Προς το περιεχόμενο

The Walking Dead Season 5 (Spoilers allowed up to Season 4)


Sog96Ch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καθενας μπορει να κανει οτι γουσταρει το τετοιο του αρκει να μην πειραζει αλλους και να τους προσηλυτιζει σε περιεργες συμπεριφορες

Οταν ομως η τηλεοραση κατα 90% απαρτιζεται απο γκει και κραγμενες παμε στο αντιθετο ακρο

Οταν βλεπουμε οτι σε καθε σειρα κοτσαρουμε και μερικους γκει καποιο σκοπο εχουμε

  Μετα απο 5 σεζον και περιπου 1000 χαρακτηρες σου βαλανε ενα γκει ζευγαρι και σου φαινεται ακραιο; Και μαλιστα σε εκταγωνιστικο ρολο ξερω γω. Δεν εγινε στην τελικη και Βrokeback mountain η σειρα, ενα φιλι εδειξε. 

  Οσο πιθανο ητανε να μην δειξει ποτε γκει ζευγαρι, τοσο πιθανο ητανε και να δειξει κατα την γνωμη μου. Απο σεναριακη αποψη και μονο πολυ σωστη αποφαση γιατι για κατι τοσο ασημαντο χυθηκε μελανι και ητανε watercooler discussion moment. 

 

  Οχι τιποτα αλλο, παλι καλα που δεν ητανε εβραιος ο ιερεας γιατι ακομη θα ποσταρες περι αδερφων και εβραιων που εχουνε κατακλυσει το Χολυγουντ...

 

 

 σειρά ήδη εξάλλου κ θρησκευόμενους είδαμε κ χριστιανούς κ όλες τις φυλές μέχρι κ τον ρατσιστή τον Μerle είδαμε.Eξάλλου το diversity σε μια σειρά ένδειξη εξυπνάδας των παραγωγών είναι.

 Λιγα τα λογια σου για τον Merle, λιγο redneck απλα ητανε...

 

 

Στην τελική πέρα από όλα τα παραπάνω κ για να μην το κουράζουμε, ναι εγώ ως γκέι άνδρας ψήνομαι να βλέπω κ γκέι καταστάσεις (με μέτρο κ χωρίς να αλλοιώνουν το premise μιας σειράς) σε show που καραγουστάρω κ σίγουρα δεν νομίζω να είμαι ο μόνος.

16 χρονων εισαι; Γιατι απο την στιγμη που περασα τα 17 μου δεν μου εννοιαζε να βλεπω στρειτ καταστασεις στις σειρες μου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ας μη δουλευόμαστε παρεάκι μεταξύ μας.Το ζήτημα της ορατότητας μας τόσο γενικότερα στην κοινωνία όσο κ ειδικότερα στα μήντια εντάσεται σε ένα ευρύτερο πλαίσιο επιμόρφωσης,πολιτικοποίησης,ακτιβισμού κοκ γύρω από την LGBT ισότητα.Ένα πλαίσιο απαραίτητο μι θινκς κρίνοντας τόσο από τις αντιδράσεις εδω μέσα (για ένα απλό φιλί έτσι?) όσο κ γενικότερα βλέποντας γύρω μας τις συστηματικές διακρίσεις τις οποίες οι LGBT δέχομαστε καθημερινά εκεί έξω.Πως να γίνει,αυτή τη στιγμή το ζήτημα της ισότητας μας αποτελεί ίσως το μεγαλύτερο civil rights issue της εποχής/γενιάς μας κ τα μήντια δεν είναι ή δε θα έπρεπε να είναι ξέχωρα από όλο αυτό.

