Προς το περιεχόμενο

Windows Phone 8.1 Update 1 με φακέλους και υποστήριξη interactive θηκών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δε χρειαζεται να αποδειξει κανεις τιποτα και σε κανενα.Ειναι ολα θεμα συνηθειας!

Οσοι εχουν συμηθησει χωρις file manager&notificatio,το ποιο πιθανο να μην τα χρησιμοποιουν ή να κανουν πολυ λιγη τη χρηση τους!

Οσοι εχουν μαθει σ'αυτα,η μη υπαρξη του να αποτελει ενα τεραστιο κενο και σε καποιες περιπτωσεις να μην μπορουν καν να λειτουργησουν μια συσκευη,χωρις αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειαζεται να αποδειξει κανεις τιποτα και σε κανενα.Ειναι ολα θεμα συνηθειας!

Οσοι εχουν συμηθησει χωρις file manager&notificatio,το ποιο πιθανο να μην τα χρησιμοποιουν ή να κανουν πολυ λιγη τη χρηση τους!

Οσοι εχουν μαθει σ'αυτα,η μη υπαρξη του να αποτελει ενα τεραστιο κενο και σε καποιες περιπτωσεις να μην μπορουν καν να λειτουργησουν μια συσκευη,χωρις αυτα!

δεν ειναι θεμα σινιθειας....... ειναι θέμα οτι λείπουν λειτουργίες....... και κάποια πράγματα γίνονται με των δύσκολο τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα σινιθειας....... ειναι θέμα οτι λείπουν λειτουργίες....... και κάποια πράγματα γίνονται με των δύσκολο τρόπο

Kανεις δεν αφιβαλει οτι λειπουν λειτουργιες και οτι τα wp πρεπει να καλυψει αυτα τα κενα,αν θελει να κερδισει αυτους που εχουν μαθει με αυτα που εχουν οι αλλοι!

Απλα δε μπορεις να πεις οτι εγω που εχω μαθει να μη χρησιμοποιω το notification center οτι το χρειαζομε ντε και καλα!Εδω το "καταργησα" και στο nexus 7,ποσο μαλλον στο wp!Ετσι εχω μαθει να δουλευω το tablet και το τηλεφωνο μου.

Αρκετες φορες προσπαθησα να μαθω να αλλαζω τις λειτουργιες του nexus 7 απο το notification,αλλα ενστικτωδώς παντα παταω το shortcut των setting!Eστι εμαθα να δουλευω,οπου και να με βαλεις!

Να σου επισημάνω οτι τις προσπαθειες να αλλαξω συνηθεια τις εκανα το 8 μηνο που μονο μια συσκευη ειχα,το nexus 7,ουτε pc,ουτε laptop και για τηλεφωνο,ενα htc hd2 μονο για τηλεφωνα&μηνύματα!Ολη μου η καθημερινοτητα περνουσε ΜΟΝΟ απο το android και το nexus 7!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολος τρόπος για μένα να σουλατσάρει κάποιος στο notifications center κάθε τρεις και λίγο γιατί να δει τί νέο υπάρχει.

 

Εύκολος τρόπος να βλέπεις τις ειδοποιήσεις μπροστά σου στα live tiles χωρίς να χρειάζεται να πατήσεις τίποτα άλλο.

 

Απλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως με κερδισαν τα WP τις τελευταιες εβδομαδες που ψαχνω τι κινητο να παρω. Ειχα εδω και 3 χρονια iPhone4 που το πουλησα 180ε και δεν θελω να δωσω πανω απο 300 για κινητο. Ετσι καταληξα στο Lumia 930. Κανενας να με αποτρεψει τελευταια στιγμη? Το εχω παραγγειλει αλλα οχι πληρωσει ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kelebias

 

Μπορείς να διαλέξεις κάποιο άλλο μοντέλο, αξιόλογο κατά τα άλλα, για να ξεκινήσεις με WP.

Πχ 925, 1520 ...

Δοκίμασε μεν πρώτα, χωρίς να καταξοδευτείς δε.

Πιστεύω θα μείνεις το ίδιο ή και περισσότερο ικανοποιημένος με ένα 925 πχ.

