Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή kit φακου με κατι καλυτερο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

too much purple...anyway αυτο που σου ειπα οτι μ ενοχλει στην υπερεκθεση και φαινεται και σε αυτη την φωτο και δεν μπορεις να κανεις κατι με αυτο ειναι το εντονο ασπρο που επικρατει στην δεξια μερια του ουρανου.

επισης, οι φακοι ταμρον και σιγμα εμφανιζουν λιγοτερο θορυβο σε παρομοιες περιπτωσεις με την "rust"... ρωταω ξανα τωρα, μιας και εχουμε και ενα δειγμα να συγκρινουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Φακός δεν εμφανίζει θόρυβο. ο αισθητήρας το κάνει αυτό. Για να αποφύγεις το έντονο άσπρο επιλέγεις τον ορίζοντα και του δίνεις - 1,5 stop

με τον φακο τοτε τι καλυτερο εχω?

αυτο που λες για το εντονο ασπρο το αντιμετωπιζω με μειωμενα whites και highlights, αλλα αν το απομονωσω και μειωσω την εκθεση δεν θα φαινεται φυσικο και γενικοτερα αν μειωσεις την εκθεση στο απολυτο ασπρο το αποτελεσμα δεν ειναι και πολυ ωραιο, μου φαινεται καπως ανεπανορθωτο δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oξύτητα θα έχεις καλύτερη με τον φακό.

Δεν υπάρχει άλλη λύση αλλιως πρέπει να τραβήξεις HDR

Βασικα ναι, βλακεια ερωτηση εκανα δν πρζ :3

hdr ή graduated filter...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ND grad αλλα και πάλι θα έχεις grain επειδή τα σύννεφα θα σου βγουν πολύ μαυρα και θα βγάλουν θόρυβο. Παιξε με το nd grand στο lighroom και θα πάρεις μια χαρα εφέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά να ξέρεις ότι τα σκοτεινά μαζεύονται ποιο εύκολα από τα φωτεινά στις ψηφιακές οπότε να προτιμάς τις υπό εκθέσεις πάρα να καις τις φωτεινές περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ND grad αλλα και πάλι θα έχεις grain επειδή τα σύννεφα θα σου βγουν πολύ μαυρα και θα βγάλουν θόρυβο. Παιξε με το nd grand στο lighroom και θα πάρεις μια χαρα εφέ

Πολυ fake μου φαινεται αυτο το εφε στο lightroom, με λιγες επιλογες..εκτος κι αν δεν το δουλευω σωστα

 

Γενικά να ξέρεις ότι τα σκοτεινά μαζεύονται ποιο εύκολα από τα φωτεινά στις ψηφιακές οπότε να προτιμάς τις υπό εκθέσεις πάρα να καις τις φωτεινές περιοχές.

Βασικα οι υπολοιποι μου την λενε γιατι κανω αυτο ακριβως ;p

Σιγουρα ειναι ευκολοτερο να μαζεψεις την υποεκθεση, απλα βγαζει θορυβο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως είναι και στην μηχανή αλλά ο κανόνας είναι οτι οι ψηφιακές καίνε τα λευκά και έχουν ανοχές στα σκοτεινά. στην δικιά μου πάντως που είναι επιπέδου σαν την δικιά σου μπορώ να ανεβάσω απο 100 iso εικόνα τα σκοτεινά ένα στοπ και ο θόρυβος το πολύ να ανέβει σε επίπεδα 250 iso.  μπορώ να ανεβάσω και παραπάνω αλλα και πάλι σε προβολή 1:1 δεν θα είναι εμφανές το πρόβλημα


τώρα είδα την φωτογραφία που ανέβασες με iso 400 και 129 sec έκθεση είναι πολύ λογικό να βγάλει θόρυβο.. αν τράβαγες iso 100  φ5,6 και ίδια έκθεση  θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα αλλά λιγότερο θόρυβο και πολύ μεγαλύτερα περιθώρια στην επεξεργασία.. ( θα ανέβαζες στα σκοτεινά ένα στοπ και πάλι θα ήσουν καλύτερα από τώρα)


