Προς το περιεχόμενο

The Walking Dead Season 5 (Spoilers allowed up to Season 4)


Sog96Ch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα αυτά τα λες σοβαρά? Διότι αν ναι δεν έχει ουσία να το συζητάμε και το κόβω εδώ.

Η συζήτηση έπρεπε να είχε κοπεί όταν υποστήριξες ότι η σειρά είναι μια χαρά και ότι εμείς που λέμε το αντίθετο θα πρέπει να την κόψουμε, πόσο μάλλον τώρα που επιμένεις στη δική σου άποψη και απαξιώνεις τις απόψεις μερικών χιλιάδων.

 

Βάζω το λινκ με την κατανομή των user ratings του τελευταίου επεισοδίου. http://www.imdb.com/title/tt3853914/ratings?ref_=tt_ov_rt

Ενδιαφέρον έχει το γεγονός ότι οι άντρες ανήλικοι δίνουν τους υψηλότερους βαθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@killerman 

 

Τι μας νοιάζει τι ψηφίζουν στο IMDB;

 

 

Κάθεσαι βλέπεις την βαθμολογία σε κάθε επεισόδιο για να αποφασίσεις αν σου άρεσε; Και μην πεις όχι γιατί αυτό που μας δείχνεις τόση ώρα είναι ότι σε επιρεάζει. 

 

Και η Nicki Minaj είναι ψηλά στα charts, και αυτήν πολλοί την ψήφισαν με 10... Εμένα ΔΕΝ μου αρέσει, μάλιστα κλαίω από τα αυτιά. Είναι τελικά "καλή" η Nicki Minaj ή όχι;

 

Εν κατακλείδι, ο κινηματογράφος είναι τέχνη και στην τέχνη ΔΕΝ υπάρχει καλό και κακό, υπάρχει προσωπική αισθητική και μπράβο σου που την εκφράζεις αλλά μην πας να πλασάρεις την άποψη σου ως καθολική αλήθεια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δείγμα μερικών χιλιάδων ατόμων είναι αναξιόπιστο και είναι αξιόπιστο το δείγμα... ενός! Σωστά!

 

Α, και αυτοί που ψηφίζουν στο διαδίκτυο κάθε επεισόδιο είναι αυτοί που ... μισούν τη σειρά! Καλά.

 

Επιλεκτικά διαβάσεις ή έχεις πρόβλημα κατανόησης κειμένου; Το κομμάτι που γράφω " Βέβαια υπάρχουν και οι τρελοί fans που βάζουν 8-9-10 με ότι επεισόδιο και να βγει" σου διέφυγε;

 

2 χιλιάδες άτομα είναι αστείο δείγμα για σειρά, άμα λάβεις υπόψιν πόσα άτομα τη βλέπουν παγκοσμίως μέσω torrent, stream κλπ και έχει γύρω στα 10 εκατομμύρια τηλεθεατές μέσο όρο κάθε επεισόδιο στην Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν κατακλείδι, ο κινηματογράφος είναι τέχνη και στην τέχνη ΔΕΝ υπάρχει καλό και κακό, υπάρχει προσωπική αισθητική και μπράβο σου που την εκφράζεις αλλά μην πας να πλασάρεις την άποψη σου ως καθολική αλήθεια...

Αυτός είναι ένας μύθος που αναπαράγεται κυρίως από ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με την τέχνη.

2 χιλιάδες άτομα είναι αστείο δείγμα για σειρά, άμα λάβεις υπόψιν πόσα άτομα τη βλέπουν παγκοσμίως μέσω torrent, stream κλπ και έχει γύρω στα 10 εκατομμύρια τηλεθεατές μέσο όρο κάθε επεισόδιο στην Αμερική.

Και απάντησα ότι 2.000>1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση έπρεπε να είχε κοπεί όταν υποστήριξες ότι η σειρά είναι μια χαρά και ότι εμείς που λέμε το αντίθετο θα πρέπει να την κόψουμε, πόσο μάλλον τώρα που επιμένεις στη δική σου άποψη και απαξιώνεις τις απόψεις μερικών χιλιάδων.

 

Βάζω το λινκ με την κατανομή των user ratings του τελευταίου επεισοδίου. http://www.imdb.com/title/tt3853914/ratings?ref_=tt_ov_rt

Ενδιαφέρον έχει το γεγονός ότι οι άντρες ανήλικοι δίνουν τους υψηλότερους βαθμούς.

 

Είπα πως είναι μια χαρά απλά εννοούσα κατά την απόψή μου. Και ναι αν δε σου αρέσει δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεις να τη βλέπεις.

