Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή kit φακου με κατι καλυτερο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ολες ιδιες? :Ο

ο nikon που μ προτεινεις ειναι full frame? πως το καταλαβαινω αυτο οταν θελω να κανω αγορα?

δεν νομιζω να με βολεψει παντως γιατι εχει standard mm στα 50 

προτεινεις να παω σε αυτον http://www.skroutz.gr/s/2245208/Tamron-SP-AF-17-50mm-F2-8-XR-Di-II-Nikon.html δηλαδη?

οι περισσοτερες ειναι πανομοιοτυπες...

μεγαλος χρονος εκθεσης,μια θαλασσα,με φωτα στον οριζοντα... :)

 

o 24-70 θα ειναι 36-105 στη καμερα σου.

 

αλλη λυση ειναι να παρεις τον 35mm f1.8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περισσοτερες ειναι πανομοιοτυπες...

μεγαλος χρονος εκθεσης,μια θαλασσα,με φωτα στον οριζοντα... :)

 

o 24-70 θα ειναι 36-105 στη καμερα σου.

 

αλλη λυση ειναι να παρεις τον 35mm f1.8

Ενταξει σαν style γενικοτερα ναι, μ αρεσει αυτο το στυλ..αλλα δεν εχω καποιο ιδιο θεμα σε παραπανω απο 2 φωτογραφιες

Στο θεμα μας. Αυτο για τους full frame φακους σε crop cameras το ξερα γενικοτερα, αλλα δεν ηξερα πως παει η αναλογια..δηλαδη με τον 17-50 δεν θα εχω τα 18 του φακου μου ετσι? Ή η συγκριση γινεται σε νουμερα full frame μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει σαν style γενικοτερα ναι, μ αρεσει αυτο το στυλ..αλλα δεν εχω καποιο ιδιο θεμα σε παραπανω απο 2 φωτογραφιες

Στο θεμα μας. Αυτο για τους full frame φακους σε crop cameras το ξερα γενικοτερα, αλλα δεν ηξερα πως παει η αναλογια..δηλαδη με τον 17-50 δεν θα εχω τα 18 του φακου μου ετσι? Ή η συγκριση γινεται σε νουμερα full frame μονο?

 

ο 17-50 ειναι φτιαγμενος για DX οποτε θα δουλευει ως 17-50 στη μηχανη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 17-50 ειναι φτιαγμενος για DX οποτε θα δουλευει ως 17-50 στη μηχανη σου.

για αυτον http://www.skroutz.gr/s/2245208/Tamron-SP-AF-17-50mm-F2-8-XR-Di-II-Nikon.htmlδεν μιλαμε? βγαινουν full frame για dx?  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

o 17-50 θα είναι 26-75 στην μηχανή σου ( αν το μετατρέψεις σε φφ) δηλαδή αν έχεις την μηχανή σου και δίπλα μια φφ η οποία φοράει έναν φακό 26-75 και εσύ τον 17-50 θα βλέπετε το ίδιο πράγμα... εννοείτε μπορείς να βάλεις και  fx φακούς σε dx μηχανές αλλα και πάλι για να δεις τι εστιακό μήκος τους αναλογεί σε φφ θα το κάνεις επί 1.5

Επεξ/σία από orestismiki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o 17-50 θα είναι 26-75 στην μηχανή σου ( αν το μετατρέψεις σε φφ) δηλαδή αν έχεις την μηχανή σου και δίπλα μια φφ η οποία φοράει έναν φακό 26-75 και εσύ τον 17-50 θα βλέπετε το ίδιο πράγμα... εννοείτε μπορείς να βάλεις και  fx φακούς σε dx μηχανές αλλα και πάλι για να δεις τι εστιακό μήκος τους αναλογεί σε φφ θα το κάνεις επί 1.5

Οκ μπερδευτικα λιγο αλλα το καταλαβα(ειδα κι ενα σχετικο βιντεο)..σορρυ αν σας κουρασα, ευχαριστω για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο και σχετικό με το θέμα

 

Εάν θέλεις να παραγγείλεις από το εξωτερικό, μπορείς να εξοικονομήσεις αρκετά χρήματα από το συγκεκριμένο site:

 

http://www.mydigitaland.com/tamron-17-50-f2-8-nikon-vc.html

http://www.skroutz.gr/s/2245343/Tamron-SP-AF-17-50mm-F2-8-XR-Di-II-VC-Nikon.html

 

O VC είναι η αντίστοιχη εκδοχή του VR των Nikkor.

 

Απλά επειδή αυτοί εισάγουν από Κίνα > Αγγλία (για να γλυτώσεις τελωνείο) κι από εκεί στέλνουν σε μας εδώ με κούριερ, καλό είναι να ρωτήσεις αν υπάρχει σε στοκ απευθείας Αγγλία. Αλλιώς υπολόγιζε 20-25 ημέρες.

