Προς το περιεχόμενο

[Power Bank] XIAOMI 10400MAh, 20.89$ τελική από GEEKBUYING, κ.α προιόντα με έκπτωση


panagiotisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω το χω ηδη κοντα 20ημερο. B) Τα σκ ειδικα που ειμαι εκτος σπιτιου, ειναι τζαμι. Θηριάκι ειναι!

για να καταλάβω τι φορτίζεις και πόσες φορές το φορτίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 867
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για να καταλάβω τι φορτίζεις και πόσες φορές το φορτίζεις

Μια φορα το φορτιζω πριν φυγω, και το σκ οποτε πεφτει η μπαταρια του κινητου κατω απο 30% το βαζω να φορτιζει απο το power bank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέτοιοι φόρτισες χρησιμοποιούν τις 18650 μπαταρίες, όποιος ξέρει από φακούς θα καταλάβει.

γιατί λοιπόν να μην δεν αγοράσει κάτι τέτοιο  προσθέτοντας τις μπαταρίες που επιθυμεί έχοντας και το κεφάλι του ήσυχο?

Γιατι πολυ απλα στη τιμη αυτη βρισκεις μονο της μπαταριες...ενω ετσι αγοραζεις και το μηχανημα !

Και φυσικα δε χρειαζεται να κανουμε λογο για την κατασκευη και την ποιοτητα του συγκεκριμενου φορτιστη σε σχεση με τις τυχαιες κινεζιες του κιλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πολυ απλα στη τιμη αυτη βρισκεις μονο της μπαταριες...ενω ετσι αγοραζεις και το μηχανημα !

Και φυσικα δε χρειαζεται να κανουμε λογο για την κατασκευη και την ποιοτητα του συγκεκριμενου φορτιστη σε σχεση με τις τυχαιες κινεζιες του κιλου

ναι σεβαστό αυτό που λες, αλλά όλα κινέζικα είναι και οι μπαταρίες και τα καλούπια είτε είναι πλαστικά είτε μεταλλικά, εννοώντας ότι ακόμα και το μεταλλικό το πλασάρουν premium την στιγμή που δεν ξέρεις τι κρύβει από μέσα.

δες για παράδειγμα αυτό (ή αυτό με αλουμίνιο)εδώ σε συνδυασμό με αυτές τις μπαταρίες έχεις ένα power bank lipstick (με 5200mA ή 10.400mA εάν κουβαλάς και τις δυο) και ξέρεις ότι αν χαλάσουν οι μπαταρίες μετά από 1000 κύκλους τις πετάς και παίρνεις άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σεβαστό αυτό που λες, αλλά όλα κινέζικα είναι και οι μπαταρίες και τα καλούπια είτε είναι πλαστικά είτε μεταλλικά, εννοώντας ότι ακόμα και το μεταλλικό το πλασάρουν premium την στιγμή που δεν ξέρεις τι κρύβει από μέσα.

δες για παράδειγμα αυτό (ή αυτό με αλουμίνιο)εδώ σε συνδυασμό με αυτές τις μπαταρίες έχεις ένα power bank lipstick (με 5200mA ή 10.400mA εάν κουβαλάς και τις δυο) και ξέρεις ότι αν χαλάσουν οι μπαταρίες μετά από 1000 κύκλους τις πετάς και παίρνεις άλλες.

 

Seriously?

 

Δεν παίζει να υπάρχει κάτι χειρότερο στο ebay.

 

Οι 5200 εκτός απο unprotected ( http://www.lighthound.com/Rechargeable-Lithium-Battery-Information--Protected-vs-Unprotected-Li-Ion-Batteries--Lithium-Ion-Battery_ep_36-1.html ) ζήτημα αν έχουν και το 1/5 της αναγραφόμενης χωρητικότητας (http://lygte-info.dk/review/batteries2012/GTL%2018650%205000mAh%20%28Blue%29%20UK.html)

 

Για τα lipstick diy κουτάκια του 1$ επίσης no comment.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σεβαστό αυτό που λες, αλλά όλα κινέζικα είναι και οι μπαταρίες και τα καλούπια είτε είναι πλαστικά είτε μεταλλικά, εννοώντας ότι ακόμα και το μεταλλικό το πλασάρουν premium την στιγμή που δεν ξέρεις τι κρύβει από μέσα.

