Προς το περιεχόμενο

The Walking Dead Season 5 (Spoilers allowed up to Season 4)


Sog96Ch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέφυγε η κουβέντα δυστυχώς , λοιπόν η σειρά έχει κάνει πολύ μεγάλη κοιλιά και όποιος δεν θέλει να το παραδεχτει δικαιωμα του .

Ειπαμε περι ορέξεως....

Αυτό δεν σημαινει όμως οτι επειδή δεν συμφωνούμε με το imdb αμέσως πρέπει να το ριξουμε στην πυρά, το imdb δεν ειναι ευαγγέλιο δειχνει όμως τασεις , άλλωστε και εδω μεσα στο forum 8/10 παιδιά σχολιάζουν αρνητικά την εξέλιξη του the walking dead. Βέβαια οτι και να λέμε εμεις η σειρά πουλάει σαν ζεστό ψωμι και πολύ φοβάμαι οτι αυτό δεν ειναι απαραιτητα καλό για την μετέπειτα ποιότητα τηε σειράς!! (συγγνώμη για τους τόνους αλλα το ταμπλετ τα χει παιξει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολύ μεγαλύτερο νόημα η συλλογική αξιολόγηση μιας σειράς στο IMDB και το όποιο IMDB.

Μια ταινία ή μια πρώτη σεζόν, δεν είναι δείγμα. Ούτε διχότομες στατιστικές τύποι Nicki Minaj που είτε αγόρασες το άλμπουμ, είτε δεν το αγόρασες.

 

Η βαθμολογία στην 5η σεζόν μιας σειράς είναι από ανθρώπους που έχουν δει άλλες 4 και κρίνουν την πορεία της σειράς και όχι την εντύπωση που άφησε μια αυτοτελής ταινία. Αν η Nicki Minaj συνεχίσει να πουλάει τους ίδιους δίσκους, παναπει ότι όσοι αγόρασαν τους ως τώρα, παίρνουν αυτό που θέλουν.

 

Αν λοιπόν το WD αρχίζει και λαμβάνει χαμηλότερη βαθμολογία από ανθρώπους που πριν δεν έμπαιναν στον κόπο να το κράξουν ή ενεργά το έκαναν upvote, παναπεί ότι κάτι έχει αλλάξει που δεν αρέσει.

 

Το αν αυτό συνάδει με τα κόμικ ή όχι, εγώ προσωπικά δε δίνω μία. Ας βάζανε disclaimer "να 'χετε διαβάσει τα κόμικ πριν δείτε τη σειρά". Οπότε κάθε απόπειρα δικαιολόγησης της κοιλιάς που κάνει η ΣΕΙΡΑ, ως "έτσι γίνεται στο κόμικ" πέρα από purist είναι και άδικη: στο κόμικ πηδάω καρέ, διαβάζω διαγώνια. Δεν είμαι αναγκασμένος να υποφέρω 10 δυσκοίλιες φάτσες που δεν. λένε. τίποτα.

 

Εσένα γιατί έχει κολλήσει στα 666 μηνύματα; :P  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέφυγε η κουβέντα δυστυχώς , λοιπόν η σειρά έχει κάνει πολύ μεγάλη κοιλιά και όποιος δεν θέλει να το παραδεχτει δικαιωμα του .

Ειπαμε περι ορέξεως....

Αυτό δεν σημαινει όμως οτι επειδή δεν συμφωνούμε με το imdb αμέσως πρέπει να το ριξουμε στην πυρά, το imdb δεν ειναι ευαγγέλιο δειχνει όμως τασεις , άλλωστε και εδω μεσα στο forum 8/10 παιδιά σχολιάζουν αρνητικά την εξέλιξη του the walking dead. Βέβαια οτι και να λέμε εμεις η σειρά πουλάει σαν ζεστό ψωμι και πολύ φοβάμαι οτι αυτό δεν ειναι απαραιτητα καλό για την μετέπειτα ποιότητα τηε σειράς!! (συγγνώμη για τους τόνους αλλα το ταμπλετ τα χει παιξει)

