Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή kit φακου με κατι καλυτερο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχες λάθος έκθεση , και στις δυο.  Αν είναι έτσι μετα απο επεξεργασία τότε απο την μηχανή παιζει να ήσουν και 1 stop underexposed

 

Προσωπικά και μετά απο την επεξεργασία πάλι μου φαίνονται underxposed ειδικά η 2η

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τον sigma 17-50 παντως που τον εχω εδω και 1 βδομαδα στον προτεινω. Τυγχανει να εχω και τον 35αρη της nikon παντως και σε σχεση με αυτον, ενταξει περαν του βαρους ή της ποιοτητας κατασκευης πουειναι υπερ του nikon, o sigma ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα λεφτα για standard zoom. Ισως και ο tamron που μονο σε συγκριτικα εχω δει.

Την ημερα και ο κιτ 18-55 δεν ειναι ασχημος παντως. Οταν σκοτεινιαζει εχει ενα θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες λάθος έκθεση , και στις δυο.  Αν είναι έτσι μετα απο επεξεργασία τότε απο την μηχανή παιζει να ήσουν και 1 stop underexposed

 

Προσωπικά και μετά απο την επεξεργασία πάλι μου φαίνονται underxposed ειδικά η 2η

Η 1η ναι ηταν, γι αυτο και το δικαιολογω απο την αρχη...η 2η δεν εχει σχεδον καθολου πειραγμενη εκθεση ( νομιζω +0.15-0.25) και δεν ξερω αλλα δεν μου φαινεται underexposed  :rolleyes:

 

Τον sigma 17-50 παντως που τον εχω εδω και 1 βδομαδα στον προτεινω. Τυγχανει να εχω και τον 35αρη της nikon παντως και σε σχεση με αυτον, ενταξει περαν του βαρους ή της ποιοτητας κατασκευης πουειναι υπερ του nikon, o sigma ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα λεφτα για standard zoom. Ισως και ο tamron που μονο σε συγκριτικα εχω δει.

Την ημερα και ο κιτ 18-55 δεν ειναι ασχημος παντως. Οταν σκοτεινιαζει εχει ενα θεμα..

Οκ φιλε, ευχαριστω! Αν και θα τους δοκιμασω/ψαξω πρωτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dexter white οπως σου ειπε και ο Rush13 και οι 2 εχουν ενα θεματακι με την εκθεση. Φανταζομαι οτι στο adobe camera raw θα ανεβασες την εκθεση και ισως το shadows οποτε για αυτο ο θορυβος ειναι πιο εντονος στις σκοτεινες περιοχες. Για τετοιες ληψεις με εντονη αντιθεση καλο ειναι να τραβας 2 η 3 καρε στο ενα υπερεκθετοντας και στο αλλο υπο. Δεν θα το κανεις ομως hdr αλλα θα βαλεις και τα 3 layers στο photoshop και θα παρεις τα σημεια που θες απο το καθενα. Ετσι θα κρατησεις ομοιομορφα την εκθεση χωρις το προβλημα το θορυβου. Επισης αφου στην οθονη σου φαινονται ολα κανονικα τοτε δες μηπως θελει καλιμπραρισμα η οθονη σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα έχεις χαμηλο ISO (800 και κάτω) ο μόνος λογος για να σου δημιουργησει θόρυβο ειναι οτι δεν έχεις σωστη έκθεση

και αμα εχεις πολυ μεγαλη εκθεση δημιουργειται θορυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσεις τι φίλτρο χρησιμοποιείς εγώ στη πρώτη βλέπω και μεγάλο βινιετάρησμα και μεγάλη έλλειψη οξύτητας ( ίσως φταίει και το φ16 για την οξύτητα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.flickr.com/photos/tasts2014/14342028839/in/photostream/

Αυτή η φωτογραφία σου πλησιάζει την σωστή έκθεση ( θέλει ένα 0,20 παραπάνω πιστευω). 

Οι άλλες που έδειξες , πιο πολύ η δευτερη ειναι ίσως και 1 στοπ underexposed

 

Προσπάθησε να κάνεις αυτο που λέει ο Take , καλύτερα να τις υπερεκθετεις παρά το αντίθετο. Συνήθως στα τοπία το φωτόμετρο της μηχανής κάνει λάθος επειδή έχει πίσσα σκοτάδι, βγάλε μερικες δοκιμαστικές λήψεις τσέκαρε το ιστόγραμμα στην οθόνη να δείς που χάνεις λεπτομέρια και θα αποφύγεις τον θόρυβο....

 

 

 

και αμα εχεις πολυ μεγαλη εκθεση δημιουργειται θορυβος.

