Προς το περιεχόμενο

super game τηλεπαιχνίδι απάτη ή όχι;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι δηλαδη κανεις : ξεκινοντας απο την πρωτη αριστερα πανω πανω που φαινονται οτι ειναι 2 καρδιες 2+1+ολη την καρδια =3

την αμεσως δεξια της 6+5+4+3+2+1= 21 συν ολη την καρδια 22? καπως ετσι? 


95116

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι δηλαδη κανεις : ξεκινοντας απο την πρωτη αριστερα πανω πανω που φαινονται οτι ειναι 2 καρδιες 2+1+ολη την καρδια =3

την αμεσως δεξια της 6+5+4+3+2+1= 21 συν ολη την καρδια 22? καπως ετσι? 

 

Η πρώτη αριστερή πάνω πάνω είναι 3 (2+1) Το 2 είναι (εσωτερικό κόκκινο)+(εσωτερικό κόκκινο + εξωτερικό περίγραμμα). Το 1 είναι το εξωτερικό περίγραμμα μόνο του.Αυτό το έγραψε και ο Porg ο οποίος έδωσε και τον τρόπο λύσης.

 

Τώρα για την δεύτερη δεξιά είναι 5+4+3+2+1= 15 όχι αυτό που γράφεις. Θα σου πώ πως βγαίνει το 5 το 2 και το 1.Κάθε παρένθεση είναι και μία καρδιά. Το 5  είναι (εσώτερικο περιγραμμα) + (εσωτερικό περίγραμμα+εσωτερικό κόκκινο) + (εσωτερικό περίγραμμα+εσωτερικό κόκκινο+μεσαίο περίγραμμα) + (εσωτερικό περίγραμμα+εσωτερικό κόκκινο+μεσαίο περίγραμμα+εξωτερικό κόκκινο) + ( εσωτερικό περίγραμμα+εσωτερικό κόκκινο+μεσαίο περίγραμμα+εξωτερικό κόκκινο+εξωτερικό περίγραμμα). Βλέπεις την ακολουθία ? Ολοκληρη η καρδιά που λές είναι απλα η τελευταία παρένθεση. Το 2 στο άθροισμα (5+4+3+2+1)  είναι (εξωτερικό κόκκινο) + (εξωτερικό κόκκινο+εξωτερικό περίγραμμα) ενώ το 1 στο εν λόγο άθροισμα είναι το ( εξωτερικό περίγραμμα).

 

Το αρχικό 5 στο άθροισμα είναι γιατί έχουμε 3 περιγράμματα και 2 κόκκινα. Στην τελευταία κάτω δεξιά έχουμε 4 κόκκινα και 4 περιγράμματα οπότε ξεκινάμε με 8 και έχουμε  8+7+6+5+4+3+2+1= 36 καρδιές

Επεξ/σία από thor777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουάου μιλαμε όσοι δεν έχουν κερδίσει εδώ και 1 μήνα, κέρδισαν σήμερα! 

 

Ρε ζώα εκεί στον ΑΝΤ1 κρατήστε τουλάχιστον λίγο ισορροπία στις ήττες/νίκες γιατί καρφώνεστε ακόμα περισσότερο για τα σκατοστημένα παιχνίδια σας. Δε φτάνει που οι 9 στις 10 απαντήσεις είναι τυχαίες.............

Ουστ από δω επιτέλους με τις απατεωνιές σας. Και το ΕΣΡ μας το παίζει κι αυστηρό τρομάρα του...

 

Να ρωτήσω κάτι... 

Θεωρούμε ότι παίρνει ο κόσμος τηλέφωνο. Αφού λένε ότι οι πιθανότητες να βγει κάποιος στον αέρα είναι 1/9000, άρα αυτό σημαίνει πως για κάθε ένα τηλεφωνημα έχουν πάρει συνολικά 9000 άτομα και γίνεται κλήρωση αναμεσα σε αυτους για να βγει το 1; Γιατί αν ναι, τότε σε κάθε τηλεφώνημα που βγάζουν έχουν μαζέψει τουλάχιστον 9000*1,85€.  :blink:  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι... 

