Προς το περιεχόμενο

Rise of the Tomb Raider [Xbox 360][Xbox One][PS4]


p3tran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά μην κάνει το port στο PC η Crystal Dynamics. :P

Nixxes for the win! :D

Nixxes is love

 

Nixxes is life

 

(Αυτοί και η Bluepoint  :wub: )

Tι **** εκανε?

 

Το λάθος βασικά ήταν ότι βγάλανε το game την ίδια μέρα με το Fallout 4, ας το κάνανε delay για Δεκέμβριο και να είχε ξεχωριστή marketing καμπανια που του αξίζει. Πχ το παιδί που έγραψε το άρθρο για το Digital Foundry είπε ότι απλά τα νούμερα(views) δεν συγκρίνονται μεταξύ των δυο και πολλοί προσπερνάνε το άρθρο του για το Fallout. Κάπως έτσι γίνεται και με τα sales δυστυχώς.

 

huma_intro_large.jpg
 
Κάτι μου θυμίζει αυτό... ;)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 486
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το μονο κακό με το exclusivity period για το RoTTR είναι ότι δεν μπορώ να κράξω την Crystal Dynamics ελευθερα γιατί θα με σταμπάρουν fanboy (δεν βοηθάω και εγώ με τον Nathaniel ως avatar...) γιατί κάνανε την Lara (τον χαρακτήρα) σαν να μην πω τι με τα reboot. Συν ότι της αλλάξανε την φάτσα 15 φορες, αποφασίστε επιτέλους πως θέλετε να είναι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Nixxes is love

 

Nixxes is life

 

(Αυτοί και η Bluepoint  :wub: )

 

Το λάθος βασικά ήταν ότι βγάλανε το game την ίδια μέρα με το Fallout 4, ας το κάνανε delay για Δεκέμβριο και να είχε ξεχωριστή marketing καμπανια που του αξίζει. Πχ το παιδί που έγραψε το άρθρο για το Digital Foundry είπε ότι απλά τα νούμερα(views) δεν συγκρίνονται μεταξύ των δυο και πολλοί προσπερνάνε το άρθρο του για το Fallout. Κάπως έτσι γίνεται και με τα sales δυστυχώς.

 

huma_intro_large.jpg
 
Κάτι μου θυμίζει αυτό... ;)

 

 

Aς βγάλει καμια CPU της προκοπης γιατι η Intel της πηρε τα σωβρακα τα τελευταια χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποιον αρεσε το προηγούμενο, αυτό θα του αρέσει ακόμα περισότερο!!

 

Οποιος αναπολεί εποχές TR1 και 2, να συνεχίσει να τις αναπολεί και να μην γκρινιάξει ότι αυτό πλέον δεν είναι tomb raider, οι εποχές αλλάζουν και το σλόγκαν είναι κλασικό "εαν σ αρέσει, αλλιώς μείνε στο παρελθόν"

 

 

 

Η αρχιτεκτονικη των νεων κονσολων δε κρυβουν εκπληξεις.Οι κονσολες ειναι σχεδον τερματισμενες απο τωρα σε αυτο το θεμα.

 

το ps3 και το 360 γιατί εκριβαν τότε εκπλήξεις?

ήθελαν το σασπένς τότε οι εταιρίες, και τώρα αλλαξαν στυλάκι και είπαν ας τα δώσουμε όλα απο την αρχή?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμηλές οι πωλήσεις του Rise of the Tomb Raider - Γελανε τα μουστακια της Sony

 

Πούλησε μόλις 63.000 αντίτυπα την πρώτη εβδομάδα κυκλοφορίας του στην αγορά του Ηνωμένου Βασιλείου

 

Ο Director του DriveClub: Θα τα πάει πολύ καλύτερα στις πωλήσεις, όταν κυκλοφορήσει το 2016 στο PS4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά έχει και ένα fallout4 να ανταγωνιστεί στις πωλήσεις την συγκεκριμένη χρονική περίοδο... Έπρεπε να είχε βγει τον προηγούμενο μήνα ΙΜΗΟ

