Προς το περιεχόμενο

Better Call Saul


vsl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler

Μεγάλη στεναχώρια το τελευταίο. Ήθελα παρά πολύ με κάποιο τρόπο να γλυτώσει και να ξανά είναι μαζί με την κιμ. Μπορεί να είναι μεγάλο λαμόγιο αλλά θα ήθελα να τον δω να έχει ένα καλό τέλος και μια καινούργια ζωη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, naimore είπε

σιγά μωρέ, κι εγώ εξοχικό, έχω τάμπλετ και λάπτοπ μαζί, αλλά δεν άνοιξα κανένα απ'τα δύο, το επ ήταν στο κιν μου απ όταν ξύπνησα το πρωί, νετφλιξ δεν εχω, πριν λίγο το δα με αγγλικούς, στην τβ φυσικά

 

Όπως λέει κι ο προϊστάμενος μου.. μάθε κομπιουτερ 

Βρε τα ξέρω μπορώ να περιμένωια μέρα, μέχρι να πετάξει το μαντήλι η Netflix και να πει δεν μπορώ να σας το δείξω. Εφόσον πληρώνω δεν θέλω το κατά δύναμη να καταφεύγω σε τέτοιες τακτικές...πια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταιριαστή, ισορροπημένη και λογικοφανής έκβαση. Συγχαρητήρια στη συγγραφική ομάδα του σεναρίου μιας σειράς που συγκαταλέγεται στις κορυφαίες στα χρονικά της αμερικανικής τηλεόρασης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα κι εγώ αλλά με αγγλικούς υπότιτλους στο Netflix.

Εντάξει πιστεύω λίγο πολύ, όλοι περιμέναμε ένα τέτοιο τέλος για τον Saul. Η το ένα θα γίνοταν η το άλλο.

Spoiler

Ουσιαστικά βλέπουμε πως ο Saul παρόλο που ήταν ένα λαμόγιο, δεν έγινε ποτέ το εγωιστικό και ναρκισσιστικό τέρας που είχε γίνει ο Walter White, αλλά αντίθετα είχε μέσα του λίγη μπέσα και στο τέλος επέλεξε να βοηθήσει την Kim κι όχι τον εαυτό του, που θα μπορούσε να την γλιτώσει με μια ποινή 7,5 ετών. 

Μου άρεσε η τελευταία ασπρόμαυρη σκηνή, που μοιράζοταν το τσιγάρο με την Kim και μόνο η καύτρα του τσιγάρου είχε χρώμα.

Δεν μπορώ να πω πως το τέλος του Better Call Saul με ενθουσίασε, αλλά δεν είχα και προσδοκίες για κάτι παραπάνω. 'Ήταν μία χαλαρή σειρά στο σύνολο της, με κάποια δυνατά επεισόδια. 

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Η σκηνή με τον Walt ήταν εξαιρετική, καλύτερη και από την αντίστοιχη του bb. 

Μακάρι να υπάρξει και άλλη σειρά στο μέλλον, αλλά πολύ απίθανο με βάση τα λεγόμενα των δημιουργών.

Επεξ/σία από Musclemar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει και το BCS
Μερικές σκέψεις :

Spoiler

Όπως έχει ήδη ειπωθεί. Θεωρώ και εγώ πως ο τρόπος που πιάστηκε ο Σολ ήταν αστείος. Ο τύπος είχε στο σπίτι του ασύρματο της αστυνομίας. Ένα σωρό prepaid cellphones. Σίγουρα θα έπρεπε να έχει και ένα σχέδιο φυγής για παν ενδεχόμενο.

- Ωραία η πρώτη σκηνη με τα κοστούμια. Στην αρχή ήταν τα κουστούμια που φορούσε ως Jimmy, μετά ως Saul, μετά Cinnabon και τέλος φυλακή.

- Θεωρώ ψιλό ανούσια την σκηνή με την Marie. Θα μου φαινόταν οκ για άλλο επεισόδιο, αλλά όχι για το φινάλε. Αν ήταν να εμφανιστούν και άλλοι παλιοί αγαπημένοι χαρακτήρες θα ήθελα τον Τζέσι στην Αλάσκα να μαθαίνει τα νέα ότι ο Σολ πιάστηκε. Χωρίς να πει λέξη. Fan service? Απολύτως. Αλλά θα μου ταίριαζε. Γιατί μιλάμε για το φινάλε.  Ή να εμφανιζόταν η Skyler. Να μαθαίναμε και αν πηραν τα λεφτά του Walter. 

- Σκηνή με Walter. Τι να πει κανείς για τον ΘΕΟ Bryan Cranston. Ο τύπος δεν παίζεται. Γυρίζει μετά από τόσα χρόνια και κυριαρχεί σε κάθε σκηνή που παίζει. Απίστευτος. 

