Προς το περιεχόμενο

Windows Phone 8.1 Update 1 με φακέλους και υποστήριξη interactive θηκών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ms πάντως επιβάλλεται να επιταχύνει τους ρυθμούς της σχετικά με τα wp. Σύμφωνα με την ίδια τα wp είχαν το χειρότερο τρίμηνο πωλήσεων από το πρώτο τρίμηνο του 2013. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα για μια εβδομαδα το 930 και αναγκαστικα να το επιστρέψω λόγω υπερθέρμανσης.

Στο 5λεπτο με 3G και στο 10 λεπτό με wifi άρχισε νέα ζεματαει κυριολεκτικά.

Τα ίδια θέματα είχα και στο 920 πριν 1.5 χρόνο έστω σε πιο μικρο βαθμο.

Εχουν υπαρξει πολλές αναφορές στο εξωτερικό.

Αλλού λιγότερο αλλού περιςςοτερο αλλα η θέρμανση ειναι γενικά κανόνας στα περισσότερα WP συσκευές και ιδιαίτερα στις ναυαρχίδες 920/925/1020

Περίμενα 1.5 χρόνο απο την πρώτη μου γνωριμία με τα WP και το 920 να εχουν βελτιωθεί στο 930 αλλα εδω χειρότερα έγιναν τουλάχιστον σε εμένα.

 

Προσωπικά δεν ξανά εμπιστεύομαι τη MS/Nokia αν μελλοντικά δεν λύσουν αυτο το σοβαρό θεμα που σε αποτρέπει να χρησιμοποιείς το κινητο σαν smartphone και οχι μονο για τα βασικά πχ κλήσεις,μηνύματα.

 

Με τα 8.1 εχουν βελτιωθεί τα WP αλλα χρειάζονται περαιτέρω προσπάθεια διότι 2-3 πράγματα ακομα με ενοχλούν οπως τα είδα.

Πχ στο notification center το wifi οταν ειναι να το κλείσεις δεν το κανει με τη μια αλλα σε οδηγεί στις ρυθμίσεις του wifi και απο εκεί να το κλείσεις,ενω πρέπει με την μια απλώς πατώντας το wifi toggle οπως συμβαίνει στο android.

Δεν εχει επίσης mobile data συντόμευση στο notification center.

Δεύτερον οι εφαρμογές με τα live title δουλεύουν οπότε τους καπνίσει,δηλαδή ανανεώνονται ανάλογα τα κέφια τους.

5-6 weather app δοκίμασα μέχρι να βρω μια μονο που να δουλεύει σωστά με την ανανέωση πληροφοριών του live titles και αυτο μονο σε wifi.

Σε 3G δεν ανενεωταν καν,παρά μονο αν πατησεις χειροκίνητα την εφαρμογή.

Ε τότε ποιο το νόημα του live titles για να πατάω κσθε φορά χειροκίνητα την κσθε εφαρμογή για να μου κανει ανανέωση πληροφοριών.

Επίσης να ξέρεις δεν εχει ούτε led notification ούτε glance άρα χαμένα συμβάντα δεν τα βλέπεις παρά μονο αν ανοίξεις το κινητο να τα δεις.

 

Στα θετικά εξαιρετική οθόνη ιδιαίτερα σε εξωτερικές συνθήκες με ηλιοφάνεια η καλύτερη οθόνη που έχω συναντήσει οπως με το 920 επίσης,εξαιρετική ποιότητα κατασκευής,πολυ δυνατό ήχο κλήσεων,άριστο wifi,gps.δυνστα ηχεία και παρά πολυ βολικό στο κράτημα στο χέρι.

 

Αν δεν είχε τα θέματα των υπερθέρμανσεων θα το κράταγα πιθανότητα,έστω που κάποια τα του λογισμικού με ενοχλούσαν

 

Sent from my iPad using Insomnia

Αυτό με το wifi ειναι επιλογή της ms στο να συμπεριφέρεται έτσι και το βλέπω σωστό. Αλλιώς θα έπρεπε να μπαίνεις στα settings για να συνδεθείς σε άγνωστα wifi spot. Αν σε ενοχλεί πες στην cortana να κλείσει το wifi.

Για το 3g έχεις δίκιο και ακούγεται πως στο επόμενο update θα μπει. Με τα live tile ποτε δεν είχα πρόβλημα. Για καιρό έχω το amazing weather και δουλεύει άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο να μπεις στις ρυθμίσεις του wifi.

Δεν εχει κανένα νόημα αυτο.

Οπως οταν με μια κίνηση το ανοίγεις με την ίδια μια κίνηση να κλείνει.

Οπως γίνεται στο android.

Αλλιως δεν εχει νόημα ούτε το notification center ούτε και διαφορα toggles που ενσωματώνει.

Το κάνω με τον παραδοσιακό τρόπο τότε,με συντόμευση wifi title και το ιδιο κάνω.

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο να μπεις στις ρυθμίσεις του wifi.

Δεν εχει κανένα νόημα αυτο.

Οπως οταν με μια κίνηση το ανοίγεις με την ίδια μια κίνηση να κλείνει.

Οπως γίνεται στο android.

Αλλιως δεν εχει νόημα ούτε το notification center ούτε και διαφορα toggles που ενσωματώνει.

Το κάνω με τον παραδοσιακό τρόπο τότε,με συντόμευση wifi title και το ιδιο κάνω.

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Και πως θα συνδεθείς σε ένα άγνωστο wifi spot που θέλει κωδικό?