δες για παράδειγμα αυτό (ή αυτό με αλουμίνιο)εδώ σε συνδυασμό με αυτές τις μπαταρίες έχεις ένα power bank lipstick (με 5200mA ή 10.400mA εάν κουβαλάς και τις δυο) και ξέρεις ότι αν χαλάσουν οι μπαταρίες μετά από 1000 κύκλους τις πετάς και παίρνεις άλλες.

Δε νομίζω να εμπιστευόμουν ποτέ το όποιας αξίας gadget μου σε αυτού του είδους "αλχημείες", με τις αμφιβόλου ποιότητας μπαταρίες με άγνωστη χωρητικότητα (μακάρι να τις πάρεις και να σου κρατήσουν πολύ περισσότερο από 1000 κύκλους, αλλά...δεν το βλέπω) και το κυριότερο η κύρια συσκευή, Κινέζικη στην κυριολεξία!

Όσο για το Power Bank XIAOMI 10400MAh, αν ψάξεις θα δεις ότι εκτός από επώνυμη συσκευή, διαθέτει και επώνυμες μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 10 μέρες παρήγγειλα το συγκεκριμένο από merimobiles στα 22$ αν θυμάμαι καλά μαζί με το xiaomi bluetooth speaker (http://www.merimobiles.com/original-xiaomi-xiaogangpao-bluetooth-speaker-music-player_p/meri10263.htm) με τιμή 32$ και περιμένω να έρθουν για να σας γράψω εντυπώσεις.

Για το power bank παραθέτω 2 link σχετικά με το πώς εξακριβώνουμε τα fake από τα γνήσια power bank.

http://en.miui.com/thread-19104-1-1.html

http://en.miui.com/thread-26197-1-1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλάβω τι φορτίζεις και πόσες φορές το φορτίζεις

 

 

Μια φορα το φορτιζω πριν φυγω, και το σκ οποτε πεφτει η μπαταρια του κινητου κατω απο 30% το βαζω να φορτιζει απο το power bank.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι το δύσκολο έχει η ερώτηση που κάνω....

Τι είναι αυτο που φορτίζεις κινητό tablet ipad με μπαταρία χωρητικότητας χχχχ ???

(αν δεν ξέρεις χωρητικότητα πες το μοντέλο)

Και πόσες φορές μπορεί να το φορτίσει το συγκεκριμένο που λες 1.2.3 ???

(αν δεν το έχεις χρησιμοποιήσει πάνω από μια φορα και δεν έχει ένδειξη για το πόσο μένει πες δεν το εχω χρησιμοποιήσει πάνω απο μια φορά   )

 

Γιατί αν το πάμε έτσι και εγώ έχω ένα 5χρονια και μου φορτίζει ότι κινητό κυκλοφορεί από το 30%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Seriously?

 

Δεν παίζει να υπάρχει κάτι χειρότερο στο ebay.

 

Οι 5200 εκτός απο unprotected ( http://www.lighthound.com/Rechargeable-Lithium-Battery-Information--Protected-vs-Unprotected-Li-Ion-Batteries--Lithium-Ion-Battery_ep_36-1.html ) ζήτημα αν έχουν και το 1/5 της αναγραφόμενης χωρητικότητας (http://lygte-info.dk/review/batteries2012/GTL%2018650%205000mAh%20%28Blue%29%20UK.html)

 

Για τα lipstick diy κουτάκια του 1$ επίσης no comment.

The second most common Li-Ion batteries on the market are the 18650 PROTECTED 3.6 volt lithium batteries. These batteries are the length of two CR123's and a high mAh for extended runtimes. They also have a very small circuit inside of them that shuts them off in the event that they are over-charged, over-discharged, overheated or short-circuited. These batteries are the best choice for most applications. These batteries require special chargers that are specifically designed to charge lithium rechargeable batteries.