Θεωρούμε ότι παίρνει ο κόσμος τηλέφωνο. Αφού λένε ότι οι πιθανότητες να βγει κάποιος στον αέρα είναι 1/9000, άρα αυτό σημαίνει πως για κάθε ένα τηλεφωνημα έχουν πάρει συνολικά 9000 άτομα και γίνεται κλήρωση αναμεσα σε αυτους για να βγει το 1; Γιατί αν ναι, τότε σε κάθε τηλεφώνημα που βγάζουν έχουν μαζέψει τουλάχιστον 9000*1,85€.  :blink:  :blink:

 

Η πιθανότητα λένε οτι είναι τουλάχιστον 1/9000 που σημαίνει οτι μπορεί να είναι και μεγαλύτερη. Επίσης πρέπει να βγάλουν οποσδήποτε ένα άτομο ανεξάρτητα απο τα πόσα τηλεφωνήματα έχουν γίνει. Τώρα αν έχουν γίνει 18000 τηλ. πρέπει να βγάλουν τουλάχιστον 2 άτομα. Επίσης αν κατάλαβα καλά η κλήρωση δεν γίνεται ανάμεσα σε όλλα τα τηλεφωνήματα που έχουν γίνει μέχρι εκείνη την στιγμή απλά κάποια στιγμή στην διάρκεια της εκπομπής πατάνε το κουμπί της επιλογής και γίνεται κληρωση ανάμεσα στα άτομα που πήραν τηλ. εκείνη την στιγμή αν δηλαδή εκείνη την στιγμή έχουν πάρει 10 άτομα η πιθανότητα για κάθε άτομο να βγεί είναι 1/10, αν έχεις πάρει κάποια άλλη στιγμη η πιθανότητα σου είναι 0 γιατί πολύ απλά δεν συμμετέχεις στην κληρωση.

 

Κανονικά θα έπρεπε να μοιράζουν ένα σταθερό ποσοστό απο τα κέρδη τους  π.χ. το 50% .Αν τα κέρδη τους ήταν 10000 να δώσουν τις 5000, και φυσικά να αναφέρουν στο τέλος της εκπομπής των αριθμο των τηλεφωνημάτων που έγιναν. Αλλά τί ψάχνεις να βρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό σκεπτικό κι αυτό αλλά δε νομίζω να μάθουμε ποτέ πως γίνεται τελικά η διαδικασία. :P Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, εξάλλου δε ξέρουμε αν βγάζουν αληθινά τηλεφωνήματα, οι πιθανότητες θα μας νοιάξουν; 

 

Έχω ακούσει και 2 - 3 φορές σε ένα βράδυ ίδια φωνή να λέει άλλο όνομα/περιοχή. Και όταν ρωτάνε περιοχή και ο άλλος κάθεται και το σκέφτεται δεν είναι περίεργο; Τέλος πάντων. Ας κάνουμε εμείς το χαβαλέ μας εδώ πέρα με τις άκυρες απαντήσεις κλπ κι ας κάνουν εκείνοι ο,τι θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα που έβλεπα στο Μακεδονία ΤV, τη θυγατρική του όμιλου ΑΝΤ1, είπε κάποια στιγμή η παρουσιάστρια να πάρουν ένα τηλέφωνο και βγήκε "Ο συνδρομητής που καλέσατε έχει πιθανόν το τηλ..". Μετά άρχισε τα θεατρινίστικα. Και καλά τα έβαψε μαύρα από την απογοήτευση και 'μάλωσε' τους παίκτες που αφήνουν τέτοιες ευκαιρίες να πάνε χαμένες. Μιλάμε για οσκαρική ερμηνεία, Μάρθα Βούρτση. Και φυσικά συνεχίστηκε το παιχνίδι χωρίς να πάρει άλλο τηλέφωνο στο καπάκι, για ένα γελοίο παζλ αναγραμματισμού, ή ανασυλλαβισμού θα έλεγα, αφού δεν είχαν πειράξει καν τις συλλαβές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις καρδιές δεν έκατσα να κάνω τα μαθηματικά, πιθανολογώ πως κάποια τέτοια εξυπνάδα σκέφτηκαν

