Προς το περιεχόμενο

Η Motorola προτείνει ψηφιακό τατουάζ για το ξεκλείδωμα του Moto X


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πας σε περίπτερο αφου σου έχουν τελειώσει τα αυτοκόλλητα για να ξεκλειδώνεις το κινητό σου και λες:

 

"ένα πακέτο motorola κίτρινα"

Σκληρό ή μαλακό?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι εδω να κρίνω την χρησιμοτητα μίας τέτοιας "καινοτομίας", αλλα εχω αρχίσει να βαριεμαι τους τεχνοφοβικούς. 

 

Κάποτε για κάποιους η Ζάν Ντ'άρκ που εβλεπε οράματα, και ήτανε μαγισσα, ο Νίκολα Τέσλα με τον ηλεκτρισμό ήταν εξογήινος, και ο Φλέμμινγκ τρελλός. Χωρίς όμως την πρωτοπωρία τους, δέν θα είχαμε ρευμα,αντιβιοτικά κλπ...

 

Τότε ήτανε μάγισσες τρελοί και εξωγήινοι, τώρα είναι ο διάολος,ο ωξαποδω και η αποκάλυψη, 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μου τα 'λεγε εμένα μια θεία μου. Θα έρθει το σφράγισμα του εωσφόρου. Ο δαίμονας Motorovul

 

Το αστείο είναι ότι στο μέλλον θα έχουμε microchip παντού εκτός από το χέρι και το μέτωπο. Ούτε αυτό δεν πέτυχε το βιβλίο lol

 

 

ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΚΙ ΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ......

 

Ναι έρχεται (επιτέλους) η ώρα να μεταφέρουμε το βιβλίο στα μυθιστορήματα φαντασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις πιο ανούσιες ειδήσεις που διάβασα ποτέ μου. Απορώ η ηλιθιότητα μερικών πώς μεταφράζεται ως καινοτομία και μάλιστα πώς λανσάρεται κιόλας στην αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μπορείς να αφήνεις και λίγο το τηλέφωνο από τα χέρια σου και να μην Checkάρεις Facebook κάθε 5 λεπτά, και θα δεις δραματικά savings στον ελεύθερο σου χρόνο.

 

Fail δικαιολογία πάντως η εξοικονόμηση χρόνου.

 

Επίσης υπάρχει και το lock delay που κλειδώνει το κινητό μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, οπότε άμα το έχεις πάνω σου και πρέπει να ελέγχεις κάτι τακτικά να μην θέλει ξεκλείδωμα.

 

Oh well..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην θες να λάβεις σοβαρά υπόψιν διάφορα για πολλούς συνωμοσιολογικά θέματα (αυτή η καραμέλα ότι δεν συνάβει με την κοινή, μαζική λογική να το του κολλάνε την ταμπέλα "συνωμοσιολογικό") από ότι φαίνεται το σχέδιο μια χαρά προχωράει, πολύ σωστα το έγραψαν κάποιοι, μέσω της τεχνολογίας με διάφορα tricks θα το φέρνουν στην αρχή μέχρι το τελικό στάδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα offtopic και τον χαβαλέ εγώ βλέπω κάτι πολύ πιο διαφορετικό...

 

Πως υπάρχει πλήρη στέρεψη σοβαρών ιδεών από τους μεγάλους τεχνολογικούς γίγαντες έτσι ώστε να πιέσουν νέες γενιές smarphone....

 

Kαι αυτό είναι αρκετά χρόνια. Ξεκινήσαμε με ηλίθιες πυκνότητες οθόνης 400+ppi/ ηλίθιους επεξεργαστές (οχταπύρηνα κινητά)/ ηλίθια hardware (40MP σε κινητό) και μετά μια σωρεία ήλιθιων feature (touch ID/touchless swipe/κλπ.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω.

 

8-12Mp και Dual Core processor είναι μια χαρά και με το παραπάνω για αξιοπρεπέστατες ή και High End λύσεις κινητών.

 

Όσο για security feature, το μόνο που θα θεωρούσα αξιόπιστο θα ήταν Finger Print Reader για lock/unlock ή PIN (όπως υπάρχει από την αρχή). Όλα τα υπόλοιπα είναι gimmicks της κακιάς ώρας.

 

Το μόνο ουσιαστικό feature (ή μάλλον function) που θα άλλαζε ριζικά την τεχνολογία των κινητών θα ήταν η ύπαρξη μπαταρίας με τέτοια δομή που να κρατάει πολλαπλάσια διάρκεια από τη σημερινή. Ή η ύπαρξη συσκευής που να καταναλώνει υποπολλαπλάσια ενέργεια από τις σημερινές.

 

Ας μή ξεχνάμε ότι η χρήση του κινητού είναι κλήσεις, SMS, Εmails, και εν έτη 2014 κάποιες μικροεφαρμογές που βολεύουν, αααντε και για όσους θέλουν να περνάνε το χρόνο τους ευχάριστα στα ταξίδια να έχει κάποια παιχνιδάκια ή ταινίες μέσα. Δε χρειάζεται κάποιο μεγαθήριο κανείς για να έχει όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάθε 5 μέρες θα βάζεις καινούργιο;

Κάποια στιγμή μπορεί να φτάσουμε σε κάτι τέτοιο αλλά μόνιμο. Τώρα είναι απλά κάτι που μπορείς να δοκιμάσεις απλά για το "μοντέρνο" της υπόθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αμεσως μετα .. γιατι να ρισκαρεις να σου κλεψουν το πορτοφολι, την πιστωτικη κλπ, γιατι να κουβαλας χαρτια και ταυτοτητες.. τα κανεις εμφυτευμα.εε σορυ τατουαζ, μη φανταστει κανεις οτι η ν.τ.π. ειναι εδω και θα την πληρωσεις κι απο πανω γιατι θα ναι μοδα....!  οοοχι

..θα σου κόβουν κατευθείαν το χέρι (ή το μάτι) δηλαδή!

 

Πάντως, πέραν της πλάκας, αν και το θέμα προσφέρεται γα τρελό τρολάρισμα, ολοένα και παραπάνω "πυκνώνουν" τέτοιου είδους αναφορές, δίνοντας σάρκα και οστά σε σενάρια συνωμοσίας και νομίζω οτι γίνεται μια βολιδοσκόπηση σχετικά με το τι μπορεί ο άνθρωπος να δεχτεί πιο εύκολα, και ποια τα όριά του σε συγκεκαλυμμένες τεχνικές παρακολούθησης και διαχείρισης μαζών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δυο αγαπημένα θέματα που για μερικούς είναι πάντα στην επικαιρότητα των τεχνολογικών ειδήσεων: Τα σατανικά τσιπάκια και τα παιδάκια της Αφρικής...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...