 

Ακόμα κ να είχαμε μόνο 10-20 χαρακτήρες σε όλη την πενταετία θα ήταν στατιστικά σχεδόν απίθανο να μην υπήρχε ούτε ένας γκέι άνδρας αν πάρουμε ως σημείο αναφοράς την πραγματικότητα εκεί έξω,πόσο μάλλον όταν σε μια σειρά όπως το TWD έχει παρελάσει μια πληθώρα από minor and major roles. Εντωμεταξύ το κουλό πως επειδή οι στρέητ σχέσεις είναι περισσότερες δικαιολογεί κατα κάποιο τρόπο την πλήρη απουσία των γκέι σχέσεων σε μια σειρά δεν αποτελεί καν επιχείρημα,μια σαθρή παπάτζα είναι η οποία εξυπηρετεί μόνο στο gay erasure.Ας καλύπτονται περισσότερο οι στρέητ σχέσεις δεν νομίζω να έχει κάποιος αντίρρηση όσο αυτό δεν γίνεται κεντρικό πρόταγμα σε μια survival σειρά,η κριτική όμως γίνεται για την όντως παράλογη σχεδόν πλήρη απουσία των αντίστοιχων γκέι χαρακτήρων κ σχέσεων.By all means ας εκπροσωπούνται ακόμα περισσότερα γκρουπ στη σειρά ήδη εξάλλου κ θρησκευόμενους είδαμε κ χριστιανούς κ όλες τις φυλές μέχρι κ τον ρατσιστή τον Μerle είδαμε.Eξάλλου το diversity σε μια σειρά ένδειξη εξυπνάδας των παραγωγών είναι.

 

Tέσπα,όσο στόκος κ να είναι κάποιος δε θέλει κ πολύ κόπο για να καταννοήσει τους λόγους πως ένα γκρουπ το οποίο είναι ανοιχτό στη προπαγάνδα,το μίσος κ τις διακρίσεις διεθνώς εντελώς άδικα οφείλει να εκπροσωπείται με αξιοπρέπεια σε όλα τα walks of life.Eιδικά στο κόντεξτ των αντιδράσεων που βλέπουμε ακόμα κ εδώ γίνεται εύκολα αντιληπτό γιατί η συστηματική LGBT ορατότητα είναι τόσο σημαντική σήμερα στα μήντια.Το άκυρο είναι πως ακούω τον κάθε πονεμένο που ''προσβάλεται η αισθητική'' του να σκούζει επειδή ταχα μου δήθεν ''κάθε σειρά έχει κ από έναν γκέι'' όταν το GLADD (οργάνωση για την LGBT oρατότητα στα μήντια) έχει επανηλλημένως τονίσει πως υποεκπροσωπούμαστε τραγικότατα ακόμα κ σήμερα στην τιβι.

 

Στην τελική πέρα από όλα τα παραπάνω κ για να μην το κουράζουμε, ναι εγώ ως γκέι άνδρας ψήνομαι να βλέπω κ γκέι καταστάσεις (με μέτρο κ χωρίς να αλλοιώνουν το premise μιας σειράς) σε show που καραγουστάρω κ σίγουρα δεν νομίζω να είμαι ο μόνος.

 

Eγώ πάντως ομοφοβικός δεν είμαι, το φιλί που έδειξε η σειρά, δε με ενόχλησε καθόλου, φίλους ομοφυλόφιλους έχω, αλλά εξακολουθώ να βρίσκω παράλογη την απαίτησή σου. Και για να χρησιμοποιήσω τα λόγια σου, όσο στόκος και να είναι κάποιος, δε μπορεί να πιστεύει πως η έλλειψη gay χαρακτήρων από μια σειρά υπηρετεί το gay erasure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δε μπορεί να πιστεύει πως η έλλειψη gay χαρακτήρων από μια σειρά υπηρετεί το gay erasure.

 

Στο gay erasure που επιχειρείς εσύ αναφερόμουν.Αυτό μου φαίνεται εξυπηρετούσε το σαθρό επιχείρημα σου.Ομοφοβικός δεν ξέρω αν είσαι αλλά για φίλο μου μάλλον δε θα σε ήθελα αν κρίνω από τα κουλά που έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γυρισε ολοκληρο το νημα απο το the walking dead στους ομοφυλοφιλους;

Τελικα για τι πραγμα μιλαμε; Για το walking dead η για το vampire diaries;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

I do have a message to the writers of The Walking Dead just in case they think that we gays could not survive and fight in a zombie apocalypse: We can, and we have survived much worse. The generations that came before survived disease, hate, discrimination and even alienation by their own families and government and not only survived but actually thrived to make the world a better and more beautiful place for everyone. We even survived the grunge fashion of the early '90s! So when you write the next season, I expect to see some nice gays join Rick, Glenn, Darryl, Carol, Maggie and Michonne, and they'd better survive until the end.