Βασικα ισχυει αυτο που γραφτηκε παραπανω. Προφανως και αν εβγαινε και στο ps4 το παιχνιδι και στο pc θα ειχε καλυτερες πωλησεις,και εκει ακριβως πατανε οι κυριοι για του χρονου που θα εχει φυγει ολος αυτος ο χαμος με το Fallout 4. Θα μοσχοπουλησει σε pc και ps4 ανετα. Επισης αυτη την χρονικη περιοδο ειχε αλλο παιχνιδι να ανταγωνιστει οχι το Fallout 4 αλλα το Halo 5 που αυτο ολως τυχαιως τα πηγε περιφημα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά call of duty, τι να πρωτοαγορασουν οι κάτοχοι του Xbox One? Όπως και να το κανούμε πάντως ήταν λάθος το timing αλλά πιστεύω το παιχνίδι θα έχει legs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ τον Οκτωβρη λανθασμενη κινηση θα ηταν με το Halo απεναντι του. Ο Δεκεμβριος με τα πρωτα κρυα, θα ηταν πιο ταιριαστος κ με το setting του παιχνιδιου κ με την ελλειψη κυκλοφοριων, για το παιχνιδι της CD κατα τη γνωμη μου. Εγω για Χριστουγεννα το προγραμματιζω παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι το τερμάτισα .
Βέβαια, από την λαχτάρα μου να δω σεναριακά τι θα γίνει παρακάτω, δεν ξεκοκάλισα τα tombs(Μόνο ένα εξερεύνησα, και μόνο μια side mission έκανα) . Με αποτέλεσμα τελειώνοντας το παιχνίδι να μου λέει ότι τελείωσα το 60%. Θα επιστρέψω στο παιχνίδι αν έχω όρεξη για εξερευνήσεις.

To παιχνίδι το έπαιξα στο ΧΒΟΧ360 αλλά μετά από το update που βελτιώνει τα γραφικά του (unboxholics.com/news/gaming/11769-veltiw...e-of-the-tomb-raider ) Τελικά πιστεύω τα καλύτερα γραφικά που μπορεί να βγάλει το ΧΒΟΧ360 είναι του Rise of the TOMB RAIDER και του Metal Gear Solid V. ΤΕΛΟΣ.

Το παιχνίδι δεν είχε κουραστικούς γρίφους, αλλά έξυπνους που δεν κουράζουν. Αν μπεις στην λογική του παιχνιδιού, μετά το μάτι πάει εύκολα στις λύσεις.
Με λίγα λόγια , το παιχνίδι δεν είναι για hard core gamers και αυτό έκανε πιστεύω και τον Σάκη να το βαθμολογήσει χαμηλά. Εγώ το πήρα σαν μια εμπειρία gaming/movie και παρέα με την κοπέλα μου που έβλεπε , δεν κούρασε τον ΘΕΑΤΗ, ούτε τον ΠΑΙΧΤΗ. Χάσαμε 3 μέρες από τις απογευματινές μας βραδιές ταινίας αλλά άξιζε αφού έτσι κι αλλιώς δεν είχαμε καμιά καλη ταινία να δούμε. Και το TOMB RAIDER ήταν σαν να είδαμε μια πολύ καλή τριλογία. Σίγουρα καλύτερο απο το να βλέπαμε τις ταινίες TOMB RAIDER.
Για τα γραφικά θα ξαναγράψω ότι δεν τα πίστευα ότι βγαίνανε από μηχάνημα 10αιτίας με 512ΜΒ RAM!!!!!!! Ένα μικρό frame drop που αντιμετώπιζε σε 5-10 σημεία δεν με ενόχλησε , όταν μάλιστα μου έδινε απίστευτα draw distances και λεπτομέρειες που δεν έχει δει κανείς σε μηχάνημα εποχής.

Ο ήχος ήταν πολύ καλός και προσπαθούσε και αυτός μαζί με τα άρτια γραφικά να σε κάνει να νομίζεις ότι παρακολουθείς ταινία. Ειδικά τα voice overs είχαν πολύ καλή ποιότητα (όχι σαν τα ψεύτικα του DIABLO 3 ας πούμε silly.png ) . Η μουσική επένδυση ήταν ατμοσφαιρική (χωρίς το Indiana Jones theme για να σου κολλήσει στο μυαλό) αλλά ταιριαστή για αυτό που έβλεπε το μάτι. Έκανε την δουλειά της άρτια, δίνοντας και αυτή πόντους στην εξομοίωση ταινίας.
Αυτό που ξένιζε λίγο και άφηνε μια παράξενη αίσθηση (σε όρια φετιχ) στον Παίχτη/Θεατή , ήταν η Λάρα, η οποία ενώ έχει εκφράσεις γλυκού κοριτσιού και αξιολάτρευτης κοπέλας, σου αναδύεται από το νερό και τραβάει μέσα πεζοναύτες και τους πνίγει!!! Μετά βγαίνει από το νερό, σκουπίζει την αλογοουρά , και είναι πάλι αξιολάτρευτή!!! thelei_tin_kardoula_tou.png Αυτό όλο σε μια ταινία θα μπορούσε να είναι και κωμικό, στα video games συγχωρούνται. Εμένα προσωπικά μου άρεσε.