Στο nexus 7 πάλι 2 κλίκ θέλει και μπαίνει στα settings για να το ανοίξεις και να το κλείσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για ποιο λόγο να μπεις στις ρυθμίσεις του wifi.

Δεν εχει κανένα νόημα αυτο.

Οπως οταν με μια κίνηση το ανοίγεις με την ίδια μια κίνηση να κλείνει.

Οπως γίνεται στο android.

Αλλιως δεν εχει νόημα ούτε το notification center ούτε και διαφορα toggles που ενσωματώνει.

Το κάνω με τον παραδοσιακό τρόπο τότε,με συντόμευση wifi title και το ιδιο κάνω.

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Και πως θα συνδεθείς σε ένα άγνωστο wifi spot που θέλει κωδικό?

Στο nexus 7 πάλι 2 κλίκ θέλει και μπαίνει στα settings για να το ανοίξεις και να το κλείσεις.

Μα δεν μιλάμε για ενα άγνωστο δίκτυο αλλα για αυτα πονεχουν αποθηκευτεί ήδη στο κινητο σου.Πχ έχεις αποθήκευση του σπιτιού,της δουλειάς και 2-3 καφετέριες η του Συντάγματος στο μετρο και ανάλογα που είσαι κάθε φορά συνδέεται και αποσυνδέεται αυτόματα κσθε φορά.Σε όλα τα android κινητα μου ετςι γίνεται οπως ανοίγεις το wifi η bt η οτιδήποτε άλλο συνδέεται αυτόματα το ιδιο και οταν ειναι στο κλείσιμο. Και όλα αυτα απλα με μια μονο κίνηση απο την πλευρά σου ειτε απο το notification center ειτε μεσα απο την επιφάνεια εργασίες με ξεχωριστά toggles.Sent from my iPad using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν μιλάμε για ενα άγνωστο δίκτυο αλλα για αυτα πονεχουν αποθηκευτεί ήδη στο κινητο σου.Πχ έχεις αποθήκευση του σπιτιού,της δουλειάς και 2-3 καφετέριες η του Συντάγματος στο μετρο και ανάλογα που είσαι κάθε φορά συνδέεται και αποσυνδέεται αυτόματα κσθε φορά.Σε όλα τα android κινητα μου ετςι γίνεται οπως ανοίγεις το wifi η bt η οτιδήποτε άλλο συνδέεται αυτόματα το ιδιο και οταν ειναι στο κλείσιμο. Και όλα αυτα απλα με μια μονο κίνηση απο την πλευρά σου ειτε απο το notification center ειτε μεσα απο την επιφάνεια εργασίες με ξεχωριστά toggles.Sent from my iPad using Insomnia

Αυτόματα συνδέεται σε αυτά. Για την αποσύνδεση σου ξαναλέω είναι έτσι γιατί εσύ μπορεί να θέλεις να συνδεθείς σε ξένο wifi spot. Και υπάρχει η εντολή turn wifi off/on αν δεν θες να κάνεις ένα κλικ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς με την Cortana ετςι.

Τεσπα δεν έχω το κινητο πλέον να το δοκιμάσω.

Πάντως αν είναι μονο με Cortana εγώ προςωπικα το θεωρώ μειονέκτημα οπως και να εχει και ούτε λογική βρίσκω σε αυτο.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως θα συνδεθείς σε ένα άγνωστο wifi spot που θέλει κωδικό?

Στο nexus 7 πάλι 2 κλίκ θέλει και μπαίνει στα settings για να το ανοίξεις και να το κλείσεις.

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις για το nexus. Στο stock android το wifi toggle έχει διπλή λειτουργία. Με απλό κλικ μπαίνει στα wifi settings για να συνδεθείς σε κάποιο πιθανό άγνωστο δίκτυο (απάντηση στην ερώτησή σου), ενώ με παρατεταμένο το κάνει on/off (ευκολία). Νομίζω θα συμφωνήσεις ότι είναι η καλύτερη υλοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω ότι αυτόματα συνδέεται με μια κίνηση το wifi σε αποθηκευμένα δίκτυα, στα WP.

 

Επί του notifications center, το μόνο αυτονόητο είναι ότι σπαταλά τζάμπα πόρους. Δεν το χρησιμοποιώ ποτέ και αν γινόταν να υπάρχει ρύθμιση απενεργοποίησης του nc θα ήταν ό,τι προτιμότερο. Κάνει την ίδια δουλειά με τα live tiles και χρειάζεται περισσότερο κόπο και κινήσεις για να τσεκάρει κανείς κάθε φορά το ίδιο πράγμα που τα live tiles το φέρνουν στο πιάτο.

 

Βέβαια για κάποιον που έχει μάθει διαφορετικά λχ σε Android, οκ το καταλαβαίνω να μην αντιλαμβάνεται τη διαφορετικότητα στην πρακτικότητα και στη λογική του κάθε χαρακτηριστικού είτε λέγεται nc είτε live tiles.

 

(Διαχωρίζω το notifications center από τα toggles.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις για το nexus. Στο stock android το wifi toggle έχει διπλή λειτουργία. Με απλό κλικ μπαίνει στα wifi settings για να συνδεθείς σε κάποιο πιθανό άγνωστο δίκτυο (απάντηση στην ερώτησή σου), ενώ με παρατεταμένο το κάνει on/off (ευκολία). Νομίζω θα συμφωνήσεις ότι είναι η καλύτερη υλοποίηση.

Δεν το ήξερα αυτό το tip. Όντως είναι μια καλή υλοποίηση έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...