 

Αυτό δεν το γνωρίζω, δεν βρίσκω τον λόγο να γίνεται κάτι τέτοιο πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dexter white οπως σου ειπε και ο Rush13 και οι 2 εχουν ενα θεματακι με την εκθεση. Φανταζομαι οτι στο adobe camera raw θα ανεβασες την εκθεση και ισως το shadows οποτε για αυτο ο θορυβος ειναι πιο εντονος στις σκοτεινες περιοχες. Για τετοιες ληψεις με εντονη αντιθεση καλο ειναι να τραβας 2 η 3 καρε στο ενα υπερεκθετοντας και στο αλλο υπο. Δεν θα το κανεις ομως hdr αλλα θα βαλεις και τα 3 layers στο photoshop και θα παρεις τα σημεια που θες απο το καθενα. Ετσι θα κρατησεις ομοιομορφα την εκθεση χωρις το προβλημα το θορυβου. Επισης αφου στην οθονη σου φαινονται ολα κανονικα τοτε δες μηπως θελει καλιμπραρισμα η οθονη σου.

Ε καταρχην αυτο το ειχα απορια, ο τροπος που ανοιγει το adobe photoshop τα raw αρχεια για επεξεργασια ειναι διαφορετικος απο το adobe camera raw? δηλαδη ειναι δαφορετικα προγραμματα?

Ο τροπος που προτεινεις ωραιος, δεν τον ειχα σκεφτει, απλα θα ειναι πολυ χρονοβορος και επισης επειδη παω για φωτογραφιση το σουρουπο προς βραδυ(μπλε ωρα) δεν εχω χρονο για πολλες ληψεις.

 

Δοκίμασε expose to the right σε τέτοιες συνθήκες θα σου δώσουν αποτέλεσμα που θα είναι ευκολοτερα διαχειρήσιμο

Τι ειναι αυτο?  :wacko:

 

επίσεις τι φίλτρο χρησιμοποιείς εγώ στη πρώτη βλέπω και μεγάλο βινιετάρησμα και μεγάλη έλλειψη οξύτητας ( ίσως φταίει και το φ16 για την οξύτητα )

Στην 1η ναι ισχυει, γενικα την μερα εκεινη οι ρυθμισεις μου ηταν τελειως λαθος, χαμηλη εκθεση, πολυ υψηλο f... στην συγκεκριμενη μου αρεσει πολυ το framing και τα χρωματα, οποτε την αναιβασα αγνοωντας τον θορυβο επειδη μου αρεσε.

 

https://www.flickr.com/photos/tasts2014/14342028839/in/photostream/

Αυτή η φωτογραφία σου πλησιάζει την σωστή έκθεση ( θέλει ένα 0,20 παραπάνω πιστευω). 

Οι άλλες που έδειξες , πιο πολύ η δευτερη ειναι ίσως και 1 στοπ underexposed

 

Προσπάθησε να κάνεις αυτο που λέει ο Take , καλύτερα να τις υπερεκθετεις παρά το αντίθετο. Συνήθως στα τοπία το φωτόμετρο της μηχανής κάνει λάθος επειδή έχει πίσσα σκοτάδι, βγάλε μερικες δοκιμαστικές λήψεις τσέκαρε το ιστόγραμμα στην οθόνη να δείς που χάνεις λεπτομέρια και θα αποφύγεις τον θόρυβο....

 

 

 

 

Αυτό δεν το γνωρίζω, δεν βρίσκω τον λόγο να γίνεται κάτι τέτοιο πάντως

Αυτη η ληψη παρ'ολα αυτα εχει πολυ θορυβο, σκεψου οτι περασα και layers με motion blur στην θαλασσα, γτ ο θορυβος ηταν αρκετος και δεν μου αρεσε στο συνολο.

Αυτο που με χαλαει και σε αυτη την φωτο, αλλα και στις υπερεκτεθιμενες φωτογραφιες μου ειναι το ασπρο του ουρανου που στη επεξεργασια δεν μπορω να το εξαφανισω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θές να ανεβάσεις το αρχείο Raw απο μια που πιστευεις οτι έχει τραβηχτει σωστά για να δουμε και ακριβώς τι εννοείς

Επίσης , σε αυτη που λέει Rust...που έχεις εστιάσει?

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη εισαι περιπου 0,80 κάτω. Τα φωτεινα αν εισαι λίγο πάνω μπορεις να τα επαναφέρεις ευκολα στα σκοτεινά ομως θα σου βγάλει πολυ θόρυβο...Η συγκεκριμένη έχει θόρυβο αλλα φαινεται πολυ μονο σε 100% crop. 

 

Παρ'ολα αυτα ειναι καλή και μπορεις να την δουλέψεις παραπάνω

 

 

Μια επεξεργασια στα πολυ γρήγορα

https://cloud.mail.ru/public/f94885b12e16/DSC_0795.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...