Προς το περιεχόμενο

Better Call Saul


vsl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, δεν περιμέναμε κάτι καλύτερο από βραβεία τύπου Emmys-Oscars κτλ. Χρόνια τώρα τα βραβεία δίνονταν σε αμφιλεγόμενες σειρές-ταινίες. Ποτέ μου δεν τα έλαβα σοβαρά υπ'όψιν.

Σιγά μην περιμέναμε τα Emmys για να κρίνουμε αν το Better Call Saul είναι σειρά υψηλού επιπέδου με αντίστοιχα ασυναγώνιστους ηθοποιούς. Η απήχηση που έχει η σειρά παγκοσμίως είναι αρκετό βραβείο γι'αυτούς. Πιστεύω πως η πλειοψηφία των ίδιων των ηθοποιών γραμμένα τα έχει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, naimore είπε

μεγαλη επιτυχια, συνεχισε ετσι τζιλιγκαν ή οπως λεγεσαι 😃 😄

Mακαρι να συνεχισει ετσι και να δουμε αντιστοιχα επη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσον αφορά τα Emmy awards ακολουθούν την κατρακύλα των Oscar. Ποσοστό τηλεθέασης 1% στο “δυναμικό κοινό” των 18-49…..

189-ABC74-345-F-46-B2-BACD-FC9-BE956200-

Επεξ/σία από Lotof
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lotof είπε

Όσον αγορά τα Emmy awards ακολουθούν την κατρακύλα των Oscar. Ποσοστό τηλεθέασης 1% στο “δυναμικό κοινό” των 18-49…..

189-ABC74-345-F-46-B2-BACD-FC9-BE956200-

Πρέπει να αρχίσουν τα χαστούκια κι αυτοί για να δουν άσπρη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχρηστα τα οσκαρ και τα emmy εδω και πολλα χρονια. Το wokeness τους βαρεσε και αυτους κατακουτελα και καθε χρονο περνουν οσκαρ οτι να ναι ταινιες. Το saul εχει παρει ηδη πολλα οσκαρ στην καρδια μας το τι λενε 10 αχρηστοι πληρωμενοι κριτικοι του κωλου λιγο μας νοιαζει. 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος για την καλυτερη σειρά των τελευταίων χρόνων. 

Σε 6 seasons βασικά  2 πράγματα με κάνανε να αποδοκιμάσω το σενάριο και την σειρά απο τις πρώτες κιόλας seasons.

- Οι σκηνές τύπου John Wick των Salamanca

- Το γεγονός ότι ο Saul ως φυγάς δούλευε σε fast food σε mall, αντί να είναι κάπου χωμένος ως νυχτοφύλακας ώστε να μην αναγνωριστεί. Δεν νομίζω καν να χρειαζόταν τα χρήματα.

Κατα τα άλλα, κάθε επεισόδιο είχε απίστευτο βάθος και δύσκολα θα προσφέρει άλλη σειρά αυτή την εμπειρία στο άμεσο μέλλον. 

Επεξ/σία από merphi
.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Chrisxxx είπε

Σε αλλη πολιτεία δουλευε. Καταζητείται τοπικός δικηγόρος στην Ελλάδα, δουλευει στα cinnabon στην Εσθονία ενα πράγμα. 

Και μεταμφιεσμενος

Επισης, απο τη φυση του ηθελε να δουλευει με κοσμο, οποτε το να παει πχ νυχτοφυλακας σε εργοστασιο ηταν out of the question

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Η σειρά αφήνει να εννοηθεί ότι έγινε τοπική διασημότητα. Είχε billboards, διαφημίσεις στην τηλεόραση, η φάτσα του στα λεωφορεία κτλ. Αν ο μέσος κάτοικος του Αλμπουκέρκη ήξερε έναν δικηγόρο, ήταν αυτός. Επίσης Αλμπουκέρκη Ομαχα είναι μονο 1400χλμ και μιλάνε την ίδια γλώσσα. Είναι σαν κάποιος που έζησε κάποια χρόνια στην Ελλάδα, να μην αναγνωρίσει στο εξωτερικό τον Κούγια, τον Λυκουρέζο, τον Κεχαγια. Ειδικά αν κάποιος σαν και αυτούς γίνει φυγόδικος και τον ψάχνει όλη η πολιτεία. Η μεταμφίεση ήταν μόνο ένα μουστάκι.

Δεν με χάλασε ιδιαίτερα, απλά πιστεύω ότι θα μπορούσε να κρυφτεί καλύτερα. Αυτό που προσωπικά πιστεύω αν και δεν υπάρχουν στοιχεία στην σειρά, είναι ότι ο επαγγελματίας με τις σκούπες απλά έκανε την μετάβαση σε νέα ταυτότητα και πόλη και ο Jimmy βρήκε αργότερα μόνος του την δουλειά.

