Προς το περιεχόμενο

Action Camera SJ4000 a με mounts 59.13 ευρω


dim_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 777
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το defisheye ειναι αχρηστο καθως ακυρωνει το σημαντικο ευρυφωνιο χαρακτηρα της καμερας...

Δεν  περνάς όλα τα βιντεο απο το defisheye,προσωπικά μόνο αν λόγο ανάγκης την κάνω  χρήση βιντεοκάμαρας και έχω τραβήξει άτομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μεγάλη αναμονή έφτασε και η δικιά μου Ελλάδα από το geek. Αλλα λόγο εκλογών δεν λειτουργεί τίποτα σε αυτή την χώρα και είναι κολλημένο το δέμα στο αεροδρόμιο.

Άντε να βγάλουμε κανένα βιντεάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το defisheye ειναι αχρηστο καθως ακυρωνει το σημαντικο ευρυφωνιο χαρακτηρα της καμερας...

 

Γιατί; Περιορίζει το οπτικό της πεδίο; (δηλαδή κάνει crop μόνο το κεντρικό τμήμα;) Αν κατάλαβα καλά, απλά διορθώνει την παραμόρφωση, δεν αλλάζει το πόσο ευρυγώνιος είναι ο φακός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Περιορίζει το οπτικό της πεδίο; (δηλαδή κάνει crop μόνο το κεντρικό τμήμα ;) Αν κατάλαβα καλά, απλά διορθώνει την παραμόρφωση, δεν αλλάζει το πόσο ευρυγώνιος είναι ο φακός...

Δεν έχω τη συγκεκριμένη αλλα νομίζω αυτό που λές δεν γίνεται.

Η τραβάς με ευρυγώνιο δηλαδή μεγαλύτερο βάθος πεδίου(με fisheye το μέγιστο) η τραβάς κανονικά με μικρότερο εύρος ας το πούμε.

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν η συγκεκριμένη κάμερα το κάνει με crop όπως λες ή με χρήση μικρότερου διαφράγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τη συγκεκριμένη αλλα νομίζω αυτό που λές δεν γίνεται.

Η τραβάς με ευρυγώνιο δηλαδή μεγαλύτερο βάθος πεδίου(με fisheye το μέγιστο) η τραβάς κανονικά με μικρότερο εύρος ας το πούμε.

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν η συγκεκριμένη κάμερα το κάνει με crop όπως λες ή με χρήση μικρότερου διαφράγματος.

 

Η κάμερα δεν κάνει τίποτα, τραβάει κανονικά

Μιλάμε για πρόγραμμα επεξεργασίας του βίντεο στο pc, το οποίο "διορθώνει" το fisheye effect χωρίς να αφαιρεί τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η κάμερα δεν κάνει τίποτα, τραβάει κανονικά

Μιλάμε για πρόγραμμα επεξεργασίας του βίντεο στο pc, το οποίο "διορθώνει" το fisheye effect χωρίς να αφαιρεί τίποτα

Το γνωρίζω το defishing αλλα δεν αναφέρομαι σε αυτό αλλα στην κάμερα συγκεκριμένα.

Το δεν αφαιρεί τίποτα είναι σχετικό απλά αυτο το λίγο που αφαιρεί δεν έχει σημασία γιατί αυτό που τραβάμε συνήθως είναι στο κέντρο της εικόνας.Όποιος θέλει να πετύχει καλό defishing  του προτείνω να το κάνει manual με τα διάφορα software.Ειδικά σε φωτογραφίες κάνει τεράστια διαφορά.

 

Οκ απλά απο τα παραπάνω μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι έχει κάποια συγκεκριμένη λειτουργία η κάμερα επειδή γράφτηκε κάτι για plugin+firmware.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν είμαι και πολύ σχετικός, δεν πολυβλέπω διαφορά στο βίντεο :P

"Plugin" εννοούσαν τα παιδιά το έτοιμο profile για την sj4000 στο παραπάνω πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προγραμμα κοβει λιγο δεξια - αριστερα και παραμορφωνει αν εχετε βαλει να φαινεται η ημερομηνια.

Το καλο ειναι οτι κανει και μετατροπη σε mp4 τα αρχεια mov

post-38345-0-84172800-1422291142_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που έχει την 5000 με το ambarella να μας πει εντυπώσεις?

Και εμένα με ενδιαφέρει αυτό, μιας και τα 30fps πλέον πεθαίνουν, ακόμη και στο youtube βλέπεις 1080p 60fps εύκολα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...