 

Δεν απαξιώνω καμία άποψη... και για να στο κάνω πιο κατανοητό: σε μερικές χιλιάδες (2,000 lol) δεν αρέσει... το επεισόδιο το είδαν 12 εκατομύρια, μπορείς σε παρακαλώ να μου παραθέσεις τη βαθμολογία 12 εκατομυρίων? Όχι... ούτε εγώ μπορώ. Οπότε καταλαβαίνεις πως να προσπαθείς να επιχειρηματολογήσεις πως η σειρά δεν είναι καλή γιατί την ψήφισαν 1000 άτομα με κάτω από 7 στο IMDB είναι απλά άστειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ένας μύθος που αναπαράγεται κυρίως από ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με την τέχνη.

Και απάντησα ότι 2.000>1.

 

:)

 

Οκ φίλε kirileman, θα το μεταφέρω στην καθηγήτρια μου της φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ένας μύθος που αναπαράγεται κυρίως από ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με την τέχνη.

Και απάντησα ότι 2.000>1.

 

Για πες μας για την τέχνη... είμαι περίεργος να διάβασω.

 

Όσον αφορά στη χρήση που κάνεις στα νούμερα που παραθέτεις δε μπορώ απλά παρά να γελάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

 

Οκ φίλε kirileman, θα το μεταφέρω στην καθηγήτρια μου της φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο.

Και στον περιπτερά σου να το μεταφέρεις...

 

Για πες μας για την τέχνη... είμαι περίεργος να διάβασω.

 

Όσον αφορά στη χρήση που κάνεις στα νούμερα που παραθέτεις δε μπορώ απλά παρά να γελάω.

Δεν είναι γόνιμο το έδαφος για τέτοιες συζητήσεις. Δε θα το αντέξω να φτάσουμε στο επίπεδο να βλέπουμε κανέναν πίνακα του Braque και να διαβάζουμε απόψεις στο insomnia "Α, εμένα δε μου αρέσει, άλλωστε το ωραίο στην τέχνη είναι υποκειμενικό":fear:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στον περιπτερά σου να το μεταφέρεις...

 

Δεν είναι γόνιμο το έδαφος για τέτοιες συζητήσεις. Δε θα το αντέξω να φτάσουμε στο επίπεδο να βλέπουμε κανέναν πίνακα του Braque και να διαβάζουμε απόψεις στο insomnia "Α, εμένα δε μου αρέσει, άλλωστε το ωραίο στην τέχνη είναι υποκειμενικό":fear:

 

Το "δε ΜΟΥ αρέσει" ναι είναι υποκειμενικό... τι δεν καταλαβαίνεις? Από εκεί και πέρα άλλο αυτό και άλλο το "δε μου αρέσει άρα είναι γενικότερα αηδία".

 

Ο Picasso για παράδειγμα αισθητικά δε μου αρέσει αλλά σέβομαι το legacy του και το σημαίνει για τη ζωγραφική σαν τέχνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στον περιπτερά σου να το μεταφέρεις...

 

Δεν είναι γόνιμο το έδαφος για τέτοιες συζητήσεις. Δε θα το αντέξω να φτάσουμε στο επίπεδο να βλέπουμε κανέναν πίνακα του Braque και να διαβάζουμε απόψεις στο insomnia "Α, εμένα δε μου αρέσει, άλλωστε το ωραίο στην τέχνη είναι υποκειμενικό":fear:

 

Διαφωνώ τόσο μαζί σου αλλά δεν θα επεκταθώ όχι γιατί δεν θεωρώ γόνιμο το έδαφος αλλά γιατί σε βρίσκω πολύ ρηχό.

 

Καλό απόγευμα,

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "δε ΜΟΥ αρέσει" ναι είναι υποκειμενικό... τι δεν καταλαβαίνεις? Από εκεί και πέρα άλλο αυτό και άλλο το "δε μου αρέσει άρα είναι γενικότερα αηδία".

 

Ο Picasso για παράδειγμα αισθητικά δε μου αρέσει αλλά σέβομαι το legacy του και το σημαίνει για τη ζωγραφική σαν τέχνη.

Καταλαβαίνεις ότι το "δε μου αρέσει" είναι "μή θέση" (όταν η τέχνη από μόνη της είναι μια θέση, η θέση του δημιουργού), έτσι; Καταλαβαίνεις ότι ΚΑΙ στην τέχνη θα πρέπει να μπορείς να αιτιολογήσεις το ΓΙΑΤΙ δε σου αρέσει κάτι, έτσι; Ως εκ τούτου, θα πρέπει να μπορεί κανείς να δικαιολογήσει ΓΙΑΤΙ δεν του αρέσουν τα τελευταία επεισόδια του Walking Dead ή ΓΙΑΤΙ τα βρίσκει εξαιρετικά (δεν το έχω κάνει ακόμα ούτε εγώ).

