Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή kit φακου με κατι καλυτερο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ'οτι σε checkαρα τοπιάκιας εισαι , οπότε θες κάτι σε ευρυγώνιο

 

Μεταχειρισμενα εχει εδώ στο insomnia Και στο dpgr.gr

 

Εκτός απο τους 17-50 υπάρχουν και οι πιο ειδικοι για τοπία οπως Tokina 11-16 2.8 

Ναι ρε συ, ειναι το αγαπημενο μου ειδος... ωραιος φανηκε ο τοκινα αλλα θελω να εχω εναν φακο που να τα κανει ολα(σχεδον), ιδιο στυλ με τον 17-55 κιτ της νικον, απλα σε καλυτερη ποιοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νικον πολυ ακριβος ρε φιλε..τον βρηκα γλυφαδα 450ευρω στην καλυτερη!

Ταμρον και σιγμα στο ινσομνια που εψαξα δεν βρηκα...

 

Τον tamron τον ειχα παρει με 240 καινουριο απο εδω το μαγαζι ειναι αξιοπιστο μιας και εχω παρει απο αυτους 2 φακους χωρις κανενα προβλημα και η τιμη του ηταν περιπου οσο τον εβρισκα μεταχειρισμενο εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον tamron τον ειχα παρει με 240 καινουριο απο εδω το μαγαζι ειναι αξιοπιστο μιας και εχω παρει απο αυτους 2 φακους χωρις κανενα προβλημα και η τιμη του ηταν περιπου οσο τον εβρισκα μεταχειρισμενο εδω.

Ευχαριστω φιλε... μπορεις να σχολιασεις τον ταμρον μιας και τον εχεις? Αν μπορεις ακομα, δειξε μου καποιες φωτογραφιες σου με αυτον ή καποιο site(flickr,500px klp) που αναιβαζεις φωτογραφιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε... μπορεις να σχολιασεις τον ταμρον μιας και τον εχεις? Αν μπορεις ακομα, δειξε μου καποιες φωτογραφιες σου με αυτον ή καποιο site(flickr,500px klp) που αναιβαζεις φωτογραφιες!

 

Αποψη δεν εχω ακομα μιας και τον εχω 1-2 βδομαδες περιπου και εχω φωτογραφισει με αυτον μονο 2 φορες οποτε ακομα ειναι νωρις για να βγαλω συμπερασμα. Για αυτα καλυτερη αποψη θα σου δωσουν τα τεστ που θα βρεις απο εδω και απο εκει στο internet, οσο για τις φωτογραφιες μου μπορεις να δεις μερικες στο flickr μου οπου οι τελευταιες 13 ειναι με αυτον (δες τα exif ομως γιατι 2 ειναι με τον 85αρη της nikon)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τον ταμρον ειχες τον κιτ της d7000? Βλεπω πιο πριν ειχες και την canon 450d kai samsung nx300, με την οποια εβγαλες αυτη την εξαιρετικη https://www.flickr.com/photos/snik38/13403540714/in/photostream/ ... τι nd filter ειχες εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εξοπλισμος μου στην φωτογραφια ηταν 

 

1) Canon eos 450D, 18-55mm (kit), canon 50mm 1.8

2) Samsung nx300 (τους πρωτους μηνες ειχα την nx1000) με Samsung 20-50mm, Samsung 30mm, Samsung 12-24mm

 

και τωρα ειμαι με Nikon D7000, tokina 11-16mm, tamron 17-50mm και nikon 85mm AFS-D και για 2η (η πρωτη) μηχανη εχω την fuji x100.

 

Τον nikon 18-55 δεν τον ειχα ποτε οποτε δεν γνωριζω περισσοτερα για να σε βοηθησω και για τις long exposures ειχα 2 φιλτρακια της hoya, το ενα εκοβε 9 στοπ και το αλλο 3 οποτε συνολικα εκοβαν 12 στοπ περιπου. Την μερα που ειχα παει σε αυτην ειχε ηλιο οποτε σιγουρα ειχα και τα 2 φιλτρα πανω και ναι η εκθεση ηταν 93 δευτερολεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τοσους φακους? :3

φανταζομαι πουλουσες τον παλιο εξοπλισμο...

