Προς το περιεχόμενο

LG 49" Ultra HD 899 € - Κωτσοβολος


germants

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Α, και γραμμή τούμπανο, ε; όχι τις ελληνικές " μέχρι 24" που συγχρονίζουν στα 8.

γιατί στο εξωτερικό δεν ισχύουν οι ίδιοι νόμοι φυσικής με την Ελλάδα? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@saxos55

Οι 4k σειρες που βλεπεις στο netflix ειναι απλα upscaled 1080p.

 

Δε βλέπω εγώ, έχει φίλος και χαζολογάμε καμιά φορά. Επειδή είμαι διακοπές οπότε δε μπορώ να το ψάξω (εξ'ου και τα απίστευτα μαργαριτάρια του κορέκτορα που διόρθωσα στα προηγούμενα ποστ) ειμαι -σχεδόν- σίγουρος ότι το House Of Cards ειδικά είναι σε τρού 4k και όχι upscaled 1080p. Γι αυτό και χρειάζεται H.265 για την συμπίεση, αλλιώς θα ήταν σε H.264. Το HEVC (Η.265)  που είναι ακόμα σε φάση ανάπτυξης προσφέρει χοντρικά τη διπλάσια συμπίεση, άρα 15mbps σε hevc περιεχόμενο είναι 30+ σε ασυμπίεστο, άρα πάμε σε μεγέθη 4k.

Μπορεί άλλες σειρές να είναι όντως upscaled, αλλά τότε με το House Of Cards επειδή μου άρεσε σα σειρά και την είδα "μονορούφι", το είχα ψάξει το θέμα. Αν  κάνω λάθος και δε βαριέσαι να το ψάξεις, by all means διόρθωσέ με.

γιατί στο εξωτερικό δεν ισχύουν οι ίδιοι νόμοι φυσικής με την Ελλάδα? :P

 

Ναι βρε, αφού κατάλαβες πως το εννοώ. Ότι οι 24άρες που διαφημίζονται είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω εγώ, έχει φίλος και χαζολογάμε καμιά φορά. Επειδή είμαι διακοπές οπότε δε μπορώ να το ψάξω (εξ'ου και τα απίστευτα μαργαριτάρια του κορέκτορα που διόρθωσα στα προηγούμενα ποστ) ειμαι -σχεδόν- σίγουρος ότι το House Of Cards ειδικά είναι σε τρού 4k και όχι upscaled 1080p. Γι αυτό και χρειάζεται H.265 για την συμπίεση, αλλιώς θα ήταν σε H.264. Το HEVC (Η.265) που είναι ακόμα σε φάση ανάπτυξης προσφέρει χοντρικά τη διπλάσια συμπίεση, άρα 15mbps σε hevc περιεχόμενο είναι 30+ σε ασυμπίεστο, άρα πάμε σε μεγέθη 4k.

Μπορεί άλλες σειρές να είναι όντως upscaled, αλλά τότε με το House Of Cards επειδή μου άρεσε σα σειρά και την είδα "μονορούφι", το είχα ψάξει το θέμα. Αν κάνω λάθος και δε βαριέσαι να το ψάξεις, by all means διόρθωσέ με.

 

 

Ναι βρε, αφού κατάλαβες πως το εννοώ. Ότι οι 24άρες που διαφημίζονται είναι....

Απο οτι εχω διαβασει η σεζον 2 του house of cards και η τελευταια του breaking bad ειναι real 4k h265 στο netflix για την ωρα.Επισης διαβασα οτι το h265 θα ειναι 50% καλυτερο απο το h264 στο bitrate.Αρα 15mb σε h265 ειναι περιπου 23mb σε h264.Not bad βεβαιως απλα στο μελλον θα βγουν 4k με 40-50mb bitrate.Στο netflix ειναι συμπιεσμενο και ειναι λογικο αλλιως δυσκολα να κανεις streaming με τις 24αρες που εχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...