επίσεις για την  συγκεκριμένη εγώ πιστεύω ότι 1 στοπ κάτω θα ήταν καλύτερα και ακόμα χαμηλότερα τα shadows  βέβαια αυτά είναι γούστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ίσως είναι και στην μηχανή αλλά ο κανόνας είναι οτι οι ψηφιακές καίνε τα λευκά και έχουν ανοχές στα σκοτεινά. στην δικιά μου πάντως που είναι επιπέδου σαν την δικιά σου μπορώ να ανεβάσω απο 100 iso εικόνα τα σκοτεινά ένα στοπ και ο θόρυβος το πολύ να ανέβει σε επίπεδα 250 iso.  μπορώ να ανεβάσω και παραπάνω αλλα και πάλι σε προβολή 1:1 δεν θα είναι εμφανές το πρόβλημα

τώρα είδα την φωτογραφία που ανέβασες με iso 400 και 129 sec έκθεση είναι πολύ λογικό να βγάλει θόρυβο.. αν τράβαγες iso 100  φ5,6 και ίδια έκθεση  θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα αλλά λιγότερο θόρυβο και πολύ μεγαλύτερα περιθώρια στην επεξεργασία.. ( θα ανέβαζες στα σκοτεινά ένα στοπ και πάλι θα ήσουν καλύτερα από τώρα)

επίσεις για την  συγκεκριμένη εγώ πιστεύω ότι 1 στοπ κάτω θα ήταν καλύτερα και ακόμα χαμηλότερα τα shadows  βέβαια αυτά είναι γούστα 

Πως μου ξεφυγε το ισο 400 σ αυτην?  :P

Συνηθως τραβαω με ισο 100 η το πολυ 200 τραβαω...δεν θυμομουν καν οτι ειχα τραβηξει με 400...γενικοτερα στις περισσοτερες φωτογραφιες μου μου λενε οτι εχω καπως χαμηλη εκθεση...στην συγκεκριμενη πιστευω κι εγω πως ισχυει το αντιθετο... σκιες δεν ηθελα να κατεβασω(βασικα τις ανεβασα) για να φαινεται οτι ειναι απο σιδερα με σκουρια η γεφυρουλα (ή οτι ειναι τελος παντων) και οχι με ξυλα...

Επεξ/σία από dexter white
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αυτά γούστα είναι εμένα πχ θα με άρεσε ποιο πολύ σε ασπρόμαυρο πάντως με 100 ίσο δεν θα είχες θόρυβο

μιας και ανεφερες το ασπρομαυρο ξερετε κανενα καλο προγραμμα για επεξεργασια φωτογραφιων σε b&w...το lightroom δεν μου αρεσει και τοσο γι αυτη την κατηγορια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silver efex δεν είναι δωρεάν βέβαια και είναι και ακριβό..........

Και το Light room δεν είναι άσχημο πάντως μπορείς να βρεις αρκετά presets για διάφορα film και τόνους.. Το καλύτερο είναι να δουλεύεις μόνος σου και όχι με presets πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silver efex δεν είναι δωρεάν βέβαια και είναι και ακριβό..........

Και το Light room δεν είναι άσχημο πάντως μπορείς να βρεις αρκετά presets για διάφορα film και τόνους.. Το καλύτερο είναι να δουλεύεις μόνος σου και όχι με presets πάντως

Τα presets κι εμενα δν μ αρεσου...ειχα κατεβασει την δοκιμαστικη του silver efex, αλλα με χαλαγε αυτο ακριβως...θελω ενα προγραμμα σαν το lightroom για να δουλευω ασπρομαυρες φωτογραφιες καλυτερα...στο lightroom βγαινουν πολυ μουντες δν μ αρεσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες μουντες τι εννοείς... Δεν ξέρω τι παραπάνω ρυθμίσεις μπορεί να χρειαστεί κάποιος από αυτές του Light room και του Silver (μοιάζουν αρκετά τα προγράμματα αυτά είναι και plug in tou Light room)

Δείτε και εδώ όσοι ενδιαφέρεστε δωρεάν το dxo film pack 3 μέχρι 15 Αυγούστου είναι πολύ ωραίο πρόγραμμα https://www.dxo.com/intl/sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...