Κάθε φορά που κανείς αλλάζει οικοσύστημα, τρώει στην αρχή την κρυάδα της προσαρμογής. Τουλάχιστον μη δώσεις κι ένα σκασμό λεφτά και να πηγαίνει εκεί όλο το ανάθεμα ωσότου να μάθεις τα νέα καλούπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι προσθέτουν καλό είναι δίνουν την δυνατότητα στον χρηστη να τα προσαρμόσει όπως θέλει και των βολεύουν, δεν είναι απαραίτητο ότι λειτουργίες έχει ένα λειτουργικό να τις χρησιμοποιούν όλοι, άλλοι θέλουν tiles άλλοι action center καλό είναι να υπάρχουν οσο περισσότερες δυνατότητες έχουν τόσο μεγαλύτερο κοινό καλύπτουν.

 

το μοναδικό που πραγματικά μου λείπει από το wp και κατά πάσα πιθανότητα να λείπει στους περισσότερους είναι η υποστήριξη flash player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή την στιγμή η ms έχει πετύχει κάτι πολύ σημαντικό πάνω σ αυτήν την βιομηχανία έχει μια ποικιλία συσκευών από 80€ - 500€, καλύπτει όλες τις ανάγκες από θέμα hardware και το πιο σημαντικό δεν αλλάζει η εμπειρία χρήσης του λειτουργικού. το market είναι αυτό που πρέπει να κοιτάξουν περισσότερο αν θέλουν να δουν πωλήσεις τώρα πια

 

ας το συγκρίνω με την γκάμα συσκευών του android και κάνω μια ερώτηση σε ένα forum "android στα 300€, πιο προτείνεται;" βάζω στοίχημα ότι το 80% των απαντήσεων θα μου προτείνουν nexus 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω για εκατομυριοστη φορα πως το os της Microsoft,ειναι καθαρα mobile os και προοριζεται καθαρα για καθημερηνη χρηση κινητου τηλεφωνου,δηλαδη τηλεφωνια ιντερνετ καμερα κτλ.οποιον δεν τον γεμιζει αυτο και θελει με την συσκευη του να κανει τα παντα,ας παει σε android.εκει ομως θα πρεπει να συμβηβαστει με αλλα πραγματα που προκυπτουν στην καθημερινοτητα..πχ lags.δεν καταλαβαινω γιατι τοσος πολεμος προς το Wp?το iOS που προσφερει ακομα λιγοτερα,ειναι δυσκολοτερο να συνεργαστει με αλλες συσκευες καιπροοριζεται και αυτο για mobile χρηση,γιατι και αυτο ο κοσμος δεν το πολεμησε το ιδιο;δυντο ν καταλαβω γιατι τοσο απεζθεια προς τα windows

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εμενα παντως με κερδισαν τα WP τις τελευταιες εβδομαδες που ψαχνω τι κινητο να παρω. Ειχα εδω και 3 χρονια iPhone4 που το πουλησα 180ε και δεν θελω να δωσω πανω απο 300 για κινητο. Ετσι καταληξα στο Lumia 930. Κανενας να με αποτρεψει τελευταια στιγμη? Το εχω παραγγειλει αλλα οχι πληρωσει ακομα</p>

Το πήρα για μια εβδομαδα το 930 και αναγκαστικα να το επιστρέψω λόγω υπερθέρμανσης.

Στο 5λεπτο με 3G και στο 10 λεπτό με wifi άρχισε νέα ζεματαει κυριολεκτικά.

Τα ίδια θέματα είχα και στο 920 πριν 1.5 χρόνο έστω σε πιο μικρο βαθμο.

Εχουν υπαρξει πολλές αναφορές στο εξωτερικό.

Αλλού λιγότερο αλλού περιςςοτερο αλλα η θέρμανση ειναι γενικά κανόνας στα περισσότερα WP συσκευές και ιδιαίτερα στις ναυαρχίδες 920/925/1020

Περίμενα 1.5 χρόνο απο την πρώτη μου γνωριμία με τα WP και το 920 να εχουν βελτιωθεί στο 930 αλλα εδω χειρότερα έγιναν τουλάχιστον σε εμένα.

 

Προσωπικά δεν ξανά εμπιστεύομαι τη MS/Nokia αν μελλοντικά δεν λύσουν αυτο το σοβαρό θεμα που σε αποτρέπει να χρησιμοποιείς το κινητο σαν smartphone και οχι μονο για τα βασικά πχ κλήσεις,μηνύματα.

 

Με τα 8.1 εχουν βελτιωθεί τα WP αλλα χρειάζονται περαιτέρω προσπάθεια διότι 2-3 πράγματα ακομα με ενοχλούν οπως τα είδα.

Πχ στο notification center το wifi οταν ειναι να το κλείσεις δεν το κανει με τη μια αλλα σε οδηγεί στις ρυθμίσεις του wifi και απο εκεί να το κλείσεις,ενω πρέπει με την μια απλώς πατώντας το wifi toggle οπως συμβαίνει στο android.