 

Παραεισαγωγές είναι και εγγύηση δίνουν αυτοί, δε σε καλύπτει η εδώ αντιπροσωπεία.

 

Δεν έχω καμία σχέση με το site, έχω αγοράσει στο παρελθόν εγώ κι ένας γνωστός μου και όλα πήγαν μια χαρά.

Με ένα google search θα βρεις κι από άλλα Ελληνικά site εμπειρίες με το συγκεκριμένο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος κανει μονο για DX

Αφου ειναι full frame γτ κανει μονο για dx?  :wacko:

 

Άσχετο και σχετικό με το θέμα

 

Εάν θέλεις να παραγγείλεις από το εξωτερικό, μπορείς να εξοικονομήσεις αρκετά χρήματα από το συγκεκριμένο site:

 

http://www.mydigitaland.com/tamron-17-50-f2-8-nikon-vc.html

http://www.skroutz.gr/s/2245343/Tamron-SP-AF-17-50mm-F2-8-XR-Di-II-VC-Nikon.html

 

O VC είναι η αντίστοιχη εκδοχή του VR των Nikkor.

 

Απλά επειδή αυτοί εισάγουν από Κίνα > Αγγλία (για να γλυτώσεις τελωνείο) κι από εκεί στέλνουν σε μας εδώ με κούριερ, καλό είναι να ρωτήσεις αν υπάρχει σε στοκ απευθείας Αγγλία. Αλλιώς υπολόγιζε 20-25 ημέρες.

 

Παραεισαγωγές είναι και εγγύηση δίνουν αυτοί, δε σε καλύπτει η εδώ αντιπροσωπεία.

 

Δεν έχω καμία σχέση με το site, έχω αγοράσει στο παρελθόν εγώ κι ένας γνωστός μου και όλα πήγαν μια χαρά.

Με ένα google search θα βρεις κι από άλλα Ελληνικά site εμπειρίες με το συγκεκριμένο site.

ευχαριστω για τις πληροφοριες, αν και δεν σκοπευω να αγορασω τρα τον καινουργιο μου φακο

Επισης σκεφτομαι για μεταχειρισμενο, ωστε να γλιτωσω καποια χρηματα και να μπορεσω να τον αγορασω και νωριτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα μπερδευεις. ο 17-50 ειναι DX φακός , δεν μπαινει σε Full Frame

Η διαφορά στους φακους ειναι οτι οι FF έχουν μεγαλύτερα οπτικά για να μπορουν να καλύψουν τον μεγάλο αισθητήρα μιας Full Frame

ενώ οι DX έχουν μικρότερα απο τους FF γιατι ειναι σχεδιασμένοι να καλύψουν τον μικρότερο αισθητηρα μιας Crop

 

Όσον αφορά τα αναγραφόμενα mm , σε κάθε φακό για οποια μηχανή και αν ειναι τα αναγραφόμενα mm αφορουν το εστιακό ευρος που θα είχε ο φακός αν εμπαινε σε Full Frame

 

Είτε ο φακός που θα πάρεις ειναι DX είτε FX εφόσον η μηχανή σου ειναι crop θα το κάνεις x1.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα μπερδευεις. ο 17-50 ειναι DX φακός , δεν μπαινει σε Full Frame

Η διαφορά στους φακους ειναι οτι οι FF έχουν μεγαλύτερα οπτικά για να μπορουν να καλύψουν τον μεγάλο αισθητήρα μιας Full Frame

ενώ οι DX έχουν μικρότερα απο τους FF γιατι ειναι σχεδιασμένοι να καλύψουν τον μικρότερο αισθητηρα μιας Crop

 

Όσον αφορά τα αναγραφόμενα mm , σε κάθε φακό για οποια μηχανή και αν ειναι τα αναγραφόμενα mm αφορουν το εστιακό ευρος που θα είχε ο φακός αν εμπαινε σε Full Frame

 

Είτε ο φακός που θα πάρεις ειναι DX είτε FX εφόσον η μηχανή σου ειναι crop θα το κάνεις x1.5

Ναι τα ξερω αυτα, απλα ενα φακος full frame λογικα δεν μπαινει σε μια καμερα full frame? Αυτη δεν ειναι η διαφορα του?

Το λεω επδ ο tamron που σκεφτομαι να παρω ειναι full frame, ξερω οτι στην dx μηχανη μου θα ειναι x1.5 λογω του οτι ο αισθητηρας της ειναι μικροτερος απο τις fx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτον http://www.skroutz.gr/s/2245208/Tamron-SP-AF-17-50mm-F2-8-XR-Di-II-Nikon.html, ο οποιος ειναι fx οποτε νομιζω μπαινει και σε full frame cameras! Anyway, ξερεις που θα μπορουσα να βρω μεταχειρισμενους φακους απο ελλαδα και κατα προτιμιση θεσσαλονικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...