Περί gameplay θα πω ότι ο χειρισμός ήταν άρτιος και δεν με δυσκόλεψε καθόλου. Η Λάρα άναβε τα light stiks μόνη της στα σκοτεινά περιβάλλοντα τα έσβηνε μόνη της, τα σήκωνε ψηλά όταν έπρεπε , και τα κρεμούσε στον πισινό της όταν έτρεχε thelei_tin_kardoula_tou.png
Τα saves ήταν αυτόματα σε κάθε βήμα της Λάρα, αυτό μπορεί να δυσαρέστησε τον hardcore gamer Σακη Καρπά για αυτό και το κατέκρινε ( http://unboxholics.com/game-reviews/11682-rise-of-the-tomb-raider-video-review), αλλά εμένα που έβλεπα "ταινία" με την κοπέλα μου, μας άρεσε.
Οι αναβαθμίσεις δεν ήταν κάτι το φοβερό .Θα μπορούσαν να γίνονται και αυτόματα ας πούμε, απλά δεν θα μπορούσε να σε βάζει στο τριπάκι να μαζεύεις διάφορα υλικά από τον περιβάλλοντα χώρο για τις αναβαθμίσεις. Εγώ ας πούμε που δεν μάζευα τα πάντα δεν έπαθα και κάτι , το τερμάτισα σχετικά εύκολα σε 3 μέρες μέσα σε 9 περίπου ώρες.

Για μένα ένα 10/10 για το XBOX360 που θεωρώ ότι έπιασε ταβάνι τουλάχιστον στα γραφικά αλλά και στο movielike experience .
Αν πω να το βαθμολογήσω σαν GAME καθαρά , πιστεύω ότι εδώ έχουμε ένα αδύναμο game από πλευράς gameplay αφού οι προσπάθειες να δώσεις επιλογές χτισίματος χαρακτήρα RPG είναι επιφανειακές , οπότε θα συμφωνήσω εδώ με τον Σάκη και αυτά που έθιξε για τις αδυναμίες του παιχνιδιού.
Αν είχα απαίτηση από ένα βαθύ gameplay και φιλοσοφημένο μηχανισμό χτισίματος χαρακτήρα και εξοπλισμού θα το βαθμολογούσα με 7/10, αλλά αν ήθελα αυτό το βάθος θα πήγαινα στο Metal Gear Solid V (που το έχω εδώ και καιρό αλλά ασχολήθηκα μαζί του περί τις 2-3 ωρες και μετά, ερωτεύτηκα την Λάρα! thelei_tin_kardoula_tou.png ) Με λίγα λόγια θεωρώ λάθος την επίπεδη βαθμολογία παιχνιδιών και ταινιών. Δεν είναι μία κατηγορία τα παιχνίδια ούτε οι ταινίες. Πρέπει να υπάρχουν κανονικά 2 βαθμολογίες, μια γενική και μια ειδική . Για αυτό και βαθμολογώ σαν game/movie το Τοmb raider με 10/10 , και σαν Game/game με 7/10. Όπως και το Star Wars episode III το βαθμολογώ σαν space opera 10/10 αλλά σαν ταινία 6/10 . και τον Νονο σαν Ταινια 10/10 αλλά σαν eyecandy δράση και φαντασία 4/10.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ειναι να βαθμολογούμε αντικειμενικά και όχι με τα standards που έχει ο καθένας ατομικά.

 

Αν εμένα μαρέσει μόνο η σειρά souls, και πάω να βαθμολογίσω το fifa16 θα του βάλω 5/10. αυτο τι σημαίνει ότι το φιφα δεν ειναι καλό sports game?

 

Γιαυτό και η πιο αντικειμενική βαθμολογία, ειναι αυτή που βγαίνει απο Μέσο όρο πολλών reviews.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...