18650 and 17670 batteries are available in both protected and non-protected versions, Pila (Wolf-Eyes) has been selling the protected version of these batteries for some time, they refer to them as the Pila 168A (18650) and the Pila 168S (17670).

 

δεν κατάλαβα το σχόλιο σου, από την άλλη το άρθρο αναφέρετε στις 18650 protected καθώς αναφέρει και άλλες μπαταρίες διαφορετικής χημείας, ωστόσο αναφέρει προς το τέλος ότι υπάρχουν και unprotected μόνο ονομαστικά. Εγώ σου παρέθεσα μπαταρίες μάρκας με χωρητικότητα όσο αναγράφει.

 

@aiantas

το ακριβώς αντίθετο λέω, ότι ξέρεις τι μπαταρίες αγοράζεις. Πάρε για παράδειγμα ένα power bank και άνοιξε το να δεις τι υπάρχει μέσα και αν αυτά που προσφέρει είναι αληθινά. Αυτές οι μπαταρίες είναι κύριος για φακούς και για μηχανήματα πέραν του 5V το αναφέρω ως κριτήριο σύγκρισης της δύναμης που έχουν οι 18650.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω μισό μήνα και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είναι απλά εξαιρετικό! 

 

Η ποιότητα κατασκευής είναι φοβερή. Είναι ακριβώς ίδια με ένα MacBook Pro. Και σε αίσθηση και σε υλικά.

 

Δεν έχει σχέση με καμία από τις σαβούρες του eBay. Καμία απολύτως.

 

Εγώ το πήρα 16€ από merimobiles.

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι το δύσκολο έχει η ερώτηση που κάνω....

Τι είναι αυτο που φορτίζεις κινητό tablet ipad με μπαταρία χωρητικότητας χχχχ ???

(αν δεν ξέρεις χωρητικότητα πες το μοντέλο)

Και πόσες φορές μπορεί να το φορτίσει το συγκεκριμένο που λες 1.2.3 ???

(αν δεν το έχεις χρησιμοποιήσει πάνω από μια φορα και δεν έχει ένδειξη για το πόσο μένει πες δεν το εχω χρησιμοποιήσει πάνω απο μια φορά   )

 

Γιατί αν το πάμε έτσι και εγώ έχω ένα 5χρονια και μου φορτίζει ότι κινητό κυκλοφορεί από το 30%

 
 
Εγώ έχω φορτίσει 2,5 φορές το Nexus 5 και μια φορά ένα Optimus G. Το Nexus 5 το χρησιμοποιούσα παράλληλα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τιμή αλλά πολύ μεγάλο και νομίζω μία τέτοια χωρητικότητα είναι άχρηστη εκτός αν κάνει κάποιος ελεύθερο camping και δεν έχει ηλεκτρική παροχή για 4-5 ημέρες, αλλά φαντάζομαι αυτό΄ς που κάνει ελεύθερο camping δε θα είναι σκλάβος ενός κινητού. Το πάχος είναι αρκετά μεγάλο. 2.5 εκατοστά είναι πολλά. Εγώ έχω μία τέτοια μπαταρία της intenso που είναι ίδιες διαστάσεις, εκτός από το πάχος που είναι 1.3 εκ και πάλι ίσα ίσα που μπορώ να τη χαρακτηρίσω φορητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το έχω μισό μήνα και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είναι απλά εξαιρετικό! 

 

Η ποιότητα κατασκευής είναι φοβερή. Είναι ακριβώς ίδια με ένα MacBook Pro. Και σε αίσθηση και σε υλικά.

 

Δεν έχει σχέση με καμία από τις σαβούρες του eBay. Καμία απολύτως.

 

Εγώ το πήρα 16€ από merimobiles.

 

 

 
 
Εγώ έχω φορτίσει 2,5 φορές το Nexus 5 και μια φορά ένα Optimus G. Το Nexus 5 το χρησιμοποιούσα παράλληλα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Nexus 5 = Non-removable Li-Po 2300 mAh battery

Optimus G=Non-removable Li-Po 2100 mAh battery

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...