Anyway...σε ρωτησα για το φιλτρο επδ η φωτο ειναι πολυ καλη και δενε χει καθολου θορυβο, το φιλτρο που εχω εγω ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα δημιουργησει εστω και λιγο θορυβο στις φωτο (εχω ενα b&w).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τον προηγουμενο εξοπλισμο μου τον εχω πουλησει, πλεον ειμαι μονο με την d7000 και την fuji. Οσο για τα φιλτρα κανενα φιλτρο δεν δημιουργει θορυβο, θορυβο βγαζει μονο ο αισθητηρας οπου σε τετοιες ληψεις θες το χαμηλοτερο iso που σου δινει η μηχανη σου. Τα μονα προβληματα που μπορουν να σου δημιουργησουν τα φιλτρα ειναι βινιεταρισμα, χρωματικες εκτροπες και μειωση ευκρινειας για αυτο και προτεινονται ποιοτικα φιλτρακια γιατι κριμα ειναι να εχεις εναν καλο φακο και να χανεις λογω φιλτρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τον προηγουμενο εξοπλισμο μου τον εχω πουλησει, πλεον ειμαι μονο με την d7000 και την fuji. Οσο για τα φιλτρα κανενα φιλτρο δεν δημιουργει θορυβο, θορυβο βγαζει μονο ο αισθητηρας οπου σε τετοιες ληψεις θες το χαμηλοτερο iso που σου δινει η μηχανη σου. Τα μονα προβληματα που μπορουν να σου δημιουργησουν τα φιλτρα ειναι βινιεταρισμα, χρωματικες εκτροπες και μειωση ευκρινειας για αυτο και προτεινονται ποιοτικα φιλτρακια γιατι κριμα ειναι να εχεις εναν καλο φακο και να χανεις λογω φιλτρου.

iso το εχω παντα χαμηλα, τωρα δεν ξερω τι αλλο μπορει να δημιουργει θορυβο, ισως να χρειαζεται να αφηνω τον χρονο ληψης λιγο παραπανω για να αναιβαζω λιγοτερο την εκθεση μετα στην επεξεργασια... ο λογος που θελω να αλλαξω βεβαια τον φακο μου ειναι για καλυτερη ποιοτητα, η οποια σημαινει και λιγοτερος θορυβος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν θέλεις δείξε κάποια φωτογραφία να δούμε τι θόρυβος είναι..

https://www.flickr.com/photos/tasts2014/14736338765/

αυτη εμφανισε πολυ θορυβο (που ειναι απ'τις τελευταιες μου), αν και η εκθεση ηταν καπως λαθος(ηθελε καποια seconds ακομα, για να μην την ανεβασω μετα στο photoshop) και εχω και καπως ανεβασμενο f

https://www.flickr.com/photos/tasts2014/14690648814/in/photostream/

Ομως κι αυτη απ την αλλη δεν παει πισω, παρολο που τις σωστες ρυθμισεις και στο photoshop δεν εκανα μεγαλες μετατοπισεις σε εκθεση, αντιθεση, σκιες κλπ

Στις περισσοτερες φωτογραφιες μου με θαλασσα χρησιμοποιω το motion blur ωστε να εξαφανιζεται ο θορυβος

Ο λογος που θελω να παω σε κατι καλυτερο απο αποψης φακου ειναι για να μην ειναι must το motion blur...

 

* Εννοειτε πως βγαζω παντα σε raw, οποτε απο αποψη επεξεργασιας -μετα απο τοσο καιρο- μπορω να πω οτι δεν κανω κατι λαθος.

Επεξ/σία από dexter white
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...