 

Καταβάλω φιλότιμες προσπάθειες να μην είμαι ρηχός, έτσι ώστε να μπορούν να παρακολουθούν και τα προχωρημένα μέλη του φόρουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις ότι το "δε μου αρέσει" είναι "μή θέση", έτσι; Καταλαβαίνεις ότι ΚΑΙ στην τέχνη θα πρέπει να μπορείς να αιτιολογήσεις το ΓΙΑΤΙ δε σου αρέσει κάτι, έτσι; Ως εκ τούτου, θα πρέπει να μπορεί κανείς να δικαιολογήσει ΓΙΑΤΙ δεν του αρέσουν τα τελευταία επεισόδια του Walking Dead ή ΓΙΑΤΙ τα βρίσκει εξαιρετικά.

 

Καταβάλω φιλότιμες προσπάθειες να μην είμαι ρηχός, έτσι ώστε να μπορούν να παρακολουθούν και τα προχωρημένα μέλη του φόρουμ.

 

Εσύ καταλαβαίνεις πως το "δε μου αρέσει" δε σημαίνει πως δε συνοδεύεται από επιχειρήματα και λόγους?

 

Φιλική συμβουλή: δούλεψε στην κατανόηση κειμένου και απαντήσεων των συνομιλητών σου.

 

Godspeed...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ καταλαβαίνεις πως το "δε μου αρέσει" δε σημαίνει πως δε συνοδεύεται από επιχειρήματα και λόγους?

Με γλίτωσες από τον κόπο να γράψω τους λόγους που δε μου αρέσουν τα τελευταία επεισόδια του walking dead.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τοτε ρε φιλε kirileman στη ζωη θα πρεπει να παιρνουμε θεση μονο για οτι γνωριζουμε εις βαθος ειτε οτι εχουμε σαν χομπι. Εγω δεχομαι να ακουω δεν μου αρεσει ο ταδε πινακας γιατι ειναι σαν ακουω το αλλον να λεει οτι το μυνημα που θελει να περασει ο ταδε ζωγραφος εγω δεν το πιανω γιατι παιζει να μη γνωριζω το ταδε ή το δεινα κινημα.

Μακαρι να τα ξεραμε ολα στη ζωη αλλα δεν παιζει τετοιο ενδεχομενο και σε παρε πολλα πραγματα εκφραζουμε αποψη βαζισομενοι σε επιφανειακες γνωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολύ μεγαλύτερο νόημα η συλλογική αξιολόγηση μιας σειράς στο IMDB και το όποιο IMDB.

Μια ταινία ή μια πρώτη σεζόν, δεν είναι δείγμα. Ούτε διχότομες στατιστικές τύπου Nicki Minaj που είτε αγόρασες το άλμπουμ, είτε δεν το αγόρασες.

 

Η βαθμολογία στην 5η σεζόν μιας σειράς είναι από ανθρώπους που έχουν δει άλλες 4 και κρίνουν την πορεία της σειράς και όχι την εντύπωση που άφησε μια αυτοτελής ταινία. Αν η Nicki Minaj συνεχίσει να πουλάει τους ίδιους δίσκους, παναπει ότι όσοι αγόρασαν τους ως τώρα, παίρνουν αυτό που θέλουν.

 

Αν λοιπόν το WD αρχίζει και λαμβάνει χαμηλότερη βαθμολογία από ανθρώπους που πριν δεν έμπαιναν στον κόπο να το κράξουν ή ενεργά το έκαναν upvote, παναπεί ότι κάτι έχει αλλάξει που δεν αρέσει.

 

Το αν αυτό συνάδει με τα κόμικ ή όχι, εγώ προσωπικά δε δίνω μία. Ας βάζανε disclaimer "να 'χετε διαβάσει τα κόμικ πριν δείτε τη σειρά". Οπότε κάθε απόπειρα δικαιολόγησης της κοιλιάς που κάνει η ΣΕΙΡΑ, ως "έτσι γίνεται στο κόμικ" πέρα από purist είναι και άδικη: στο κόμικ πηδάω καρέ, διαβάζω διαγώνια. Δεν είμαι αναγκασμένος να υποφέρω 10 δυσκοίλιες φάτσες που δεν. λένε. τίποτα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...