όρεξη για δουλειά, στο προτείνω να πας έξω για μεταπτυχιακό. Αν και τα μεταπτυχιακά στη Ελλάδα δεν είναι καθόλου άσχημα...

 

Αν περάσεις σε ΤΕΙ, μπορείς να συνδιάσεις την πρακτική σου με το εξωτερικό. Αν το ΤΕΙ σου έχεις σχέσεις με εταιρείες από το εξωτερικό, μπορείς να πας σε μία από αυτές για ένα 6μηνο να κάνεις πρακτική. Και επίσης, αν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις, ίσως παίρνοντας το πτυχίο σου να δόσει δουλειά και η εταιρεία που σε "εκπαίδευε" για 6 μήνες.

 

Αυτά για την πρακτική και το εξωτερικό τα έχω ακούσει από γνωστούς, δεν έχω εμπειρία ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γεια σας παιδιά, έδωσα και εγώ πανελλήνιες φέτος, έβγαλα 11.106 και σκεφτόμουν να πάω η στο ΑΕΙ η στο ΤΕΙ της Κρήτης. Όσο για τις βάσεις αφού καταργήθηκαν τα κοινωνικά κριτήρια ο αριθμός των εισαχθεων θα αυξηθεί και η βάση για εμάς,για το csd θα είναι 11.124 (βάση τελευταίου με κοινωνικά κριτήρια ) .. για το ΤΕΙ τι λέτε αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, έδωσα και εγώ πανελλήνιες φέτος, έβγαλα 11.106 και σκεφτόμουν να πάω η στο ΑΕΙ η στο ΤΕΙ της Κρήτης. Όσο για τις βάσεις αφού καταργήθηκαν τα κοινωνικά κριτήρια ο αριθμός των εισαχθεων θα αυξηθεί και η βάση για εμάς,για το csd θα είναι 11.124 (βάση τελευταίου με κοινωνικά κριτήρια ) .. για το ΤΕΙ τι λέτε αξίζει?

Αυτή την βλακεία με τα κοινωνικά κριτήρια δεν την κατάλαβα. Υπαρχουν τριτεκνες οικογένειες που βγάζουν διπλά και τριπλά απο μικρότερες. Τρώνε τις θέσεις αλλων ππυ πραγματικα άξιζαν να μπουν στη σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια εγω εβγαλα 10755 μορια και θα βαλω ως πρωτη επιλογη μου το csd και μετα ειμαι αναμεσα στο τει κρητης και το αει της τριπολης.Στο csd δεν πιστευω να περασω οποτε θελω γνωμες για τα αλλα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαθμούς λυκείου 12, πόσο καλοί πιστεύετε οτι θα γίνετε σε μια σχολή οπού τα πάντα είναι μαθηματικά;

Πτυχίο θα πάρετε, όλοι παίρνουν, μπορεί και μεταπτυχιακό. Αλλά μετά τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαθμούς λυκείου 12, πόσο καλοί πιστεύετε οτι θα γίνετε σε μια σχολή οπού τα πάντα είναι μαθηματικά;

Πτυχίο θα πάρετε, όλοι παίρνουν, μπορεί και μεταπτυχιακό. Αλλά μετά τι;

 

Με πτυχιο και μεταπτυχιακό αρκετοι μπηκαν ακομα και στο δημοσιο. Οποτε τι "μετα τι?" μετα ψάχνεις τις προκυρηξεις και δινεις εξετασεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...