- Η τελευταία σκηνή στην φυλακή με την Κιμ και τον Σολ ήταν καλή. Όπως αναφέρθηκε κάπου στο reddit. Ήταν σαν να έγιναν οι χαρακτήρες που έβλεπαν στις ασπρόμαυρες ταινίες.  Fun fact: τις ασπρόμαυρες ταινίες τις έβαλαν γιατί δεν θέλανε να πληρώνουν αρκετά λεφτά για να πάρουν τα δικαιώματα για να παίζουν κανονικό περιεχόμενο από διάφορα κανάλια. 

-  Μου άρεσε που εμφανίστηκε πάλι ο Chuck, αλλά δεν μου άρεσε η σκηνή τους. Στην ουσία με την φράση που είπε ο Chuck, ότι δεν είναι αργά να αλλάξεις μονοπάτι. Και ετσι "σκοτώθηκε" ο Saul και επέστρεψε ο Jimmy. Και από τα 7 χρόνια, τελικά η ποινή του έγινε ισόβια. 

- Μεγάλα τρολ ο Gilligan και ο Gould. Από πριν την έναρξη του 6ου κύκλου. Άπειρες θεωρίες για το ποιος θα πάρει την ειδική ηλεκτρική σκούπα και θα εξαφανιστεί. Λέγανε για Nacho, για Kim, για Gene. Και στο τέλος τίποτα. Μεγάλο τρολαρισμα. Respect.

- Θεωρώ υπερβολικά πολύ το 9.9 που δίνουν ως βαθμολογία στο φινάλε στο Imdb. Για μένα το φινάλε του Breaking Bad δεν φτάνεται.

- Προσωπικά θα ήθελα να τελειώσει με την ποινή του Saul να είναι 7 χρόνια. Γιατι ο τύπος ήταν, είναι και θα είναι ένα λαμογιο. Φάνηκε κιόλας ως Gene στα τελευταία επεισόδια τι έκανε.  Ωραίος ο μονόλογος στο τέλος στο δικαστήριο. Ηθοποιαρα ο Odenkirk. Αλλά δεν μου άρεσε η "λύτρωση" του Jimmy και ο " θάνατος" του Saul. Θα ήθελα να δείξει τον Saul σε μία κυριλέ φυλακή. Να παίζει τένις ή γκολφ τύπου Wolf of Wall Street σκηνή. Γιατί αυτό θα έδειχνε παράλληλα και το ποσό broken είναι το σύστημα.  Και να δείχνει τον Saul να συνεχίζει να δίνει "νόμιμες" συμβουλές σε άλλους κατάδικους. Γιατί κακά τα ψέμματα παίδες : That's Saul, folks.

Το Better Call Saul,  είναι μία κορυφαία σειρά με φοβερές ιστορίες. Είχε μέσα  Chuck, Tuco, Gus, Mike, Nacho και φυσικά τον καλύτερο χαρακτήρα της σειράς Lalo Salamanca. Τον οποίο τον βάζω 2ο καλύτερο χαρακτήρα συνολικα στο Breaking Bad universe, κάτω μονο απο τον Walter White.

Σαν φινάλε θα έβαζα 8/10. Σαν σειρά 8.5/10. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πολύ και συγκινήθηκα, άλλωστε δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από Gilligan.

Spoiler

Όπως το τέλος του BB, έτσι και του Saul σε κόβει γλυκά σαν γυαλί, σου πατάει όλα τα κουμπιά και σε αφήνει να πονάς και να το γουστάρεις ταυτόχρονα!

Έκλεισε υπέροχα, δεν ήθελα κανένα fan service όπως ζητάνε όσοι κράζουν. Hats off σε όλη την ομάδα και των 2 σειρών, ήταν ένα υπέροχο ταξίδι.

Breaking Bad/Better Call Saul Universe you will be missed. 😞

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε τελείωσε η σειρά. Ο θάνατος της συνδρομής του νετφλιξ, για πολλούς φαντάζομαι. Άντε μέχρι να βγεί το καλαμάρι 2 (παιχνίδι).

Εμένα μ'αρεσε πολύ και στα 2 ο don eladio.

Άμα θέλετε να τον δείτε νέο στα 80's δείτε τον σημαδεμένο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα και εγώ το τελευταίο επεισόδιο. Τελείωσε ένα υπέροχο ταξίδι όπως αναφέρουν και τα παιδιά στα πάνω ποστ. Εξαιρετική σειρά σε όλα της. Ερμηνείες, σκηνοθεσία, φωτογραφία, τι να πρωτοπεί κανείς, ήταν προσεγμένη και η παραμικρή λεπτομέρεια.

Προσωπικά δεν θυμάμαι άλλη σειρά με τόσο "δυνατό" χαρακτήρα όσο ο Saul. Και ο Odenkirk εξαιρετικός, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον άλλον σε αυτό το το ρόλο. Νομίζω θα μπορούσα απλά να βλέπω τον Odenkirk να παίζει τον ρόλο του Saul χωρίς καν να υπάρχει υπόθεση και πλοκή σε ότι κάνει. 

 

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Πιστεύει άλλος ότι τους χειραγώγησε με την συγκεκριμένη φυλακή, χρησιμοποιώντας αντίστροφη ψυχολογία, ώστε να τον στείλουν σ' αυτή μετά την ομολογία του;

adx-prison.png

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...