Προς το περιεχόμενο

Windows Phone 8.1 Update 1 με φακέλους και υποστήριξη interactive θηκών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια νεα.

 

Ειμαι πολύ ευχαριστημένος με το κινητό μου όπως είναι τώρα. Ειλικρινά δεν θα ήθελα κάτι άλλο.

 

Ο file manager (για εμένα) useless. Δεν τον χρησιμοποιώ.

 

Το action center μαρεσει μόνο για τις συντομεύσεις αν και αυτές τις είχα πριν με pinned tiles.

 

Ότι προσθέτουν καλό είναι, για να τραβήξει κόσμο από τα αλλα δυο λογισμικα. Εμένα με έχει κερδίσει το OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιλιαδες φορες εχουμε πει οτι τα αντροιντ ειναι  μπροστα απο τα wm. Αλλα ο μεσος χρηστης, δηλαδη οχι αυτος που μπαινει καθε μερα σε τεχνολογικο φορουμ, δηλαδη το 90% και βαλε των καταναλωτων, τα wm τον υπερκαλυπτουν.

Εγω παιρνω εμενα ως παραδειγμα που πριν ημουν και καλα power user και ασχολιουμουν συνεχως με το κινητο τωρα πλεον που μου εχει περασει και θελω τα βασικα σε πολυ καλο βαθμο και καμια 15-20 εφαρμογες, τα wp με καλυπτουν, αναγνωριζοντας οτι οι εφαρμογες υστερουν ακομα. Δεν θα μιλησω καν για την αδελφη μου, κλασσικο παραδειγμα μεσου χρηστη, που αφου με σχετικο ζορι της πηρα το 520 τωρα δεν θελει να ακουσει για τιποτα αλλο περα της nokia.

Και προσωπικα το βρισκω μεγαλο προβλημα για της ms οτι δεν εχει καταφερει να πεισει και αλλους μεγαλους κατασκευαστες να φερουν high end συσκευες στα win. Ενα αντιστοιχο g3 ή Z2 δεν θα την χαλουσε καθολου. Ασχετο αν θα συμφωνισω μαζι σας οτι δεν υπαρχει και κανενας λογος να δαπανησουν οι εταιριες  μεγαλα χρηματικα ποσα σε R&D μιας και το μεριδιο ειναι πολυ χαμηλο. H microsoft πρεπει να το λυσει αυτο το προβλημα αν οντως στοχευει σε σημαντικο μεριδιο της αγορας.

Και δεν θεωρω οτι ειμαι fanboy τωρα μπορει να εχω wm αλλα δεν το αποκλειω να περασω και σε ios καποια στιγμη, δεν εχω και συμβολαιο με κανενα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kargo130

 

1. Δεν είναι wm ειναι wp.

 

2. Αν κερδισουν το low end κομμάτι αργότερα θα πάνε και στο high end. (ούτως η άλλος υπάρχει το HTC 8x, Samsung ativ s, και ένα κάρο Nokia Lumia) Το low end ίσως είναι και το μεγαλύτερο κομμάτι αγοράς.

 

3. Για να υστερεί λιγότερο το store βάλε για χώρα την Αμερική στο κινητό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να βγάλει high end όπως ανέφερες παραπάνω.αφου κανείς δεν θα το πάρει.520 μέχρι 635 πουλάνε.τα υπόλοιπα είναι να έχουμε να λέμε.γι αυτό έκοψαν και το McLaren.συμφωνώ όμως ότι χρειάζεται ένα μοντέλο τούμπανο,μονο και μόνο για να τραβήξει τα βλέμματα.η LG και η κάθε LG γιατί να φτιάξουν WP.από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας των wp8 η ms έσπρωχνε την νοκια.ο bill gates και nadella διαφωνούσαν να αγοράσουν την νοκια για να υπάρχουν και άλλες εταιρίες στα WP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι sorry μου εχει κολλησει απο το windows mobile, λαθος.

Δεν διαφωνω με οσα λες για τη χρησιμοτητα του low end κομματιου αλλα πρεπει να ειναι παρουσα σε ολα τα κομματια της αγορας δυναμικα και με αρκετα μεγαλη γκαμα. Αν μεινει μονο με τη νοκια δεν προκειται να αποκτησει σημαντικο μεριδιο της αγορας.

Τελοςπαντων εγω δεν εχω πολυκαταλαβει ποια ειναι η στρατηγικη τους παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην συγκρίνεται android με windows phone.το android βασίζεται σε Linux που είναι ανοιχτό και όχι σε Windows.για αυτο υπάρχουν τόσο πολλοί.και καλοί file manager στο android.το κάθε λειτουργικό έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.τα windows phone είναι κλειδαμπαρωμένα με ότι συνεπαγετε αυτο

ολο το θέμα ειναι να δοθούν περισσότερα permision και να ανοιγουν περισσότερα τα api τους μονο ετσι θα γίνει ένα πλήρες λειτουργικό

 

από την αλλη που λεμε τα windows mobile τα θυμασε? και αυτα ηταν βασισμένα στα windows αλλα ειχαν απολα............. απλός η ms ζήλεψε την apple και κατάλαβε οτι τα λεφτά είναι στα κλειδοματα και να μαζεψουν τους καταναλωτές σε ενα κοτετσι..............δυστιχος για αυτην δεν ειναι apple και δεν εχει φανατικούς που αγοράζουν οτι και να τους δίνουν

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είναι που θα έβγαινε η αναβάθμιση τον Ιούλιο...τι να πω, δε μας τα λέει καλά η Microsoft

αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι το Update 1 των 8.1, όχι τα 8.1...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φακέλους έχει η Nokia στα δικά της Apps εδώ και καιρό στα WindowsPhone. Όντως η πλατφόρμα έχει μείνει πίσω σε θέματα χρηστικοτητας , καμία δικαιολογία για την MS που υποτίθεται είναι master στα λειτουργικά. Ας ελπίσουμε ο νέος CEO να δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα στο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kargo

 

Θα σου πω μόνο 1 συσκευή:

 

Lumia 1020. Τράβηξε τα βλέμματα. Το ξέρουν όλοι. Το καλύτερο camera phone που υπάρχει.