Δεν εχει επίσης mobile data συντόμευση στο notification center.

Δεύτερον οι εφαρμογές με τα live title δουλεύουν οπότε τους καπνίσει,δηλαδή ανανεώνονται ανάλογα τα κέφια τους.

5-6 weather app δοκίμασα μέχρι να βρω μια μονο που να δουλεύει σωστά με την ανανέωση πληροφοριών του live titles και αυτο μονο σε wifi.

Σε 3G δεν ανενεωταν καν,παρά μονο αν πατησεις χειροκίνητα την εφαρμογή.

Ε τότε ποιο το νόημα του live titles για να πατάω κσθε φορά χειροκίνητα την κσθε εφαρμογή για να μου κανει ανανέωση πληροφοριών.

Επίσης να ξέρεις δεν εχει ούτε led notification ούτε glance άρα χαμένα συμβάντα δεν τα βλέπεις παρά μονο αν ανοίξεις το κινητο να τα δεις.

 

Στα θετικά εξαιρετική οθόνη ιδιαίτερα σε εξωτερικές συνθήκες με ηλιοφάνεια η καλύτερη οθόνη που έχω συναντήσει οπως με το 920 επίσης,εξαιρετική ποιότητα κατασκευής,πολυ δυνατό ήχο κλήσεων,άριστο wifi,gps.δυνστα ηχεία και παρά πολυ βολικό στο κράτημα στο χέρι.

 

Αν δεν είχε τα θέματα των υπερθέρμανσεων θα το κράταγα πιθανότητα,έστω που κάποια τα του λογισμικού με ενοχλούσαν

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιλιαδες φορες εχουμε πει οτι τα αντροιντ ειναι  μπροστα απο τα wm. Αλλα ο μεσος χρηστης, δηλαδη οχι αυτος που μπαινει καθε μερα σε τεχνολογικο φορουμ, δηλαδη το 90% και βαλε των καταναλωτων, τα wm τον υπερκαλυπτουν.

Εγω παιρνω εμενα ως παραδειγμα που πριν ημουν και καλα power user και ασχολιουμουν συνεχως με το κινητο τωρα πλεον που μου εχει περασει και θελω τα βασικα σε πολυ καλο βαθμο και καμια 15-20 εφαρμογες, τα wp με καλυπτουν, αναγνωριζοντας οτι οι εφαρμογες υστερουν ακομα. Δεν θα μιλησω καν για την αδελφη μου, κλασσικο παραδειγμα μεσου χρηστη, που αφου με σχετικο ζορι της πηρα το 520 τωρα δεν θελει να ακουσει για τιποτα αλλο περα της nokia.

Και προσωπικα το βρισκω μεγαλο προβλημα για της ms οτι δεν εχει καταφερει να πεισει και αλλους μεγαλους κατασκευαστες να φερουν high end συσκευες στα win. Ενα αντιστοιχο g3 ή Z2 δεν θα την χαλουσε καθολου. Ασχετο αν θα συμφωνισω μαζι σας οτι δεν υπαρχει και κανενας λογος να δαπανησουν οι εταιριες  μεγαλα χρηματικα ποσα σε R&D μιας και το μεριδιο ειναι πολυ χαμηλο. H microsoft πρεπει να το λυσει αυτο το προβλημα αν οντως στοχευει σε σημαντικο μεριδιο της αγορας.

Και δεν θεωρω οτι ειμαι fanboy τωρα μπορει να εχω wm αλλα δεν το αποκλειω να περασω και σε ios καποια στιγμη, δεν εχω και συμβολαιο με κανενα.

Εγώ φίλε πέρασα ήδη και είμαι υπέρμετρα ικανοποιημένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολος τρόπος για μένα να σουλατσάρει κάποιος στο notifications center κάθε τρεις και λίγο γιατί να δει τί νέο υπάρχει.

 

Εύκολος τρόπος να βλέπεις τις ειδοποιήσεις μπροστά σου στα live tiles χωρίς να χρειάζεται να πατήσεις τίποτα άλλο.

 

Απλά πράγματα.

 

Με τον τρόπο που λειτουργεί το notification center στα wp δεν απορώ που δυσκολεύεσαι. 

 

Βέβαια το γεγονός οτι ακόμα και η Apple το αντέγραψε και η Ms αναγκάστηκε να το βάλει κάτι λέει για την ευκολία της χρήσης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...