Survived much worse than a zombie apocalypse, for real?  

  Ακομη και σαν αστειο ειναι αποτυχημενο γιατι καταλαβαινεις οτι βαθια μεσα του ο συγγραφεας το πιστευει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γυρισε ολοκληρο το νημα απο το the walking dead στους ομοφυλοφιλους;

Τελικα για τι πραγμα μιλαμε; Για το walking dead η για το vampire diaries;

 

Welcome to Insomnia forum.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο gay erasure που επιχειρείς εσύ αναφερόμουν.

 

Αν κατάλαβες ότι εγώ επιχειρώ gay erasure, εσύ μάλλον λείπεις καιρό από την Ελλάδα και κάπου δεν καταλαβαίνεις καλά την ελληνική γλώσσα.

 

Ομοφοβικός δεν ξέρω αν είσαι αλλά για φίλο μου μάλλον δε θα σε ήθελα αν κρίνω από τα κουλά που έγραψες.

 

Αν με όλους τους φίλους σου έχεις πλήρη ταύτιση απόψεων, τότε σίγουρα δεν θα είχα τη χαρά να ανήκω σε αυτό το παρεάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι βαθια μεσα του ο συγγραφεας το πιστευει :P

 

 

Κ γω το πιστεύω.Ακράδαντα.

 

Τι να μου κλάσουν τα ζόμπια όταν έχω βγάλει μια Ελλάδα ως ανοιχτά γκέι άνδρας ? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ γω το πιστεύω.Ακράδαντα.

 

Τι να μου κλάσουν τα ζόμπια όταν έχω βγάλει μια Ελλάδα ως ανοιχτά γκέι άνδρας ? :P

 

Καλά δεν έβγαλες και το άντρο της ISIS. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο τα παρουσιάζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν έβγαλες και το άντρο της ISIS. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο τα παρουσιάζεις.

 

 

Κ όμως,ξύλο* επειδή είμαι γκέι στο Λονδίνο έφαγα πρώτη φορά,ούτε καν στην Ελλάδα.Η ομοφοβία διεθνώς τα σπάει παντού, μην την ψάχνεις.

 

Τέσπα αρκετά οφτοπικιάσαμε.

 

*Για την ιστορία ο άλλος με σπασμένο καρπό έφυγε,έτσι να μην ξεχνιόμαστε για την τριμέγιστη γκέι αντρίλα περσόνα μου στο real life. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει κάποια στιγμή να αποδεχθείτε, ότι τα φιλιά και οι ερωτικές περιπτύξεις γενικότερα, μεταξύ gay ζευγαριών είναι το ίδιο φυσιολογικές με αυτές των straight.

 

Αν δυσκολεύεστε να το κατανοήσετε. Τότε να κρατήσετε τις αντιδράσεις σας για τους εαυτούς σας.Γιατί δεν έχει κανένας το δικαίωμα να φέρετε μειονεκτικά απέναντι στον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει κάποια στιγμή να αποδεχθείτε, ότι τα φιλιά και οι ερωτικές περιπτύξεις γενικότερα, μεταξύ gay ζευγαριών είναι το ίδιο φυσιολογικές με αυτές των straight.

 

Αν δυσκολεύεστε να το κατανοήσετε. Τότε να κρατήσετε τις αντιδράσεις σας για τους εαυτούς σας.Γιατί δεν έχει κανένας το δικαίωμα να φέρετε μειονεκτικά απέναντι στον άλλο.

 

Λάθος λέξη. Άμα γουστάρουμε το αποδεχόμαστε. 

 

Όσο για το ότι είναι φυσιολογικό το gay ζευγάρι, απλά γελάω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...