 

Πιστεύω αν βγάλει 1020 second edition με την ίδια κάμερα (η ακομα και καλύτερη) με πιο λεπτό σχεδιασμό, υποστήριξη sd card, και μεγάλη μπαταρία.. Έχουμε μια κινηταρα.

Και τώρα που με τα 8.1 έχει δέσει όλο το OS προς το καλύτερο και πράγματα που έλειπαν στους περισσότερους αντροιντακιδες όπως file manager και action center τα έχει, με ένα καλό marketing push θα πάει καλά πιστεύω, αρκεί να έχει και μια πιασαρικη τιμή, η έστω 2 εκδόσεις: 1 premium στα 600πχ και μια mini ξέρω γω στα 400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kargo

 

Θα σου πω μόνο 1 συσκευή:

 

Lumia 1020. Τράβηξε τα βλέμματα. Το ξέρουν όλοι. Το καλύτερο camera phone που υπάρχει.

 

Πιστεύω αν βγάλει 1020 second edition με την ίδια κάμερα (η ακομα και καλύτερη) με πιο λεπτό σχεδιασμό, υποστήριξη sd card, και μεγάλη μπαταρία.. Έχουμε μια κινηταρα.

Και τώρα που με τα 8.1 έχει δέσει όλο το OS προς το καλύτερο και πράγματα που έλειπαν στους περισσότερους αντροιντακιδες όπως file manager και action center τα έχει, με ένα καλό marketing push θα πάει καλά πιστεύω, αρκεί να έχει και μια πιασαρικη τιμή, η έστω 2 εκδόσεις: 1 premium στα 600πχ και μια mini ξέρω γω στα 400.

 

Και το 1ο Lumia 1020 το ξέρουν όλοι. Ο λόγος που δεν το αγοράζουν είναι γνωστός. Τι να σου κάνει και το έρμο το marketing? Όλοι ξέρουν οτι το 1020 είναι το καλύτερο φωτοκινητό. 

 

Βάλε σε μια συσκευή με pureview android να δεις για πότε θα πουλήσει σαν ζεστό ψωμάκι. Και το 1030 τις ίδιες πωλήσεις θα κάνει με το 1020.

 

Η τιμή του δεν έχει σημασία, θα καταρρεύσει όπως γίνεται συνήθως στα περισσότερα κινητά είτε wp είτε android, στα πρώτα δε πολύ γρηγορότερα λόγω μειωμένης ζήτησης στα υψηλά βαλάντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρησιμοποιώ ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ το notification center.

Άπειρες φορές πολυτιμότερα τα live tiles για την ευκολία μου.

Τί να κάνουμε η πράξη το έδειξε, πρέπει σώνει και καλά να είμαστε fanboys οι έχοντες άλλη γνώμη;...

Μια φορά σταθεροί είμαστε στις απόψεις μας, και όχι από πείσμα ή οπαδισμό. Αλλά ξέρω, χάλια τα tiles-widgets, το flat design κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

obi μάλλον σε μένα θα αναφέρεσαι.Δεν είπα ότι είσαι fanboy ούτε ότι σε όσους δεν αρέσει/χρησιμοποιούν το notification center έχουν κάτι στραβό.Το notification center είναι για μένα απαραίτητο για τον πολύ απλό λόγο ότι αν είσαι στην lock screen και σου έρθει η οποιαδήποτε ειδοποίηση θα μπορέσεις να την δείς.Παλιότερα έπρεπε να ξεκλειδώσεις το τηλέφωνο και να κοιτάξεις ένα-ένα τα tiles(πλην των 5 ειδοποιήσεων που έχεις βάλει να εμφανίζονται).Πλέον η δουλειά των tiles είναι για να βλέπεις κάτι.πχ καιρό,χρηματιστήριο,κανα σκορ αγώνα κλπ και όχι για να βλέπεις ειδοποιήσεις με αριθμούς.

 

Τώρα για τους φακέλους και αυτή είναι απαραίτητη κίνηση(άσχετα αν εγώ δεν θα τους χρησιμοποιήσω).Είναι απαραίτητη κίνηση γιατί το flat design μας μάρανε.όλες οι εφαρμογές σε μία κάθετη λίστα και χωρίς δυνατότητα ταξινόμησης ή οποιαδήποτε αλλαγή.Αν έχω 5 εφαρμογές για γυμναστική γιατί έτσι μου ήρθε,πρέπει να ψάχνω στην κάθετη λίστα ή να θυμάμαι το πρώτο γράμμα για ευκολία ή να γεμίσω την αρχική οθόνη(ξέρω πως υπάρχει ήδη εφαρμογή για φακέλους).Φάκελοι όμως=μη ύπαρξη live tiles οπότε εδώ έρχεται πάλι το notification center.

 

Κλείνοντας για μένα η ms αλλιώς ξεκίνησε με τα 8 και αλλιώς καταλήγει.Ίσα ίσα που μου αρέσουν όλες αυτές οι αλλαγές αλλά θα έπρεπε να είχαν γίνει εξαρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...