Αν κάποιος τα μέτρησε με τη μέθοδο μου και βγήκαν τότε οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα που έβλεπα στο Μακεδονία ΤV, τη θυγατρική του όμιλου ΑΝΤ1, είπε κάποια στιγμή η παρουσιάστρια να πάρουν ένα τηλέφωνο και βγήκε "Ο συνδρομητής που καλέσατε έχει πιθανόν το τηλ..". Μετά άρχισε τα θεατρινίστικα. Και καλά τα έβαψε μαύρα από την απογοήτευση και 'μάλωσε' τους παίκτες που αφήνουν τέτοιες ευκαιρίες να πάνε χαμένες. Μιλάμε για οσκαρική ερμηνεία, Μάρθα Βούρτση. Και φυσικά συνεχίστηκε το παιχνίδι χωρίς να πάρει άλλο τηλέφωνο στο καπάκι, για ένα γελοίο παζλ αναγραμματισμού, ή ανασυλλαβισμού θα έλεγα, αφού δεν είχαν πειράξει καν τις συλλαβές...

Έχω την ενύπωση πως έτσι λειτουργεί, παίρνεις τηλ όχι για να βγεις στο αέρα, αλλά για να μπεις στην κλήρωση ώστε αν είσαι ο ένας στο εκατομμύριο, να σε καλέσουν να βγεις στον αέρα. Τώρα για τα θεατρινίστικα, γι' αυτό την έχουν εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γράμματα που περνάνε απο κάτω αναφέρει ότι στο παιχνίδι συμμετέχει τυχαία 1 στα 6000-9000 τηλεφωνήματα ( ο αριθμός νομίζω διαφέρει ανα παιχνίδι)

 

Έχω την εντύπωση πως στο ΑΡΤ είναι πιο "τίμιο" παιχνίδι χωρίς πουστιές του τύπου μάντεψε τι έχω στο μυαλό μου και κέρδισε.

Όχι για την ψυχή της μάνας τους αλλά γιατί έχουν μικρότερο κοινό, έτσι και αλλιώς είναι κερδισμένοι απτο 1 στους 6000+ οπότε το κάνουν εύκολο για να μαζέψουν τηλεφωνήματα

Ο ΑΝΤ1 πρέπει να έχεις κληρονομικό χάρισμα για να καταλάβεις τι πουστιά έχουν στο μυαλό τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτος γρίφος για σήμερα

 

Η σωστή απάντηση εκτός συγκλονιστικού απροόπτου είναι 95511

 

 

Έχεις απορία σε κάποιο απο τα παραδείγματα που έδωσα ή στο τελικό αποτέλεσμα?

Eγώ μετακινώντας δύο σπίρτα το είχα βγάλει 75611 μου εξηγείς λίγο πως έσπασες το 4 με ένα σπίρτο σε δύο άσσους;

 

Η σωστή απάντηση ο σημερινό στο ΜΑΚ είναι 153+105=258

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ μετακινώντας δύο σπίρτα το είχα βγάλει 75611 μου εξηγείς λίγο πως έσπασες το 4 με ένα σπίρτο σε δύο άσσους;

 

Ο αριθμός ήταν 3564. Προφανός θα το είχες βγάλει 75641 οχι 75611. To 4 πάντα γίνεται 11 με μία κίνηση, είναι κλασική περίπτωση απλά μετακινείς το οριζόντιο σπίρτο. 

 

 

 

Τώρα βαρίεμαι να μετρήσω αναλυτικά με πρόχειρη ματιά βρίσκω την ΑΝΝΑ περίπου 50 φορές.

Πάντος έχουν γίνει προκλητικοί, λένε στον κόσμο σας κοροιδεύουμε μέσα στα μούτρα σας διότι είστε καθυστερημένοι και δεν μπορεί να μας αγγίξει κανείς.

post-300865-0-81744300-1405383355_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προτελευταία γραμμή τα 2 Ν είναι τοποθετημένα ανάποδα, άρα λογικά δεν πιάνονται οι λέξεις όταν τις διαβάζεις ανάποδα. Εκτός αν είναι παγίδα


Πάντως εγώ τα βγάζω 14  και άμα πιάνεται και αντιστρόφως τότε 28. Δεν καταλαβαίνω που τα βρίσκετε τα 50...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...