Επεξ/σία από merphi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, merphi είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Η σειρά αφήνει να εννοηθεί ότι έγινε τοπική διασημότητα. Είχε billboards, διαφημίσεις στην τηλεόραση, η φάτσα του στα λεωφορεία κτλ. Αν ο μέσος κάτοικος του Αλμπουκέρκη ήξερε έναν δικηγόρο, ήταν αυτός. Επίσης Αλμπουκέρκη Ομαχα είναι μονο 1400χλμ και μιλάνε την ίδια γλώσσα. Είναι σαν κάποιος που έζησε κάποια χρόνια στην Ελλάδα, να μην αναγνωρίσει στο εξωτερικό τον Κούγια, τον Λυκουρέζο, τον Κεχαγια. Ειδικά αν κάποιος σαν και αυτούς γίνει φυγόδικος και τον ψάχνει όλη η πολιτεία. Η μεταμφίεση ήταν μόνο ένα μουστάκι.

 

Άσχετα με την απόσταση χιλιομέτρων, η κουλτούρα είναι τελείως διαφορετική. Και τον Κούγια να πάρεις ως παράδειγμα, λες να τον γνωρίζουν σε εμπορικό κέντρο της Βουλγαρίας (για να μην πάμε μέχρι την Εσθονία); Μάλλον όχι, και είναι "δίπλα". 

Εδώ στο Toronto υπάρχουν διάφοροι "διάσημοι" δικηγόροι και μεσίτες που έχουν τις φάτσες τους σε διαφημίσεις, λεωφορεία, ραδια, κτλ. Σε άλλες πόλεις του Καναδά δύσκολα να τους γνωρίζουν, όπως και εγώ δεν θα γνώριζα τους "δικούς τους". Άρα δεν μου φαίνεται καθόλου μη ρεαλιστικό 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Kasrith είπε

Άσχετα με την απόσταση χιλιομέτρων, η κουλτούρα είναι τελείως διαφορετική. Και τον Κούγια να πάρεις ως παράδειγμα, λες να τον γνωρίζουν σε εμπορικό κέντρο της Βουλγαρίας (για να μην πάμε μέχρι την Εσθονία); Μάλλον όχι, και είναι "δίπλα". 

Εδώ στο Toronto υπάρχουν διάφοροι "διάσημοι" δικηγόροι και μεσίτες που έχουν τις φάτσες τους σε διαφημίσεις, λεωφορεία, ραδια, κτλ. Σε άλλες πόλεις του Καναδά δύσκολα να τους γνωρίζουν, όπως και εγώ δεν θα γνώριζα τους "δικούς τους". Άρα δεν μου φαίνεται καθόλου μη ρεαλιστικό 

Χμμ..

Spoiler

Έχω όμως δίκαιο, έτσι; Θέλω να πω τον αναγνωρίσανε τελικά στο mall. Μπορεί να πήρε 6 χρόνια αλλά κάποιος τυχαίος τον αναγνώρισε και το εκβίασε. Μάλιστα σε διάστημα λίγων μηνών και δεύτερο άτομο τον αναγνώρισε, αυτή την φορά όταν μιλήσανε απο το τηλέφωνο, αφού έτσι είχαν γνωριστεί την πρώτη φορά.

Οπότε δύο άτομα που τον ξέρανε απο την προηγούμενη ταυτότητα του, τελικά τον αναγνωρίσανε.

 

Επεξ/σία από merphi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα ο τρόπος που επέλεξε να κρυφτεί δεν με έπεισε. Δεδομένο του ντόρου που είχε γίνει γύρω από το όνομα, πριν ακόμα γίνει καταζητούμενος (πόσο μάλλον μετά) απαιτούσε μια πιο δραστική λύση.

Ίσως να μην είχε παραπάνω δυνατότητες ο σκούπας του, όμως στην πραγματικότητα πιστεύω ότι στο βάθος ο Saul είχε δημιουργήσει ηθελημένα μια κατάσταση που ζητούσε να πιαστεί και να βάλει τέλος στο μαρτύριο της φυγής για το υπόλοιπο της ζωής του. Αυτό φάνηκε και από το γεγονός ότι επέλεξε πάλι το δρόμο της παρανομίας, παίζοντας κορώνα γράμματα το πότε θα έρθει η στραβή, όπως επίσης και από την εξομολόγηση του στο δικαστήριο. Έτσι πλέον μόνο θα μπορούσε να είναι και πάλι ο πραγματικός του εαυτός-ο Saul Goodman, έστω και πίσω από τα κάγκελα της φυλακής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δε διαβάζω τίποτα δε ξέρω τίποτα. Έχω κάνει μαραθώνιο περίπου 2 μήνες να το τελειώσω μονοκοπανιάς. Έχουν μείνει ακόμα 5 επεισόδια για το μεγάλο φινάλε.

Μετά το υπέρτατο Breaking Bad ακόμα μια σειρά που αξίζει το 10/10. Όποιος δε το έχει δει να το δει οπωσδήποτε. Αν δεν έχετε δει Breaking Bad πιάστε πρώτα εκείνο και μετά Saul.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...