Σωστό. Και ο λόγος που αρχικά αναφέρθηκε το imdb δεν είναι για να αποδείξουμε αν η σειρά είναι κακή ή καλή στο σύνολό της, αλλά για να επισημάνουμε ότι στα πλαίσια του ίδιου συστήματος αξιολόγησης (εν προκειμένω, το imdb) η σειρά δείχνει μια εμφανέστατη καθίζηση, η οποία φαίνεται να αντικατοπτρίζει και τις απόψεις των περισσοτέρων στο φόρουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αξιολογήσεις του imdb αποτυπώνουν σε μεγάλο βαθμό την πραγματικότητα. Το καλύτερο παράδειγμα που μπορώ να βρω είναι από το Breaking Bad. Το Fly (3-10), το επεισόδιο με τη μύγα έχει βαθμολογία 7,4 ενώ το Ozymandias (5-14) έχει ένα στρόγγυλο 10αρι. Σε μια, κατά γενική ομολογία, εξαιρετική σειρά το πιο βαρετό επεισόδιο πήρε 7,4. Αν είχε αλλά 4-5 επεισόδια κολλητά με την ίδια βαθμολογία, τότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι έκανε κοιλιά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic αλλα θα πεταξω την αποψη μου για το imdb. Κατ'αρχας συμφωνω στην συντριπτικη πλειοψηφια των βαθμολογιων του στις ταινιες ή στην τελικη να πω οτι υπαρχει μικρη αποκλιση με το πως θα βαθμολογουσα μια ταινια.

 

Αλλα εχω παρατηρησει οτι οι σειρες ειναι λιγο ευκολα overrated. Παραδειγματα οπως του Supernatural, Mentalist, Chuck, Defiance και αρκετα αλλα που εχουν παρει υψηλες βαθμολογιες και πολυ απλα στο βαθος της εξελιξης τους δεν το αξιζουν. Καθε αλλο.

 

Ισως κανω το λαθος και τις συγκρινω με τις ταινιες που ειμαι σιγουρος οτι εχουν κριθει πιο αυστηρα αλλα και πιο δικαια (οι περισσοτερες)  imo αλλα μου καθεται καπως. 

Δεν ειναι ετσι παντως με ολες τι σειρες. Καποιες εννοειται οτι αξιζουν την υψηλη βαθμολογια.

 

PS: Chuck- 8.3, The Mentalist - 8.1 ...GTFO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic αλλα θα πεταξω την αποψη μου για το imdb. Κατ'αρχας συμφωνω στην συντριπτικη πλειοψηφια των βαθμολογιων του στις ταινιες ή στην τελικη να πω οτι υπαρχει μικρη αποκλιση με το πως θα βαθμολογουσα μια ταινια.

 

Αλλα εχω παρατηρησει οτι οι σειρες ειναι λιγο ευκολα overrated. Παραδειγματα οπως του Supernatural, Mentalist, Chuck, Defiance και αρκετα αλλα που εχουν παρει υψηλες βαθμολογιες και πολυ απλα στο βαθος της εξελιξης τους δεν το αξιζουν. Καθε αλλο.

 

Ισως κανω το λαθος και τις συγκρινω με τις ταινιες που ειμαι σιγουρος οτι εχουν κριθει πιο αυστηρα αλλα και πιο δικαια (οι περισσοτερες)  imo αλλα μου καθεται καπως. 

Δεν ειναι ετσι παντως με ολες τι σειρες. Καποιες εννοειται οτι αξιζουν την υψηλη βαθμολογια.

 

PS: Chuck- 8.3, The Mentalist - 8.1 ...GTFO

Στην πραγματικότητα, στις σειρές έχουμε μια εντελώς άλλη κλίμακα. Πχ το 7 για ταινία είναι πολύ καλό, για σειρά κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά καλύτερο αν κ ο Ρικ  σπαστικός με το trust issue, μπονους φυσικά το πρώτο  ζευγάρι ανδρών στη σειρά.

Για τσέκαρε και το black sails

Είχαμε τα αποκαλυπτήρια και εκεί πέρνα καμιά βόλτα σε φωνάζουν ήδη στο thread

 

 

ποιος με ποιον???

 

 

 

Άαρον με έναν δικό του καινούργιο στη σειρά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους ενα καλο επεισοδιο

Αν και τα φιλακια μπορουσαν να ληψουν

Δεν εχουν φιληθει καλα καλα αντρας με γυναικα σε ολοκληρη σειρα και το γυρισαμε εκει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό επεισόδιο , σε τέτοια επίπεδα θέλω να κινείται η σειρά .

Θέλω να μας πεί κάποιος που έχει διαβάσει το κομικ θα έχει ενδιαφέρον τώρα που μπαίνουν στην καινούργια περιοχή την Αλεξάνδρεια ?? εν ολίγοις ξαναφτιάχνει η σειρά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θέλω να μας πεί κάποιος που έχει διαβάσει το κομικ θα έχει ενδιαφέρον τώρα που μπαίνουν στην καινούργια περιοχή την Αλεξάνδρεια ?? εν ολίγοις ξαναφτιάχνει η σειρά ?

 

Nαι.Αν πάει βάσει κόμικ αλλάζει ριζικά προς το καλύτερο.Καλύτερα από ποτέ βασικά.Για να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...